Alkohole polihydroksylowe - scenariusz lekcji
Alkohole polihydroksylowe
1. Cele lekcji
a) Wiadomości
Uczeń zna:
wzory glikolu etylenowego i glicerolu,
zastosowanie glikolu etylenowego i glicerolu.
b) Umiejętności
Uczeń potrafi:
zbadać właściwości glicerolu,
zapisać równania reakcji charakterystyczne dla glikolu etylenowego i glicerolu,
określać nazwy systematyczne alkoholi polihydroksylowych,
podać wzory sumaryczne, strukturalne i grupowe glikolu etylenowego i glicerolu,
dokonać porównania alkoholi mono- i polihydroksylowych,
przeprowadzić doświadczenie pozwalające na odróżnienie alkoholu monohydroksylowego od polihydroksylowego.
2. Metoda i forma pracy
Metody:
eksperyment,
pokaz,
pogadanka,
burza mózgów,
szkielet ryby.
Formy pracy:
praca z całym zespołem,
praca w grupach,
praca indywidualna.
3. Środki dydaktyczne
Modele, sprzęt i odczynniki niezbędne do wykonania doświadczeń, karty pracy.
4. Przebieg lekcji
a) Faza przygotowawcza
Przypomnienie właściwości alkoholi monohydroksylowych.
Podanie tematu lekcji.
b) Faza realizacyjna
Modelowanie wzorów alkoholi polihydroksylowych.
Ustalenie nazw systematycznych glikolu etylenowego i glicerolu.
Podział uczniów na grupy - badanie właściwości glicerolu (załącznik 1).
Omówienie właściwości fizycznych glicerolu.
Rozważenie w grupach metodą burzy mózgów jakim reakcjom powinny ulegać alkohole polihydroksylowe ze względu na obecność grup OH?
Weryfikacja hipotez uczniów – pokaz reakcji spalania i reakcji glicerolu z sodem.
Sformułowanie obserwacji i wniosków.
Zapis odpowiednich równań reakcji.
Omówienie reakcji glicerolu z kwasem azotowym (V).
Omówienie zastosowania produktu reakcji.
Odróżnianie alkoholi polihydroksylowych od monohydroksylowych. Uczniowie w grupach wykonują doświadczenia i wypełniają kartę pracy (załącznik 2).
c) Faza podsumowująca
Uczniowie wymieniają podobieństwa i różnice we właściwościach alkoholi monohydroksylowych i polihydroksylowych.
5. Bibliografia
Burewicz A., Jagodziński P. Doświadczenia chemiczne dla szkól średnich - część 2, WSiP, Warszawa 1998.
Gielas E., Kluz Z., Krzeczkowska M., Poźniaczek M., Chemia 3. Zeszyt ćwiczeń dla uczniów szkół średnich, WSiP , Warszawa 1993.
Czerwiński A., Czerwińska A., Jelińska–Kazimierczuk M., Kuśmierczyk K., Chemia 2, WSiP , Warszawa 2003.
6. Załączniki
a) Karta pracy ucznia
załącznik 1
Zbadaj właściwości glicerolu i wypełnij kartę pracy.
Właściwości | Glicerol ( propano‑1,2,3‑triol) |
Stan skupienia | |
Barwa | |
Zapach | |
Rozpuszczalność w wodzie | |
Gęstość względem wody | |
Rozpuszczalność w heksanie | |
Odczyn wodnego roztworu |
załącznik 2
Wykonaj doświadczenie zgodnie z instrukcją oraz wypełnij kartę pracy.
Reakcja glicerolu z Cu(OH)Indeks dolny 22
Opis doświadczenia
Przygotujcie w dwóch probówkach zawiesinę Cu(OH)Indeks dolny 22. Do jednej dodajcie 2 cmIndeks górny 33 alkoholu etylowego, a do drugiej - taką samą ilość glicerolu. Zawartość obu probówek intensywnie wytrząsajcie.
Po wykonaniu doświadczenia wypełnijcie kartę pracy:
Rysunek schematyczny: |
Obserwacje:
Wnioski:
b) Zadanie domowe
Określ zastosowania alkoholi polihydroksylowych oraz zapisz z jakiej cechy alkoholu one wynikają, wykorzystaj przedstawiony poniżej szkielet ryby.
7. Czas trwania lekcji
45 minut
8. Uwagi do scenariusza
brak