Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki

Scenariusz zajęć „do czego służy serce?”

Przyroda, II etap edukacyjny

Temat: Do czego służy serce?

Treści kształcenia

Podstawa programowa: Punkt (8.1) [uczeń] podaje nazwy układów narządów budujących organizm człowieka: układ kostny, oddechowy, pokarmowy, krwionośny, rozrodczy, wskazuje na planszy główne narządy tych układów:

a) układ kostny – elementy układu: czaszka, kręgosłup, klatka piersiowa, kończyny górne, kończyny dolne;

b) układ oddechowy – jama nosowa, krtań, tchawica, oskrzela, płuca;

c) układ pokarmowy – jama ustna, przełyk, żołądek, jelito cienkie, jelito grube, odbytnica;

d) układ krwionośny – serce, naczynia krwionośne: żyły i tętnice;

e) układ rozrodczy żeński – jajniki, jajowody, macica, pochwa i układ rozrodczy męski – jądra, nasieniowody, prącie.

Cele zoperacjonalizowane

UCZEŃ

zna układy człowieka oraz narządy wchodzące w ich skład;

wie, jak działa układ krążenia;

zna funkcje układu krążenia;

zna funkcje układu limfatycznego;

zna choroby układu krążenia.

Nabywane umiejętności:

UCZEŃ

podaje nazwy układów narządów budujących organizm człowieka: układ kostny, oddechowy, pokarmowy, krwionośny, rozrodczy, wskazuje na planszy główne narządy tych układów;

opisuje krwiobieg duży i mały;

wymienia funkcje układu krążenia;

wymienia funkcje układu limfatycznego;

potrafi opisać zdrowy styl życia.

Kompetencje kluczowe:

  • Umiejętność uczenia się

  • Kompetencje społeczne i obywatelskie

  • Porozumiewanie się w języku ojczystym

Etapy lekcji:

  1. Wstęp:

  • Powitanie uczniów przez nauczyciela

  • Czynności organizacyjne (sprawdzenie obecności).

  1. Przebieg zajęć:

  • Pogadanka – zapoznanie uczniów z tematem lekcji- Do czego służy serce?. Inicjuje rozmowę.

  • Powtórzenie wiadomości z poprzednich lekcji. Nauczyciel prezentuje uczniom planszę anatomiczną. W kopercie na samoprzylepnych kartkach znajdują się nazwy narządów wszystkich układów człowieka. Uczniowie po kolei losują kartkę i zamieszczają ją w odpowiednim miejscu na planszy. Nauczyciel może sugerować uczniowi prawidłowe miejsce przyklejenia kartki, o ile sprawia mu to dużą trudność.

  • Nauczyciel zadaje pytania:

Jakie znacie funkcje układu oddechowego i jakie narządy wchodzą w jego skład?

Jakie znacie funkcje układu pokarmowego i jakie narządy wchodzą w jego skład?

Jakie znacie funkcje układu kostnego i jakie narządy wchodzą w jego skład?

Jakie znacie funkcje układu rozrodczego i jakie narządy wchodzą w jego skład?

  • Zdjęcie interaktywne „Z czego składa się krew?”. Nauczyciel za pomocą tablicy interaktywnej wyświetla uczniom ilustrację przedstawiającą przekrój tętnicy. Wybiera 2‑3 osoby, których zadaniem będzie oznaczenie poszczególnych elementów ilustracji.

  • Film „Układ krwionośny”. Nauczyciel szczegółowo omawia duży i mały obieg krwi. Wymienia elementy z których składa się układ krążenia. Uczniowie zapisują notatki, korzystają z atlasu anatomicznego.

  • Układ limfatyczny. Nauczyciel prosi uczniów, aby na podstawie podręcznika/ encyklopedii/ atlasu anatomicznego wyszukali informacje o danym układzie. Po chwili wraz z uczniami nauczyciel omawia układ limfatyczny (funkcje, budowę, działanie).

  • Choroby układu krążenia. Nauczyciel wyjaśnia termin: choroby cywilizacyjne. Wymienia choroby układu krążenia, wyjaśnia ich przyczyny i skutki, m.in. zawał mięśnia sercowego, miażdżyca, komorowe zaburzenia rytmu serca, ostre zespoły wieńcowe, ...)

  • Nauczyciel zadaje pytania:

Co wpływa na nasze dobre samopoczucie?

Czy uważacie, ze ruch jest potrzebny do zachowania zdrowia?

Czy rodzaj spożywanych pokarmów może wpływać na stan naszego zdrowia?

Jak rozumiecie termin - zdrowy styl życia?

Czy możecie opisać osobę, która kieruje się zasadami zdrowego stylu życia?

Uczniowie udzielają odpowiedzi. Rozmowa ma charakter pogawędki, nauczyciel zachęca uczniów, aby kierowali się zasadami zdrowego stylu życia.

  1. Podsumowanie:

  • Powtórzenie wiadomości omawianych na lekcji.

  • Ocena zaangażowania uczniów, ich aktywności na lekcji.

  • Zadanie pracy domowej.

  • Uporządkowanie miejsca pracy.

    Zadanie domowe

Przygotuj rysunek przedstawiający mały obieg krwi (płucny). Opisz jego funkcje i oznacz narządy biorące w nim udział.

Środki dydaktyczne

  • Podręcznik

  • Encyklopedia

  • Rzutnik

  • Ekran projekcyjny

  • Komputer

  • Koperta

  • Samoprzylepne kartki z zapisanymi na nich narządami układów człowieka

  • Plansza anatomiczna

  • Atlas anatomiczny

Metody nauczania

  • Pogawędka

  • Rozmowa kierowana

  • Obserwacja

  • Ćwiczenie

Formy pracy

  • Praca indywidualna

  • Praca z całą klasą

Zadanie dla chętnych:

Jakie wyróżniamy przewody limfatyczne? Wymień i opisz.

R1KBidqZMWWE7

Pobierz załącznik

Plik DOC o rozmiarze 104.00 KB w języku polskim
RP8kC14MlZlCR

Pobierz załącznik

Plik ODT o rozmiarze 60.06 KB w języku polskim
R1Pf7KpDcRqn3