Na każdy z tych elementów można kliknąć, by rozwinąć mieszczące się w nim treści oraz nagranie lektora.
R18oNK9DKofxo
Zrzut ekranu przedstawia przykładowy nagłówek oraz przykładowa treść w planszy. Widoczna jest rozwinięta zakładka pod którą znajduje się treść planszy.
Przykładowy nagłówek oraz przykładowa treść w planszy
Źródło: EnglishSquare.pl Sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.
Ścieżkę dźwiękową z lektorem można odtworzyć po naciśnięciu przycisku „Start”.
11
Harmonogram zabiegów konserwacyjnych i przeglądów urządzeń sterowania ruchem kolejowym
Harmonogram zabiegów konserwacyjnych i przeglądów urządzeń sterowania ruchem kolejowym
Planowe zabiegi obsługi technicznej w sekcji eksploatacji należy wykonywać w zakresie i terminach określonych w rocznym oraz miesięcznym harmonogramie zabiegów konserwacji i przeglądów oraz w harmonogramie napraw bieżących. Roczny harmonogram konserwacji i przeglądów należy sporządzać w taki sposób, aby w wymaganych zakresach i terminach (wg Załącznika Nr 1 do instrukcji Ie‑12 oraz odpowiednich DTR) wykonane były:
zabiegi zlecone do wykonania sekcji eksploatacji przez dyrektora zakładu linii kolejowych;
zabiegi zlecone do wykonania wykonawcom spoza PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. przez dyrektora zakładu linii kolejowych
Dla urządzeń srk nie ujętych w Załączniku nr do instrukcji Ie‑12 należy do harmonogramów dołączyć indywidualne wykazy zabiegów konserwacji i przeglądów tych urządzeń, opracowane na podstawie właściwych DTR.
Przeglądy i konserwacje, zlecone wykonawcom spoza PKP PLK SA, należy ująć w odrębnych pozycjach przedmiotowego harmonogramu.
Miesięczny harmonogram zabiegów konserwacji i przeglądów sporządza się na podstawie zatwierdzonego rocznego harmonogramu. Dla danego urządzenia zabiegi przeglądów winny obejmować również jego zabiegi konserwacyjne.
Zakresy konserwacji i przeglądów dla urządzeń czynnych, objętych tą instrukcją, określają paragrafy od § 23 do § 86 oraz od § 88 do § 102 instrukcji Ie‑12 a dla urządzeń wyłączonych z eksploatacji określa §87 instrukcji Ie‑12. Czasookresy tych zabiegów określa Załącznik Nr do Ie‑12
Protokoły z badań diagnostycznych oraz meldunki mistrza o potrzebie przeprowadzenia napraw bieżących (określające miejsce, zakres i proponowany termin realizacji) są podstawą do zgłoszenia przez naczelnika sekcji do zakładu linii kolejoweych zestawienia potrzeb napraw bieżących. Na ich podstawie zakład opracowuje harmonogram napraw bieżących urządzeń srk w zakładzie linii kolejowych. Harmonogram ten przygotowuje naczelnik działu automatyki i telekomunikacji, a zatwierdza dyrektor zakładu linii kolejoweych. Harmonogram jest podstawą określenia napraw bieżących na działce. Naczelnik sekcji przekazuje je mistrzowi w postaci Wyciągu z Harmonogramu napraw bieżących urządzeń srk na dany rok (wg Załącznika Nr do instrukcji Ie‑12). Wyciąg zawierać winien informację, czy dana naprawa będzie wykonywana systemem własnym czy zleconym.
Naprawy bieżące należy tak planować, aby jeśli to możliwe, wykonywać je w powiązaniu z konserwacją, przeglądem lub badaniem diagnostycznym naprawianego urządzenia.
Naprawy bieżące należy przeprowadzać w oparciu o obowiązujące dokumentacje techniczne oraz DTR urządzeń podlegających naprawom.
Załącznik nr 1 do instrukcji Ie‑12 — wzór cześtotliwości podstawowych zabiegów konserwacyjnych i przeglądów urządzeń srk na stronach 104 do 107: https://www.plk-sa.pl/files/public/user_upload/pdf/Akty_prawne_i_przepisy/Instrukcje/Wydruk/Ie/Instrukcja_Ie-12.pdf (plik PDF w języku polskim, o rozmiarze 880 KB)
Realizacja harmonogramu konserwacji i przeglądów:
Mistrz automatyki powinien tak organizować pracę na działce, aby były wykonane wszystkie konserwacje i przeglądy ustalone niniejszą instrukcją oraz wynikające z dokumentacji techniczno - ruchowej urządzeń, a zawarte w miesięcznych harmonogramach zabiegów konserwacji i przeglądów.
Przesunięcie wykonania zabiegów konserwacji i przeglądów na następny miesiąc może zostać dokonane samodzielnie przez naczelnika sekcji, jeśli nie spowoduje to przekroczenia cyklu obsługi technicznej danego urządzenia — w przeciwnym wypadku wymagana jest zgoda dyrektora zakładu. O przesunięciu cyklu konserwacji lub przeglądu należy każdorazowo powiadomić naczelnika działu automatyki i głównego inżyniera.
Obowiązki mistrza automatyki, w czasie jego nieobecności na działce, przejmuje wyznaczony przez naczelnika sekcji automatyk.
Wzór rocznego harmonogramu konserwacji i przeglądów wg załącznika nr 2 do Ie‑12:
Wzór rocznego harmonogramu konserwacji i przeglądów urządzeń srk stanowi załącznik do instrukcji Ie‑12. Zawiera takie informacje jak stempel jednostki organizacyjnej, działkę czy informację o roku, w którym to prowadzony jest harmonogram. Nagłówek tabeli stanowi pola, w których wypełnia się poniżej miejsce wykonywania konserwacji lub przeglądu, częstotliwość konserwacji czy wskazanie zabiegów konserwacji z rozbiciem na pojedyncze miesiące.
RGPjGf0GYQAOh
Załącznik 2 jest dokumentem w postaci tabeli zatytułowanej roczny harmonogram konserwacji i przeglądów urządzeń sterowania ruchem kolejowym na dany rok. W tabeli uzupełnia się następujące informacje: miejsce wykonywania konserwacji lub przeglądu, numer paragrafów do realizacji w okresie roku wykonane nie rzadziej, niż raz na miesiąc i rzadziej, niż raz na miesiąc. Dodatkowo na każdy miesiąc roku uzupełnia się zabiegi konserwacji i przeglądy według Ie 12, w nawiasie e 24, wykonywane rzadziej, niż raz na miesiąc w rozbiciu na poszczególne miesiące - liczba urządzeń podlegających zabiegowi w miesiącu od stycznia do grudnia. Uwaga pod tabelą:
Czynności związane z konserwacją i przeglądami urządzeń zewnętrznych należy wykonać w miesiącach od kwietnia do września.
Czynności związane z konserwacją i przeglądami urządzeń wewnętrznych należy wykonać w miesiącach od października do marca.
Wzór rocznego harmonogramu konserwacji i przeglądów wg załącznika nr 2 do Ie‑12
Źródło: Englishsquare.pl Sp. z o.o, licencja: CC BY-SA 3.0.
Wzór miesięcznego harmonogramu zabiegów konserwacyjnych i przeglądów urządzeń sterowania ruchem kolejowym wg załącznika nr 3 do Ie‑12:
Miesięczny wzór harmonogramu zabiegów konserwacyjnych i przeglądów urządzeń srk również jest załącznikiem do instrukcji Ie‑12 oraz w nagłówku zawiera stempel jednostki organizacyjnej, działkę, a także na jaki miesiąc w danym roku jest sporządzany. Nagłówek samej tabeli zawiera m.in. miejsce wykonywania konserwacji i przeglądu oraz paragraf określający wykonane w danym dniu konserwacje i przeglądy.
RDy8t18Kj3ivO
Załącznik 3 jest dokumentem w postaci tabeli zatytułowanej harmonogram zabiegów konserwacyjnych i przeglądów urządzeń sterowania ruchem kolejowym na dany miesiąc w danym roku. W tabeli uzupełnia się następujące informacje: miejsce wykonywania konserwacji lub przeglądu, numer paragrafów. Dodatkowo na każdy dzień w miesiącu uzupełnia się zabiegi konserwacji i przeglądy według Ie 12, w nawiasie e 24;
Adnotacja pod tabelą: naczelnik sekcji wypełnia kolumny od 1 do 3, czyli numer zlecenia, miejsce wykonywania konserwacji, numery paragrafów. Mistrz automatyki wypełnia kolumnę 4, czyli realizację zabiegów z podziałem na dni w miesiącu. Mistrz automatyki wpisuje paragrafy określające wykonane w danym dniu konserwacje lub przeglądy oraz ich liczbę. Mistrz automatyki w przypadku nie wykonania konserwacji lub przeglądów wyszczególnionych w harmonogramie miesięcznym wpisuje na jego odwrocie:
numer paragrafu określającego niewykonaną czynność konserwacji lub przeglądu,
przyczynę niewykonania czynności konserwacji lub przeglądu,
datę uzyskania od naczelnika sekcji prolongaty terminu ich wykonania.
Wzór miesięcznego harmonogramu zabiegów konserwacyjnych i przeglądów urządzeń sterowania ruchem kolejowym wg załącznika nr 3 do Ie‑12
Źródło: Englishsquare.pl Sp. z o.o, licencja: CC BY-SA 3.0.
Przykład opracowanego rocznego harmonogramu konserwacji i przeglądów:
Wzór rocznego harmonogramu i przeglądów został przedstawiony na przykładzie rzeczywistej dokumentacji z obszaru Łodzi Widzew do Łodzi Fabrycznej w zakresie działki nr 1. Obejmuje on działanie realizowane na terenie przystanków osobowych czy szlaku w zakresie np. tarcz ostrzegawczych przejazdowych czy urządzeń samoczynnej blokady liniowej. Czynności i charakter prac odnosi się do dokumentacji techniczno‑ruchowej urządzeń oraz postanowień instrukcji Ie‑12. Taki Harmonogram jest akceptowany pieczęcią przez zawiadowcę ds. automatyki oraz Dyrektora zakładu linii kolejowych.
RmmAFqWEtN7BT
Uzupełniony Załącznik 2 jest dokumentem w postaci tabeli zatytułowanej Łódź Widzew - fabryczna działka numer 1; roczny harmonogram konserwacji i przeglądów urządzeń sterowania ruchem kolejowym na rok 2022. W tabeli uzupełnia się następujące informacje: miejsce wykonywania konserwacji lub przeglądu, numer paragrafów do realizacji w okresie roku wykonane nie rzadziej, niż raz na miesiąc i rzadziej, niż raz na miesiąc. Dodatkowo na każdy miesiąc roku uzupełnia się zabiegi konserwacji i przeglądy według Ie 12, w nawiasie e 24, wykonywane rzadziej, niż raz na miesiąc w rozbiciu na poszczególne miesiące - liczba urządzeń podlegających zabiegowi w miesiącu od stycznia do grudnia. Przykład uzupełnienia: 1 - Łódź Widzew, paragraf 23, marzec - 78, czerwiec - 78, wrzesień - 78, grudzień - 78
Przykład opracowanego rocznego harmonogramu konserwacji i przeglądów
Źródło: Englishsquare.pl Sp. z o.o, licencja: CC BY-SA 3.0.
Rt8xyO6d5XASl
Uzupełniony Załącznik 2 jest dokumentem w postaci tabeli, w której uzupełnia się następujące informacje: miejsce wykonywania konserwacji lub przeglądu, numer paragrafów do realizacji w okresie roku wykonane nie rzadziej, niż raz na miesiąc i rzadziej, niż raz na miesiąc. Dodatkowo na każdy miesiąc roku uzupełnia się zabiegi konserwacji i przeglądy według Ie 12, w nawiasie e 24, wykonywane rzadziej, niż raz na miesiąc w rozbiciu na poszczególne miesiące - liczba urządzeń podlegających zabiegowi w miesiącu od stycznia do grudnia. Przykład uzupełnienia: 49 - Łódź Fabryczna, D T R 99/E E A - 5, paragraf 58, ustęp od 1 do 4 łamane na od 7n do 10; maj - 20
Przykład opracowanego rocznego harmonogramu konserwacji i przeglądów
Źródło: Englishsquare.pl Sp. z o.o, licencja: CC BY-SA 3.0.
RgJuaYodlFunf
Uzupełniony Załącznik 2 jest dokumentem w postaci tabeli, w której uzupełnia się następujące informacje: miejsce wykonywania konserwacji lub przeglądu, numer paragrafów do realizacji w okresie roku wykonane nie rzadziej, niż raz na miesiąc i rzadziej, niż raz na miesiąc. Dodatkowo na każdy miesiąc roku uzupełnia się zabiegi konserwacji i przeglądy według Ie 12, w nawiasie e 24, wykonywane rzadziej, niż raz na miesiąc w rozbiciu na poszczególne miesiące - liczba urządzeń podlegających zabiegowi w miesiącu od stycznia do grudnia. Przykład uzupełnienia: 66 - Łódź Marysin, paragraf 61, D T R - 2004 łamane na sol - 21, od stycznia do grudnia każdy miesiąc ma uzupełnioną liczbę konserwacji równą 6
Przykład opracowanego rocznego harmonogramu konserwacji i przeglądów
Źródło: Englishsquare.pl Sp. z o.o, licencja: CC BY-SA 3.0.
R4UGDjv8SNCIo
Uzupełniony Załącznik 2 jest dokumentem w postaci tabeli, w której uzupełnia się następujące informacje: miejsce wykonywania konserwacji lub przeglądu, numer paragrafów do realizacji w okresie roku wykonane nie rzadziej, niż raz na miesiąc i rzadziej, niż raz na miesiąc. Dodatkowo na każdy miesiąc roku uzupełnia się zabiegi konserwacji i przeglądy według Ie 12, w nawiasie e 24, wykonywane rzadziej, niż raz na miesiąc w rozbiciu na poszczególne miesiące - liczba urządzeń podlegających zabiegowi w miesiącu od stycznia do grudnia. Przykład uzupełnienia: 109 - Łódź Dąbrowa, paragraf 80, od stycznia do grudnia każdy miesiąc ma uzupełnioną liczbę konserwacji równą 1
Przykład opracowanego rocznego harmonogramu konserwacji i przeglądów
Źródło: Englishsquare.pl Sp. z o.o, licencja: CC BY-SA 3.0.
RtFL8E8WrhrYM
Uzupełniony Załącznik 2 jest dokumentem w postaci tabeli, w której uzupełnia się następujące informacje: miejsce wykonywania konserwacji lub przeglądu, numer paragrafów do realizacji w okresie roku wykonane nie rzadziej, niż raz na miesiąc i rzadziej, niż raz na miesiąc. Dodatkowo na każdy miesiąc roku uzupełnia się zabiegi konserwacji i przeglądy według Ie 12, w nawiasie e 24, wykonywane rzadziej, niż raz na miesiąc w rozbiciu na poszczególne miesiące - liczba urządzeń podlegających zabiegowi w miesiącu od stycznia do grudnia. Przykład uzupełnienia: 137 - S A Z 21 R łamane na 26 R paragraf 99, sierpień - jedna konserwacja.
Przykład opracowanego rocznego harmonogramu konserwacji i przeglądów
Źródło: Englishsquare.pl Sp. z o.o, licencja: CC BY-SA 3.0.
Sporządzanie harmonogramu to zadanie dyrektora zakładu lub naczelnika działu eksploatacji. Powstaje on w oparciu o instrukcje Ie‑12.
Harmonogram wynika z urządzeń srk, jakie znajdują się na danym obszarze: np. semafory, napędy zwrotnicowe, odcinki izolowane, urządzenia zasilające.
W harmonogramie zawarte sa czynności konserwacyjne do wszystkich urządzeń srk tam występujących.
Mając wiedzę o rodzaju i liczbie urządzeń korzysta się z odpowiedniego paragrafu z instrukcji Ie‑12, który określa szczegółowo zakres prac. Przykładowo, paragraf „Konserwacja układów kontroli niezajętości torów i rozjazdów” określa dokładnie w punktach czynności montera.
Wyróżnić możemy urządzenia srk stacyjne i urządzenia srk liniowe. Do każdego z urządzeń stosuje się konkretny rodzaj konserwacji oraz różny przedział czasowy, np: raz na pół roku.
Przykład opracowanego miesięcznego harmonogramu zabiegów konserwacyjnych i przeglądów urządzeń sterowania ruchem kolejowym:
Rzeczywisty wzór miesięcznego harmonogramu zawiera nazwę posterunku technicznego czy stacji na którym urządzenia są konsekrowane, ewentualnie kilometraż na szlaku lub nazwę urządzenia powiązaną z kilometrażem. Kolejna z kolumn zawiera informacje o dokumentacji, na podstawie której będzie się realizować czynności obsługowe np. dokumentację techniczno‑ruchową oraz liczbę sztuk danych typów urządzeń. W kolumnie czwartej zawarto podstawę działań z Ie‑12 oraz liczbę urządzeń podlegających konserwacji w danym dniu.
R1ckWThuGE3oZ
Dokument Załącznik 3 w postaci tabeli zatytułowanej harmonogram zabiegów konserwacyjnych i przeglądów urządzeń sterowania ruchem kolejowym na miesiąc kwiecień w roku 2022. W tabeli uzupełnia się następujące informacje, kolejno od lewej: liczba porządkowa, miejsce wykonywania konserwacji lub przeglądu. Dodatkowo na każdy dzień w miesiącu uzupełnia się zabiegi konserwacji i przeglądy według Ie 12, w nawiasie e dwadzieścia cztery. Pod Realizacja zabiegów itp znajduje się tabelka z liczbami od 1 do 30. Liczby 2, 9, 15, 16, 23 oraz 30 są w zielonych kwadratach. Liczby 3, 10, 17, 18 oraz 24 są w czerwonych kwadratach. Reszta liczb jest w białych kwadratach. Przykład uzupełnienia. Numer 1, Niewierz, numery paragrafów: kod 059 na 060 na sztuki. Zgodnie z D T R - E F A - 1 łamane na 48 łamane na o łamane na sztuki. Kod 057 na 058 na sztuki. Zgodnie z D T R - E A A - 5 łamane na 33 łamane na s łamane na 33 sztuki. paragraf 23 łamane na 6 sztuk. paragraf 55 łamane na 174 sztuki. paragraf 63 łamane na 10 sztuk. paragraf 69 łamane na 16 sztuk. paragraf 73 łamane na 6 sztuk. paragraf 74 łamane na 4 sztuki. paragraf 81 łamane na 3 sztuki. paragraf 84 łamane na jedną sztukę. W kolumnie pod liczbą 5 znajdują się następujące liczby wpisane pionowo długopisem 59 60 łamane przez dwanaście. 57 58 łamane przez siedem. Pod liczbą 6 59 60 łamane przez osiem. 57 58 łamane przez sześć. Pod liczbą 19 73 łamane przez sześć, 74 łamane przez 4, 81 łamane przez 3, 84 łamane przez jeden. Pod liczbą 22, 23 łamane przez 6, 55 łamane przez sto siedemdziesiąt cztery. Pod liczbą 25, 59 60 łamane przez dwanaście 57 58 łamane przez dziesięć. Napis WK 10 oraz 63 łamane przez dziesięć. Pod liczbą 27, 59 60 łamane przez 12, 57 58 łamane przez 10 napis WK dwadzieścia jeden. Pod liczbą 29 liczba 69 łamane przez szesnaście. Inne kolumny są puste. Numer 2, Wnykowo, numery paragrafów: kod 059 na 060 na sztuki. Zgodnie z D T R - E F A - 1 łamane na 8 łamane na o łamane na sztuki. Kod 057 na 058 na sztuki. Zgodnie z D T R - E A A - 5 łamane na 8 łamane na s łamane na 33 sztuki. paragraf 28 łamane na 6 sztuk. paragraf 40 łamane na 1 sztukę. paragraf 40 łamane na 1 sztukę. paragraf 55 łamane na 4 sztuki. paragraf 69 łamane na 5 sztuk. paragraf 70 łamane na 5 sztuk. paragraf 73 łamane na 4 sztuki. paragraf 81 łamane na 3 sztuki. paragraf 82 łamane na 1 kpl. paragraf 84 łamane na jedną sztukę. W kolumnie pod liczbą 14 znajduje się liczba 59 oraz 60 łamana na 8 57 oraz 58 łamana na 8 40 łamana na jeden 82 łamana na jeden. pod liczbą 20, 28 łamane na sześć. 84 łamane na jeden. 81 łamane na 3 oraz liczba pięćdziesiąt pięć. pod liczbą 21, 73 łamane na cztery. 69 oraz 70 łamane na pięć. Inne kolumny są puste.
Przykład opracowanego miesięcznego harmonogramu zabiegów konserwacyjnych i przeglądów urządzeń sterowania ruchem kolejowym
Źródło: licencja: CC BY-SA 3.0.
R1CBd1JnMaygK
Dokument Załącznik 3 w postaci tabeli, ciąg dalszy tabeli zatytułowanej harmonogram zabiegów konserwacyjnych i przeglądów urządzeń sterowania ruchem kolejowym na miesiąc kwiecień w roku 2022. W tabeli uzupełnia się następujące informacje, kolejno od lewej: liczba porządkowa, miejsce wykonywania konserwacji lub przeglądu. Dodatkowo na każdy dzień w miesiącu uzupełnia się zabiegi konserwacji i przeglądy według Ie 12, w nawiasie e dwadzieścia cztery. Pod Realizacja zabiegów itp znajduje się tabelka z liczbami od 1 do 30. Liczby 2, 9, 15, 16, 23 oraz 30 są w zielonych kwadratach. Liczby 3, 10, 17, 18 oraz 24 są w czerwonych kwadratach. Reszta liczb jest w białych kwadratach. Przykład uzupełnienia. Numer 3, SBL Mietlica, numery paragrafów: kod 067 na 068 na odst. Zgodnie z D T R - S H L - 12 łamane na 4 łamane na b łamane na sztuki. paragraf 23 łamane na 4 sztuki. paragraf 24 ustawy 1‑3 łamane na 4 sztuki. paragraf 24 ustawy 4 łamane na 4 sztuki. paragraf 69 łamane na 4 sztuki. paragraf 70 łamane na 4 sztuki. W kolumnie pod liczbą 22 znajdują się następujące liczby wpisane pionowo długopisem 68 67 23 24 69 70, inne kolumny są puste. Rzędów jest w sumie sześć, w każdym wypełniona jest przynajmniej jedna kolumna.
Przykład opracowanego miesięcznego harmonogramu zabiegów konserwacyjnych i przeglądów urządzeń sterowania ruchem kolejowym
Źródło: Englishsquare.pl Sp. z o.o, licencja: CC BY-SA 3.0.
R1ZOppncFEwB8
Dokument Załącznik 3 w postaci tabeli, ciąg dalszy tabeli zatytułowanej harmonogram zabiegów konserwacyjnych i przeglądów urządzeń sterowania ruchem kolejowym na miesiąc kwiecień w roku 2022. W tabeli uzupełnia się następujące informacje, kolejno od lewej: liczba porządkowa, miejsce wykonywania konserwacji lub przeglądu. Dodatkowo na każdy dzień w miesiącu uzupełnia się zabiegi konserwacji i przeglądy według Ie 12, w nawiasie e dwadzieścia cztery. Pod Realizacja zabiegów itp znajduje się tabelka z liczbami od 1 do 30. Liczby 2, 9, 15, 16, 23 oraz 30 są w zielonych kwadratach. Liczby 3, 10, 17, 18 oraz 24 są w czerwonych kwadratach. Reszta liczb jest w białych kwadratach. Przykład uzupełnienia. Numer 9, Przejazd A Km 8,348, numery paragrafów: kod 076 na 077 na kpl. Zgodnie z D T R - S P R 2 łamane na 1 bo kpl. paragraf 23 łamane na 8 sztuk. paragraf 24 ustawy 1‑3 łamane na 8 sztuk. paragraf 69 łamane na 4 sztuki. W kolumnie pod liczbą 13 znajdują się następujące liczby wpisane pionowo długopisem 76 77 23 24 69, inne kolumny są puste. Rzędy są w sumie dwa, w każdym wypełniona jest jedna kolumna. Poniżej tabeli znajduje się napis: Hutna dnia 31.03.2022 roku. Miejsca na dwa podpisy: Opracował, zatwierdził.
Przykład opracowanego miesięcznego harmonogramu zabiegów konserwacyjnych i przeglądów urządzeń sterowania ruchem kolejowym
Źródło: Englishsquare.pl Sp. z o.o, licencja: CC BY-SA 3.0.
R1OzDR9BVGAGm
Dokument w postaci tabeli zatytułowanej harmonogram zabiegów konserwacyjnych i przeglądów urządzeń sterowania ruchem kolejowym na miesiąc sierpień w roku 2022. W pierwszej kolumnie tabeli uzupełnia się miejsce wykonywania konserwacji lub przeglądu. Dodatkowo na każdy dzień w miesiącu uzupełnia się zabiegi konserwacji i przeglądy według Ie 12, w nawiasie e dwadzieścia cztery, do realizacji w okresie roku wykonanie: nie rzadziej niż 1 raz na miesiąc lub rzadziej niż 1 raz na miesiąc. Pod tytułem tabelki znajduje się tabelka z liczbami od 1 do 31, a na końcu znajduje się kolumna podpisana sztuki łamane przez mb. Liczby 6, 13, 20 oraz 27 są w zielonych kwadratach. Liczby 7, 14, 15, 21 oraz 28 są w czerwonych kwadratach. Reszta liczb jest w białych kwadratach. Przykład uzupełnienia. Rząd pierwszy. Glinnik Gl, paragraf 23 rzadziej niż 1 raz na miesiąc. W kolumnie pod liczbami 13 oraz 14 na żółtym tle wpisane są liczby 6 oraz 5, a w ostatniej kolumnie liczba jedenaście. Rząd drugi. Stryków St, paragraf 23 rzadziej niż 1 raz na miesiąc. W kolumnie pod liczbą 14 na pomarańczowym tle wpisana jest liczba 7, a w ostatniej kolumnie liczba siedem. Rząd trzeci. Głowno Gn, paragraf 23 rzadziej niż 1 raz na miesiąc. W kolumnie pod liczbami 13, 14 i 15 na niebieskim tle wpisane są liczby 6, 6 i 5, a w ostatniej kolumnie liczba siedemnaście.
Przykład opracowanego miesięcznego harmonogramu zabiegów konserwacyjnych i przeglądów urządzeń sterowania ruchem kolejowym
Źródło: Englishsquare.pl Sp. z o.o, licencja: CC BY-SA 3.0.
R12jIvPhu3ox9
Dokument w postaci tabeli zatytułowanej harmonogram zabiegów konserwacyjnych i przeglądów urządzeń sterowania ruchem kolejowym na miesiąc sierpień w roku 2022, ciąg dalszy. W pierwszej kolumnie tabeli uzupełnia się miejsce wykonywania konserwacji lub przeglądu. Dodatkowo na każdy dzień w miesiącu uzupełnia się zabiegi konserwacji i przeglądy według Ie 12, w nawiasie e dwadzieścia cztery, do realizacji w okresie roku wykonanie: nie rzadziej niż 1 raz na miesiąc lub rzadziej niż 1 raz na miesiąc. Pod tytułem tabelki znajduje się tabelka z liczbami od 1 do 31, a na końcu znajduje się kolumna podpisana sztuki łamane przez mb. Liczby 6, 13, 20 oraz 27 są w zielonych kwadratach. Liczby 7, 14, 15, 21 oraz 28 są w czerwonych kwadratach. Reszta liczb jest w białych kwadratach. Przykład uzupełnienia. Rząd pierwszy. Stryków St, paragraf 44 rzadziej niż 1 raz na miesiąc. W kolumnie pod liczbą 21 na niebieskim tle wpisana jest liczba 1, a w ostatniej kolumnie liczba jeden.
Przykład opracowanego miesięcznego harmonogramu zabiegów konserwacyjnych i przeglądów urządzeń sterowania ruchem kolejowym
Źródło: Englishsquare.pl Sp. z o.o, licencja: CC BY-SA 3.0.
RnPsE1OeTAluc
Dokument w postaci tabeli zatytułowanej harmonogram zabiegów konserwacyjnych i przeglądów urządzeń sterowania ruchem kolejowym na miesiąc sierpień w roku 2022, ciąg dalszy. W pierwszej kolumnie tabeli uzupełnia się miejsce wykonywania konserwacji lub przeglądu. Dodatkowo na każdy dzień w miesiącu uzupełnia się zabiegi konserwacji i przeglądy według Ie 12, w nawiasie e dwadzieścia cztery, do realizacji w okresie roku wykonanie: nie rzadziej niż 1 raz na miesiąc lub rzadziej niż 1 raz na miesiąc. Pod tytułem tabelki znajduje się tabelka z liczbami od 1 do 31, a na końcu znajduje się kolumna podpisana sztuki łamane przez mb. Liczby 6, 13, 20 oraz 27 są w zielonych kwadratach. Liczby 7, 14, 15, 21 oraz 28 są w czerwonych kwadratach. Reszta liczb jest w białych kwadratach. Przykład uzupełnienia. Rząd pierwszy. Głowno Gn, paragraf 61 nie rzadziej niż 1 raz na miesiąc. W kolumnie pod liczbą 5 na białym tle wpisana jest liczba 4, w kolumnach pod liczbami 26 i 27 na pomarańczowym tle wpisane są liczby 9 i 9, a w ostatniej kolumnie liczba dwadzieścia dwa.
Przykład opracowanego miesięcznego harmonogramu zabiegów konserwacyjnych i przeglądów urządzeń sterowania ruchem kolejowym
Źródło: Englishsquare.pl Sp. z o.o, licencja: CC BY-SA 3.0.
R135OcgzaAIJh
Dokument w postaci tabeli zatytułowanej harmonogram zabiegów konserwacyjnych i przeglądów urządzeń sterowania ruchem kolejowym na miesiąc sierpień w roku 2022, ciąg dalszy. W pierwszej kolumnie tabeli uzupełnia się miejsce wykonywania konserwacji lub przeglądu. Dodatkowo na każdy dzień w miesiącu uzupełnia się zabiegi konserwacji i przeglądy według Ie 12, w nawiasie e dwadzieścia cztery, do realizacji w okresie roku wykonanie: nie rzadziej niż 1 raz na miesiąc lub rzadziej niż 1 raz na miesiąc. Pod tytułem tabelki znajduje się tabelka z liczbami od 1 do 31, a na końcu znajduje się kolumna podpisana sztuki łamane przez mb. Liczby 6, 13, 20 oraz 27 są w zielonych kwadratach. Liczby 7, 14, 15, 21 oraz 28 są w czerwonych kwadratach. Reszta liczb jest w białych kwadratach. Przykład uzupełnienia. Rząd pierwszy. Stryków St, paragraf 81 rzadziej niż 1 raz na miesiąc. W kolumnie pod liczbą 29 na pomarańczowym tle wpisana jest liczba 2, a w ostatniej kolumnie liczba dwa. Poniżej tabeli znajduje się legenda. W pierwszym rzędzie czerwonym kolorem oznaczono niedziele i święta, zielonym kolorem oznaczono soboty wolne, niebieskim kolorem oznaczono dodatkowe dni wolne, żółtym kolorem oznaczono soboty pracujące. W kolumnach kolorem żółtym oznaczono dzień kaliska, kolorem niebieskim dzień Zgierz, kolorem pomarańczowym noc Kaliska, kolorem fioletowym noc Zgierz. Poniżej podpis. Liczba w kratce odpowiada ilości konserwacji, którą trzeba zapisać w karcie pracy.
Przykład opracowanego miesięcznego harmonogramu zabiegów konserwacyjnych i przeglądów urządzeń sterowania ruchem kolejowym
Źródło: Englishsquare.pl Sp. z o.o, licencja: CC BY-SA 4.0.
Wypełnia go pracownik odpowiedzialny za urządzenia i działkę automatyki (lub wyznaczony pracownik), jest on opracowany w formie nazwanej „kartą zapisu”. Karta zapisu powinna zawierać datę, numer ewidencyjny, numer kolejności. Data dnia w której karta jest zapisana. Pouczenie z przepisów BHP, które prace w tym dniu będą wykonywane (po przeszkoleniu pracownik je wykonujący się podpisuje). Nazwisko i imię prowadzącego prace. Zakres prac, które zostały wykonywane. W tabelach karty zapisu, pracownik odpowiedzialny, zapisuje imię i nazwisko pracownika, godziny przepracowane, godziny pracy w jakich warunkach pracował pracownik (niebezpieczne, szkodliwe, uciążliwe), lokalizacje robót i ich opis oraz informacje dodatkowe. Na końcu zmiany roboczej w uwagach wpisujemy czy w ciągu zmiany coś się wydarzyło (np. wypadek w pracy). Na końcu osoba prowadząca prace składa swój podpis w rubryce sporządził i przekazuje swojemu bezpośredniemu przełożonemu, czyli zawiadowcy lub osobie go zastępującej.
Karta zapisu jest dokumentem źródłowym służącym do:
codziennej rejestracji obecności w pracy pracowników,
rejestracji liczby godzin przepracowanych przez poszczególnych pracowników,
rejestracji rodzaju, ilości oraz miejsca wykonywania robót,
rejestracji liczby godzin przepracowanych przy wykonywaniu danej roboty,
ustalenia ilości godzin, za które pracownikowi przysługuje wynagrodzenie.
Karta zapisu stanowi podstawę do:
dokonywania zapisów w elektronicznym systemie ewidencji czasu pracy w zakresie liczby godzin przepracowanych przez poszczególnych pracowników z podziałem na godziny przepracowane w wymiarze czasu pracy ustalonym na dany miesiąc kalendarzowy, nadliczbowe, w porze nocnej oraz w warunkach niebezpiecznych, szkodliwych dla zdrowia i uciążliwych,
dokonywania wpisów do elektronicznego systemu ewidencji czasu pracy ilości wykonywanych robót oraz ich rodzaju w postaci przyjętego do stosowania kodu roboty.
W karcie zapisu wpisywane są dane o pracy wykonanej na danej działce. Działka to obszar, na którym znajdują się powierzone serwisantowi urządzenia srk.
Kartę zapisu sporządza prowadzący roboty w jednym egzemplarzu i potwierdza podpisem zgodność jej treści ze stanem faktycznym.
W przykładowym dokumencie widać zapisy dla działki nr 2 gdzie odpowiedzialny za urządzenia srk Jan Nowak wykonywał pracę.
W przypadku sekcji eksploatacji:
Kartę zapisu po sporządzeniu prowadzący roboty przekazuje zawiadowcy, będącemu jego bezpośrednim przełożonym, lub osobie go zastępującej w miejscu i w terminie określonym przez zastępcę naczelnika sekcji eksploatacji właściwego dla danej branży, jednak nie później niż 7 dni kalendarzowych po jej sporządzeniu. Wraz z kartą zapisu powinny być przekazane dokumenty materiałowe, lub ich potwierdzone kserokopie, związane z robotami zarejestrowanymi w karcie zapisu.
Zawiadowca, lub osoba go zastępująca po otrzymaniu karty zapisu dokonuje jej sprawdzenia pod względem rodzaju wykonanych robót, ilości robót, lokalizacji i czasu pracy. Ponadto dokonuje sprawdzenia zgodności karty zapisu z dokumentami materiałowymi lub ich potwierdzonymi kserokopiami. Sprawdzenie potwierdza podpisem na karcie zapisu.
Kartę zapisu po sprawdzeniu zawiadowca, lub osoba go zastępująca, przekazuje niezwłocznie do pracownika administracyjnego w siedzibie sekcji eksploatacji, upoważnionego przez naczelnika sekcji eksploatacji, lub do osoby go zastępującej. Wraz z kartą zapisu powinny być przekazane dokumenty materiałowe, lub ich potwierdzone kserokopie, związane z robotami zarejestrowanymi w karcie zapisu.
Pracownik administracyjny, lub osoba go zastępująca, po otrzymaniu karty zapisu dokonuje jej sprawdzenia pod względem prawidłowości obiektu kontrolingowego, kodu roboty i jednostki miary. Ponadto dokonuje sprawdzenia zgodności karty zapisu z dokumentami materiałowymi lub ich potwierdzonymi kserokopiami. Sprawdzenie potwierdza podpisem na karcie zapisu.
Kartę zapisu po sprawdzeniu pracownik administracyjny, lub osoba go zastępująca, przekazuje niezwłocznie do zastępcy naczelnika sekcji eksploatacji właściwego dla danej branży lub do osoby go zastępującej.
Zastępca naczelnika sekcji eksploatacji, lub osoba go zastępująca, po otrzymaniu karty zapisu dokonuje jej zatwierdzenia. Zatwierdzenie potwierdza podpisem na karcie zapisu. Zatwierdzona karta zapisu stanowi podstawę dokonania odpowiednich zapisów w elektronicznym systemie ewidencji czasu pracy oraz w sprawozdaniach dotyczących wykonanych robót.
Kartę zapisu po zatwierdzeniu zastępca naczelnika sekcji eksploatacji, lub osoba go zastępująca, przekazuje niezwłocznie do pracownika upoważnionego do dokonywania odpowiednich zapisów w elektronicznym systemie czasu pracy lub do osoby go zastępującej.
Karta zapisu przed przekazaniem pracownikowi upoważnionemu do dokonywania odpowiednich zapisów w elektronicznym systemie czasu pracy lub osobie go zastępującej, może zostać przekazana w celu dokonania zapisów w sprawozdaniach dotyczących wykonanych robót.
W przypadku braku w sekcji eksploatacji pracownika administracyjnego, lub na polecenie naczelnika sekcji eksploatacji, dalsze czynności sprawdzające, także dokonuje zawiadowca, lub osoba go zastępująca. W takim przypadku zawiadowca potwierdza sprawdzenie jednym podpisem na karcie zapisu w miejscu przeznaczonym dla potwierdzenia wykonania czynności sprawdzających, natomiast wykreśla miejsce przeznaczone dla potwierdzenia wykonania czynności sprawdzających. Ponadto w takim przypadku za dalsze przekazanie karty zapisu odpowiada zawiadowca.
W uzasadnionych przypadkach zatwierdzenie, może dokonać naczelnik sekcji eksploatacji lub upoważniony przez niego zastępca naczelnika sekcji eksploatacji, lub upoważniony zawiadowca lub osoba zastępująca osobę upoważnioną za wcześniejszą zgodną naczelnika sekcji eksploatacji. W takim przypadku za dalsze przekazanie karty zapisu, odpowiada osoba, która dokonała jej zatwierdzenia.
W przypadku stwierdzenia błędu w trakcie czynności sprawdzających poprawkę dokonuje prowadzący roboty, który sporządził kartę zapisu. W uzasadnionych przypadkach, poprawkę może dokonać sprawdzający kartę zapisu. W takim przypadku sprawdzający powinien poinformować o dokonanej poprawce prowadzącego roboty, który sporządził kartę zapisu. Poprawkę należy dokonać w następujący sposób:
Stwierdzone błędy poprawia się przez przekreślenie błędnego zapisu i wpisanie prawidłowego nad lub obok skreślenia. Przekreślenie błędnego zapisu powinno być dokonane w taki sposób, aby pierwotny zapis był czytelny. Poprawienie zapisu powinno być potwierdzone podpisem pracownika, który dokonał poprawki oraz opatrzone datą Karty zapisu powinny być przechowywane chronologicznie, zgrupowane według tego samego roku, miesiąca i prowadzącego roboty
Sposób wypełniania karty zapisu
Nagłówek karty zapisu na pierwszej stronie wypełnia się zgodnie z wymogami w nim zawartymi:
numer karty, składający się z następujących liczb rozdzielonych ukośnikiem: roku, dwucyfrowego numeru miesiąca, sześciocyfrowego numeru identyfikacyjnego prowadzącego roboty (tzw. numer PLK) i kolejnego numeru porządkowego kart zapisu sporządzonych przez prowadzącego roboty w danym miesiącu
data jej sporządzenia, kolejno dzień, miesiąc i rok,
stempel wykonawczej komórki organizacyjnej, -godzinę od‑do przeprowadzenia pouczenia z przepisów bhp w zakresie wykonywanych prac oraz podpisy dwóch pracowników. W przypadku wykonywania robót tylko przez prowadzącego roboty i jednego pracownika, podpis dokonuje wyłącznie ten pracownik. W przypadku wykonywania robót tylko przez prowadzącego roboty, podpis w tym miejscu nie jest dokonywany,
numer działki,
nazwisko i imię prowadzącego roboty.
Jeżeli kartę zapisu sporządza się oddzielnie dla pracowników delegowanych z innej wykonawczej komórki organizacyjnej, wówczas u góry pod numerem działki wpisuje się uwagę o treści: „delegowani z ...” podając nazwę macierzystej wykonawczej komórki organizacyjnej pracowników delegowanych,
Każdy wpis w karcie zapisu dokonuje się dla pojedynczej roboty (kodu roboty) wykonywanej przez określonego pracownika na danym obiekcie kontrolingowym lub obiektach kontrolingowych, w przypadku równoczesnego zapisu na PSP/MPK i zleceniu. Każdy wpis należy oznaczyć kolejną liczbą porządkową w kolumnie „L.p.”.
Wiersz nagłówkowy odnosi się do górnych rubryk wpisu i stanowi nagłówek każdego wpisu w karcie zapisu.
W poszczególnych rubrykach danego wpisu karty zapisu wpisuje się:
w rubryce „L.p.” - liczbę porządkową wpisu,
w rubryce „Imię i nazwisko” – imię i nazwisko prowadzącego (prowadzących) roboty oraz pracowników pracujących w danej dobie. Pracowników pracujących w nocy wpisuje się do karty zapisu w dniu rozpoczęcia prac,
w rubryce „Od” – godzinę rozpoczęcia pracy,
w rubryce „Do” – godzinę zakończenia pracy,
w rubryce „Razem” – razem liczbę godzin przepracowanych,
w rubryce „N” – liczbę godzin przepracowanych w warunkach niebezpiecznych,
w rubryce „S” – liczbę godzin przepracowanych w warunkach szkodliwych dla zdrowia,
w rubryce „U” – liczbę godzin przepracowanych w warunkach uciążliwych,
w rubrykach „MPK, PSP” i „Nr zlecenia” – obiekty kontrolingowe właściwe dla danej roboty,
w rubryce „Kod roboty” – trzycyfrowy kod roboty,
w rubryce „Ilość roboty” – ilość wykonanych robót, w jednostce miary przyjętej dla danego kodu roboty,
w rubryce „Jednostka miary” – jednostkę miary przyjętą dla danego kodu roboty,
w rubryce „Lokalizacja robót i ich opis, Informacje dodatkowe” – opis roboty oraz jej lokalizację, a także wszelkie dodatkowe informacje o danej robocie.
W wierszu „Uwagi” prowadzący roboty zapisuje dodatkowe informacje np. fakt bezwypadkowej pracy lub fakt zaistnienia wypadku przy pracy z krótkim opisem wypadku, a także informacje o telefonicznym przeprowadzeniu pouczenia i miejscu pobytu pracownika w chwili przeprowadzenia instruktażu, w przypadku wykonywania prac przez pracownika poza miejscem sporządzenia karty.
We właściwych rubrykach potwierdza się:
podpisem sporządzenie karty zapisu zgodnie z pkt niniejszej instrukcji,
datą i podpisem sprawdzenie karty zapisu zgodnie z pkt lub niniejszej instrukcji,
datą i podpisem sprawdzenie karty zapisu zgodnie z pkt niniejszej instrukcji,
datą, podpisem i stemplem zatwierdzenie karty zapisu zgodnie z pkt lub niniejszej instrukcji.
Niewypełnione pozycje należy wykreślić.
Podczas sporządzania karty zapisu dopuszcza się:
stosowanie znaku powtórzenia lub skrótu „j.w.” w celu powtórzenia zawartości rubryki lub rubryk we wpisie poprzedzającym wpis, w którym znak ten ma być zastosowany. Sposób powtórzenia zawartości rubryki lub rubryk, opisany w zdaniu pierwszym, można stosować wielokrotnie,
odniesienie w rubryce „Lokalizacja robót i ich opis, Informacje dodatkowe” do zawartości tej rubryki w innym wpisie poprzez wpisanie sformułowania „jak w pozycji” oraz wpisanie numeru porządkowego wpisu, do którego tworzone jest odniesienie,
dodanie kolejnej litery alfabetu na końcu numeru karty zapisu w przypadku konieczności sporządzenia wpisów na kilku egzemplarzach kartach zapisu (brak wystarczającej liczby pozycji na jednej karcie zapisu). W takim przypadku informacja o pouczeniu z przepisów BHP oraz podpisy dwóch pracowników powinny znajdować się na pierwszej karcie zapisu oznaczonej literą „a”. W kodzie MPK (pod nazwiskiem) przedstawione sa:
numer zakładu
numer linii kolejowej
oznaczone literą konkretne miejsce wykonywanych czynności wraz z kodem.
W pozycji następnej informacja o czasie wykonywanych czynności (np.: godzin).
W ostatniej lokalizacja robót oraz ich opis (np. stacja Bełchów oraz paragrafy i liczba urządzeń serwisowanych).
Urządzenia mogą być opisywane, jako sztuki bądź jako komplety.
Z instrukcji PLK Ie- 12 wynika, z jakimi konkretnymi urządzeniami mamy do czynienia zawartymi w tych paragrafach.
Odnosi się to do osoby pierwszej oraz do osoby drugiej.
Osoba trzecia, która tez pracuje na tej działce w tym momencie ma urlop i jest przedstawiona literką, W jako „urlop”- poza nawias jest wyjęte osiem godzin.
Paragrafy z tej działki są zawarte w rocznym harmonogramie pracy dla tej działki.
Wzór karty zapisu jest jeden i zawiera ustandaryzowane informacje przedstawione na poniższych planszach. W nagłówku dokumentu zawiera się informacje o numerze karty, począwszy od roku uzupełnia się kolejno miesiąc, a następnie wewnętrzny numer wg. zasad ustalonych przez zarządcę infrastruktury. Na tej samej wysokości znajduje się data prowadzenia prac. Poniżej określa się informacje o szkoleniu z przepisów bhp i składa potwierdzający podpis. W nagłówku jest także miejsce na podpisy dwóch pracowników oraz stempel komórki organizacyjnej.
Następnie wypisuje się w tabeli liczbę pojedynczą roboty na dzień, imię i nazwisko, numer MPK, PSP oraz numer zlecenia będące obiektami kontolingowymi. W kolejnej kolumnie zawiera się informacje o czasie pracy, w tym w różnych warunkach, takich jak niebezpieczne, szkodliwe czy uciążliwe. Należy uzupełnić zapis również w zakresie kodu roboty, ilości roboty, a także jednostki miary. Ostatnia z kolumn obejmuje lokalizację robót, opis robót i informacje dodatkowe, które należy wyszczególnić w karcie zapisu.
Wzór karty zapisu wg instrukcji Ie‑5 załącznik nr :
RD1pLQl0fhxlX
Ilustracja przedstawia Wzór karty zapisu wg instrukcji Ie‑5 załącznik nr jeden, strona pierwsza. W nagłówku karty wypełnia się numer karty, datę jej wypełnienia, datę pouczenia z przepisów bhp oraz nazwisko i imię osoby przeprowadzającej roboty, stempel komórki (jednostki organizacyjnej), zakres wykonywanych prac oraz składa się podpisy dwóch pracowników. Poniżej nagłówka znajduje się tabela, w której należy wypełnić: liczbę porządkową; imię i nazwisko; numer zlecenia oraz numer MPK, PSP; godziny przepracowane; ilość godzin pracy w warunkach niebezpiecznych, szkodliwych bądź uciążliwych; kod roboty; ilość roboty; jednostkę miary oraz lokalizację robót i ich opis, informacje dodatkowe.
Wzór karty zapisu wg instrukcji If‑5 załącznik nr 1
Źródło: Englishsquare.pl Sp. z o.o, licencja: CC BY-SA 3.0.
Rkr3dfcKV3cEN
Ilustracja przedstawia Wzór karty zapisu wg instrukcji Ie‑5 załącznik nr jeden, strona druga. W karcie znajduje się tabela, w której należy wypełnić: liczbę porządkową; imię i nazwisko; numer zlecenia oraz numer MPK, PSP; godziny przepracowane; ilość godzin pracy w warunkach niebezpiecznych, szkodliwych bądź uciążliwych; kod roboty; ilość roboty; jednostkę miary oraz lokalizację robót i ich opis, informacje dodatkowe. Poniżej tabeli jest pole na wpisanie uwag, a pod tym polem cztery miejsca na podpisy. Sporządził (punkt 4.4 instrukcji if 5), podpis. Sprawdził (punkty 4.5.2 lub 4.6.2 instrukcji if 5), data i podpis. Sprawdził (punkt 4.5.4 instrukcji if 5), data i podpis. Zatwierdził (punkty 4.5.6 lub 4.6.2 instrukcji if 5), data, podpis i stempel.
Wzór karty zapisu wg instrukcji If‑5 załącznik nr 1
Źródło: Englishsquare.pl Sp. z o.o, licencja: CC BY-SA 3.0.
Ilustracja przedstawia przykład wypełnionej karty zapisu wg instrukcji Ie‑5 załącznik nr jeden, strona pierwsza. W nagłówku karty wypełnione są numer karty - 2022/08/015421/1, data jej wypełnienia - 08.08.2022, godziny pouczenia z przepisów bhp oraz nazwisko i imię osoby przeprowadzającej roboty - 10:00 - 10:20, Andrzej Nowak, stempel komórki (jednostki organizacyjnej), wymieniony jest zakres wykonywanych prac - w czynnych w urządzeniach SDM, oraz składa się podpisy dwóch pracowników. Poniżej nagłówka znajduje się tabela, w której należy wypełnić: liczbę porządkową; imię i nazwisko; numer zlecenia oraz numer MPK, PSP; godziny przepracowane; ilość godzin pracy w warunkach niebezpiecznych, szkodliwych bądź uciążliwych; kod roboty; ilość roboty; jednostkę miary oraz lokalizację robót i ich opis, informacje dodatkowe. Przykład wypełnienia. Imię i nazwisko: Jan Szostak; MPK, PSP: 1 1 2 0 1 5 2 2 5 7 0 0; od godziny siódmej zero zero do godziny piętnastej zero zero, 8 godzin, z czego 6 godzin w warunkach niebezpiecznych; kod roboty 0 1 6; lokalizacja robót: st. Łódź Kaliska ŁK1, konserwacja układów kontroli niezajętości torów i rozjazdów.
Przykład wypełnionej karty zapisu
Źródło: Englishsquare.pl Sp. z o.o, licencja: CC BY-SA 3.0.
R1e3L9mndxJNE1
Ilustracja przedstawia przykład wypełnionej karty zapisu wg instrukcji Ie‑5 załącznik nr jeden, strona druga. W karcie znajduje się tabela, w której należy wypełnić: liczbę porządkową; imię i nazwisko; numer zlecenia oraz numer MPK, PSP; godziny przepracowane; ilość godzin pracy w warunkach niebezpiecznych, szkodliwych bądź uciążliwych; kod roboty; ilość roboty; jednostkę miary oraz lokalizację robót i ich opis, informacje dodatkowe. Poniżej tabeli jest pole na wpisanie uwag, gdzie wpisano Brak uwag, a pod tym polem cztery miejsca na podpisy. Sporządził (punkt 4.4 instrukcji if 5), podpis Andrzej Nowak. Sprawdził (punkty 4.5.2 lub 4.6.2 instrukcji if 5), data i podpis zawiadowca Paweł Szulc, 08.08.2022. Sprawdził (punkt 4.5.4 instrukcji if 5), data i podpis specjalista ds. kadr Anna Nita, 08.08.2022. Zatwierdził (punkty 4.5.6 lub 4.6.2 instrukcji if 5), data, podpis i stempel naczelnik Piotr Okrasa, 08.08.2022.
Przykład wypełnionej karty zapisu:
Źródło: Englishsquare.pl Sp. z o.o, licencja: CC BY-SA 3.0.
Wpisy w E1758 - Przedstawienie części: tabel ( A, B ), Wpisy w I i II części, Informowanie i otrzymywanie zgody na wykonywanie prac zgodnie z Instrukcją Ie‑5
Książka E1758 przedstawienie zawartości książki
przesznurowana, opieczętowana, ponumerowana ilość stron
tabele i treści w nich zawarte
części do wpisywania - część usterek i informacji o ich usunięciu, i część konserwacje ( np. badania rozjazdów )
pokazanie treści wpisywanych informacji przez montera, dyżurnego ruchu ( w tym udzielanie pozwolenia na wykonywanie czynności, data, czas )
Książka kontroli urządzeń sterowania ruchem kolejowym
Na każdym posterunku nastawczym, przejeździe kolejowym wyposażonym w urządzenia srk lub ich elementy oraz w szafie aparatowej (kontenerze) sbl powinna znajdować się książka kontroli urządzeń sterowania ruchem kolejowym odpowiednio opisanego na pierwszej stronie dokumentu.
Wzór książki kontroli urządzeń srk:
Na planszy przedstawiono wzór nowej książki kontroli urządzeń sterowania ruchem kolejowym E 1758.
Ruwv5mYQU93Ju
Zdjęcie przedstawia okładkę książki kontroli urządzeń sterowania ruchem E 1758, oraz o wprowadzeniu i odwołaniu obostrzeń. Okładka jest biała, na jej środku widać tytuł książki.
Książka kontroli urządzeń sterowania ruchem E 1758
Źródło: Englishsquare.pl Sp. z o.o, licencja: CC BY-SA 3.0.
R1Fv7FGIXcR48
Zdjęcie przedstawia pierwszą stronę książki kontroli urządzeń sterowania ruchem E 1758, na której widać nagłówek z tytułem książki. Poniżej znajdują się pola do wypełnienia w nich informacji takich jak: nazwa posterunku ruchu kolejowego, nastawnia, przejazd na szlaku, rodzaj i typ urządzeń na przejeździe, dzień rozpoczęcia i zakończenia, liczba ponumerowanych kart w książce, podpis i stempel naczelnika sekcji.
Książka kontroli urządzeń sterowania ruchem E 1758
Źródło: Englishsquare.pl Sp. z o.o, licencja: CC BY-SA 3.0.
Plansza przedstawia pierwszą stronę książki E1758, gdzie należy uzupełnić ręcznie informacje o Zakładzie Linii Kolejowych i Sekcji Eksploatacji na obszarze, gdzie prowadzona jest ta książka. Poniżej tytułu książki znajduje się miejsce na uzupełnienie jakiego posterunku czy lokalizacji urządzenia dotyczy ta książka. Jest więc miejsce na stempel posterunku ruchu kolejowego, przejazd kolejowy w danym kilometrze, informacja o kontenerze czy szafie sbl, informację o nastawni, przejeździe na szlaku, rodzaju i typie urządzeń na przejedzie, rodzaju blokady, a także od kiedy do kiedy jest prowadzona.
Z racji bezpieczeństwa danych, każda strona musi być ponumerowana, a liczba stron wpisana na pierwszej z nich.
Naczelnik sekcji powinien książkę tę założyć, wypełnić pierwszą stronę, przesznurować, końce sznurka zabezpieczyć, oznakować pieczątką własnej sekcji i podpisać.
Książka kontroli urządzeń zawiera „Wykaz pracowników, upoważnionych do samodzielnego usuwania usterek i prowadzenia robót w czynnych urządzeniach, zamykanych i plombowanych w obrębie posterunku ruchu wymienionego na stronie tytułowej” – tabela oraz „Wykaz pracowników, upoważnionych do prowadzenia robót związanych z naprawą i regulacją działania iglic zwrotnicowych i ich osprzętu w obrębie posterunku wymienionego na stronie tytułowej” – tabela .
Za aktualizację wykazów odpowiada naczelnik sekcji.
Wzór wykazu pracowników:.
R1DSi2gEyuUrG
Zdjęcie przedstawia stronę drugą książki kontroli sterowania ruchem, czyli wykaz pracowników. Na stronie znajdują się dwie tabele. Pierwsza tabela to wykaz pracowników utrzymania upoważnionych do samodzielnego usuwania usterek i prowadzenia robót w czynnych urządzeniach, zamykanych i plombowanych w obrębie posterunku ruchu wymienionego na stronie tytułowej. Wpisuje się w niej nazwisko i imię, stanowisko służbowe, miejsce służbowe i numer telefonu, numer plombownicy oraz uwagi. Druga tabela to wykaz monterów nawierzchni kolejowej upoważnionych do prowadzenia robót związanych z naprawą i regulacją działania iglic zwrotnicowych i ich osprzętu w obrębie posterunku wymienionego na stronie tytułowej. Wpisuje się w niej nazwisko i imię, stanowisko służbowe, miejsce służbowe i numer telefonu oraz uwagi.
Wykaz pracowników
Źródło: Englishsquare.pl sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.
Książka E1758 zawiera tabele, w których to wpisuje się wykaz pracowników utrzymania upoważnionych do samodzielnego usuwania usterek i prowadzenia ruchu w czynnych urządzeniach, zamykanych i plombowanych w obrębie posterunku ruchu (tabela A), oraz tabela B, zawierająca wykaz monterów nawierzchni kolejowej upoważnionych do prowadzenia robót związanych z naprawą i regulacją działania iglic zwrotnicowych i ich osprzętu na obszarze danego posterunku. Upoważnionych pracowników możemy podzielić na pracowników U- utrzymania oraz R - upoważnionych do prowadzenia robót (pracowników wykonawczych).
W tabeli – „Wykaz pracowników, upoważnionych do samodzielnego usuwania usterek i prowadzenia robót w czynnych urządzeniach, zamykanych i plombowanych w obrębie posterunku ruchu wymienionego na stronie tytułowej” książki kontroli urządzeń E1758 naczelnik sekcji powinien wpisać wykonujących zabiegi utrzymania na danym posterunku pracowników:
Zakładu linii kolejowych posiadających upoważnienia do samodzielnego wykonywania zabiegów utrzymania: (pod warunkiem posiadania aktualnych pouczeń okresowych oraz egzaminów okresowych)
naczelnika sekcji,
zawiadowcę,
mistrza automatyki,
automatyka,
głównego inżyniera,
diagnostę uprawnionego do prowadzenia kontroli okresowych (posiada odpowiednie egzaminy okresowe),
diagnostę,
Obcych wykonawców posiadających odpowiednie upoważnienia (egzaminy okresowe) do samodzielnego wykonywania zabiegów utrzymania, na podstawie stosownych umów.
W przypadku, gdy upoważnienie do samodzielnego wykonywania zabiegów utrzymania ogranicza zakres wykonywanych czynności należy ten fakt odnotować w kolumnie „Uwagi” tabeli .
W tabeli - „Wykaz pracowników, upoważnionych do prowadzenia robót związanych z naprawą i regulacją działania iglic zwrotnicowych i ich osprzętu w obrębie posterunku wymienionego na stronie tytułowej” wpisuje naczelnik sekcji.
W części I książki kontroli urządzeń należy odnotowywać rodzaje nieprawidłowości w działaniu urządzeń, przyczyny ich powstania i czynności związane z ich usunięciem oraz zdjęcie i założenie plomb, informacje o wprowadzaniu i odwoływaniu obostrzeń z powodu tych przeszkód lub nieprawidłowości. W części II książki kontroli należy prowadzić zapisy o wykonanych robotach, zabiegach obsługi technicznej, diagnostycznej, tymczasowo wprowadzonych zmianach, kontrolach, badaniach i sprawdzeniach urządzeń oraz informacje o wprowadzeniu i odwołaniu obostrzeń z powodu robót, zabiegów obsługi technicznej, diagnostycznej, sprawdzeń i zmian w urządzeniach. przypadku zakończenia książki kontroli, wpisy dotyczące trwających obostrzeń w ruchu pociągów należy przenieść do nowej książki kontroli.
Wzór części I książki kontroli urządzeń srk:
Część pierwsza książki dotyczy odpisów związanych z rodzajami przeszkód i uszkodzeń, przyczynami ich powstawania, robotami związanymi z ich usunięciem, zdjęciem i założeniem plomb oraz wprowadzaniu i zdejmowaniu obostrzeń w prowadzeniu ruchu pociągów.
R1QYuG5e0YlMW
Zdjęcie przedstawia stronę pierwszą części pierwszej książki kontroli urządzeń srk. Na stronie znajduje się nagłówek z tytułem części. Część pierwsza. Rodzaje przeszkód lub uszkodzeń, przyczyny ich powstawania, roboty związane z ich usunięciem, zdjęcie i założenie plomb, wprowadzenie i odwołanie obostrzeń.
Część I książki kontroli urządzeń srk
Źródło: Englishsquare.pl sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.
Część pierwsza uzupełniana jest według następującego porządku. W kolumnie pierwszej wpisuje się datę i godzinę prowadzenia zapisu, w kolumnie trzeciej uwagi organu nadzorczego, natomiast kolumna druga dotyczy odpisów związanych z rodzajami przeszkód i uszkodzeń, przyczynami ich powstawania, robotami związanymi z ich usunięciem, zdjęciem i założeniem plomb oraz wprowadzaniu i zdejmowaniu obostrzeń w prowadzeniu ruchu pociągów.
R10BpyUdxDWVc
Zdjęcie przedstawia strony czwartą i piątą książki kontroli urządzeń srk, czyli część pierwszą. Na obu stronach znajduje się tabela z trzema kolumnami. W pierwszej kolumnie należy wpisać datę i godzinę. W drugiej kolumnie rodzaj przeszkody lub uszkodzenia, przyczyny ich powstawania, roboty związane z ich usunięciem, zdjęcie i założenie plomb, wprowadzenie i odwołanie obostrzeń. W trzeciej kolumnie należy wpisać uwagi organu nadzorczego.
Część I książki kontroli urządzeń srk
Źródło: Englishsquare.pl Sp. z o.o, licencja: CC BY-SA 3.0.
Część druga książki E1758 dotyczy zapisów o wykonywanych robotach, tymczasowo wprowadzanych zmianach i sprawdzaniach urządzeń oraz wprowadzaniu i zdejmowaniu obostrzeń w prowadzeniu ruchu pociągów.
R3MTkiQXBiXxz
Zdjęcie przedstawia stronę tytułową części drugiej książki kontroli urządzeń srk. Na środku strony widoczny jest nagłówek. Część druga. Zapisy o wykonywanych robotach, tymczasowo wprowadzonych zmianach i sprawdzaniach urządzeń oraz o wprowadzeniu i odwołaniu obostrzeń.
Część II książki kontroli urządzeń srk
Źródło: Englishsquare.pl Sp. z o.o, licencja: CC BY-SA 3.0.
Sposób wypełniania drugiej części książki jest bardzo intuicyjny, w pierwszej kolumnie wpisuje się datę i godzinę, natomiast druga kolumna dotyczy zapisów o wykonywanych robotach, tymczasowo wprowadzanych zmianach i sprawdzaniach urządzeń oraz wprowadzaniu i zdejmowaniu obostrzeń w prowadzeniu ruchu pociągów.
Ro2hcShyYQjjA
Zdjęcie przedstawia strony sto czwartą i sto piątą książki kontroli urządzeń srk, czyli część drugą. Na obu stronach znajduje się tabela z dwoma kolumnami. W pierwszej kolumnie należy wpisać datę i godzinę. W drugiej kolumnie zapisy o wykonywanych robotach, tymczasowo wprowadzonych zmianach i sprawdzaniach urządzeń oraz o wprowadzeniu i odwołaniu obostrzeń.
Część II książki kontroli urządzeń srk
Źródło: Englishsquare.pl Sp. z o.o, licencja: CC BY-SA 3.0.
RWx7SwRrbnz7T
Zdjęcie przedstawia ostatnie strony części drugiej książki kontroli urządzeń srk. Widoczny jest tekst oraz pieczątki i podpis naczelnika. Tekst. Niniejsza książka kontroli urządzeń zabezpieczenia ruchu pociągów zawiera 160 stron ponumerowanych i przesznurowanych. Poniżej znajduje się stempel naczelnika ds. automatyki i telekomunikacji, Jan Kowalski, oraz miejscowość i data.
Zakończenie książki E1758
Źródło: Englishsquare.pl Sp. z o.o, licencja: CC BY-SA 3.0.
Dla zapewnienia bezpieczeństwa danych i zapobieganiu wyrywaniu kartek i fałszowaniu dokumentacji istnieje dodatkowa strona ze wskazaniem ile stron jest w całej książce, oraz zapis, że wszystkie z nich są ponumerowane i przesznurowane.
Za estetykę i właściwe prowadzenie książki kontroli na nastawniach dysponujących i posterunkach odstępowych odpowiedzialni są dyżurni ruchu, na nastawniach wykonawczych obsługiwanych przejazdach kategorii – dróżnicy przejazdowi, w pozostałych przypadkach – pracownicy obsługi technicznej. Prawidłowe prowadzenie książki kontroli urządzeń powinien nadzorować naczelnik sekcji.
Książki kontroli urządzeń nie można wynosić z posterunku ruchu, ani zabierać z szafy aparatowej (kontenera) sbl lub z przejazdu (w przypadku Samoczynnej Sygnalizacji Przejazdowej), aż do jej zakończenia. Zakończone książki naczelnik sekcji przechowuje w swojej siedzibie przez okres 1 roku. Po tym okresie książkę należy zarchiwizować zgodnie z obowiązującymi przepisami.
Prowadzenie zapisów w książce kontroli urządzeń
Zapisów w książce kontroli urządzeń dokonywać mogą:
pracownicy obsługi na posterunku, na którym znajduje się książka, np. dyżurny ruchu, nastawniczy
pracownicy wymienieni w tabeli – „Wykaz pracowników, upoważnionych do samodzielnego usuwania usterek i prowadzenia robót w czynnych urządzeniach, zamykanych i plombowanych w obrębie posterunku ruchu wymienionego na stronie tytułowej”, (dot. części I)
pracownicy wymienieni w tabeli – „Wykaz pracowników, upoważnionych do prowadzenia robót związanych z naprawą i regulacją działania iglic zwrotnicowych i ich osprzętu w obrębie posterunku wymienionego na stronie tytułowej”, (dot. części II)
upoważnieni pracownicy wykonawcy na podstawie wykazu dołączonego do regulaminu prowadzenia robót w przypadku prowadzenia robót budowlanych (tylko w części II),
pracownicy zakładu, na podstawie regulaminowych obowiązków wynikających ze stanowiska pracy,
pracownicy zakładu na podstawie upoważnienia wydanego przez dyrektora zakładu linii kolejowych,
pracownicy PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. Centrala dokonujący czynności kontrolnych na podstawie stosownych upoważnień,
Zapisy w książce kontroli urządzeń powinny w szczególności zawierać poprzedzone oznaczeniem daty, godziny i minuty oraz potwierdzone podpisami pracowników obsługi i obsługi technicznej lub diagnostycznej informacje o:
nieprawidłowościach w działaniu urządzeń srk,
powiadomieniu pracownika utrzymania i naprawy urządzeń lub zgłoszeniu do dyspozytora
jeśli usterka trwa dłużej – fakt poinformowania swojego zmiennika lub jeśli nastąpiła zmiana pracownika utrzymania i naprawy
rozpoczęciu wykonywania zabiegów obsługi technicznej, diagnostycznej lub prowadzenia robót z podaniem zakresu, miejsca i celu wykonywanych czynności, wprowadzonych obostrzeniach oraz sposobie porozumiewania się i środkach łączności z personelem obsługi,
uzyskaniu pozwolenia od personelu obsługi na wykonywanie zabiegów obsługi technicznej, diagnostycznej lub robót,
zakończeniu wykonywania zabiegów obsługi technicznej, diagnostycznej lub robót z podaniem obowiązujących obostrzeń w prowadzeniu ruchu,
kontrolach i badaniach urządzeń oraz o ich wynikach o ile z kontroli i badań nie był sporządzony oddzielny protokół,
układowych zmianach w działaniu urządzeń, ich obsłudze lub zależnościach.
Zapisy dokonywane w książce kontroli urządzeń powinny być czytelne i merytorycznie odpowiadać treści nagłówka kolumny, w której dokonywany jest zapis Jeżeli książka kontroli urządzeń ma formę programu komputerowego, zapisy powinny być prowadzone zgodnie z postanowieniami instrukcji obsługi tego programu.
Pracownik dokonujący zapisu winien potwierdzić go własnoręcznym podpisem wraz z podaniem stanowiska służbowego, a pracownicy upoważnieni do posiadania plombownicy winni ponadto przy podpisie podawać znaki plombownicy.
Zmiany w treści zapisu może dokonać jedynie osoba wykonująca ten zapis w formie przekreślenia i zapisania nowej treści. Przekreślenie powinno być podpisane i wykonane w taki sposób, aby umożliwiało odczytanie skreślonej treści. Nie dopuszcza się innych form zmian treści zapisów w książce kontroli urządzeń.
Zapisy, o których mowa w ust. należy prowadzić w książce kontroli urządzeń:
dla urządzeń znajdujących się w rejonie okręgu nastawczego – na posterunku nastawczym obsługującym te urządzenia,
dla urządzeń ssp - na posterunku nastawczym, na którym znajduje się urządzenie zdalnej kontroli ssp,
dla urządzeń sbl - na posterunkach nastawczym ograniczających szlak,
dla urządzeń na przejeździe kolejowym - znajdującej się w miejscu z którego obsługiwany jest przejazd,
dla urządzeń znajdujących się w obszarze zdalnego sterowanego – w centrum sterowania
Szczegółowe zapisy o rodzaju wykonywanych zabiegów obsługi technicznej, diagnostycznej lub robotach, zapisy dotyczące usunięcia przyczyn nieprawidłowości działania urządzeń oraz związane z wprowadzaniem lub odwoływaniem obostrzeń w prowadzeniu ruchu pociągów należy sporządzać w książce kontroli urządzeń w miejscu gdzie prowadzone są zabiegi obsługi technicznej, diagnostycznej lub roboty odpowiednio:
na posterunku nastawczym,
w kontenerze (szafie aparatowej) sbl ,
w kontenerze (szafie aparatowej) ssp,
na obiekcie zdalnie sterowanym,
na przejeździe kolejowym, itp.
Dokonane przez pracowników obsługi technicznej, diagnostycznej lub pracowników wykonawcy robót zapisy w książce kontroli urządzeń powinien przyjąć do wiadomości potwierdzając to własnym podpisem:
na nastawni dysponującej - dyżurny ruchu,
na nastawni wykonawczej – nastawniczy powiadamiając dyżurnego ruchu,
na posterunku odstępowym – dyżurny ruchu, powiadamiając obydwóch dyżurnych ruchu sąsiednich posterunków zapowiadawczych,
w obszarze zdalnego sterowania – dyżurny ruchu centrum sterowania,
na obsługiwanym przejeździe kolejowym – pracownik obsługi przejazdu, powiadamiając dyżurnych ruchu sąsiednich posterunków zapowiadawczych.
Pracownik obsługi technicznej, diagnostycznej lub pracownik wykonawcy robót może zdjąć plomby, otworzyć kłódki (zamknięcia), przystąpić do wykonywania zabiegów obsługi technicznej, diagnostycznej lub robót dopiero wtedy, gdy wykona przepisowy zapis określający zakres, miejsce i cel wykonywanych czynności, wprowadzone obostrzenia oraz sposób porozumiewania się i środki łączności z personelem obsługi i otrzyma pozwolenie w formie zapisu w książce kontroli urządzeń, od właściwego dla miejsca wykonywania czynności pracownika obsługi. Jeżeli czynności te mają być wykonane w nastawni wykonawczej lub na posterunku odstępowym, a ich zakres wymaga pozwolenia dyżurnego ruchu, to nastawniczemu (dyżurnemu ruchu posterunku odstępowego) nie wolno zezwolić na ich rozpoczęcie przed uzyskaniem zgody od właściwych dla miejsca wykonywania czynności dyżurnych ruchu. Dyżurny ruchu nastawni dysponującej zapisuje w odpowiednich książkach prowadzenia ruchu wydane zezwolenie tylko w tym przypadku, gdy zakres prac wymaga wprowadzenia obostrzeń w ruchu pociągów. Jeżeli roboty, zabiegi obsługi technicznej lub diagnostycznej mają być wykonywane w urządzeniach w obszarze zdalnego sterowania, to każdorazowo na ich rozpoczęcie jest wymagane uzyskanie pozwolenia dyżurnego ruchu w centrum sterowania, któremu ten obszar podlega.
Fakt uzyskania pozwolenia na wykonanie czynności żądanych przez pracowników obsługi technicznej, diagnostycznej lub pracowników wykonawcy robót od właściwych dyżurnych ruchu, nastawniczy lub dyżurny ruchu posterunku odstępowego odnotowuje w książce kontroli i potwierdza własnym podpisem. Adnotacje dyżurnego ruchu, nastawniczego lub dyżurnego ruchu na posterunku odstępowym o pozwoleniu na wykonanie czynności przyjmuje do wiadomości i potwierdza własnym podpisem również pracownik obsługi technicznej lub diagnostycznej.
Zapisy o wprowadzonych obostrzeniach w prowadzeniu ruchu pociągów w związku z wykonywaniem robót lub zabiegów utrzymania powinny być dokonywane przez pracowników obsługi również w dzienniku ruchu lub w książce przebiegów nastawni, w której okręgu czynności te będą wykonywane.
W każdym odnotowanym przypadku wystąpienia nieprawidłowości w działaniu urządzeń srk, pracownik obsługi technicznej powinien sporządzić zapis wyjaśniający przyczyny powstania i sposób ich usunięcia. Zapisy dokonane na nastawni wykonawczej powinny być powtórzone w skróconej formie na nastawni dysponującej po telefonicznym przekazaniu ich treści przez nastawniczego. Przyczyny mogą dotyczyć np. zaniku napięcia, zwarcia instalacji, wyładowań atmosferycznych czy nieprawidłowego zadziałania jednego z podzespołów. Naprawa może polegać na restarcie podzespołu, poczyszczeniu zestyków elementów czy wymianie na nowy.
Pracownik usuwający nieprawidłowości w działaniu urządzeń srk dokonuje zapisów w książce kontroli urządzeń na posterunku ruchu, na którym prowadzi naprawę, nawet w tych przypadkach, gdy nieprawidłowości w działaniu urządzeń srk powodują przeszkody i na innych posterunkach ruchu. W przypadku gdy pracownik obsługi technicznej (automatyk) nie może usunąć usterki lub usuwanie trwa dłużej, może on dokonać zapisów obligujących dyżurnego ruchu do wprowadzenia obostrzeń w sposobie prowadzenia ruchu kolejowego np. wprowadzić telefoniczne zapowiadanie pociągów, realizować przebiegi na podstawie rozkazów pisemnych itd.
Przed rozpoczęciem prac przy zewnętrznych zamknięciach nastawczych, uprawnieni pracownicy (podani w tabeli na odwrotnej stronie karty tytułowej książki kontroli urządzeń) powinni dokonać zapisu w tej książce, podając:
rodzaj prac,
rodzaj obostrzeń w prowadzeniu ruchu, jak np. zmniejszenie prędkości, dozorowanie zwrotnic na miejscu itp.,
termin zakończenia prac.
Prawo osądzania czy w czasie prowadzenia zabiegów utrzymania i robót w urządzeniach srk mogą one być podstawą do prowadzenia ruchu czy też należy wprowadzić obostrzone zasady w jego prowadzeniu lub w obsłudze urządzeń, mają pracownicy upoważnieni do samodzielnego prowadzenia zabiegów utrzymania w czynnych urządzeniach srk wymienieni w tabeli A książki kontroli urządzeń E1758.
Przy prowadzeniu robót, przy których konieczne jest otwieranie urządzeń lub zdejmowanie plomb, przez pracowników wykonawcy spoza zakładu upoważnionych do samodzielnego prowadzenia robót w urządzeniach srk, bezwzględnie powinny być wprowadzone obostrzenia przewidziane regulaminem tymczasowym prowadzenia ruchu w czasie wykonywania robót. W przypadku otwierania urządzeń oznaczonych żółtym kwadratem pracownicy wykonawcy powinni żądać wprowadzenia telefonicznego zapowiadania pociągów. W przypadku otwierania urządzeń stacyjnych pracownicy wykonawcy mają również obowiązek żądać wprowadzenia telefonicznego polecania i zgłaszania gotowości dróg przebiegu.
Przed przystąpieniem do prac prowadzonych w:
sieci powrotnej trakcyjnej (w izolowanych lub wyposażonych w obwody bezzłączowe torach, rozjazdach i skrzyżowaniach),
urządzeniach zasilających (przyłącza, rozdzielnie, siłownie w nastawniach,
szafach zasilających blokadę samoczynną,
przyłączach zasilających urządzenia samoczynnej sygnalizacji przejazdowej, niezależnie od rodzaju i zakresu prac oraz ich wpływu na prawidłowe działanie w/w urządzeń, należy powiadomić naczelnika sekcji eksploatacji lub mistrza automatyki. Naczelnik sekcji lub mistrz automatyki, w miarę potrzeby, żąda wprowadzenia odpowiednich obostrzeń w prowadzeniu ruchu pociągów oraz udziela wskazówek w celu niedopuszczenia do powstania nieprawidłowości w działaniu urządzeń.
W przypadku prowadzenia prac w teletechnicznych trasach napowietrznych lub w kablach, w których znajdują się obwody blokady liniowej, kierujący pracami powinien przed przystąpieniem do nich powiadomić naczelnika sekcji eksploatacji, a w przypadku jego nieobecności – mistrza automatyki lub zawiadowcę oraz żądać wprowadzenia telefonicznego zapowiadania ruchu pociągów. Prace te powinny odbywać się pod nadzorem automatyka. Zapis lub zgłoszenie automatyka nadzorującego prace o prawidłowym działaniu urządzeń po zakończeniu prac jest podstawą do odwołania (z zachowaniem procedury określonej „Instrukcją o prowadzeniu ruchu pociągów”) telefonicznego zapowiadania ruchu pociągów. Obowiązek powiadomienia naczelnika sekcji eksploatacji, a w przypadku jego nieobecności – mistrza automatyk lub zawiadowcę oraz nadzoru przez automatyka i wprowadzenie odpowiednich obostrzeń wymagane jest również w przypadku wykonywania prac we wszelkiego rodzaju kablach, w których znajdują się obwody urządzeń zabezpieczenia ruchu na przejazdach kolejowych.
Fakt zdjęcia plomby należy każdorazowo odnotować w książce kontroli urządzeń. Jeżeli powoduje to konieczność wprowadzenia obostrzeń należy o tym fakcie niezwłocznie powiadomić mistrza automatyki, a poza regulaminowymi godzinami jego pracy należy powiadomić automatyka dyżurującego. Jeżeli obostrzeń nie wprowadzano, mistrza automatyki należy powiadomić w regulaminowych godzinach jego pracy.
Jeżeli w czasie wykonywania robót lub zabiegów utrzymania następuje zmiana pracownika obsługi, to pracownik przekazujący powinien zapoznać zmiennika z wpływem prowadzonych robót lub zabiegów utrzymania na sposób obsługi urządzeń, wprowadzonymi obostrzeniami w ruchu oraz zmianami w zależnościach i działaniu urządzeń, zaś pracownik przyjmujący powinien podpisać odnośne zapisy w książce kontroli urządzeń.
Zamieszczony w książce kontroli urządzeń zapis o układowych zmianach w działaniu urządzeń, ich obsłudze lub zależnościach, powinni przyjąć do wiadomości i podpisać wszyscy zainteresowani pracownicy obsługujący urządzenia na danym posterunku ruchu.
Po ukończeniu robót lub zabiegów utrzymania i sprawdzeniu prawidłowości działania urządzeń prowadzący zabiegi utrzymania lub roboty dokonuje w książce kontroli urządzeń zapisu potwierdzając własnym podpisem prawidłowość działania urządzeń, ich zamknięcie i zaplombowanie oraz określa możliwość odwołania lub potrzebę kontynuowanie obostrzeń. Zapis ten powinien przyjąć do wiadomości i potwierdzić to własnym podpisem właściwy dla miejsca wykonywania czynności pracownik obsługi. Pracownik obsługi po odwołaniu obowiązujących obostrzeń zobowiązany jest ten fakt odnotować w książce kontroli wpisując datę, godzinę i minutę odwołania.
Jeżeli w trakcie wykonywania robót, zabiegów obsługi technicznej i diagnostycznej następuje zmiana pracownika obsługi technicznej, diagnostycznej lub wykonującego roboty to pracownik przejmujący powinien zapoznać się z zakresem otwarcia urządzeń potwierdzając to własnoręcznym podpisem z podaniem daty, godziny i minuty przejęcia czynności utrzymania lub prowadzenia robót.
Jeżeli urządzenia są zamykane i plombowane przez różnych pracowników, to osoba dokonująca zapisu w E 1758 o zamknięciu i plombowaniu urządzeń powinna jednoznacznie określić cechy plombownic na poszczególnych urządzeniach. Pracownicy zakładający plomby wymienieni w zapisie potwierdzają to własnoręcznym podpisem.
W przypadku, gdy urządzenia srk znajdują się poza okręgiem nastawczym i posiadają odrębną książkę kontroli dopuszcza się dokonywanie zapisów za pomocą urządzeń łączności. W tym celu pracownik obsługi technicznej (automatyk) dyktuje dyżurnemu ruchu treść zapisu dokonanego w książce kontroli urządzeń znajdującej się w szafie aparatowej (kontenerze) sbl, w szafie aparatowej (kontenerze) ssp lub nastawni w obszarze zdalnego sterowania, a dyżurny tę samą treść wpisuje do książki kontroli urządzeń znajdującej się odpowiednio na nastawni lub w centrum sterowania. W przypadku konieczności uzyskania pozwolenia na otwarcie urządzeń dyżurny ruchu dyktuje treść pozwolenia na wykonywanie żądanych czynności, a pracownik obsługi technicznej (automatyk) wpisuje ją do książki kontroli urządzeń znajdującej się w miejscu wykonywania zabiegów obsługi technicznej lub robót. Oba zapisy powinny posiadać adnotacje o przekazującym i przyjmującym informacje.
W przypadku prowadzenia robót lub zabiegów obsługi technicznej w urządzeniach srk przez upoważnionych pracowników wykonawców, pracownicy ci mają obowiązek dokonywania zapisów w książce kontroli urządzeń w ten sam sposób, co pracownicy obsługi technicznej (wewnętrzni automatycy PKP PLK). W przypadku tym, osoby z zewnątrz, przedstawiciele wykonawców zobligowani są do posiadania odpowiedniego upoważnienia wydanego przez Dyrektora Zakładu Linii Kolejowych, na terenie którego pracownik ma pełnić swoje obowiązki. Dotyczyć to może także sytuacji, gdzie prace odbywają się na podstawie regulaminu tymczasowego prowadzenia ruchu pociągów. Wtedy to postanowienia tego regulaminu są nadrzędnym dokumentem, określającym sposób prowadzenia czynności przy urządzeniach srk.
Jeżeli prace torowe prowadzone są w pobliżu urządzeń oddziaływania pociągu, to kierujący pracami powinien ten fakt odnotować w książce kontroli urządzeń z podaniem czasu trwania prac i określeniem, przy których urządzeniach oddziaływania pociągów będą prowadzone prace. W czasie wykonywania prac torowych na torach i rozjazdach izolowanych lub wyposażonych w obwody bezzłączowe oraz na szynach izolowanych z przyciskiem szynowym, należy prace te prowadzić w taki sposób, aby nie powodować elektrycznego zwierania toków szyn, złączy izolowanych, linek połączeniowych dławików torowych itp.
Po ukończeniu prac w rozjazdach wyposażonych w urządzenia kontroli iglic lub ryglowanych, działanie rozjazdów należy sprawdzić w obecności automatyka. Wynik tego sprawdzenia powinien być odnotowany w książce kontroli urządzeń srk.
W przypadkach
rozprucia zwrotnicy przez pojazd kolejowy jadący na niewłaściwie ułożoną zwrotnicę,
utraty kontroli położenia zwrotnicy przy wykazywaniu zajętości obwodu torowego (każdego innego przypadku sygnalizowania rozprucia zwrotnicy),
rozprzęgnięcia dźwigni zwrotnicowej w urządzeniach mechanicznych scentralizowanych, na skutek rozprucia zwrotnicy przez jadący pojazd kolejowy na niewłaściwie ułożoną zwrotnicę
pracownik obsługi powinien dokonać właściwych odpisów w książce kontroli urządzeń (E1758) oraz dzienniku (D831), a także wykonać czynności zgodnie z postanowieniami instrukcji obsługi urządzeń sterowania ruchem kolejowym, właściwych dla danego posterunku ruchu oraz z zapisami regulaminu technicznego tego posterunku ruchu.
W tabeli A oraz B dotyczącej wykazu pracowników wpisuje się osoby upoważnione wg. następującego porządku. Od lewej tabela A i B zawiera kolumny: liczba pojedyncza, stanowisko, jednostka organizacyjna i numer telefonu, w przypadku tabeli A również numer plombownicy, natomiast w obu tabelach dodaje się pole z uwagami, jako ostatnia kolumna. Według najnowszych zmian w nazewnictwie i skrótach stosowanych w dokumentacji, przyjmuje się że monter/automatyk określany jest skrótem ISEA, natomiast dyżurny ruchu ISEDR.
R1POF6gVMop6m
Ilustracja pokazuje przykład wypełnionych wykazów A oraz B. Na ilustracji znajdują się dwie tabele. Pierwsza tabela to wykaz pracowników utrzymania upoważnionych do samodzielnego usuwania usterek i prowadzenia robót w czynnych urządzeniach, zamykanych i plombowanych w obrębie posterunku ruchu wymienionego na stronie tytułowej. Wpisuje się w niej nazwisko i imię, stanowisko służbowe, miejsce służbowe i numer telefonu, numer plombownicy oraz uwagi. Przykład wypełnienia tabeli. Rząd pierwszy. Zarębski Jan. Naczelnik sekcji eksploatacji. ISE Sosna, tel 34‑45. 22/12. Druga tabela to wykaz monterów nawierzchni kolejowej upoważnionych do prowadzenia robót związanych z naprawą i regulacją działania iglic zwrotnicowych i ich osprzętu w obrębie posterunku wymienionego na stronie tytułowej. Wpisuje się w niej nazwisko i imię, stanowisko służbowe, miejsce służbowe i numer telefonu oraz uwagi. Przykład wypełnienia tabeli. Rząd pierwszy. Zawada Roman. Monter. ISE Sosna, tel 33‑77.
Przykład wypełnionych wykazów A i B
Źródło: Englishsquare.pl Sp. z o.o, licencja: CC BY-SA 3.0.
Ilustracja przedstawia przykład odpisów w części pierwszej książki kontroli urządzeń srk. Na obu stronach znajduje się tabela z trzema kolumnami. W pierwszej kolumnie należy wpisać datę i godzinę. W drugiej kolumnie rodzaj przeszkody lub uszkodzenia, przyczyny ich powstawania, roboty związane z ich usunięciem, zdjęcie i założenie plomb, wprowadzenie i odwołanie obostrzeń. W trzeciej kolumnie należy wpisać uwagi organu nadzorczego. Przykład wypełnienia. Rząd pierwszy. 3.02.2004, g. 11:03. Po wjeździe pociągu numer 1408 zastawka elektryczna nad blokiem końcowym A 1\2 nie zwolniła się. Wprowadzono telefoniczne zapowiadanie pociągów po torze numer jeden szlaku Sosna Grab. Powiadomiono ISE Dębski. ISDR Królak.
Przykład odpisów w części I E‑1758
Źródło: Englishsquare.pl Sp. z o.o, licencja: CC BY-SA 3.0.
R1OJlg5iLPJLh
Ilustracja przedstawia przykład odpisów w części pierwszej książki kontroli urządzeń srk, ciąg dalszy. Na obu stronach znajduje się tabela z trzema kolumnami. W pierwszej kolumnie należy wpisać datę i godzinę. W drugiej kolumnie rodzaj przeszkody lub uszkodzenia, przyczyny ich powstawania, roboty związane z ich usunięciem, zdjęcie i założenie plomb, wprowadzenie i odwołanie obostrzeń. W trzeciej kolumnie należy wpisać uwagi organu nadzorczego.
Przykład odpisów w części I E‑1758
Źródło: Englishsquare.pl Sp. z o.o, licencja: CC BY-SA 3.0.
RsBz55hN1gtZ4
Ilustracja przedstawia przykład odpisów w części pierwszej książki kontroli urządzeń srk, ciąg dalszy. Na obu stronach znajduje się tabela z trzema kolumnami. W pierwszej kolumnie należy wpisać datę i godzinę. W drugiej kolumnie rodzaj przeszkody lub uszkodzenia, przyczyny ich powstawania, roboty związane z ich usunięciem, zdjęcie i założenie plomb, wprowadzenie i odwołanie obostrzeń. W trzeciej kolumnie należy wpisać uwagi organu nadzorczego.
Przykład odpisów w części I E‑1758
Źródło: Englishsquare.pl Sp. z o.o, licencja: CC BY-SA 3.0.
R1YVNMoS1zKIW
Ilustracja przedstawia przykład odpisów w części pierwszej książki kontroli urządzeń srk, ciąg dalszy. Na obu stronach znajduje się tabela z trzema kolumnami. W pierwszej kolumnie należy wpisać datę i godzinę. W drugiej kolumnie rodzaj przeszkody lub uszkodzenia, przyczyny ich powstawania, roboty związane z ich usunięciem, zdjęcie i założenie plomb, wprowadzenie i odwołanie obostrzeń. W trzeciej kolumnie należy wpisać uwagi organu nadzorczego.
Przykład odpisów w części I E‑1758
Źródło: Englishsquare.pl Sp. z o.o, licencja: CC BY-SA 3.0.
Ilustracja przedstawia przykład odpisów w części drugiej. Na ilustracji znajduje się tabela z dwoma kolumnami. W pierwszej kolumnie należy wpisać datę i godzinę. W drugiej kolumnie zapisy o wykonywanych robotach, tymczasowo wprowadzonych zmianach i sprawdzaniach urządzeń oraz o wprowadzeniu i odwołaniu obostrzeń. Przykład wypełnienia. Rząd pierwszy. 2.01.2005, godzina 7:30. Dla przeprowadzenia konserwacji należy zdjąć zamek zwrotnicy numer siedem (zapis na nast. wyk.). ISE 22/14 Sowa, nast. Rajewski.
Przykład odpisów w części II E‑1758
Źródło: Englishsquare.pl Sp. z o.o, licencja: CC BY-SA 3.0.
RuVV2WZEVKMAR
Ilustracja przedstawia przykład odpisów w części drugiej. Na ilustracji znajduje się tabela z dwoma kolumnami. W pierwszej kolumnie należy wpisać datę i godzinę. W drugiej kolumnie zapisy o wykonywanych robotach, tymczasowo wprowadzonych zmianach i sprawdzaniach urządzeń oraz o wprowadzeniu i odwołaniu obostrzeń.
Przykład odpisów w części II E‑1758
Źródło: Englishsquare.pl Sp. z o.o, licencja: CC BY-SA 3.0.
RNyIgVagns25R
Ilustracja przedstawia przykład odpisów w części drugiej. Na ilustracji znajduje się tabela z dwoma kolumnami. W pierwszej kolumnie należy wpisać datę i godzinę. W drugiej kolumnie zapisy o wykonywanych robotach, tymczasowo wprowadzonych zmianach i sprawdzaniach urządzeń oraz o wprowadzeniu i odwołaniu obostrzeń.
Przykład odpisów w części II E‑1758
Źródło: licencja: CC BY-SA 3.0.
R1cMv2AM3o9cw
Ilustracja przedstawia przykład odpisów w części drugiej. Na ilustracji znajduje się tabela z dwoma kolumnami. W pierwszej kolumnie należy wpisać datę i godzinę. W drugiej kolumnie zapisy o wykonywanych robotach, tymczasowo wprowadzonych zmianach i sprawdzaniach urządzeń oraz o wprowadzeniu i odwołaniu obostrzeń.
Przykład odpisów w części II E‑1758
Źródło: Englishsquare.pl Sp. z o.o, licencja: CC BY-SA 3.0.
Karta ta jest zawarta w instrukcji Ie‑7 Kartę elektrycznego napędu zwrotnicowego wypełniamy na podstawie napędu, z jakim mamy do czynienia na konkretnym posterunku. W karcie zawarte są czasookresy badania oraz pomiary nastawcze sił trzymania i sił nastawczych. Sprawdzenie dotyczy przełożenia w położenie plus lub w położenie minus, oraz sprawdzenie napędu gdzie dokonuje się sprawdzenie siły trzymania. Tutaj wpisujemy skok suwaków i pręta nastawczego. Zależny jest on od rodzaju rozjazdu.
Wpisy w karty pomiarowe zgodnie z załącznikami Ie‑7,
Karty pomiarów służą do zapisywania i ewidencjonowania wyników pomiarów (badań) diagnostycznych wykonywanych w ramach kontroli okresowych urządzeń srk, takich jak: napędy elektryczne, napędy mechaniczne, kontrolery położenia iglic rozjazdów itp. Badanie diagnostyczne urządzeń srk – zbieranie informacji o urządzeniach srk na podstawie oględzin, testów, prób funkcjonalnych i pomiarów parametrów bez rozbierania zespołów tych urządzeń, połączone z rozpoznaniem środowiska ich pracy, następnie porównaniem zebranych informacji z wymaganymi parametrami lub stanami dopuszczalnymi. Badania diagnostyczne wykonywane są wg miesięcznego i rocznego harmonogramu czynności diagnostyczno‑kontrolnych. Obiekty podlegające tym czynnością określa „Wykaz obiektów budowlanych i urządzeń srk podlegających badaniom diagnostycznym i kontrolom okresowym”
Wzór karty pomiarowej elektrycznego napędu zwrotnicowego wg załącznika nr 8 do Ie‑7:
W karcie elektrycznego napędu zwrotnicowego określa się przede wszystkim takie informacje jak:
sekcję eksploatacji, gdzie zlokalizowany jest napęd,
numer rozjazdu i numer napędu,
stację lub okręg nastawczy,
rodzaj toru,
typ rozjazdu.
Dane ogólne zawierają następujące informacje:
typ napędu,
numer fabryczny i rok produkcji,
datę zabudowy,
określenie czy napęd posiada kontrolę iglic,
oraz inne ważne informacje.
W całym cyklu pomiarowym określa się siłę trzymania/rozprucia, a także siłę nastawczą.
Tabela, w której zapisuje się sprawdzane urządzenie zawiera następujące nagłówki w tabeli:
liczba pojedyncza,
siła oddziaływania rozjazdu na napęd w trakcie przekładania oraz w końcowym położeniu,
siłę nastawczą i siłę trzymania napędu w kiloniutonach,
skok suwaka nastawczego oraz pręta nastawczego,
uwagi,
oraz nazwisko sprawdzającego napęd.
RkbviWJX3h0qD
Ilustracja przedstawia kartę elektrycznego napędu zwrotnicowego. Na karcie znajdują się trzy tabele z polami do wypełnienia. Nad tabelami należy wpisać stację, rodzaj toru i typ rozjazdu. W tabeli pierwszej wpisuje się dane ogólne, takie jak typ napędu, numer fabryczny i rok produkcji, data zabudowy, z kontrolą iglic tak lub nie oraz inne informacje. W drugiej tabeli wpisuje się cykl pomiarowy (czasookres), siłę trzymania lub rozprucia i siłę nastawczą. W trzeciej tabeli wpisuje się: datę sprawdzania; siłę oddziaływania rozjazdu na napęd, w końcowym położeniu plus lub minus, w czasie przekłada z plus na minus, z minus na plus; napęd, siła trzymania, wartość graniczna w kiloniutonach, plus i minus, siła nastawcza, wartość graniczna w kiloniutonach, z plus do minus, z minus do plus; skok, suwaka nastawczego, pręta nastawczego; uwagi; nazwisko sprawdzającego, podpis.
Karta elektrycznego napędu zwrotnicowego
Źródło: Englishsquare.pl Sp. z o.o, licencja: CC BY-SA 3.0.
RmiVFYDsyfOHV
Ilustracja przedstawia kartę elektrycznego napędu zwrotnicowego, stronę drugą. W tabeli na ilustracji wpisuje się: datę sprawdzania; siłę oddziaływania rozjazdu na napęd, w końcowym położeniu plus lub minus, w czasie przekłada z plus na minus, z minus na plus; napęd, siła trzymania, wartość graniczna w kiloniutonach, plus i minus, siła nastawcza, wartość graniczna w kiloniutonach, z plus do minus, z minus do plus; skok, suwaka nastawczego, pręta nastawczego; uwagi; nazwisko sprawdzającego, podpis. Poniżej znajduje się legenda wskazująca co powinno się znaleźć w określonych rubrykach.
Karta elektrycznego napędu zwrotnicowego
Źródło: Englishsquare.pl Sp. z o.o, licencja: CC BY-SA 3.0.
Zasady wypełniania kart elektrycznych napędów zwrotnicowych
Rubryki , , , – Siły oddziaływania rozjazdu na napęd:
w końcowym położeniu – wartość obciążenia działającego na suwak nastawczy w końcowym położeniu (mierzona po uzyskania kontroli położenia iglic)
czasie przekładania – maksymalna wartość obciążenia działającego na suwak nastawczy przy przestawianiu iglic zwrotnicy (mierzona do momentem uzyskania kontroli położenia iglic)
Rubryki , – Siła nastawcza napędu – największa wartość siły ciągu, jaką suwak nastawczy może rozwinąć przy pracującym silniku, ślizgającym się sprzęgle przeciążeniowym i zablokowanym suwaku nastawczym
Rubryki , – Siła trzymania - siła oporu statycznego, jaką stawia suwak nastawczy przy usiłowaniu rozprucia napędu zwrotnicowego.
Rubryki , , , – wpisać wartości średnie z co najmniej trzech pomiarów (zasady pomiaru wg DTR)
Rubryki – Skok suwaka nastawczego - droga, jaką przebywa suwak nastawczy napędu zwrotnicowego od jednego do drugiego skrajnego położenia.
Rubryki – Skok pręta nastawczego - droga, jaką przebywa pręt nastawczy napędu zwrotnicowego od jednego do drugiego skrajnego położenia.
Przykład wypełnionej karty napędy elektrycznego:
R1IHHU2rAqzAA
Ilustracja przedstawia przykład wypełnienia karty elektrycznego napędu zwrotnicowego. Na karcie znajdują się trzy tabele z polami do wypełnienia. Nad tabelami należy wpisać stację, rodzaj toru i typ rozjazdu. W tabeli pierwszej wpisuje się dane ogólne, takie jak typ napędu, numer fabryczny i rok produkcji, data zabudowy, z kontrolą iglic tak lub nie oraz inne informacje. W drugiej tabeli wpisuje się cykl pomiarowy (czasookres), siłę trzymania lub rozprucia i siłę nastawczą. W trzeciej tabeli wpisuje się: datę sprawdzania; siłę oddziaływania rozjazdu na napęd, w końcowym położeniu plus lub minus, w czasie przekłada z plus na minus, z minus na plus; napęd, siła trzymania, wartość graniczna w kiloniutonach, plus i minus, siła nastawcza, wartość graniczna w kiloniutonach, z plus do minus, z minus do plus; skok, suwaka nastawczego, pręta nastawczego; uwagi; nazwisko sprawdzającego, podpis.
Karta elektrycznego napędu zwrotnicowego
Źródło: Englishsquare.pl Sp. z o.o, licencja: CC BY-SA 3.0.
R1ZsdhQttEXCD
Ilustracja przedstawia przykład wypełnienia karty elektrycznego napędu zwrotnicowego, stronę drugą. W tabeli na ilustracji wpisuje się: datę sprawdzania; siłę oddziaływania rozjazdu na napęd, w końcowym położeniu plus lub minus, w czasie przekłada z plus na minus, z minus na plus; napęd, siła trzymania, wartość graniczna w kiloniutonach, plus i minus, siła nastawcza, wartość graniczna w kiloniutonach, z plus do minus, z minus do plus; skok, suwaka nastawczego, pręta nastawczego; uwagi; nazwisko sprawdzającego, podpis. Poniżej znajduje się legenda wskazująca co powinno się znaleźć w określonych rubrykach.
Karta elektrycznego napędu zwrotnicowego
Źródło: Englishsquare.pl Sp. z o.o, licencja: CC BY-SA 3.0.
Wzór arkusza zbiorczego napędów zwrotnicowych i kontrolerów w okręgu nastawczym wg załącznika nr 8b do Ie‑7:
Arkusz zbiorczy napędów zwrotnicowych i kontrolerów w okręgu nastawczym zawiera informacje o typach napędów i kontrolerów, ich liczbie, a także uwagach do danych typów. Wyszczególnia się także ilość napędów i kontrolerów w torach głównych zasadniczych, głównych dodatkowych, a także bocznych.
R1DBTfCy56mkY
Ilustracja przedstawia arkusz zbiorczy napędów zwrotnicowych i kontrolerów w okręgu nastawczym. Na arkuszu nad tabelami wypełnia się ilość w kręgu napędów zwrotnicowych, wykolejnicowych, krzyżownicy w sztukach. Poniżej znajdują się trzy tabelki. W pierwszej należy wypełnić: typy napędów lub kontrolerów, liczbę sztuk i uwagi. W drugiej tabeli wpisuje się ilość napędów w torach: głównych zasadniczych, głównych dodatkowych, bocznych. W trzeciej tabeli wpisuje się ilość kontrolerów w torach: głównych zasadniczych, głównych dodatkowych, bocznych.
Arkusz zbiorczy napędów i kontrolerów dla okręgu
Źródło: Englishsquare.pl Sp. z o.o, licencja: CC BY-SA 3.0.
Przykład wypełnionych arkuszy zbiorczego napędów zwrotnicowych i kontrolerów w okręgu nastawczym:
RaC4SCdMA9owI
Ilustracja przedstawia przykład arkusza zbiorczego napędów zwrotnicowych i kontrolerów w okręgu nastawczym Łódź Olechów ŁOC. Na arkuszu nad tabelami wypełnia się ilość w kręgu napędów zwrotnicowych, wykolejnicowych, krzyżownicy w sztukach, tutaj jest ich 69 sztuk. Poniżej znajdują się trzy tabelki. W pierwszej należy wypełnić: typy napędów lub kontrolerów, liczbę sztuk i uwagi. W pierwszym rzędzie wpisane jest: E E A myślnik 4 2 2 2 2, 48 sztuk. W drugim rzędzie wpisane jest: E E A myślnik 4 0 2 4 2, 21 sztuk. W drugiej tabeli wpisuje się ilość napędów w torach: głównych zasadniczych - 19 sztuk, głównych dodatkowych - 48 sztuk, bocznych - dwie sztuki. W trzeciej tabeli wpisuje się ilość kontrolerów w torach: głównych zasadniczych, głównych dodatkowych, bocznych.
Arkusz zbiorczy napędów i kontrolerów dla okręgu
Źródło: Englishsquare.pl Sp. z o.o, licencja: CC BY-SA 3.0.
RywqZxu2L6jM5
Ilustracja przedstawia przykład arkusza zbiorczego napędów zwrotnicowych i kontrolerów w okręgu nastawczym Łódź Chojny ŁCH. Na arkuszu nad tabelami wypełnia się ilość w kręgu napędów zwrotnicowych, wykolejnicowych, krzyżownicy w sztukach, tutaj jest ich 17 sztuk. Poniżej znajdują się trzy tabelki. W pierwszej należy wypełnić: typy napędów lub kontrolerów, liczbę sztuk i uwagi. W pierwszym rzędzie wpisane jest: E E A myślnik 5, 9 sztuk. W drugim rzędzie wpisane jest: Mechaniczne, 9 sztuk. W drugiej tabeli wpisuje się ilość napędów w torach: głównych zasadniczych - 9 sztuk, głównych dodatkowych - 7 sztuk, bocznych - jedna sztuka. W trzeciej tabeli wpisuje się ilość kontrolerów w torach: głównych zasadniczych, głównych dodatkowych, bocznych.
Arkusz zbiorczy napędów i kontrolerów dla okręgu
Źródło: Englishsquare.pl Sp. z o.o, licencja: CC BY-SA 3.0.
Wzór karty pomiarowej kontrolerów położenia iglic rozjazdu wg załącznika nr 8a do Ie‑7
Karta kontrolerów położenia iglic rozjazdu zawiera nazwę stacji, rodzaj toru i typ rozjazdu. Dane ogólne zawierają informacje o typie kontrolera, jego numerze fabrycznym, roku produkcji, dacie zabudowy czy innych istotnych informacjach.
Sama tabela, gdzie zapisuje się wyniki pomiarów kontrolerów w danym rozjedzie zawiera informacje o dacie sprawdzania urządzenia, a także jakich wkładek użyto do testowania kontrolera. Testy wykonuje się w położeniu zasadniczym (+) oraz przełożonym (-), dla tych położeń oraz różnych wkładek określa się czy wystąpiła kontrola położenia rozjazdu czy jej utrata. Ze względu na różne typy rozjazdów i liczbę kontrolerów, karta zwiera możliwość testowania do 5 kontrolerów położenia iglic włącznie na jeden rozjazd.
Jest możliwość uzupełnienia pola uwagi oraz podpisania się osoby sprawdzającej.
RNhhL7fhkrmed
Ilustracja przedstawia Kartę kontrolerów położenia iglic rozjazdu. Na karcie znajdują się dwie tabele z polami do wypełnienia. Nad tabelami należy wpisać stację, rodzaj toru i typ rozjazdu. W tabeli pierwszej wpisuje się dane ogólne, takie jak typ, numer fabryczny i rok produkcji, data zabudowy oraz inne informacje. W drugiej tabeli wpisuje się datę sprawdzenia w pierwszej kolumnie. W kolejnych kolumnach pięć razy powtórzone są miejsca do wpisania ponumerowanych od 1 do 5 kontrolerów, rozmiaru wkładek dla każdego kontrolera, w pozycjach plus i minus. Dalej wpisuje się uwagi i nazwisko i podpis sprawdzającego.
Karta kontrolerów położenia iglic rozjazdu
Źródło: Englishsquare.pl Sp. z o.o, licencja: CC BY-SA 3.0.
RpCiKE8A5IHyX
Ilustracja przedstawia Kartę kontrolerów położenia iglic rozjazdu, stronę drugą. Na karcie znajduje się tabela z polami do wypełnienia. W tabeli wpisuje się datę sprawdzenia w pierwszej kolumnie. W kolejnych kolumnach pięć razy powtórzone są miejsca do wpisania ponumerowanych od 1 do 5 kontrolerów, rozmiaru wkładek dla każdego kontrolera, w pozycjach plus i minus. Dalej wpisuje się uwagi i nazwisko i podpis sprawdzającego. Poniżej tabeli jest umieszczona legenda wypełnienia tabeli oraz rysunek przedstawiający rozmieszczenie kontrolerów na rozjeździe. Kontrolery od 1 do 4 znajdują się w strefie zwrotnicy, kontroler numer 5 umieszczony jest w strefie krzyżownicy.
Karta kontrolerów położenia iglic rozjazdu
Źródło: Englishsquare.pl Sp. z o.o, licencja: CC BY-SA 3.0.
Zasady wypełniania kart kontrolerów położenia iglic rozjazdu
Dla każdego kontrolera indywidualnie, należy ustalić i wpisać pod rubryką „ROZMIAR WKŁADEK”, grubości wkładek kontrolnych (w milimetrach) jakie są wymagane dla sprawdzenia poprawności kontrolowania położenia iglicy, ustalone na podstawie WTWiO rozjazdu i dokumentacji technicznej kontrolera.
Dla pozycji - jako wynik sprawdzenia należy wpisać wartości „N” lub „T”, zależnie od jego wyniku, (N - brak kontroli, T – kontrola)
RjEGUEBAl2VNg
Zdjęcie przedstawia przykład wypełnionej Karty kontrolerów położenia iglic rozjazdu. Na karcie znajdują się dwie tabele z polami do wypełnienia. Nad tabelami należy wpisać stację, tutaj Łódź Fabryczna, rodzaj toru, tutaj główny dodatkowy, i typ rozjazdu, tutaj eR zet. W tabeli pierwszej wpisuje się dane ogólne, takie jak typ, numer fabryczny i rok produkcji, data zabudowy oraz inne informacje. W rzędzie pierwszym wpisano: typ K1 E F A myślnik 100, numer fabryczny 510 / 15 / 00327, data zabudowy 15.07.2016. W drugiej tabeli wpisuje się datę sprawdzenia w pierwszej kolumnie. W kolejnych kolumnach pięć razy powtórzone są miejsca do wpisania ponumerowanych od 1 do 5 kontrolerów, rozmiaru wkładek dla każdego kontrolera, w pozycjach plus i minus. Dalej wpisuje się uwagi i nazwisko i podpis sprawdzającego. Przykład wypełnienia. Rząd pierwszy. Data, 1.10.2018. Kontroler numer 1, rozmiar wkładek 3/5, plus: T, N, minus: T, N. Kontroler numer 2, rozmiar wkładek 5/7, plus: T, N, minus: T, N.
Karta kontrolerów położenia iglic rozjazdu
Źródło: Englishsquare.pl Sp. z o.o, licencja: CC BY-SA 3.0.
RO4j8ZN1LGFds
Zdjęcie przedstawia Kartę kontrolerów położenia iglic rozjazdu, stronę drugą. Na karcie znajduje się tabela z polami do wypełnienia. W tabeli wpisuje się datę sprawdzenia w pierwszej kolumnie. W kolejnych kolumnach pięć razy powtórzone są miejsca do wpisania ponumerowanych od 1 do 5 kontrolerów, rozmiaru wkładek dla każdego kontrolera, w pozycjach plus i minus. Dalej wpisuje się uwagi i nazwisko i podpis sprawdzającego. Poniżej tabeli jest umieszczona legenda wypełnienia tabeli oraz rysunek przedstawiający rozmieszczenie kontrolerów na rozjeździe. Kontrolery od 1 do 4 znajdują się w strefie zwrotnicy, kontroler numer 5 umieszczony jest w strefie krzyżownicy.
Karta kontrolerów położenia iglic rozjazdu
Źródło: Englishsquare.pl Sp. z o.o, licencja: CC BY-SA 3.0.
Wzór karty pomiarowej mechanicznego napędu zwrotnicowego wg załącznika nr 9 do Ie‑7:
W karcie mechanicznego napędu zwrotnicowego określa się nazwę stacji/okręgu nastawczego, rodzaj toru, typ rozjazdu, numer rozjazdu, a także zaznacza się jaka jest długość opórki zerwania pędni, czy napęd jest z kontrolą położenia iglic czy bez oraz czy jest ryglowany.
Wpisuje się także okres sprawdzania siły wykleszczania dźwigni, a także próby działania zastawki zerwania pędni.
Tabela pomiarowa określa liczbę pojedynczą badania, datę badania lub pomiaru, badane parametry (kontrolę położenia iglicy, rygiel czy zerwanie pędni). W kolejnych kolumnach oznacza się siłę wykleszczania dźwigni zwrotnicowej, pomiar przy kontroli iglic oraz po regulacji. Badania te przeprowadza się dla położenia plus i minus, czyli zasadniczego oraz przełożonego. Kolumna 10 zawiera uwagi, natomiast kolumna 11 podpis sprawdzającego napęd mechaniczny.
R1Q0DyhGHPabi
Ilustracja przedstawia kartę mechanicznego napędu zwrotniczego. Na karcie znajdują się dwie tabele z polami do wypełnienia. Nad tabelami należy wpisać stację, rodzaj toru i typ rozjazdu, a także wybrać długość opórki zerwania pędni, 80 lub 120 milimetrów, oraz napęd bez kontroli, z kontrolą iglic Kn lub ryglowany Rg. W tabeli pierwszej wpisuje się cykl pomiarowy (czasookres), siłę wykleszczenia dźwigni oraz próbę działania zastawki zerwania pędni. W drugiej tabeli wpisuje się datę badania lub pomiaru w pierwszej kolumnie. W kolejnych kolumnach wpisywane są badane parametry: Kn, Rg i Zp. Następnie Siłę wykleszczenia dźwigni zwrotnicowej: pomiar w kiloniutonach w położeniach plus i minus, po regulacji w położeniach plus i minus. Dalej wpisuje się uwagi i nazwisko i podpis sprawdzającego.
Karta mechanicznego napędu zwrotniczego
Źródło: Englishsquare.pl Sp. z o.o, licencja: CC BY-SA 3.0.
RlgeWXbop23qn
Ilustracja przedstawia kartę mechanicznego napędu zwrotniczego, stronę drugą. Na karcie znajduje się tabela z polami do wypełnienia. W tabeli wpisuje się datę badania lub pomiaru w pierwszej kolumnie. W kolejnych kolumnach wpisywane są badane parametry: Kn, Rg i Zp. Następnie Siłę wykleszczenia dźwigni zwrotnicowej: pomiar w kiloniutonach w położeniach plus i minus, po regulacji w położeniach plus i minus. Dalej wpisuje się uwagi i nazwisko i podpis sprawdzającego.
Karta mechanicznego napędu zwrotniczego
Źródło: Englishsquare.pl Sp. z o.o, licencja: CC BY-SA 3.0.
Zasady wypełniania kart mechanicznych napędów zwrotnicowych
Kn - kontrola napędu iglicy (rubryka ) luz pomiędzy segmentem kontrolnym suwaka kontrolnego iglicy dosuniętej a wieńcem ryglującym segmentu kontrolnego (zasady pomiaru wg instr. Ie‑12 oraz Ie‑11 (E‑20)).
Rg - rygiel (rubryka ) – luz pomiędzy wieńcem ryglującym i wycięciami w suwaku rygla mechanicznego (zasady pomiaru wg instrukcji Ie‑12 oraz Ie‑11 (E‑20)). - Zp (rubryka ) - działanie zastawki zerwania pędni (zasady pomiaru wg instr. Ie‑12).
W rubryki - wpisać wartości minimalne pomiarów wykonanych w położeniu „plus” i „minus”.
W rubryki - wpisać „+” - gdy zbadany parametr jest zgodny z normą; „-” - gdy nie odpowiada normie; „-/+” - gdy doprowadzono do normy; „N” - gdy parametr nie został zbadany.
Przykład wypełnionej karty pomiarowej mechanicznego napędu zwrotnicowego:
RbNcz614DMw6Q
Ilustracja przedstawia przykład wypełnionej karty mechanicznego napędu zwrotniczego. Na karcie znajdują się dwie tabele z polami do wypełnienia. Nad tabelami należy wpisać stację, tutaj Łódź Chojny ŁCH, rodzaj toru, tutaj główny dodatkowy, i typ rozjazdu, tutaj R kpd - 1:9‑190 - X s49, a także wybrać długość opórki zerwania pędni, 80 lub 120 milimetrów, oraz napęd, tutaj bez kontroli. W tabeli pierwszej wpisuje się cykl pomiarowy (czasookres), siłę wykleszczenia dźwigni, tutaj 6 m‑cy, oraz próbę działania zastawki zerwania pędni, tutaj 12 m‑cy. W drugiej tabeli wpisuje się datę badania lub pomiaru w pierwszej kolumnie. W kolejnych kolumnach wpisywane są badane parametry: Kn, Rg i Zp, gdzie Rr jest przekreślony. Następnie Siłę wykleszczenia dźwigni zwrotnicowej: pomiar w kiloniutonach w położeniach plus i minus, po regulacji w położeniach plus i minus. Dalej wpisuje się uwagi i nazwisko i podpis sprawdzającego. Przykład wypełnienia. Pierwszy wiersz. Data 27.05.2019. Parametr Zp: plus. Siła wykleszczenia dźwigni zwrotnicowej, pomiar, w położeniu plus: siedemdziesiąt dziewięć setnych, w położeniu minus: osiemdziesiąt dwie setne.
Karta mechanicznego napędu zwrotniczego
Źródło: Englishsquare.pl Sp. z o.o, licencja: CC BY-SA 3.0.
Powiązane ćwiczenia
Ćwiczenie 1. - Karta zapisu
Test
Ćwiczenie 1. - Karta zapisu
Karta zapisu1116.575Brawo! Wiesz już dużo na temat prowadzenia dokumentacji eksploatacyjnej urządzeń srk Oby tak dalej!Niestety musisz jeszcze raz zapoznać się z materiałami multimedialnymi w tym zasobie.
Test
Karta zapisu
Liczba pytań:
11
Limit czasu:
16.5 min
Pozostało prób:
1/1
Twój ostatni wynik:
-
Karta zapisu
Pytanie
1/11
Pozostało czasu
0:00
Twój ostatni wynik
-
Dopasuj elementy. Do czego służy karta zapisu: Możliwe odpowiedzi: 1. codziennej rejestracji obecności w pracy pracowników,, 2. rejestracji liczby godzin nieprzepracowanych przez poszczególnych pracowników,, 3. rejestracji rodzaju, ilości oraz miejsca wykonywania robót,, 4. rejestracji liczby godzin przerwy przy wykonywaniu danej roboty, ustalenia ilości godzin, za które pracownikowi przysługuje wynagrodzenie.
Do czego podstawę stanowi karta zapisu: Możliwe odpowiedzi: 1. dokonywania zapisów w elektronicznym systemie ewidencji czasu pracy w zakresie liczby godzin przepracowanych przez poszczególnych pracowników z podziałem na godziny przepracowane w wymiarze czasu pracy ustalonym na dany miesiąc kalendarzowy, nadliczbowe, w porze nocnej oraz w warunkach niebezpiecznych, szkodliwych dla zdrowia i uciążliwych,, 2. dokonywania wpisów do elektronicznego systemu ewidencji czasu pracy ilości przerw podczas wykonywanych robót, 3. potwierdzania obecności w pracy., 4. poświadczenie wykonanych prac konserwacyjnych.
Komu należy przekazać kartę zapisu po wypełnieniu? Możliwe odpowiedzi: 1. Bezpośredniemu zwierzchnikowi, czyli zawiadowcy, lub osobie go zastępującej, 2. Pracownikowi administracyjnemu, 3. Naczelnikowi działu automatyki, 4. Naczelnikowi Sekcji Eksploatacji
W jakim czasie należy przekazać kartę zapisu do bezpośredniego zwierzchnika? Możliwe odpowiedzi: 1. W dniu jej wypełnienia, 2. W terminie określonym przez zastępcę naczelnika ds. automatyki, jednak nie później dni kalendarzowych od jej wypełnienia, 3. W ciągu dni kalendarzowych od jej wypełnienia, 4. W kolejnym dniu od jej wypełnienia
Kto zatwierdza wypełnioną kartę zapisu? Możliwe odpowiedzi: 1. Zawiadowca, 2. Naczelnik działu automatyki, 3. Pracownik administracyjny, 4. Zastępca naczelnika ds. automatyki
Kto sporządza kartę zapisu? Możliwe odpowiedzi: 1. Naczelnik Sekcji, 2. Pracownik administracyjny, 3. Pracownik prowadzący roboty, 4. Zawiadowca
W jaki sposób dokonuje się poprawki na karcie zapisu? Możliwe odpowiedzi: 1. Poprzez przekreślenie błędnego zapisu i wpisanie prawidłowego nad lub obok skreślenia. Przekreślenie błędnego zapisu powinno być dokonane w taki sposób, aby pierwotny zapis był czytelny. Poprawienie zapisu powinno być potwierdzone podpisem pracownika, który dokonał poprawki oraz opatrzone datą., 2. Poprzez skreślenie błędnego zapisu i napisaniu prawidłowego pod spodem, 3. Błędy usuwa się korektorem a nowy wpis dokonuje się w tym samym miejscu, 4. Poprzez skreślenie błędnego zapisu falistą linią, napisanie nowej treści obok.
Jak należy postąpić z niewypełnionymi rubrykami na karcie zapisu? Możliwe odpowiedzi: 1. Należy zostawić je puste, 2. Należy je wykreślić, 3. Należy wpisać w nie sformułowanie „nie dotyczy”, 4. Nie należy zostawiać pustych rubryk a kartę zapisu oddać dopiero po jej całym zapełnieniu
Jakie warunki pracy określa literka „U” w karcie zapisu? Możliwe odpowiedzi: 1. Przepracowane godziny w urlop w urlop, 2. Przepracowane godziny w warunkach uciążliwych, 3. Godziny przepracowane w warunkach usprawiedliwionych, 4. Godziny pracy w warunkach szczególnie szkodliwych
Odpowiedz na pytanie. Który z poniższych zapisów pokazuje potwierdzenie sporządzenia karty zapisu?
Odpowiedz na pytanie. Który z poniższych zapisów pokazuje potwierdzenie sporządzenia karty zapisu?
Czy poprawka w karcie zapisu może zostać dokonana przez sprawdzającego? Możliwe odpowiedzi: 1. Nie i należy opracować nową kartę zapisu, 2. Tak, za zgodą naczelnika sekcji, 3. Nie, poprawkę może dokonać tylko osoba która sporządziła kartę zapisu, 4. Tak, w uzasadnionych przypadkach i z poinformowaniem pracownika prowadzącego roboty który sporządził kartę
Karta zapisu1116.575Brawo! Wiesz już dużo na temat prowadzenia dokumentacji eksploatacyjnej urządzeń srk Oby tak dalej!Niestety musisz jeszcze raz zapoznać się z materiałami multimedialnymi w tym zasobie.
Test
Karta zapisu
Liczba pytań:
11
Limit czasu:
16.5 min
Pozostało prób:
1/1
Twój ostatni wynik:
-
Karta zapisu
Pytanie
1/11
Pozostało czasu
0:00
Twój ostatni wynik
-
Dopasuj elementy. Do czego służy karta zapisu: Możliwe odpowiedzi: 1. codziennej rejestracji obecności w pracy pracowników,, 2. rejestracji liczby godzin nieprzepracowanych przez poszczególnych pracowników,, 3. rejestracji rodzaju, ilości oraz miejsca wykonywania robót,, 4. rejestracji liczby godzin przerwy przy wykonywaniu danej roboty, ustalenia ilości godzin, za które pracownikowi przysługuje wynagrodzenie.
Do czego podstawę stanowi karta zapisu: Możliwe odpowiedzi: 1. dokonywania zapisów w elektronicznym systemie ewidencji czasu pracy w zakresie liczby godzin przepracowanych przez poszczególnych pracowników z podziałem na godziny przepracowane w wymiarze czasu pracy ustalonym na dany miesiąc kalendarzowy, nadliczbowe, w porze nocnej oraz w warunkach niebezpiecznych, szkodliwych dla zdrowia i uciążliwych,, 2. dokonywania wpisów do elektronicznego systemu ewidencji czasu pracy ilości przerw podczas wykonywanych robót, 3. potwierdzania obecności w pracy., 4. poświadczenie wykonanych prac konserwacyjnych.
Komu należy przekazać kartę zapisu po wypełnieniu? Możliwe odpowiedzi: 1. Bezpośredniemu zwierzchnikowi, czyli zawiadowcy, lub osobie go zastępującej, 2. Pracownikowi administracyjnemu, 3. Naczelnikowi działu automatyki, 4. Naczelnikowi Sekcji Eksploatacji
W jakim czasie należy przekazać kartę zapisu do bezpośredniego zwierzchnika? Możliwe odpowiedzi: 1. W dniu jej wypełnienia, 2. W terminie określonym przez zastępcę naczelnika ds. automatyki, jednak nie później dni kalendarzowych od jej wypełnienia, 3. W ciągu dni kalendarzowych od jej wypełnienia, 4. W kolejnym dniu od jej wypełnienia
Kto zatwierdza wypełnioną kartę zapisu? Możliwe odpowiedzi: 1. Zawiadowca, 2. Naczelnik działu automatyki, 3. Pracownik administracyjny, 4. Zastępca naczelnika ds. automatyki
Kto sporządza kartę zapisu? Możliwe odpowiedzi: 1. Naczelnik Sekcji, 2. Pracownik administracyjny, 3. Pracownik prowadzący roboty, 4. Zawiadowca
W jaki sposób dokonuje się poprawki na karcie zapisu? Możliwe odpowiedzi: 1. Poprzez przekreślenie błędnego zapisu i wpisanie prawidłowego nad lub obok skreślenia. Przekreślenie błędnego zapisu powinno być dokonane w taki sposób, aby pierwotny zapis był czytelny. Poprawienie zapisu powinno być potwierdzone podpisem pracownika, który dokonał poprawki oraz opatrzone datą., 2. Poprzez skreślenie błędnego zapisu i napisaniu prawidłowego pod spodem, 3. Błędy usuwa się korektorem a nowy wpis dokonuje się w tym samym miejscu, 4. Poprzez skreślenie błędnego zapisu falistą linią, napisanie nowej treści obok.
Jak należy postąpić z niewypełnionymi rubrykami na karcie zapisu? Możliwe odpowiedzi: 1. Należy zostawić je puste, 2. Należy je wykreślić, 3. Należy wpisać w nie sformułowanie „nie dotyczy”, 4. Nie należy zostawiać pustych rubryk a kartę zapisu oddać dopiero po jej całym zapełnieniu
Jakie warunki pracy określa literka „U” w karcie zapisu? Możliwe odpowiedzi: 1. Przepracowane godziny w urlop w urlop, 2. Przepracowane godziny w warunkach uciążliwych, 3. Godziny przepracowane w warunkach usprawiedliwionych, 4. Godziny pracy w warunkach szczególnie szkodliwych
Zaznacz prawidłową odpowiedź. Które rubryki należy wypełnić aby potwierdzić sporządzenie karty zapisu?
Czy poprawka w karcie zapisu może zostać dokonana przez sprawdzającego? Możliwe odpowiedzi: 1. Nie i należy opracować nową kartę zapisu, 2. Tak, za zgodą naczelnika sekcji, 3. Nie, poprawkę może dokonać tylko osoba która sporządziła kartę zapisu, 4. Tak, w uzasadnionych przypadkach i z poinformowaniem pracownika prowadzącego roboty który sporządził kartę
Ćwiczenie 2. - Harmonogram
Test
Ćwiczenie 2. - Harmonogram
Harmonogram101580Brawo! Wiesz już dużo na temat prowadzenia dokumentacji eksploatacyjnej urządzeń srk. Oby tak dalej!Niestety musisz jeszcze raz zapoznać się z materiałami multimedialnymi w tym zasobie.
Test
Harmonogram
Liczba pytań:
10
Limit czasu:
15 min
Pozostało prób:
1/1
Twój ostatni wynik:
-
Harmonogram
Pytanie
1/10
Pozostało czasu
0:00
Twój ostatni wynik
-
Roczny harmonogram przeglądów i konserwacji należy sporządzić tak aby wykonane były: (wybierz właściwe) Możliwe odpowiedzi: 1. zabiegi zlecone do wykonania sekcji eksploatacji przez dyrektora zakładu linii kolejowych;, 2. zabiegi zlecone do wykonania wykonawcom spoza PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. przez dyrektora zakładu linii kolejowych., 3. Zabiegi wynikające z napraw bieżących, 4. Zabiegi wynikające z usterek urządzeń srk
Kto dokonuje zatwierdzenia rocznego harmonogramu przeglądów i konserwacji? Możliwe odpowiedzi: 1. Naczelnik Sekcji Eksploatacji, 2. Naczelnik działu automatyki, 3. Dyrektor Zakładu Linii Kolejowych, 4. Pracownik działki automatyki
Kto sporządza miesięczny harmonogram przeglądów i konserwacji? Możliwe odpowiedzi: 1. Wyznaczony pracownik Sekcji Eksploatacji, np. Zawiadowca, 2. Naczelnik działu automatyki, 3. Diagnosta, 4. Pracownik administracyjny zajmujący się czasem pracy
Na podstawie czego sporządza się miesięczny harmonogram przeglądów i konserwacji? Możliwe odpowiedzi: 1. Na podstawie zgłoszeń pracowników obsługi technicznej o potrzebie przeglądów z uwagi na często występujące usterki, 2. Na podstawie zatwierdzonego rocznego planu przeglądów i konserwacji, 3. Na podstawie instrukcji Ie-12, 4. Na podstawie DTR
Co jest podstawą do stworzenia harmonogramu napraw bieżących urządzeń srk? Możliwe odpowiedzi: 1. Zapisy w E1758, 2. Zgłoszenia pracowników obsługi, 3. Protokoły z badań diagnostycznych oraz meldunki mistrza, 4. DTR
Odpowiedz na pytanie. Który z poniższych formularzy przedstawia wzór rocznego harmonogramu przeglądów i konserwacji?
Odpowiedz na pytanie. Który z poniższych formularzy przedstawia wzór rocznego harmonogramu przeglądów i konserwacji?
Co określa wymagane okresy i terminy przeglądów i konserwacji urządzeń srk w celu opracowania rocznego harmonogramu? Możliwe odpowiedzi: 1. W każdym przypadku DTR, 2. Zgłoszenia i meldunki od mistrzów automatyki z działek, 3. Załącznika Nr do instrukcji Ie-12 oraz odpowiednie DTR, 4. Harmonogram przeglądów z poprzedniego roku
Możliwe odpowiedzi: 1. Mistrz automatyki, 2. Zawiadowca, 3. Naczelnik Sekcji, jeżeli nie przekroczy to cyklu obsługi technicznej danego urządzenia, 4. Nikt, zaplanowanych przeglądów i konserwacji nie można przesuwać
Jak powinien organizować pracę na działce mistrz automatyki w nawiązaniu do miesięcznego harmonogramu przeglądów i konserwacji? Możliwe odpowiedzi: 1. Tak, aby usuwać wszelkie usterki przed planowanym przeglądem lub konserwacją, 2. Tak, aby były wykonane wszystkie konserwacje i przeglądy ustalone w miesięcznym harmonogramie wynikające z dokumentacji techniczno - ruchowej urządzeń i instrukcji Ie-12, 3. Tak, aby jak najszybciej przeprowadzić zaplanowane zabiegi konserwacyjne a potem dokonywać bieżących napraw, 4. Tak, aby wykonać wszystkie przeglądy, nawet kosztem prac konserwacyjnych
Harmonogram101580Brawo! Wiesz już dużo na temat prowadzenia dokumentacji eksploatacyjnej urządzeń srk. Oby tak dalej!Niestety musisz jeszcze raz zapoznać się z materiałami multimedialnymi w tym zasobie.
Test
Harmonogram
Liczba pytań:
10
Limit czasu:
15 min
Pozostało prób:
1/1
Twój ostatni wynik:
-
Harmonogram
Pytanie
1/10
Pozostało czasu
0:00
Twój ostatni wynik
-
Roczny harmonogram przeglądów i konserwacji należy sporządzić tak aby wykonane były: (wybierz właściwe) Możliwe odpowiedzi: 1. zabiegi zlecone do wykonania sekcji eksploatacji przez dyrektora zakładu linii kolejowych;, 2. zabiegi zlecone do wykonania wykonawcom spoza PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. przez dyrektora zakładu linii kolejowych., 3. Zabiegi wynikające z napraw bieżących, 4. Zabiegi wynikające z usterek urządzeń srk
Kto dokonuje zatwierdzenia rocznego harmonogramu przeglądów i konserwacji? Możliwe odpowiedzi: 1. Naczelnik Sekcji Eksploatacji, 2. Naczelnik działu automatyki, 3. Dyrektor Zakładu Linii Kolejowych, 4. Pracownik działki automatyki
Kto sporządza miesięczny harmonogram przeglądów i konserwacji? Możliwe odpowiedzi: 1. Wyznaczony pracownik Sekcji Eksploatacji, np. Zawiadowca, 2. Naczelnik działu automatyki, 3. Diagnosta, 4. Pracownik administracyjny zajmujący się czasem pracy
Na podstawie czego sporządza się miesięczny harmonogram przeglądów i konserwacji? Możliwe odpowiedzi: 1. Na podstawie zgłoszeń pracowników obsługi technicznej o potrzebie przeglądów z uwagi na często występujące usterki, 2. Na podstawie zatwierdzonego rocznego planu przeglądów i konserwacji, 3. Na podstawie instrukcji Ie-12, 4. Na podstawie DTR
Co jest podstawą do stworzenia harmonogramu napraw bieżących urządzeń srk? Możliwe odpowiedzi: 1. Zapisy w E1758, 2. Zgłoszenia pracowników obsługi, 3. Protokoły z badań diagnostycznych oraz meldunki mistrza, 4. DTR
Zaznacz właściwą odpowiedź. Co zawiera roczny harmonogram przeglądów i konserwacji?
Co określa wymagane okresy i terminy przeglądów i konserwacji urządzeń srk w celu opracowania rocznego harmonogramu? Możliwe odpowiedzi: 1. W każdym przypadku DTR, 2. Zgłoszenia i meldunki od mistrzów automatyki z działek, 3. Załącznika Nr do instrukcji Ie-12 oraz odpowiednie DTR, 4. Harmonogram przeglądów z poprzedniego roku
Możliwe odpowiedzi: 1. Mistrz automatyki, 2. Zawiadowca, 3. Naczelnik Sekcji, jeżeli nie przekroczy to cyklu obsługi technicznej danego urządzenia, 4. Nikt, zaplanowanych przeglądów i konserwacji nie można przesuwać
Jak powinien organizować pracę na działce mistrz automatyki w nawiązaniu do miesięcznego harmonogramu przeglądów i konserwacji? Możliwe odpowiedzi: 1. Tak, aby usuwać wszelkie usterki przed planowanym przeglądem lub konserwacją, 2. Tak, aby były wykonane wszystkie konserwacje i przeglądy ustalone w miesięcznym harmonogramie wynikające z dokumentacji techniczno - ruchowej urządzeń i instrukcji Ie-12, 3. Tak, aby jak najszybciej przeprowadzić zaplanowane zabiegi konserwacyjne a potem dokonywać bieżących napraw, 4. Tak, aby wykonać wszystkie przeglądy, nawet kosztem prac konserwacyjnych
Ćwiczenie 3. - Karty pomiarowe
Test
Ćwiczenie 3. - Karty pomiarowe
Karty pomiarowe101575Brawo! Wiesz już dużo na temat prowadzenia dokumentacji eksploatacyjnej urządzeń srk. Oby tak dalej!Niestety musisz jeszcze raz zapoznać się z materiałami multimedialnymi w tym zasobie.
Test
Karty pomiarowe
Liczba pytań:
10
Limit czasu:
15 min
Pozostało prób:
1/1
Twój ostatni wynik:
-
Karty pomiarowe
Pytanie
1/10
Pozostało czasu
0:00
Twój ostatni wynik
-
Do czego służą karty pomiarowe? (Wybierz prawidłowe określenia) Możliwe odpowiedzi: 1. do zapisywania i ewidencjonowania wyników pomiarów (badań) diagnostycznych napędów zwrotnicowych elektrycznych, 2. do zapisywania i ewidencjonowania wyników pomiarów (badań) diagnostycznych napędów mechanicznych, 3. do zapisywania i ewidencjonowania wyników pomiarów (badań) diagnostycznych rozjazdów, 4. do zapisywania i ewidencjonowania wyników pomiarów (badań) diagnostycznych kontrolerów położenia iglic rozjazdów.
Co to jest badanie diagnostyczne urządzeń srk? Możliwe odpowiedzi: 1. Zbieranie informacji o urządzeniach srk na podstawie oględzin, testów, prób funkcjonalnych i pomiarów parametrów bez rozbierania zespołów tych urządzeń, połączone z rozpoznaniem środowiska ich pracy, następnie porównaniem zebranych informacji z wymaganymi parametrami lub stanami dopuszczalnymi, 2. Jest to część przeglądu danego urządzenia podczas którego dokonuje się sprawdzenia funkcjonowania urządzenia, 3. Jest to proces polegający na laboratoryjnym badaniu urządzenia pod kątek jego parametrów pracy eksploatacyjnej, 4. Jest to czynność polegająca na ocenie dalszej używalności danego urządzenia.
Co obejmuje pomiar sił oddziaływania rozjazdu na napęd? (wybierz właściwe) Możliwe odpowiedzi: 1. Pomiar siły trzymania zamknięcia nastawczego, 2. Pomiar minimalnej drogi oporowej, 3. Pomiar obciążenia w czasie przekładania, 4. Pomiar obciążenia w końcowym położeniu
Co to jest siła nastawcza napędu? Możliwe odpowiedzi: 1. Siła z jaką należy przełożyć zwrotnice rozjazdu, 2. Siła potrzebna do utrzymania iglic zwrotnicy rozjazdu w końcowym położeniu, 3. Największa wartość siły ciągu, jaką suwak nastawczy może rozwinąć przy pracującym silniku, ślizgającym się sprzęgle przeciążeniowym i zablokowanym suwaku nastawczym, 4. Siła oporu statycznego, jaką stawia suwak nastawczy przy usiłowaniu rozprucia napędu zwrotnicowego
Jakich pomiarów należy dokonać w przypadku badania napędu zwrotnicowego elektrycznego? (wybierz właściwe) Możliwe odpowiedzi: 1. Skok suwaka kontrolnego, 2. Siła trzymania, 3. Siła nastawcza napędu, 4. Skok pręta nastawczego
Co oznacza literka „T”, która używana jest podczas wypełniana karty kontrolera położenia iglic rozjazdu? Możliwe odpowiedzi: 1. Tymczasowe uzyskiwanie kontroli, 2. Kontrola, 3. Brak kontroli, 4. Brak możliwości wykonania sprawdzenia
Co oznacza symbol „Kn” w karcie pomiaru mechanicznego napędu zwrotnicowego? Możliwe odpowiedzi: 1. luz pomiędzy segmentem kontrolnym suwaka kontrolnego iglicy dosuniętej a wieńcem ryglującym segmentu kontrolnego, 2. luz pomiędzy wieńcem ryglującym i wycięciami w suwaku rygla mechanicznego, 3. działanie zastawki zerwania pędni, 4. oznaczenie, że rozjazd wyposażony jest w dodatkową kontrolę napędu
W jaki sposób mierzymy luz pomiędzy wieńcem ryglującym i wycięciami w suwaku rygla mechanicznego? Możliwe odpowiedzi: 1. Wkładką o grubości umieszczoną na wysokości zamknięcia nastawczego, 2. Wkładką o grubości umieszczoną na końcu iglicy, 3. Wkładka o grubości umieszczona na wysokości zamknięcia nastawczego, 4. Kluczem dynamometrycznym założonym o śrubę mimośrodową
Jak sprawdzamy działanie zastawki zerwania pędni? Możliwe odpowiedzi: 1. przy zatrzymaniu się napędu ramię dźwigienki zastawki zerwania pędni powinno zaczepić o opórkę min w tym czasie hak zamknięcia nastawczego zwrotnicy zamykający iglicę powinien obejmować opórkę na długości nie mniejszej niż , a w zamknięciu nastawczym suwakowym skrzydełko klamry zamykającej powinno opierać się o suwak na długości nie mniejszej niż , 2. przy zatrzymaniu się napędu ramię dźwigienki zastawki zerwania pędni powinno zaczepić o opórkę min w tym czasie hak zamknięcia nastawczego zwrotnicy zamykający iglicę powinien obejmować opórkę na długości nie mniejszej niż , a w zamknięciu nastawczym suwakowym skrzydełko klamry zamykającej powinno opierać się o suwak na długości nie mniejszej niż , 3. przy zatrzymaniu się napędu ramię dźwigienki zastawki zerwania pędni nie powinno zaczepić się o opórkę a luz powinien wynosić min , 4. przy zatrzymaniu się napędu ramię dźwigienki zastawki zerwania pędni powinno zaczepić o opórkę min w tym czasie hak zamknięcia nastawczego zwrotnicy zamykający iglicę nie powinien obejmować opórki na długości , a w zamknięciu nastawczym suwakowym skrzydełko klamry zamykającej nie powinno opierać się o suwak na długości
Co należy indywidualnie ustalić dla każdego kontrolera położenia iglic? WTWiO - Warunki techniczne wykonania i odbioru. Możliwe odpowiedzi: 1. Grubości wkładek kontrolnych (w milimetrach) jakie są wymagane dla sprawdzenia poprawności kontrolowania położenia iglicy, ustalone na podstawie WTWiO rozjazdu i dokumentacji technicznej kontrolera, 2. Ilośc wkładek kontrolnych (w sztukach) jakie są wymagane dla sprawdzenia poprawności kontrolowania położenia iglicy, ustalone na podstawie WTWiO rozjazdu i dokumentacji technicznej kontrolera, 3. Kolejność używania wkładek kontrolnych (w priorytetach) jakie są wymagane dla sprawdzenia poprawności kontrolowania położenia iglicy, ustalone na podstawie WTWiO rozjazdu i dokumentacji technicznej kontrolera, 4. Kolory wkładek kontrolnych (alfabetycznie) jakie są wymagane dla sprawdzenia poprawności kontrolowania położenia iglicy, ustalone na podstawie WTWiO rozjazdu i dokumentacji technicznej kontrolera
Ćwiczenie 4. - Książka kontroli urządzeń srk E1758
Test
Ćwiczenie 4. - Książka kontroli urządzeń srk E1758
Książka kontroli urządzeń srk E17581116.575Brawo! Wiesz już dużo na temat prowadzenia dokumentacji eksploatacyjnej urządzeń srk. Oby tak dalej!Niestety musisz jeszcze raz zapoznać się z materiałami multimedialnymi w tym zasobie.
Test
Książka kontroli urządzeń srk E1758
Liczba pytań:
11
Limit czasu:
16.5 min
Pozostało prób:
1/1
Twój ostatni wynik:
-
Książka kontroli urządzeń srk E1758
Pytanie
1/11
Pozostało czasu
0:00
Twój ostatni wynik
-
Jaki tytuł nosi I część książki kontroli urządzeń srk? Możliwe odpowiedzi: 1. Rodzaje przeszkód lub uszkodzeń, przyczyny ich powstawania, roboty związane z ich usunięciem, zdjęcie i założenie plomb, wprowadzenie i odwołanie obostrzeń., 2. Zapisy o wykonywanych robotach, tymczasowo wprowadzonych zmianach i sprawdzaniach urządzeń oraz o wprowadzeniu i odwołaniu obostrzeń, 3. Rodzaje przeszkód lub uszkodzeń, przyczyny ich powstawania, roboty związane z ich usunięciem, wprowadzenie i odwołanie obostrzeń., 4. Rodzaje przeszkód lub uszkodzeń, roboty związane z ich usunięciem, zdjęcie i założenie plomb, wprowadzenie i odwołanie obostrzeń.
Jaki tytuł nosi II część książki kontroli urządzeń srk? Możliwe odpowiedzi: 1. Zapisy o wykonywanych robotach, tymczasowo wprowadzonych zmianach i sprawdzaniach urządzeń oraz o wprowadzeniu i odwołaniu obostrzeń, 2. Rodzaje przeszkód lub uszkodzeń, przyczyny ich powstawania, roboty związane z ich usunięciem, zdjęcie i założenie plomb, wprowadzenie i odwołanie obostrzeń., 3. Zapisy o wykonywanych robotach, wprowadzonych zmianach i sprawdzaniach urządzeń oraz o wprowadzeniu i odwołaniu obostrzeń, 4. Zapisy o wykonywanych robotach, tymczasowo wprowadzonych zmianach i sprawdzaniach urządzeń
Co zawiera tabela w książce kontroli urządzeń srk? Możliwe odpowiedzi: 1. Wykaz pracowników, upoważnionych do samodzielnego usuwania usterek i prowadzenia robót w czynnych urządzeniach, zamykanych i plombowanych w obrębie posterunku ruchu wymienionego na stronie tytułowej, 2. Wykaz pracowników, upoważnionych do prowadzenia robót związanych z naprawą i regulacją działania iglic zwrotnicowych i ich osprzętu w obrębie posterunku wymienionego na stronie tytułowej, 3. Wykaz pracowników PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. dokonujący czynności kontrolnych na podstawie stosownych upoważnień, 4. Listę urządzeń srk na obiekcie dla którego została założona E1758
W której część E1758 zapisu dokona osoba przeprowadzająca konserwację lub przegląd napędów zwrotnicowych? Możliwe odpowiedzi: 1. W i w , 2. Tylko w , 3. Tylko w , 4. Nie musi dokonywać zapisu w E1758
Kto może dokonywać zapisów w książce kontroli E1758? (wybierz właściwe) Możliwe odpowiedzi: 1. pracownicy wymienieni w tabeli i , 2. pracownicy obsługi na posterunku, na którym znajduje się książka, 3. pracownicy państwowych organów kontrolnych na postawie stosownych upoważnień określonych odrębnymi przepisami, 4. upoważnieni pracownicy wykonawcy na podstawie wykazu dołączonego do regulaminu prowadzenia robót w przypadku prowadzenia robót budowlanych
Co musi zawierać zapis w E1758? (wybierz właściwe) Możliwe odpowiedzi: 1. rozpoczęciu wykonywania zabiegów obsługi technicznej, diagnostycznej lub prowadzenia robót z podaniem zakresu, miejsca i celu wykonywanych czynności, wprowadzonych obostrzeniach oraz sposobie porozumiewania się i środkach łączności z personelem obsługi, 2. uzyskaniu pozwolenia od personelu obsługi na wykonywanie zabiegów obsługi technicznej, diagnostycznej lub robót, 3. zakończeniu wykonywania zabiegów obsługi technicznej, diagnostycznej lub robót z podaniem obowiązujących obostrzeń w prowadzeniu ruchu, 4. Datę, godzinę i minutę dokonywania zapisu
Kiedy pracownik obsługi technicznej, diagnostycznej lub pracownik wykonawcy robót może zdjąć plomby, otworzyć kłódki (zamknięcia), przystąpić do wykonywania zabiegów obsługi technicznej, diagnostycznej lub robót? Możliwe odpowiedzi: 1. Gdy wykona przepisowy zapis określający zakres, miejsce i cel wykonywanych czynności, wprowadzone obostrzenia oraz sposób porozumiewania się i środki łączności z personelem obsługi i otrzyma pozwolenie w formie zapisu w książce kontroli urządzeń, od właściwego dla miejsca wykonywania czynności pracownika obsługi, 2. Gdy otrzyma ustne pozwolenie na prace od pracownika obsługi, 3. Gdy otrzyma polecenie od bezpośredniego zwierzchnika, 4. Niezwłocznie po pojawieniu w miejscu usterki
Kto wydaje pozwolenie na rozpoczęcie prac obsługi technicznej, diagnostyki lub przeglądu? Możliwe odpowiedzi: 1. Dyżurny ruchu, nastawniczy, dyżurny ruchu posterunku odstępowego, 2. Zwrotniczy, 3. Dróżnik przejazdowy, 4. Zawiadowca
Czego należy żądać od pracownika obsługi w przypadku otwierania pomieszczeń lub urządzeń oznaczonych żółtym rombem? Możliwe odpowiedzi: 1. Kluczy od tych pomieszczeń lub urządzeń, 2. Wyjścia z posterunku celem zachowania bezpieczeństwa, 3. Wprowadzenia wymaganych obostrzeń np. telefonicznego zapowiadania pociągów, 4. Wstrzymania ruchu pociągów
Co osoba dokonująca zapisu w E1758 powinna określić w przypadku zamykania i plombowania urządzeń srk dokonują różni pracownicy? Możliwe odpowiedzi: 1. Powinna jednoznacznie określić cechy plombownic a każdy pracownik zakładający plomby powinien złożyć własnoręczny podpis pod tym zapisem., 2. Powinna określić czy urządzenia działają prawidłowo, 3. Powinna określić czy urządzenia zostały prawidłowo zamknięte, 4. Powinna poinformować bezpośredniego zwierzchnika
Pracownicy wymienieni w tabeli książki E1758 mają prawo do? (wybierz właściwe) Możliwe odpowiedzi: 1. Osądzania czy w czasie prowadzenia zabiegów utrzymania i robót w urządzeniach srk mogą one być podstawą do prowadzenia ruchu czy też należy wprowadzić obostrzone zasady w jego prowadzeniu lub w obsłudze urządzeń, 2. Samodzielnego usuwania usterek i prowadzenia robót w czynnych urządzeniach, zamykanych i plombowanych w obrębie posterunku ruchu wymienionego na stronie tytułowej, 3. prowadzenia robót związanych z naprawą i regulacją działania iglic zwrotnicowych i ich osprzętu w obrębie posterunku wymienionego na stronie tytułowej, 4. Dokonywania zmian w zależnościach w urządzeniach srk w obrębie posterunku wymienionego na stronie tytułowej
Ćwiczenie 5. - Karty pomiaru i zapisu, harmonogramy
Grupuj elementy Grupuj elementy Połącz w pary tekst z ilustracjami
Ćwiczenie 5. - Karty pomiaru i zapisu, harmonogramy
R1Zd7HI7sFRtx2
1. Przyporządkuj element do odpowiedniej grupy: karta zapisu lub karta pomiaru karta pomiaru Możliwe odpowiedzi: 1. Obciążenie, 2. Literka „U”, 3. Siła nastawcza napędu, 4. Symbol „Kn”, 5. Rejestracja czasu pracy, 6. Zastępca naczelnika ds. automatyki karta zapisu Możliwe odpowiedzi: 1. Obciążenie, 2. Literka „U”, 3. Siła nastawcza napędu, 4. Symbol „Kn”, 5. Rejestracja czasu pracy, 6. Zastępca naczelnika ds. automatyki
1. Przyporządkuj element do odpowiedniej grupy: karta zapisu lub karta pomiaru karta pomiaru Możliwe odpowiedzi: 1. Obciążenie, 2. Literka „U”, 3. Siła nastawcza napędu, 4. Symbol „Kn”, 5. Rejestracja czasu pracy, 6. Zastępca naczelnika ds. automatyki karta zapisu Możliwe odpowiedzi: 1. Obciążenie, 2. Literka „U”, 3. Siła nastawcza napędu, 4. Symbol „Kn”, 5. Rejestracja czasu pracy, 6. Zastępca naczelnika ds. automatyki
R1URSef6OWbXC1
Dopasuj opisy do pojęć: Karta zapisu Możliwe odpowiedzi: 1. zapisywanie i ewidencjonowanie wyników pomiarów (badań) diagnostycznych napędów zwrotnicowych elektrycznych, 2. zbieranie informacji o urządzeniach srk na podstawie oględzin, testów, prób funkcjonalnych i pomiarów parametrów bez rozbierania zespołów tych urządzeń, połączone z rozpoznaniem środowiska ich pracy, następnie porównaniem zebranych informacji z wymaganymi parametrami lub stanami dopuszczalnymi, 3. Rodzaje przeszkód lub uszkodzeń, przyczyny ich powstawania, roboty związane z ich usunięciem, zdjęcie i założenie plomb, wprowadzenie i odwołanie obostrzeń., 4. codzienna rejestracja obecności w pracy pracowników, rodzaju, ilości oraz miejsca wykonywania robót Badanie diagnostyczne urządzeń srk Możliwe odpowiedzi: 1. zapisywanie i ewidencjonowanie wyników pomiarów (badań) diagnostycznych napędów zwrotnicowych elektrycznych, 2. zbieranie informacji o urządzeniach srk na podstawie oględzin, testów, prób funkcjonalnych i pomiarów parametrów bez rozbierania zespołów tych urządzeń, połączone z rozpoznaniem środowiska ich pracy, następnie porównaniem zebranych informacji z wymaganymi parametrami lub stanami dopuszczalnymi, 3. Rodzaje przeszkód lub uszkodzeń, przyczyny ich powstawania, roboty związane z ich usunięciem, zdjęcie i założenie plomb, wprowadzenie i odwołanie obostrzeń., 4. codzienna rejestracja obecności w pracy pracowników, rodzaju, ilości oraz miejsca wykonywania robót I część książki kontroli urządzeń srk Możliwe odpowiedzi: 1. zapisywanie i ewidencjonowanie wyników pomiarów (badań) diagnostycznych napędów zwrotnicowych elektrycznych, 2. zbieranie informacji o urządzeniach srk na podstawie oględzin, testów, prób funkcjonalnych i pomiarów parametrów bez rozbierania zespołów tych urządzeń, połączone z rozpoznaniem środowiska ich pracy, następnie porównaniem zebranych informacji z wymaganymi parametrami lub stanami dopuszczalnymi, 3. Rodzaje przeszkód lub uszkodzeń, przyczyny ich powstawania, roboty związane z ich usunięciem, zdjęcie i założenie plomb, wprowadzenie i odwołanie obostrzeń., 4. codzienna rejestracja obecności w pracy pracowników, rodzaju, ilości oraz miejsca wykonywania robót Karta pomiaru Możliwe odpowiedzi: 1. zapisywanie i ewidencjonowanie wyników pomiarów (badań) diagnostycznych napędów zwrotnicowych elektrycznych, 2. zbieranie informacji o urządzeniach srk na podstawie oględzin, testów, prób funkcjonalnych i pomiarów parametrów bez rozbierania zespołów tych urządzeń, połączone z rozpoznaniem środowiska ich pracy, następnie porównaniem zebranych informacji z wymaganymi parametrami lub stanami dopuszczalnymi, 3. Rodzaje przeszkód lub uszkodzeń, przyczyny ich powstawania, roboty związane z ich usunięciem, zdjęcie i założenie plomb, wprowadzenie i odwołanie obostrzeń., 4. codzienna rejestracja obecności w pracy pracowników, rodzaju, ilości oraz miejsca wykonywania robót
Dopasuj opisy do pojęć: Karta zapisu Możliwe odpowiedzi: 1. zapisywanie i ewidencjonowanie wyników pomiarów (badań) diagnostycznych napędów zwrotnicowych elektrycznych, 2. zbieranie informacji o urządzeniach srk na podstawie oględzin, testów, prób funkcjonalnych i pomiarów parametrów bez rozbierania zespołów tych urządzeń, połączone z rozpoznaniem środowiska ich pracy, następnie porównaniem zebranych informacji z wymaganymi parametrami lub stanami dopuszczalnymi, 3. Rodzaje przeszkód lub uszkodzeń, przyczyny ich powstawania, roboty związane z ich usunięciem, zdjęcie i założenie plomb, wprowadzenie i odwołanie obostrzeń., 4. codzienna rejestracja obecności w pracy pracowników, rodzaju, ilości oraz miejsca wykonywania robót Badanie diagnostyczne urządzeń srk Możliwe odpowiedzi: 1. zapisywanie i ewidencjonowanie wyników pomiarów (badań) diagnostycznych napędów zwrotnicowych elektrycznych, 2. zbieranie informacji o urządzeniach srk na podstawie oględzin, testów, prób funkcjonalnych i pomiarów parametrów bez rozbierania zespołów tych urządzeń, połączone z rozpoznaniem środowiska ich pracy, następnie porównaniem zebranych informacji z wymaganymi parametrami lub stanami dopuszczalnymi, 3. Rodzaje przeszkód lub uszkodzeń, przyczyny ich powstawania, roboty związane z ich usunięciem, zdjęcie i założenie plomb, wprowadzenie i odwołanie obostrzeń., 4. codzienna rejestracja obecności w pracy pracowników, rodzaju, ilości oraz miejsca wykonywania robót I część książki kontroli urządzeń srk Możliwe odpowiedzi: 1. zapisywanie i ewidencjonowanie wyników pomiarów (badań) diagnostycznych napędów zwrotnicowych elektrycznych, 2. zbieranie informacji o urządzeniach srk na podstawie oględzin, testów, prób funkcjonalnych i pomiarów parametrów bez rozbierania zespołów tych urządzeń, połączone z rozpoznaniem środowiska ich pracy, następnie porównaniem zebranych informacji z wymaganymi parametrami lub stanami dopuszczalnymi, 3. Rodzaje przeszkód lub uszkodzeń, przyczyny ich powstawania, roboty związane z ich usunięciem, zdjęcie i założenie plomb, wprowadzenie i odwołanie obostrzeń., 4. codzienna rejestracja obecności w pracy pracowników, rodzaju, ilości oraz miejsca wykonywania robót Karta pomiaru Możliwe odpowiedzi: 1. zapisywanie i ewidencjonowanie wyników pomiarów (badań) diagnostycznych napędów zwrotnicowych elektrycznych, 2. zbieranie informacji o urządzeniach srk na podstawie oględzin, testów, prób funkcjonalnych i pomiarów parametrów bez rozbierania zespołów tych urządzeń, połączone z rozpoznaniem środowiska ich pracy, następnie porównaniem zebranych informacji z wymaganymi parametrami lub stanami dopuszczalnymi, 3. Rodzaje przeszkód lub uszkodzeń, przyczyny ich powstawania, roboty związane z ich usunięciem, zdjęcie i założenie plomb, wprowadzenie i odwołanie obostrzeń., 4. codzienna rejestracja obecności w pracy pracowników, rodzaju, ilości oraz miejsca wykonywania robót
RiNaog9JhU4SJ1
c) Przyporządkuj nazwy wzorów do grafik.
c) Przyporządkuj nazwy wzorów do grafik.
R1cKJtRHiqjIf1
c) Uzupełnij zdania podanymi wyrazami dotyczącymi konserwacji i przeglądów.
c) Uzupełnij zdania podanymi wyrazami dotyczącymi konserwacji i przeglądów.
Ćwiczenie 6. - Treść książki kontroli urządzeń srk E1758
Grupuj elementy
Ćwiczenie 6. - Treść książki kontroli urządzeń srk E1758
Rw7FWqC5rhYc63
Dopasuj elementy zawartości książki E1758 do części w których one się pojawiają.
Dopasuj elementy zawartości książki E1758 do części w których one się pojawiają.