Dziedzictwo Al-Chorezmiego
Scenariusz lekcji
Temat lekcji:
Dziedzictwo Al‑Chorezmiego.
Cele lekcji:
Wiadomości:
Uczeń potrafi:
podać definicję algorytmu;
wymienić podstawowe symbole graficzne używane w schematach blokowych, tzw. skrzynkach (rodzaje skrzynek: graniczne, operacyjne, warunkowe, wejścia–wyjścia);
podać sposoby prezentowania i zapisu algorytmów za pomocą:
opisu słownego,
listy kroków,
drzewa algorytmicznego,
schematów blokowych,
pseudokodu.
Umiejętności:
Uczeń potrafi:
omówić różnicę pomiędzy problemem algorytmicznym a niealgorytmicznym;
przedstawić proste działania w postaci algorytmu liniowego;
zapisać algorytm za pomocą poznanych notacji.
Metody nauczania
pogadanka;
elementy wykładu;
metoda problemowa;
metoda zajęć praktycznych.
Środki dydaktyczne
prezentacja wykonana w programie PowerPoint: Prezentacja1; materiały dostępne w portalu www.programuj.edu.pl;
zestaw zadań; materiały dostępne w portalu www.programuj.edu.pl;
e‑podręcznik, rozdział 1: Dziedzictwo Al‑Chorezmiego; materiały dostępne w portalu www.programuj.edu.pl.
Uwarunkowania techniczne
pracownia komputerowa, projektor multimedialny (lub inne zastępcze urządzenie, np. VNC).
Przebieg lekcji
Etap | Zadanie | Przebieg realizacji | Uwagi do realizacji |
Wprowa‑dzenie | Czynności organizacyjne (5 min) | ||
Rozwinięcie | Wprowadzenie pojęć algorytmu, działań algorytmicznych i niealgorytmicznych (10 min) |
| Prezentacja: slajd 1 |
| Prezentacja: slajd 2 | ||
| Prezentacja: slajd 3 E‑podręcznik: strona 1.1 | ||
Koncepcje rozwiązywania problemów (5 min) |
podsumowanie modelu piłki baseballowej – korzyści, jakie daje ten sposób realizacji projektu. | Prezentacja: slajd 4 E‑podręcznik: strona 1.2, animacja | |
Specyfikacja algorytmu (dane, wynik i sposób zapisu algorytmu) (5 min) |
| Prezentacja: slajd 5 E‑podręcznik: strona 1.3, animacja | |
S=
| Prezentacja: slajd 6 | ||
Własności algorytmu (jednoznaczność, skończoność, zupełność, szczegółowość, uniwersalność) (5 min) |
Żart I Pytanie: Jak długo informatyk myje włosy? Odpowiedź: Aż skończy się szampon. Wyjaśnienie: Na odwrocie butelki od szamponu znajduje się następujący algorytm: – zmocz włosy, – nanieś szampon na włosy, – wymasuj głowę, – spłucz głowę, – czynności powtórzyć.
| Prezentacja: slajd 7 | |
Sposoby zapisywania algorytmów (10 min) |
| Prezentacja: slajd 8 | |
| Prezentacja: slajd 9E‑podręcznik: strona 1.4.1 | ||
| Prezentacja: slajd 10 | ||
| Prezentacja: slajd 12 | ||
| Prezentacja: slajd 13 | ||
| E‑podręcznik: strona 1.4.3, załącznik | ||
| Prezentacja: slajd 15 E‑podręcznik: strona 1.4.4, animacja | ||
Podsumowanie | Podsumowanie, zadanie pracy domowej (opcjonalnie) (5 min) |
| Prezentacja: slajd 8 Prezentacja: slajd 19 |
Bibliografia
[1] Gurbiel E., Hardt‑Olejniczak G., Kołczyk E., Krupicka H., Sysło M. M.,Informatyka. Część 2. Podręcznik dla liceum ogólnokształcącego, WSiP S. A., Warszawa 2003.
Załąaczniki
Zadanie domowe:
Wypisz przykłady działań algorytmicznych i niealgorytmicznych. Uzasadnij, dlaczego podane przykłady należą do odpowiedniej grupy.
Czas trwania lekcji:
1 x 45 minut