Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby udostępnić materiał Dodaj całą stronę do teczki
R13YryKSntaeE

Jak znaleźć informacje?

Gruzja, Swanetia
T. Maniewski, licencja: CC BY 3.0

Moje niezapomniane wakacje

Informacje są potrzebne nie tylko podczas podejmowania ważnych decyzji życiowych, lecz także wtedy, gdy planujemy coś miłego, niezwykłego, na przykład wybieramy się na wakacje...
Nawet w trakcie najbardziej spontanicznych wypraw należy szukać informacji o noclegach, pogodzie, wyżywieniu. Gdy zaś planujemy wakacje na innym kontynencie, w kraju o odmiennej kulturze, to już naprawdę trzeba się przygotować!
Podzielcie się na czteroosobowe grupy. Każda grupa zbierze informacje na temat państwa, do którego zamierza wyjechać. Przygotujcie prezentację na jego temat. Większości informacji nie musicie przepisywać, można je przekopiować. Ale uwaga! Zawsze trzeba podać źródło, z którego pochodzi dany fragment tekstu lub zdjęcie. Prawo pozwala cytować różne teksty, ale należy podać, kto jest ich autorem. W innym wypadku będzie to kradzież własności intelektualnych.

Celem naszych wirtualnych wypraw będzie:

 • Arabia Saudyjska

 • Iran

 • Kongo

 • Grenlandia (Dania)

 • Meksyk

 • Peru

 • Japonia

Prezentacja powinna zawierać niezbędne dla podróżnych informacje, np.:

 1. OSTRZEŻENIA
  Czy wybrany kraj jest bezpieczny, czy nie ma na jego terenie konfliktów zbrojnych, czy nie panują epidemie, czy można po nim spokojnie podróżować?

 2. PODRÓŻ
  Czy potrzebna jest wiza? Czy musimy mieć paszport? Jak można do danego kraju dotrzeć i ile będzie kosztowała podróż?

 3. HISTORIA I WSPÓŁCZESNOŚĆ
  Jaka jest historia tego kraju? Jaki jest ustrój polityczny? Kto sprawuje władzę? Czy przestrzegane są tam prawa człowieka?

 4. OBYCZAJE I RELIGIA
  Jakie obyczaje panują w tym zakątku świata? O czym powinniśmy wiedzieć, żeby nie urazić jego mieszkańców? Jaka jest tam religia, jak należy się zachować w miejscach kultu?

 5. KUCHNIA
  Co jada się w tym kraju, czy ceny żywności są podobne jak w Polsce? Czego koniecznie powinniśmy spróbować?

 6. ZAKWATEROWANIE
  Gdzie możemy zamieszkać i ile kosztuje nocleg?

 7. TRANSPORT
  W jaki sposób najwygodniej i niedrogo podróżować?

 8. NAJWAŻNIEJSZE ZABYTKI, NAJCIEKAWSZE MIEJSCA
  Co koniecznie powinniśmy zobaczyć?

Jesteście młodymi ludźmi, niestraszne są wam wakacyjne niewygody, zakładamy więc, że nie szukamy luksusów. Już sam wyjazd na tydzień w tak odległe regiony jest kosztowny. Ponieważ mamy osiem zagadnień, podzielcie się między sobą, tak aby każde z was przygotowało po dwa zagadnienia.

tF4NQY6r4h_0000001G

Ostrzeżenia

Postanowiliśmy wybrać się do Gruzji. Przeczytajcie, czego dowiedzieliśmy się na temat tego odległego kraju. Przewodnik ten powinien być wskazówką, jak zbierać informacje przed podróżą po wybranym przez was kraju.

Przygotowania do podróży należy rozpocząć od znalezienia informacji w poradniku „Polak za granicą” , który zamieszcza na swej stronie Ministerstwo Spraw Zagranicznych .

Tam dowiemy się, czy sytuacja w danym kraju jest stabilna. Jeśli coś nam zagraża, a nasz wyjazd ma mieć tylko charakter turystyczny, natychmiast należy zmienić plany!

Poziom bezpieczeństwa w Gruzji jest zadawalający – czytamy na stronach MSZ. Możemy więc planować wyprawę. Dowiadujemy się, że są jednak pewne ograniczenia i zagrożenia. Wyjazd do Gruzji będzie bezpieczny, jeśli nie pojedziemy na tereny zajęte przez separatystów w Abchazji i Osetii Południowej. Władze Gruzji nie sprawują kontroli nad okupowanymi terytoriami Abchazji i Regionu Cchinwali (Osetia Płd.): Dla Państwa bezpieczeństwa stanowczo odradzamy podejmowanie jakichkolwiek prób wjazdu na ww. terytoria. Sprawowanie opieki konsularnej na ww. terytoriach jest praktycznie niemożliwe. Zwracamy także uwagę, że zgodnie z gruzińskim prawem wjazd do Gruzji z terytorium Federacji Rosyjskiej przez separatystyczny region Abchazji i Region Cchinwali (Osetia Południowa) jest zabroniony i podlega odpowiedzialności karnej – czytamy w poradniku MSZ.

Na pozostałym terytorium Gruzji nie ma ograniczeń w podróżowaniu.

Warto zapisać sobie numery telefonów podawane przez MSZ:

W przypadku zdarzeń losowych (np. zgubienie/kradzież polskiego paszportu) prosimy o kontakt pod numerem tel.: (+995 322) 93 62 36, fax: (+995 322) 93 62 31. Po godzinach urzędowania funkcjonuje telefon alarmowy: (+995) 599 701 279.

Na mapie zaznaczono obszary, po których nie można podróżować:

R1YyVYF5i9YBq11
Bandurr, User:Ssolbergj, licencja: CC BY-SA 3.0

Wyjeżdżając do Gruzji, nie musimy się szczepić. MSZ zaleca jednak wykupienie ubezpieczenia, ponieważ pomoc lekarska dla turystów jest płatna. MSZ ostrzega przed kupowaniem żywności na bazarach.

W Gruzji, tak samo jak w Polsce, działa numer alarmowy 112, pod którym można wezwać karetkę, policję, straż pożarną.

tF4NQY6r4h_00000026

Podróż

Gruzja wprowadziła ułatwienia dla turystów, możemy do niej przyjechać, zabierając jedynie dowód osobisty.
Na miejscu nie trzeba się też meldować. Należy pamiętać, że w Gruzji nie możemy wymienić polskich złotych na gruzińskie lari (GEL). Musimy zabrać ze sobą dolary lub euro. Nie ma kłopotów z wymianą tych pieniędzy. Przed wyjazdem warto dowiedzieć się w waszym banku, ile kosztuje wypłata z bankomatu. Wtedy możemy obliczyć, która opcja wymiany pieniędzy jest bardziej korzystna. Dla bezpieczeństwa polecamy przeprowadzać wszelkie transakcje w National Bank of Georgia.

Trzeba pamiętać, że roaming w Gruzji jest bardzo drogi. Zawsze należy więc sprawdzić cennik taryf i wybrać ofertę najtańszego operatora. W dużych miastach, w restauracjach, kawiarniach, a nawet skwerach i parkach wi‑fi jest bezpłatne, możemy więc porozumiewać się z bliskimi przez Internet lub wyszukać potrzebne informacje.

Do Gruzji można polecieć polskimi liniami LOT lub tanimi liniami lotniczymi. Wybieramy się na początku sierpnia, więc na stronach internetowych obu przewoźników sprawdzamy i porównujemy ceny. Co wybrać? Okazuje się, że LOT oferuje bilety w niższych cenach niż tani przewoźnik.

Często na tej trasie bilet regularnymi liniami lotniczymi okazuje się kilkaset złotych tańszy od biletu „tanimi liniami”. Jednak wybór nie jest taki prosty. LOT oferuje przelot nocą, w Tbilisi ląduje się o 4:10, jest ciemno, do miasta trzeba będzie pojechać taksówką, będziemy też zmęczeni, trzeba będzie zapłacić za nocleg. Podobnie w drodze powrotnej odlot samolotu zaplanowany jest na godz. 4:55, a to oznacza, że o godz. 3:00 musimy wyjechać z Tbilisi. Trudno do tej godziny spacerować po mieście, więc również będziemy musieli zapłacić za nocleg i taksówkę. Po długich wahaniach i wyliczeniach decydujemy się jednak na krajowego przewoźnika. Nawet gdy doliczmy dwa noclegi, to i tak wydamy mniej niż na lot tanimi liniami.

tF4NQY6r4h_0000002P

Historia i współczesność

Okazuje się, że najstarsze krainy na tym terenie – Kolchida i Iberia – powstały już w starożytności. Opowieść o złotym runie z greckiej mitologii to część legend o tych ziemiach. Dalsze dzieje są równie sensacyjne – np. jest to drugie na świecie chrześcijańskie państwo. Oczywiście należy dodać, że w XX wieku Gruzińska Republika Socjalistyczna była częścią Związku Radzieckiego. Ale to tylko niewielka część historii Gruzji...

Gruzja jest krajem demokratycznym, republiką, na której czele stoi prezydent wybierany w wyborach powszechnych na 5‑letnią kadencję. Władzę wykonawczą sprawuje rząd, który ma swoją siedzibę w Tbilisi. Od 2012 r. siedzibą parlamentu jest Kutaisi, a sądu konstytucyjnego – Batumi.

Z historią Gruzji można zapoznać się np. na stronach: www.odkryjgruzje.pl, www.kaukaz.pl.

RYgmQLnz5KVqO1
Nowoczesne budowle w Tbilisi - Most pokoju i Filharmonia
T. Maniewski, licencja: CC BY 3.0
tF4NQY6r4h_00000032

Obyczaje

O gościnności Gruzinów krążą legendy, zdarza się, że zapraszają oni turystów do domów i częstują wszystkim, co mają. Często chcą też za wszystko płacić. W takich wypadkach nie należy odmawiać, jednak nie można tej gościnności nadużywać, ponieważ zwykle są oni znacznie biedniejsi od nas.

Trzeba pamiętać, że do kościołów mężczyźni wchodzą w długich spodniach, a kobiety w długich spódnicach i chustkach na głowie. Chusty i spódnice można wypożyczyć przed wejściem do kościoła.

R6DgJ78NunIsY
Turystka zakładająca długą spódnicę przed wejściem do kościoła.
T. Maniewski, licencja: CC BY 3.0

Należy bardzo uważać podczas przechodzenia przez jezdnię, ponieważ gruzińscy kierowcy nie przepuszczają pieszych nawet na pasach. Ponadto traktują oni zapinanie pasów jako przejaw nieufności do umiejętności kierowcy. Należy jednak nie zwracać na to uwagi i zawsze zapinać pasy.

Turystów zadziwia fakt, że po gruzińskich drogach często spacerują krowy, jednak kierowcy przyzwyczajeni są do takich sytuacji i zręcznie omijają zwierzęta.

R92OnWCCg8LPg1
Drogi służą nie tylko samochodom...
T. Maniewski, licencja: CC BY 3.0
tF4NQY6r4h_0000003L

Kuchnia

Kuchnia zajmuje istotne miejsce w kulturze i tradycji Gruzinów.

Lubią oni wspólne biesiadowanie, picie wina, wznoszenie toastów. Dieta jest bogata w warzywa i owoce, które dobrze rosną w tamtejszym klimacie. Na gruzińskim stole pojawia się mnóstwo małych talerzyków z wieloma przekąskami, najczęściej są to sezonowe warzywa: kiszone, duszone, smażone.

RMeppEtfWyxnX1
Gruzińskie pierogi, chinkali
T. Maniewski, licencja: CC BY 3.0

Przede wszystkim należy spróbować potraw, których w Polsce nie znamy. Nie można być w Gruzji i nie spróbować placka chaczapuri z białym kwaskowym serem lub z fasolą. Bardzo popularne są też pierogi zwane chinkali – z mięsem, warzywami lub serem. Trzyma się je palcami, a jedzenie należy rozpocząć od wyssania sosu, który powstał w pierogu w czasie gotowania. Warto spróbować gruzińskiego kebabu zwanego kababi oraz ostrej zupy z cielęciny – charczo, na deser natomiast – churchkhele – czyli orzechy nanizane na nitkę i zanurzone w winogronowym soku.

RGBVd5QqBiaix1
Chaczapuri z jajkiem
Themightyquill, licencja: CC BY-SA 2.5
tF4NQY6r4h_00000047

Zakwaterowanie i transport

W Gruzji hotele i pensjonaty są dość drogie, bez trudu jednak znajdziemy znacznie tańsze prywatne kwatery i hostele.

W Tbilisi można wynająć pokój z łazienką, w małych miejscowościach jedna łazienka przeznaczona jest dla wielu osób. Ceny kształtują się od 15 GEL na prowincji do 30 GEL w Tblilisi. Warto o nocleg zapytać kierowcę marszrutki lub taksówkarza.

Po Tbilisi najlepiej podróżować metrem i autobusami. Z Tbilisi nad morze najwygodniej pojechać koleją.

Warto wybrać podróż nocą, w pociągu możemy się przespać, nie tracimy więc czasu i oszczędzamy na hotelu. Teoretycznie można zarezerwować sobie online bilet na pociąg, klikając na stronę www.railway.ge.

Jednak najbardziej popularnym środkiem transportu są marszrutki, czyli mikrobusy, które mają ustaloną trasę, ale zatrzymują się na żądanie pasażera. Podróż nimi jest bardzo tania, choć nie zawsze wygodna. Kierowcy najczęściej „upychają” wszystkich chętnych, niektórzy pasażerowie stoją w przejściu, inni siedzą na bagażach.

tF4NQY6r4h_0000004I

Zabytki i miejsca, które trzeba zobaczyć

Gdy już zadbaliśmy o dach nad głową, gdy wiemy, co i za ile zjeść, dowiedzmy się, co możemy ciekawego zobaczyć.

TBILISI – w stolicy kraju przeszłość łączy się z nowoczesnością. Mozolnie restaurowane jest Stare Miasto, jednak powstają także nowoczesne, nietypowe budynki o bardzo ciekawej architekturze. Zwiedzanie miasta najlepiej rozpocząć od wjechania kolejką linową na wzgórze z ruinami twierdzy Narikala. Widać stąd całe Tbilisi.

Więcej o stolicy Gruzji dowiemy się ze stron:

Najstarsze Tbilisi. Twierdza Narikala

NOWOŻYTNE TBILISI – dzielnice z XIX i XX wieku

Tbilisi

Niedaleko od Tbilisi położona jest miejscowość Mccheta.

To dawna stolica Gruzji. Dojechać do niej można marszrutką za zaledwie 1 GEL (ok. 2 zł). Marszrutki najczęściej odjeżdżają z miejsc usytuowanych blisko stacji metra. O kierunek, w którym jadą, najlepiej zapytać w Informacji Turystycznej przy placu Wolności.

Najpiękniejszy widok na Mcchetę rozpościera się z monastyru Dżwari. Widać z niego, jak łączą się rzeki Aragwi i Kura. Do monastyru można się dostać niemal wyłącznie taksówką. Kosztuje ona ok. 20 GEL, ale jeśli skrzykniemy się z innymi turystami, cena na jedną osobę nie będzie już tak wysoka. Sam monastyr natomiast i widok ze wzgórza zostaną na pewno na długo w naszej pamięci.

RQvun3ghoJAOE
Mccheta, pierwsza stolica Gruzji
T. Maniewski, licencja: CC BY 3.0

Pomocne strony:

poradnik.poland.gov.pl – informator MSZ o wszystkich krajach świata

www.mfa.gov.ge – oficjalna strona gruzińskiego MSZ

www.kaukaz.pl

www.kaukaz.net

www.odkryjgruzje.pl

www.apa.gov.ge – informacje o parkach narodowych i rezerwatach przyrody (w jęz. angielskim)

www.heritagesites.ge – strona gruzińskiej agencji ochrony dziedzictwa kulturowego

www.georgiaabout.wordpress.com

Wiele osób uważa, że najbardziej niezwykłą krainą Gruzji jest Swanetia.

Najwygodniej pojechać z Tbilisi do Swanetii pociągiem. Należy kupić bilet do Zugdidi, gdzie po całonocnej podróży trzeba przesiąść się do marszrutki (20 GEL) do Mestii, a tam już czeka nas jazda samochodem terenowym do najwyżej położonej wsi w Europie – Uszguli (na wysokości od 2086 do 2200 m n.p.m.). Z Mestii do Uszguli jest tylko ok. 50 km, jednak droga jest tak kręta, wąska, prowadząca często nad przepaścią, że jej pokonanie zajmuje ponad trzy godziny.

RwGtYl7HwTwbZ1
Kamienne wieże w Swanetii
travelgeorgia.ru, licencja: CC BY-SA 3.0

Uszguli widać najwyższy łańcuch górski ze szczytem Szchary. Warto tłuc się niewygodnymi i niebezpiecznymi drogami, aby zobaczyć ten widok! Od 1996 roku Uszguli wraz z Mestią i Górną Swanetią zostało wpisane na listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego. W Uszguli mieszka około 70 rodzin. Osobliwością Uszguli i Mastii są kamienne wieże. To w nich chowali się mieszkańcy nie tylko przed sąsiednimi ludami, lecz także własnymi sąsiadami. Zniewaga czy krzywda wyrządzona sąsiadowi, a nawet rodzinie, nigdy nie uchodziła płazem, zawsze musiała być pomszczona.

tF4NQY6r4h_00000061

Zadanie

Każda z grup wybiera spośród siebie lidera, który referuje klasie wirtualną podróż, posługując się tablicą multimedialną.
Musicie ustalić czas trwania pokazu. Prowadzący powinien przedstawić pozostałych uczniów i określić, na czym polegała współpraca. Warto także opowiedzieć, z jakich źródeł informacji, materiałów i zasobów korzystali autorzy projektu. Czy były trudności w uzyskaniu wiadomości? Publiczność może zadawać pytania związane z prezentacją.

Każda z grup ocenia pozostałe grupy = w skali od 0 do 6 punktów.
Ocena pracy powinna dotyczyć wiadomości merytorycznych przedstawionych w projekcie, sposobu prezentacji oraz współpracy w zespole. Oto propozycja karty ocen:

Tytuł projektu:

Ocena od 0 do 6 punktów:

Uwagi:

1. Wakacje w Królestwie Arabii Saudyjskiej

2. Podróż do Islamskiej Republiki Iranu

3. Wakacje w Republice Konga

4. Wakacje na Grenlandii

5. Podróż do Meksykańskich Stanów Zjednoczonych

6. Wakacje w Republice Peru

7. Wakacje w Japonii

Aplikacje dostępne w
Pobierz aplikację ZPE - Zintegrowana Platforma Edukacyjna na androida