Marszobieg. Zabawy terenowe

Scenariusz lekcji, I etap edukacyjny, wychowanie fizyczne

–––––––––––––––––––––––––––––––––

Wymagania szczegółowe:

II. Uczeń kończący klasę III

II.1 Sprawność fizyczna

II.1.a Uczeń realizuje marszobieg trwający co najmniej 15 minut

Adresat: Uczniowie klasy III

Czas trwania: 45 minut

Cele szczegółowe w zakresie wiadomości

Uczeń:

  • zna pojęcie wytrzymałości biegowej

  • wie, jak rozłożyć siły podczas marszobiegu trwającego co najmniej 15 minut

Cele szczegółowe w zakresie umiejętności

Uczeń:

  • dobiera ubiór do zajęć w terenie w zależności od temperatury powietrza i pory roku

  • utrzymuje dyscyplinę podczas terenowych zajęć wychowania fizycznego

  • uczestniczy w marszobiegu trwającym co najmniej 15 minut

Cele szczegółowe w zakresie postaw

Uczeń:

  • przezwycięża swoje słabości podczas podejmowania zadań wytrzymałościowych

  • ma świadomość konieczności pracy nad swoją sprawnością fizyczną

Metody nauczania: zabawowa klasyczna, zadaniowa ścisła, naśladowcza ścisła

Formy i miejsce zajęć

Formy: frontalna, indywidualna, grupowa

Miejsce ćwiczeń: boisko, park lub teren oraz sala wyposażona w sprzęt multimedialny

Przybory i przyrządy

Listek/szyszka/ – 1 x liczba uczniów, stoper/zegar, rzutnik multimedialny, laptop.

Zasoby multimedialne:

  1. prezentacja multimedialna: „Marszobieg w terenie – przygotowanie do marszobiegu”

  2. prezentacja multimedialna: „Marszobieg w terenie – korzyści z marszobiegu w terenie*”*

  3. film: „Przygotowanie do marszobiegu”

Opis przebiegu lekcji

Tok

Opis przebiegu zajęć

Uwagi organizacyjno – metodyczne

Część wstępna 20 – 25 minut

  1. Czynności organizacyjne

  • Zbiórka. Sprawdzenie obecności i przygotowania do zajęć.

  • Omówienie tematu lekcji:

Rozmowa z dziećmi na temat bezpieczeństwa podczas przechodzenia przez ulicę.

  • Obejrzenie i omówienie materiałów multimedialnych o organizacji marszobiegu dla uczniów I etapu edukacyjnego.

  1. Rozgrzewka

Zabawa ożywiająca – „Berek listkiem”

Berek goni inne dzieci i złapane dziecko berkuje listkiem, przekazując listek zberkowanej osobie.

Ćwiczenia przygotowujące do marszobiegu

  • Wymachy nóg w przód i w tył, ramiona oparte
    o drzewo,

  • wymachy nóg w bok,

  • skłony tułowia w przód, z dotknięciem dłonią do podłoża,

  • wieloskoki z wymachem ramion,

  • bieg między drzewami,

  • podbieganie i zbieganie z górki,

  • trucht z obrotem o 360Indeks górny 0 na sygnał,

  • zabawa w cień. Pierwsza osoba biegnie
    w zmiennym tempie. Druga osoba stara się zachować stałą odległość ok. 2 metrów
    i naśladuje współćwiczącego. Zmiana ról.

Ustawienie w szeregu.

Nauczyciel pokazuje: Film, prezentacja nr 1, prezentacja nr 2.

Przejście na boisko.

Nauczyciel wyznacza berka.

Zamiast listka można użyć szyszki.

Dzieci dobierają się
w pary.

Część główna 15 – 20 minut

Ćwiczenie rozluźniające

Spokojnym marsz z rozluźnianiem ramion i nóg.

Marszobieg – co najmniej 15 minut

Nauczyciel prowadzi grupę obserwując zachowania uczniów. Dzieci w czasie co najmniej 15 minut pokonują trasę marszobiegu bez zatrzymania.

Do momentu wyrównania oddechu.

Nauczyciel mówi
o właściwym rozłożeniu sił podczas długotrwałego wysiłku.

Nauczyciel dostosowuje tempo i rodzaj marszu/biegu do możliwości psychofizycznych uczniów.

Część końcowa 8 –10 minut

  1. Ćwiczenia o charakterze uspokajającym

  • Zdmuchiwanie listków z otwartej dłoni (8x),

  • skłon w przód z rozluźnieniem obręczy barkowej,

  • swobodne wymachy nóg w tył i w bok, ramiona oparte o drzewo.

  1. Czynności organizacyjne

  • Zbiórka i podsumowanie zajęć.

  • Wymarsz z miejsca zajęć i powrót do szkoły.

  • Pożegnanie.

Ustawienie w rozsypce.

W podsumowaniu nauczyciel definiuje pojęcie wytrzymałości biegowej (adekwatnie do wieku). Wskazuje na korzystny wpływ wysiłku (długotrwały, o średniej intensywności), na układ krążeniowo
– oddechowy.

R2YgpQBHMoBWy

Pobierz załącznik

Plik DOC o rozmiarze 98.00 KB w języku polskim
RZc8TsEJ0EI9o

Pobierz załącznik

Plik ODT o rozmiarze 54.32 KB w języku polskim