Przeczytaj
Warto przeczytać
Zasada zachowania momentu pędu
Moment pędu bryły sztywnej (lub punktu materialnego) pozostaje stały, gdy moment siły wypadkowej działającej na to ciało jest zerowy. Rozpatrując ruch ciała, do którego nie jest przyłożony zewnętrzny moment siły, wiemy, że w każdej chwili ruchu moment pędu ma stały kierunek oraz stałą wartość, tj. .
W „lejku grawitacyjnym” ciałem poruszającym się ruchem obrotowym jest moneta, którą potraktować możemy jako punkt materialny. Moneta ta wypuszczana jest pod pewnym kątem do powierzchni lejka, aby poruszała się po spirali w stronę jego środka – w momencie wypuszczenia moneta ma moment pędu o wartości
Korzystając z zasady zachowania momentu pędu, możemy obliczyć, jaka będzie prędkość liniowa tej monety, gdy znajdzie się bliżej środka (tj. gdy zmniejszy się jej odległość od osi obrotu). Skoro w obu tych sytuacjach momenty pędu są równe,
to
zatem
Analogicznie możemy obliczyć, jak zmieni się jej prędkość kątowa. Z zachowania momentu pędu wynika wprost
wobec tego
Dla przykładu przyjmijmy, że promień zmniejszył się o połowę, czyli . Wtedy prędkość liniowa i kątowa na „ciaśniejszej orbicie” wyniosą odpowiednio:
Sytuację taką ilustruje Rys. 1.:
Zwróć uwagę, że prędkość liniowa tej monety wzrosła dwukrotnie, a prędkość kątowa czterokrotnie, mimo że nie została ona dodatkowo rozpędzona. Zmiana prędkości nie wynika z przyłożenia do monety zewnętrznej siły (np. dodatkowego popchnięcia jej), ale wyłącznie z zasady zachowania momentu pędu.
Zasada ta spełniona jest oczywiście nie tylko dla punktów materialnych, ale także dla brył sztywnych. Wtedy zapisujemy ją jako
zatem w dowolnych dwóch konfiguracjach, różniących się momentem bezwładności
Otrzymujemy stąd związek
Możemy wyobrazić sobie, że zamiast monety wprawiamy w lejku w ruch kulkę o masie m i promieniu r. Jak będzie się zmieniał jej moment bezwładności, gdy będzie zmieniać się jej odległość d od środka lejka? Zgodnie z twierdzeniem Steineratwierdzeniem Steinera:
Zatem jej prędkość kątowa będzie związana ze zmianami odległości środka masy kulki od osi obrotu następująco:
W tym momencie warto zwrócić uwagę, że dla powyższy wzór sprowadzi się do wyprowadzonej wcześniej postaci opisującej ruch punktu materialnego. W dużych odległościach od osi obrotu, gdy , można zastosować takie przybliżenie. Jeśli np. mamy kulkę o promieniu 5 cm, a odległość od osi obrotu wynosi 50 cm, to składnik będzie zaniedbywalnie mały w porównaniu z . Jednakże, im bliżej osi obrotu, tym bardziej składnik będzie malał, co zilustrowano na Rys. 2. W odległości powyżej 30 cm modelem bryły sztywnej i punktu materialnego dają wyniki różniące się o mniej niż 1%. Ale przy odległości jest to już 10% różnicy, a gdy prawie 40%.
Omówiliśmy przykłady, które można zaobserwować w życiu codziennym, ale opisana wyżej zasada „lejka grawitacyjnego” ma również zastosowanie w astronomii. Jeśli na przykład do Ziemi lub Słońca zbliża się jakieś ciało niebieskie, to mija je po bardzo rozciągniętej orbicie, a nie po okręgu – znaczy to, że w pewnym momencie ciało to znajduje się bliżej, a w innym dalej od przyciągającego go obiektu. W efekcie, skoro porusza się po ciaśniejszej orbicie, zmniejsza się jego moment bezwładności. Aby zachowany był moment pędu, ciało to musi zwiększyć swoją prędkość liniową. Faktycznie obserwujemy takie zachowanie ciał niebieskich, w tym Ziemi w ruchu po elipsie wokół Słońca.
Słowniczek
(ang. Steiner's theorem) – Jeśli przez oznaczymy moment bezwładności bryły względem pewnej osi przechodzącej przez środek masy tej bryły, a w odległości od tej osi ustawimy oś równoległą, to moment bezwładności bryły względem tej nowej osi będzie dany przez
gdzie to masa bryły. Sformułował je szwajcarski geometra, Jakob Steiner.