Scenariusz lekcji
Imię i nazwisko autora: Aleksandra Ikball
Przedmiot: język obcy nowożytny nauczany jako drugi (język francuski)
Temat zajęć: Le kiosque à journaux de mon coin
Grupa docelowa: III etap edukacyjny: liceum/technikum, klasa I
Podstawa programowa:
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji;
kompetencje w zakresie wielojęzyczności;
kompetencje cyfrowe;
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się.
Cele operacyjne:
Uczeń:
wymienia francuskie tytuły prasowe i krótko je charakteryzuje;
prosi o radę w kwestii wyboru odpowiedniego czasopisma;
charakteryzuje polską prasę, używając łączników logicznych.
Cele motywacyjne:
Uczeń:
zaspokaja potrzebę ciekawości i kreatywności;
rozwija umiejętność tworzenia opisów;
rozwija umiejętności prezentacji siebie i innych osób.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe: grupowanie informacji w określone kategorie, użycie obrazu i dźwięku, stosowanie nowych słów w znanym kontekście;
strategie kognitywne: test wyboru, porządkowanie informacji, łączenie w pary obrazu z tekstem, mapa myśli;
strategie kompensacyjne: odgadywanie znaczenia słów na podstawie znajomości języka ojczystego i/lub drugiego obcego, użycie gestów, mimiki;
Metody/techniki nauczania:
metody podające: dialog, opis,
metody eksponujące: mapa myśli,
metody programowe: przy użyciu nowych technologii,
metody praktyczne: ćwiczenia przedmiotowe.
Formy zajęć: praca samodzielna, praca w parach
Środki dydaktyczne: komputer z dostępem do internetu i możliwością odtwarzania dźwięku
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Czynności organizacyjne (powitanie uczniów po francusku, sprawdzenie stanu klasy).
Nauczyciel pyta uczniów po francusku, jakie znają francuskie gazety lub czasopisma. Nauczyciel prosi uczniów o znalezienie w internecie różnych tytułów gazet i czasopism, które ukazują się we Francji. Na podstawie swojej dotychczasowej wiedzy oraz informacji z internetu uczniowie próbują określić tematykę wymienionych tytułów prasowych.
Faza realizacyjna:
Uczniowie zapoznają się z nagraniem audio (dialog) w bloku tekstowym, a następnie w parach odpowiadają na pytania do tekstu.
Nauczyciel prosi o przeczytanie części gramatycznej i wykonanie załączonego do niej ćwiczenia. Po sprawdzeniu poprawności wykonania zadania upewnia się, czy uczniowie zrozumieli treść kącika gramatycznego i wiedzą, jak stosować łączniki logiczne. W tym celu prosi uczniów o wyszukanie tych struktur w treści czytanki i opisanie ich logicznego ciągu.
Uczniowie dobierają się w grupy – tyle grup, ile francuskich czasopism/gazet udało się przynieść na zajęcia nauczycielowi. Każda grupa otrzymuje jedną gazetę. Uczniowie pracują w skupieniu, ich zadaniem jest przeanalizowanie mapy myśli, umiejscowienie w niej otrzymanej do pracy gazety/czasopisma (w różnych kategoriach, np. pod względem częstotliwości ukazywania się, tematyki, etc.). Po wyznaczonym czasie poszczególne grupy prezentują swoją gazetę: opowiadają, do jakich kategorii należy, jakiego rodzaju treści są w niej zawarte, dla kogo jest przeznaczona etc.
Wyznaczony lub chętny uczeń podsumowuje pracę na lekcji.
Faza podsumowująca:
Nauczyciel wprowadza uczniów do fazy ćwiczeń 1‑8. Wybrani/chętni uczniowie kolejno wykonują wskazane ćwiczenia interaktywne. Pozostali uczniowie kontrolują poprawność ich wykonania. W razie pojawienia się wątpliwości nauczyciel wyjaśnia niezrozumiałe kwestie.
Nauczyciel daje uczniom chwilę na udzielenie odpowiedzi na ćwiczenia otwarte, a następnie prosi kilka osób, by odczytały je na głos.
Praca domowa:
Wybór jednego polskiego czasopisma i opisanie go (tytuł, tematyka częstotliwość publikacji, rodzaj oferowanych artykułów).
Materiały pomocnicze:
Co najmniej pięć francuskich gazet/czasopism o różnej tematyce.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium
Grafika multimedialna może posłużyć uczniowi podczas samodzielnej pracy w domu – zarówno podczas powtórzenia materiału, jak i w trakcie odrabiania pracy domowej.