Scenariusz lekcji
Autor: Kinga Mądraszewska
Przedmiot: język obcy nowożytny (język francuski)
Temat zajęć: En fait, c’est qui, l’influenceur ?
Grupa docelowa: III etap edukacyjny, klasa IV liceum/technikum, poziom A2+
Podstawa programowa:
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji,
kompetencje w zakresie wielojęzyczności,
kompetencje cyfrowe,
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się.
Cele operacyjne:
Uczeń:
nazywa typy influencerów,
kategoryzuje tematy, jakimi zajmują się influencerzy;
opowiada o influencerach, jakich obserwuje, oraz o interesującej go tematyce.
Cele motywacyjne:
Uczeń:
opowiada o swoich zainteresowaniach,
ma możliwość polecenia kolegom/koleżankom treści, które go ciekawią.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe: zastosowanie obrazu i dźwięku, znane słowa w nowym kontekście, grupowanie materiału językowego (kącik leksykalny);
strategie kognitywne: tworzenie różnych kombinacji zdań, łączenie definicji z elementem leksykalnym, prawda‑fałsz, zaznaczanie prawidłowej opcji w zdaniu, parowanie, test wyboru;
strategie kompensacyjne: odgadywanie znaczenia słów słuchanych i pisanych.
Metody/techniki nauczania:
metoda podająca: praca z tekstem źródłowym, tablice leksykalne;
metoda aktywizująca: dyskusja;
metoda programowa: przy użyciu nowych technologii (katalog, ćwiczenia interaktywne).
Formy zajęć:
praca całego zespołu klasowego;
praca w parach, praca w małych grupach;
praca indywidualna.
Środki dydaktyczne:
tablica interaktywna, komputer, laptop z dostępem do internetu, zeszyt
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel pyta uczniów, jakie portale społecznościowe najczęściej przeglądają. Czy obserwują konkretne profile, czy raczej po prostu przeglądają zawartość? Prosi kilku uczniów o sformułowanie wypowiedzi.
Faza realizacyjna:
Po zasygnalizowaniu tematu lekcji nauczyciel prosi uczniów o zapoznanie się z czytanką. Prosi, by uczniowie wypisali do zeszytu dziesięć słów, które wydają im się warte zapamiętania w kontekście omawianego tematu. Następnie uczestnicy lekcji rozwiązują ćwiczenia sprawdzające rozumienie tekstu.
Nauczyciel prosi, by uczniowie zapoznali się z kącikiem leksykalnym. Pyta wybranych uczniów, jaka tematyka ich interesuje. Czy obserwują jakichś influencerów, którzy zajmują się tą dziedziną? Przy okazji prosi, by zakwalifikowali wymienione osoby do kategorii w zależności od wielkości kanału.
W dalszej kolejności nauczyciel dzieli uczniów na pięć grup (jeśli klasa jest liczna, liczbę grup można podwoić). Każda grupa otrzymuje jedną kategorię katalogu do opracowania (uroda, lifestyle, DIY, rozrywka lub kultura). Zadaniem uczniów jest zapoznanie się z informacjami na temat influencerów przynależących do danej kategorii oraz przygotowanie wypowiedzi ustnej na ich temat. Następnie uczniowie przedstawiają swoje wypowiedzi na forum klasy. Na zakończenie pracy z katalogiem uczniowie rozwiązują ćwiczenia sprawdzające jego zrozumienie.
Faza podsumowująca:
Nauczyciel wyświetla ćwiczenia na tablicy interaktywnej. Chętni uczniowie zgłaszają się i podają odpowiedzi (jeden uczeń, jeden przykład). Na zakończenie nauczyciel proponuje uczniom krótką debatę na temat influencerów. Prosi uczniów, by wypowiedzieli się, czy według nich influencer to „prawdziwa” praca. Czy jest trudna? Czy widzieliby się w roli influencera? Jeśli tak, to w jakiej dziedzinie? Nauczyciel zadaje pytania pomocnicze i angażuje w dyskusję jak największą liczbę uczestników lekcji.
Praca domowa:
Ćwiczenia 7. i 8. z sekcji Sprawdź się.
Materiały pomocnicze: Brak
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Katalog można wykorzystać podczas innych lekcji poruszających tematykę internetu i portali społecznościowych. Multimedium może okazać się również przydatne w trakcie zajęć dotyczących zainteresowań i form spędzania czasu wolnego. Nauczyciel może również zaproponować uczniom pracę domową polegającą na wyobrażeniu sobie siebie jako influencera/ki i stworzeniu swojej wizytówki na wzór tych zawartych w katalogu.