Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
Polecenie 1

Przeanalizuj poniższy tetraktys pitagorejski. Rozważ wszystkie relacje, jakie miał ukazywać. Zastanów się, czy towarzysząca mu argumentacja wydaje ci się logiczna.

RK9BYILdqGI70
(Uzupełnij).
R8Nna4EUERRpL1
Ilustracja interaktywna prezentująca tetraktys. Jest to figura triangularna ułożona z dziesięciu punktów rozmieszczonych w strukturze piramidy o boku 4 punktów, opisywana w tekstach Pitagorystów lub nawet Pitagorejczyków. Opis: 1. Punkt. Najmniejsza i podstawowa wartość matematyczna. Dosłowny punkt wyjścia dla zaistnienia wszelkiego rzeczywistego przedmiotu., 2. Linia. Dwa punkty wystarczą, aby wyznaczyć linię prostą. Podstawa geometrii., 3. Figura płaska. Trzy punkty wystarczą do stworzenia najprostszej figury geometrycznej płaskiej – trójkąta. Przejście od linii prostych do figur geometrycznych., 4. Figura przestrzenna. Cztery punkty wystarczą do stworzenia ostrosłupa – najprostszej figury przestrzennej. Przejście od figur płaskich do przestrzennych, od planimetrii do stereometrii., 5. Barwa. Symboliczne ujęcie właściwości figury przestrzennej (tzn. każdego istniejącego przedmiotu). Cokolwiek istnieje, posiada jakieś właściwości, co symbolizuje piąty punkt., 6. Życie. Wszystko, co istnieje, jest przestrzenne (symbolika czterech punktów) i posiada jakieś właściwości (symbolika piątego punktu), ale nie wszystko jest ożywione. Do tego trzeba życia (symbolika szóstego punktu)., 7. Duch. Nie wszystko, co istnieje i jest żywe, posiada ducha. Tego symbolizuje siódmy punkt., 8. Miłość. Nie wszystko, co żyje i posiada ducha, przejawia uczucia. Do tego trzeba ósmego punktu, symbolicznie rozumianego jako miłość., 9. Sprawiedliwość. Nie wszystko, co żyje, posiada ducha i uczucia, jest roztropne, rozumne i sprawiedliwe. Do tego trzeba dziewiątego punktu, symbolizującego sprawiedliwość., 10. Doskonałość. Ostatni punkt tetraktysu, stanowiący jego domknięcie i zapewniający mu pełnię (domykający figurę geometryczną). Symbolizuje doskonałość, do której dążyli wyznawcy pitagoreizmu.
Źródło: Englishsquare.pl sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.
Polecenie 2
Oceń, czy tetraktys naprawdę można uznać za zwieńczenie całej nauki pitagorejskiej. Zapisz swoje wnioski. 
Oceń, czy tetraktys naprawdę można uznać za zwieńczenie całej nauki pitagorejskiej. Zapisz swoje wnioski. 
RK9BYILdqGI70
(Uzupełnij).