Scenariusz lekcji

1. Cele lekcji

a) Wiadomości

Uczeń

  • swobodnie wypowiada się na temat przeczytanej powieści

  • zna zasady redagowania planu ramowego i szczegółowego

b) Umiejętności

Uczeń

  • buduje swobodną wypowiedź

  • tworzy plan ramowy zdarzeń

  • wyszukuje elementy świata przedstawionego

2. Metoda i forma pracy

Indywidualna, zbiorowa, grupowa, mapa

3. Środki dydaktyczne

Mapa Afryki, tekst powieści W pustni i w puszczy H. Sienkiewicza, kolorowe szpilki, Słownik wyrazów bliskoznacznych

4. Przebieg lekcji

a) Faza przygotowawcza

1. Rozmowa z uczniami na temat wrażeń po przeczytaniu lektury.

2. Swobodne wypowiedzi uczniów.

b) Faza realizacyjna

1. Rozdanie rozsypanki planu ramowego. (karta pracy 1).

2. Samodzielne układanie planu we właściwej kolejności.

3. Sprawdzenie poprawności wykonania zadania.

4. Wklejenie do zeszytów planu ramowego zdarzeń.

5. Praca z mapą Afryki- zaznaczanie kolejnych etapów podróży Stasia i Nel.

c) Faza podsumowująca

1. Ćwiczenia słownikowe- wyszukiwanie w Słowniku wyrazów bliskoznacznych synonimów wyrazu podróż.

2. Podasnie I wyjaśnienie pracy domowej.

5. Bibliografia

1. Sienkiewicz H., W pustyni i w puszczy, PIW, Warszawa 1976.

2. Nagajowa M., Jak uczyć języka polskiego w klasach 4‑6, WSiP, Warszawa 1995.

3. Murdzek A., Język polski. Między nami. Książka dla nauczyciela, GWO, Gdańsk 2005.

4. Słownik wyrazów bliskoznacznych

6. Załączniki

a)Karta pracy ucznia

Wytnij i ułóż we właściwej kolejności podane punkty planu.

W “Krakowie”.

Podróż w kierunku oceanu.

Dotarcie do Chartumu.

Droga do ojczyzny Kalego.

Przyjazd do Faszody.

Droga do Gharak.

Przeprawa do Omdurmanu.

Na pustyni.

b) Zadanie domowe

Wybierz dowolny punkt planu i rozwiń go do postaci szczegółowej.

7. Czas trwania lekcji

45 min.

8. Uwagi do scenariusza

RzVBRAhtzeIUQ

Pobierz załącznik

Plik PDF o rozmiarze 97.98 KB w języku polskim
RHYdpXU8OLdMc

Pobierz załącznik

Plik DOC o rozmiarze 16.50 KB w języku polskim