Scenariusz lekcji

  1. Cele lekcji

    1. Wiadomości Uczeń:

      • zna zasady bezpieczeństwa jakich należy przestrzegać posługując się urządzeniami elektrycznymi

      • wie jak można zmniejszyć zużycie energii elektrycznej

      • zna zasadę działania prądu

      • zna budowę zdań rozkazujących, pytających i oznajmujących

    2. Umiejętności Uczeń:

      • potrafi na podstawie dźwięku, odgłosu rozpoznać urządzenie elektryczne

      • potrafi opisać urządzenie elektryczne

      • umie ułożyć zdanie z rozsypanki wyrazowej

      • potrafi skonstruować oryginalne urządzenie

  2. Metoda pracy

    • pokazu

    • ćwiczebna

    • praca z tekstem

    • ekspresji plastycznej

  3. Środki dydaktyczne

    • tekst wiersza „Psrtyk” J.Tuwima

    • kaseta z dźwiękami

    • karty pracy

    • kartony, bibuła, klej, mazaki

    • zdjęcia urządzeń elektrycznych

  4. Przebieg lekcji

    1. Faza przygotowawcza

      1. Uczniowie wysłuchują z płyty lub kasety dźwięki urządzeń elektrycznych i zapisują swoje skojarzenia na kartce.

      2. Wspólna analiza dźwięków z odpowiedziami uczniów. Sformułowanie wniosków:

        • niektóre urządzenia są podobne do względem wydawanego odgłosu, a niektóre bardzo się różnią.

    2. Faza realizacyjna

      1. Omówienie budowy urządzeń elektrycznych:

        • uczniowie podsumowują, że urządzenie elektryczne składa się z obudowy, silniczka w środku, włącznika, przewodu elektrycznego, który włączany jest do gniazda, potocznie zwanego kontaktem

      2. Chętny uczeń czyta na głos treść wiersza J.Tuwima pt. „Pstryk”

        • rozmowa dotycząca treści utworu

        • uczniowie zastanawiają się nad tym, jak to się dzieje, że urządzenia elektryczne działają

      3. Nauczyciel demonstruje uczniom zestaw elektryczny z dzwonkiem i przedstawia zasady działania.

      4. Nauczyciel pokazuje dzieciom drugi zestaw elektryczny, tym razem z żarówkami. Ponownie prezentuje zasady działania.

      5. Rozmowa dotycząca zasad bezpieczeństwa w czasie korzystania z urządzeń elektrycznych

        • uczniowie w punktach notują, jakie środki ostrożności należy zachować, by zapobiec ewentualnym wypadkom.

      6. Układanie zdań z rozsypanki wyrazowej. Przypomnienie wiadomości o rodzajach zdań.

      7. Ustne budowanie zdań rozkazujących.

      8. Ćwiczenia doskonalące umiejętność różnicowania zdań oznajmujących, pytających i rozkazujących.

      9. Przerwa śródlekcyjna. Uczniowie gestem pokazują różne czynności związane z użyciem urządzeń elektrycznych. Pozostali odgadują nazwę czynności i urządzenie, jakim się posługiwali.

      10. Przypomnienie zasad kolejności wykonywania działań - rozwiązywanie ćwiczeń. (załącznik)

      11. Zabawa ruchowa.

      12. Uczniowie otrzymują koperty z wymieszanymi ze sobą puzzlami obrazków urządzeń elektrycznych. Najpierw muszą ułożyć obrazek, a następnie podpisać go.

      13. Wypowiedzi uczniów na temat tego, co można zrobić, oszczędzać energię elektryczną. Dzieci budują w formie zdań rozkazujących zasady, które pomogą innym oszczędzać energię elektryczną np.
        Zgaś światło w pokoju, z którego nie korzystasz!
        Wyłącz komputer, gdy wychodzisz z domu!

    3. Faza podsumowująca

      1. Dzieci wcielają się w rolę wielkich konstruktorów i muszą stworzyć własne urządzenie, kt

      2. Uczniowie dokańczają zdanie idąc po strzałkach.(załącznik)

  5. Bibliografia

    1. D.Klus‑Stańska, „W nauczaniu początkowym inaczej”, „IMPULS”, Kraków 1999r

    2. K.Kowaliszyn, I.Muszyńska, W trzeciej klasie. Język polski, WSiP, Warszawa 1999r

    3. J.Tuwim, „Najpiękniejsze wiersze dla dzieci”, Wydawnictwo Zielona Sowa, Kraków 2003r

  6. Załączniki

    1. Ułóż zdania z rozsypanki wyrazowej i zapisz je w zeszycie:

      RIH06p9WEVuew

    2. Rozwiąż:
      4 ∙ 8 + 9 =
      6∙ 6 – 15 =
      18 : 9 + 13 =
      7 ∙ ( 2 + 4 ) =
      81 – ( 5 ∙ 4) =

    3. Zilustruj działanie rysunkiem
      3 ∙ 3 + 5 =
      12 : 4 + 2 =
      2 ∙ 2 + 7 =

    4. Ułóż z puzzli urządzenia elektryczne i podpisz je

      RUIwVjLfHlEG1

    5. Dokończ zdanie idą po strzałkach:
      Urządzeń elektrycznych włączonych do sieci .......................................................................................

      Rgk1MYcGiNJBV

  7. Czas trwania lekcji 3‑4 godziny lekcyjne

RPYV9ULrwbxTa

Pobierz załącznik

Plik PDF o rozmiarze 124.41 KB w języku polskim
R1Y3rGk5nrtzQ

Pobierz załącznik

Plik DOC o rozmiarze 64.00 KB w języku polskim