Zmienne i ich wykorzystanie
Scenariusz lekcji
Temat lekcji:
Zmienne i ich wykorzystanie.
Cele lekcji:
Wykorzystanie zmiennych w aplikacjach.
Wiadomości:
Uczeń potrafi:
podać definicję zmiennej;
podać definicję stałej;
wymienić podstawowe typy danych omówione na lekcji;
wymienić cechy zmiennej;
wymienić funkcje konwertujące typy danych, omawiane na lekcji.
Umiejętności:
Uczeń potrafi:
zadeklarować zmienną w programie;
zadeklarować stałą w programie;
stosować poznane funkcje konwertujące typy danych w programie;
przypisywać wartości zmiennym i stałym;
stosować zmienne w prostych obliczeniach;
stosować polecenie MessageBox do wyprowadzania wartości zmiennych;
stosować polecenie InputBox do wprowadzania danych;
nazywać zmienne zgodnie z poznanymi konwencjami nazewnictwa.
Metody nauczania
pogadanka;
laboratoryjna z elementami wykładu i pokazu.
Środki dydaktyczne
komputery z zainstalowanym MS VB .NET;
prezentacja wykonana w programie PowerPoint: Prezentacja4; Materiały dostępne pod adresem: www.programuj.edu.pl;
zestawy zadań i scenariusze do nich; Materiały dostępne pod adresem: www.programuj.edu.pl;
e‑podręcznik, rozdział 4: Proste algorytmy liniowe z wykorzystaniem zmiennych; Materiały dostępne pod adresem: www.programuj.edu.pl.
Uwarunkowania techniczne
lokalna sieć komputerowa składająca się ze stanowisk uczniowskich z zainstalowanym MS VB .NET i Power Point;
projektor multimedialny.
Przebieg lekcji
Etap | Zadanie | Przebieg realizacji | Uwagi do realizacji |
Faza przygotowawcza | Czynności organizacyjne | ||
Przypomnienie wiadomości dotyczących projektowania algorytmów (3 min) |
| E podręcznik : strona 1. 3 E podręcznik: strona 1.4 | |
Faza realizacyjna | Lekcja multimedialna (20 min) |
| Lekcja multimedialna |
Instrukcja przypisania (5 min) |
| Prezentacja: slajd7 E‑podrecznik: strona 4.11, przykład 2 | |
Implementacja algorytmu wyznaczającego pole i objętość kuli w VB. Net (20 min) |
| Prezentacja: slajd8 Zadanie 4.1 Prezentacja slajd9 E podręcznik strona 4.5 E podręcznik strona 4.7 Prezentacja slajd 7 | |
Użycie funkcji konwertujących typy danych (30 min) |
| E podręcznik strona 4.12 Prezentacja slajd 10,11,12 Zadanie 2.4, slajd 13 Zadanie 3.4, Prezentacja slajd 14 | |
Faza podsumowująca | Utrwalenie wiadomości (10 min) |
| Prezentacja: slajd 15,4, 10 |
Bibliografia
[1] Gurbiel E., Hardt‑Olejniczak G., Kołczyk E., Krupicka H., Sysło M. M., Informatyka. Część 2. Podręcznik dla liceum ogólnokształcącego, WSiP S. A., Warszawa 2003.
[2] Connell J., Techniki programowania w MS Visual Basic NET, A.P.N. Promise, Warszawa 2002.
[3] Mackenzie D., Shakery K., Visual Basic.Net dla kazdego, wydawnictwo, Gliwice 2003.
Załączniki
Czas trwania lekcji:
2 x 45 minut