Scenariusz zajęć

I etap edukacyjny, uczeń kończący klasę I, edukacja matematyczna

Temat: Ile płacę?

Treści kształcenia:

4) w zakresie obliczeń pieniężnych:

a) zna będące w obiegu monety i banknot o wartości 10 zł; zna wartość nabywczą monet i radzi sobie w sytuacji kupna i sprzedaży.

Dodatkowe:

Edukacja matematyczna:

1) w zakresie czynności umysłowych ważnych dla uczenia się matematyki:

a) ustala równoliczność mimo obserwowanych zmian w układzie elementów w porównywanych zbiorach.

b) układa obiekty (np. patyczki) w serie rosnące i malejące, numeruje je; wybiera obiekt w takiej serii, określa następne i poprzednie.

d) w sytuacjach trudnych i wymagających wysiłku intelektualnego zachowuje się rozumnie, dąży do wykonania zadania.

2) w zakresie liczenia i sprawności rachunkowych:

b) wyznacza sumy (dodaje) i różnice (odejmuje), manipulując obiektami lub rachując na zbiorach zastępczych, np. na palcach; sprawnie dodaje i odejmuje w zakresie do 10, poprawnie zapisuje te działania.

Edukacja polonistyczna:

1) w zakresie umiejętności społecznych warunkujących porozumiewanie się i kulturę języka:

a) obdarza uwagą dzieci i dorosłych, słucha ich wypowiedzi i chce zrozumieć, co przekazują; komunikuje w jasny sposób swoje spostrzeżenia, potrzeby, odczucia.

Cele operacyjne:

Uczeń:

Nabywane umiejętności:

Uczeń:


Kompetencje kluczowe:

Środki dydaktyczne:

Metody nauczania:

Formy pracy:

Przebieg zajęć:

Etap wstępny

Nauczyciel wita uczniów i na początku proponuje rozwiązanie zagadki:

Mogą być z metalu,

Błyszczą niby złoto.

Mogą być z papieru,

Wydasz je z ochotą…[1] (pieniądze)

Nawiązując do zagadki, uczniowie przedstawiają swoje wiadomości na temat pieniędzy. Prowadzący zajęcia może zadawać pytania pomocnicze:

Nauczyciel może przedstawić kilka faktów dotyczących historii pieniądza, opowiedzieć, jakie są waluty w innych krajach itp.

Etap realizacji

Uczniowie otrzymują wydrukowane ilustracje-szablony monet i banknotów z zasobów multimedialnych. Wycinają szablony po zaznaczonych liniach i układają nominały od najmniejszego do największego. Posłużą im one do rozwiązywania zadań tekstowych, które otrzymują od nauczyciela.

ZADANIE 1

Jacek chce kupić komiks. Komiks kosztuje 6 zł. Jakimi monetami może zapłacić? Wybierz odpowiednie monety. Czy istnieje tylko jeden sposób zapłacenia?

Dzieci dodają odpowiednie wartości, posługując się szablonami, nauczyciel zapisuje podane rozwiązania na tablicy:

6 = 5 + 1

6 = 2 + 2 + 2

6 = 2 + 2 + 1 + 1

6 = 2 + 1 + 1 + 1 + 1

6 = 1 + 1 + 1 + 1 + 1 + 1

ZADANIE 2

Marta chce kupić modelinę, która kosztuje 8 zł. Wyjęła ze skarbonki cztery monety, razem 8 zł. Jakie monety mogła Marta wyjąć?

8 = 5 + 1 + 1 + 1

8 = 2 + 2 + 2 + 2

Dzieci zapisują w zeszytach oba rozwiązania.

ZADANIE 3

Kuba dostał od taty 10 zł i wydał wszystkie pieniądze na trzy rzeczy w sklepie papierniczym. Co kupił Kuba?

Nauczyciel przypina na tablicy ilustracje produktów i ceny: flamastry 9 zł, farbki 6 zł, kredki 5 zł, notes 4 zł, temperówka 2 zł, gumka 1 zł, lub wykonuje schematyczne rysunki tych przedmiotów. Uwaga: Zadanie nie ma jednego rozwiązania, bo Kuba mógł kupić, np. farbki i 2 temperówki albo kredki, notes i gumkę, albo 2 notesy i temperówkę.

Dzieci manipulują papierowymi monetami, nauczyciel (lub chętne dziecko) zapisuje na tablicy prawidłowe rozwiązania.

Następnie uczniowie otrzymują kartę pracy z zasobów multimedialnych i planują zakupy.

Uwaga: Dzieci mogą wybrać dwa lub więcej razy tę samą rzecz, wtedy w odpowiednim okienku tabelki stawiają odpowiednią liczbę krzyżyków.

Etap końcowy

Podsumowując zajęcia, dzieci odpowiadają na pytanie, dlaczego uczą się liczyć pieniądze. Nauczyciel proponuje zabawę: „Mam do sprzedania puzzle, które kosztują 9 zł. Kto prawidłowo odliczy na ławce potrzebną kwotę, temu te puzzle sprzedam”.

Dzieci układają odpowiednie monety, np. 5 + 2 + 2, lub 5 + 2 + 1 + 1,

lub 5 + 1 + 1 + 1 + 1, lub 2 + 2 + 2 + 2 + 1…

W nagrodę otrzymują („kupują”) puzzle, które należy wyciąć i ułożyć z nich obrazek – będzie to praca domowa. Uczniowie, którzy źle wykonali zadanie, liczą jeszcze raz – nauczyciel podaje inną kwotę. Po uzyskaniu poprawnego wyniku także otrzymują puzzle.

Dodatkowo:

Jeżeli wystarczy czasu, nauczyciel może zaproponować dzieciom dodatkowe ćwiczenie interaktywne „Sklep z zabawkami”. Zasób ten, trenujący umiejętności liczenia i posługiwania się pieniędzmi w sytuacjach życiowych, może też zostać wykorzystany jako praca dla uczniów chętnych.

Szablony monet i banknotów z zasobów multimedialnych można wydrukować na sztywniejszym papierze, liczmany będą wygodniejsze w użyciu i trwalsze.

Informacje o historii pieniądza można znaleźć pod adresem: http://www.wilanow-palac.art.pl/historia_pieniadza_co_bylo_na_poczatku.html

Słowa kluczowe:

monety, banknoty, płacenie, kupno, sprzedaż, zakupy, planowanie zakupów


[1] Utwór własny autora scenariusza.