E-materiały do kształcenia zawodowego

Wykonywanie form metalowych kokilowych oraz ciśnieniowych

MTL.01. Wykonywanie i naprawa oprzyrządowania odlewniczego - Modelarz odlewniczy 721104, Technik odlewnik 311705

bg‑cyan

Różnice pomiędzy formami metalowymi kokilowymi a ciśnieniowymi

ATLAS INTERAKTYWNY

20

Spis treści

1

Dobór materiału

1

Mapa interaktywna przedstawia dobór materiałów wraz z grafikami. W prawym górnym rogu są dwa tryby: prezentacja i katalog. Zawartość ich jest taka sama, a zmienia się sposób wyświetlania. W trybie prezentacji grafika zajmują całą przestrzeń. Na dole są cztery przycisk. Do tyłu. Do przodu. Zapisz. Informacja. W trybie katalog po lewej stronie na górze znajduje się pasek z wyborami: Wszystkie, Materiały przeznaczone na kokile, Materiały przeznaczone na formy ciśnieniowe, Dodaj katalog. Poniżej przy wyborze Wszystkie są dwie grafika, przy wyborze Materiały przeznaczone na kokile jest pierwsza z grafik, przy wyborze Materiały przeznaczone na formy ciśnieniowe jest druga z grafik, przy wyborze Dodaj katalog są dwie grafika i ramka z opcją dodania kolejnego katalogu. Po naciśnięciu w grafikę, mapa zmienia tryb z katalogu na prezentacja.

  1. I grafika - kokile.
    Grafika przedstawia moment wlania ciekłego metalu z kadzi do wnętrza kokili. Kokila to rodzaj formy wielokrotnego użytku, która ma otwór do wlewania ciekłego metalu. W jej wnętrzu jest miejsce na odlew. Na grafice widać powstający odlew, który przypomina dwie rury. Po prawej stronie są dwie ramki z napisem. Żeliwo. Stal. Na grafice są punktory.
    1. Dobór materiału do wykonania form metalowych kokilowych
     Kokile żeliwne oraz stalowe są używane do odlewania różnorodnych r   rodzajów metali, w tym cynku, miedzi, aluminium, ołowiu, cyny oraz   stopów tych materiałów.
    2. Kokile żeliwne
    Kokile żeliwne, mają szerokie zastosowanie w procesie odlewania   różnych   rodzajów żeliwa, takich jak żeliwo szare, żeliwo sferoidalne   oraz żeliwo   stopowe. Wśród produktów wytworzonych w kokilach   żeliwnych znajdują   się komponenty motoryzacyjne, kotły, piece,   elementy maszyn oraz wiele   innych. W pewnych sytuacjach, możliwe   jest wykorzystanie kokili   żeliwnych do odlewania stopów aluminium.   Jednak zwykle preferuje się   kokile wykonane z innych materiałów,   takich jak stal lub ceramika, ze   względu na ich korzystniejsze   właściwości termiczne.
    3. Kokile stalowe
    Kokile stalowe znajdują powszechne zastosowanie w procesie odlewania   różnych rodzajów stali, zarówno niskostopowej, jak i stopowej. Wśród   wytworzonych w nich produktów znajdują się elementy budowlane,   narzędzia, elementy maszyn, stalowe rury i wiele innych. Kokile stalowe   znajdują również zastosowanie w odlewaniu stopów aluminium,   zwłaszcza w przypadku produkcji wymagających precyzji i trwałości   produktów.

  2. II grafika - formy ciśnieniowe
    Grafika przedstawia moment wlania ciekłego metalu do formy ciśnieniowej. Na górze jest kadź z ciekłym metalem. Na spodzie kadzi znajduje się otwór, z którego ciekły meta wtłacza się do rury z tłokiem. Następnie tłok wtryskuje materiał do formy ciśnieniowej, która przypomina kokilę. Widać powstający odlew, którym są dwie rury. Po prawej stronie są dwie ramki z napisem. Stal węglowa. Stal stopowa. Na grafice znajdują się punktory.
    1. Dobór materiału do wykonania form metalowych ciśnieniowych
    Formy ciśnieniowe charakteryzują się długotrwałością i wytrzymałością,   co czyni je idealnymi do masowej produkcji komponentów. Jednak   kluczowym czynnikiem jest odpowiedni wybór materiałów do produkcji   danej formy, który zależy od rodzaju metalu, który będzie w niej   przetwarzany.
    2. Formy ciśnieniowe ze stali węglowej
    W przypadku stopów cynku, ołowiu i cyny, do produkcji części   formujących powszechnie używa się materiałów wykonanych ze stali   węglowej.
    3. Formy ciśnieniowe ze stali stopowej
    Formy ciśnieniowe wykonane ze stali stopowej wykorzystywane są do   odlewania stopów aluminium, cynku, żelaza i węgla. 

Powrót do spisu treściPowrót do spisu treści

2

Dobór narzędzi do obróbki form

1

Ilustracja interaktywna złożona jest z 8 slajdów. Każdy z nich podzielony jest na dwie części. Każdą z ilustracji znajdującą się w slajdzie można przybliżyć.

  1. Dobór narzędzi do obróbki form metalowych kokilowych i ciśnieniowych
    I część
    Po prawej stronie jest ilustracja maszyna. Składa się on z długiego   podestu, nad którym jest ramka z narzędziem, które obrabia formę. Po l   lewej stronie jest silnik maszyny.
    II część
    Po lewej stronie jest tekst. Dobór narzędzi do obróbki zarówno form   kokilowych, jak i form ciśnieniowych jest procesem inżynieryjnym, który   wymaga doświadczenia i wiedzy w dziedzinie obróbki metali i materiałów   odlewnych. Dla osiągnięcia najlepszych wyników, konieczne jest   uwzględnienie wielu czynników, takich jak materiał, geometria formy,   rodzaj obróbki i oczekiwana jakość końcowa. Po prawej stronie jest   ilustracja maszyny z I części. Wokół niej jest 6 ramek z ilustracjami, które   są połączone przerywaną linią z maszyną. W ramkach są wiertła, ostrze,   metalowe elementy.

  2. Analiza formy
    I część
     Po prawej stronie znajduje się ilustracja z tytułem. Jedna połówka formy.   Ilustracja przedstawia połówkę formy z wgłębieniami na odlewy.   Odlewem są rury.
    II część
    Po lewej stronie jest tekst. Pierwszym krokiem jest dokładna analiza   formy, którą zamierza się obrabiać. Należy zrozumieć jej rozmiar, kształt,   złożoność oraz materiał, z którego jest wykonana. Po prawej stronie jest   ilustracja z I części. Po jej lewej stronie znajdują się 3 ramki ze strzałkami   w stronę ilustracji. W ramkach są napisy. Kształt. Rozmiar. Materiał.

  3. Określenie rodzaju obróbki
    I część
    Po prawej stronie są dwie podpisane ilustracje. Tokarka. Frezarka.   Tokarka to urządzenie z przyciskami, przełącznikami i małego ekranu.   Składa się z komory, w której obrabia się forma. Frezarka ma podest, nad   którym jest przyrząd do obróbki formy. Do tego przyrządu montuje się   różne końcówki, wiertła. Z boku znajduje się panel kontrolny, który jest   złożony z przycisków i małego ekranu.
    II część
    Po lewej stronie jest tekst. Należy określić rodzaj obróbki, który będzie   niezbędny do uzyskania pożądanych kształtów i wymiarów na odlewie. W   obydwu przypadkach mogą to być operacje, takie jak frezowanie,   toczenie, wiercenie, szlifowanie, elektroerozja i wiele innych. Po prawej   stronie znajduje się ilustracja kawałka formy, który jest przewiercany   wiertłem.

  4. Materiał narzędzi
    I część
    Po prawej stronie znajdują się trzy ilustracje przedstawiające różne   rodzaje wiertła.
    II część
    Po lewej stronie jest tekst. Wybór materiału narzędzi jest kluczowy.   Narzędzia powinny być wykonane z tworzywa o odpowiedniej twardości   i odporności na zużycie. Przy wyborze należy kierować się zaleceniami   producenta. Popularne materiały narzędzi to węglik spiekany, stal   szybkotnąca czy ceramika. Po prawej stronie znajdują się trzy ilustracje   przedstawiające różne  rodzaje wiertła. Są one podpisane w następujący   sposób. Narzędzia ze stali proszkowej. Narzędzia pełnowęglikowe (VHM).   Narzędzia ze stali szybkotnącej (HSS).

  5. Geometra narzędzi
    I część
    Po prawej stronie jest ilustracja z wiertłem, ostrzem i metalowymi   elementami. Na środku jest napis. Narzędzia.
    II część
     Po lewej stronie jest tekst. Kształt ostrza i kąty skrawania powinny być   dostosowane do rodzaju obróbki i materiału obrabianego. Narzędzia do   frezowania można podzielić ze względu na oczekiwany efekt i kształt   formy, na przykład:
     - frezy do rowkowania (wieloostrzowe, walcowe, trzpieniowe, piłkowe i   kształtowane) – obróbka prostych geometrycznie kształtów;
    - frezy przycinające – dotyczą obróbki wąskich rowków i trudno   dostępnych miejsc;
    - frezy kątowe – obróbka krawędzi na określonej głębokości i pod   określonym kątem;
    - frezy zaokrąglające – obróbka ostrych krawędzi w celu ich zaokrąglenia.
    Po prawej stronie jest ilustracja z 7 przykładami. Każdy przykład jest   podpisany. Frez składany trzpieniowy jest długi, podłużny, z   zaokrąglonym czubkiem. Frez ostrzowy przypomina wiertło. Frez   stożkowy (do matryc) wygląda jak wiertło z zaostrzoną końcówką. Frez   składany nasadzany przypomina grubą zębatkę. Frez piłkowy wygląda jak   tarcza. Frez modułowy przypomina zębatkę.  Frez walcowo‑czołowy   wygląda jak pusty walec z wystającymi zewnętrznie elementami.

  6. Parametry obróbki
    I część
    Po prawej stronie jest ilustracja z okrągłym wskaźnikiem. Strzałka jest po   prawej stronie.
    II część
    Po lewej stronie jest tekst. Istotne jest dostosowanie kluczowych   parametrów, takich jak: szybkość skrawania, prędkość posuwu narzędzia,   prędkość obrotowa, dopasowanie prędkości skrawania do rodzaju   obrabianego materiału. Każdy z tych parametrów jest ściśle uzależniony   od rodzaju materiału oraz jego skłonności do określonej formy obróbki.   Po prawej stronie znajduje się ilustracja ze schematem. Jego tytuł to   Kluczowe parametry obróbki skrawaniem. Pierwszy element schematu to   szybkość skrawania. Idzie z niego strzałka do drugiego elementu.   Prędkość posuwu. Z niego idzie strzałka do ostatniego elementu.   Prędkość obrotowa.

Powrót do spisu treściPowrót do spisu treści

5

Dobór narzędzi i przyrządów monterskich do montażu form kokilowych i ciśnieniowych

RaQQtjF0L16a81
Schemat doboru narzędzi
Źródło: GroMar Sp. z o.o., licencja: CC BY 3.0.

Powrót do spisu treściPowrót do spisu treści

6

Montaż z elementów

RdGIhHnWujAsn

Powrót do spisu treściPowrót do spisu treści

Powiązane ćwiczenia