Kontrola przestrzegania przepisów przeciwpożarowych na terenie, na którym odbywa się impreza masowa
Zapewnienie bezpieczeństwa imprezy masowej obejmuje również dziedzinę bardzo często traktowaną pobieżnie, a odnoszącą się do bezpieczeństwa pożarowego. Dotyczy podejmowania wszelkich działań zapobiegających przyczynom powstania pożaru, aby uniknąć bezpośrednio tego zagrożenia. Istotną rolę odgrywają członkowie służby porządkowej i służby informacyjnej. Każdy z nich powinien wykazać się:
świadomością potencjalnych zagrożeń, w szczególności pożarowych,
znajomością instrukcji współpracy z jednostkami ochrony przeciwpożarowej,
znajomością instrukcji postępowania pracowników służb porządkowych i informacyjnych w przypadku awarii, zwłaszcza w zakresie sposobu alarmowania PSP oraz służb ratowniczych działających w obiekcie,
znajomością zasad organizacji i prowadzenia ewakuacji, dróg ewakuacyjnych i pożarowych,
znajomością rozmieszczenia i rodzaju sprzętu gaśniczego i ratowniczego oraz środków gaśniczych będących na wyposażeniu obszaru imprezy masowej,
znajomością lokalizacji głównych wyłączników prądu i głównego zaworu gazu.
Kontrolowanie przestrzegania przepisów przeciwpożarowych realizowane jest w czasie obchodów terenu oraz obserwacji prowadzonej na wyznaczonych posterunkach – członkowie służby porządkowej i informacyjnej mają obowiązek reagować na naruszanie zasad i przepisów przeciwpożarowych oraz zgłaszać bezpośredniemu przełożonemu dostrzeżone nieprawidłowości. W sposób zdecydowany winny egzekwować od uczestników imprezy masowej przestrzeganie zakazu używania wyrobów pirotechnicznych, używania otwartego ognia i palenia tytoniu w miejscach do tego celu nieprzeznaczonych. Członkowie służb powinni również zwracać uwagę na zachowanie się publiczności i eliminowanie wszelkiego zachowania mogącego być przyczyną zagrożenia (np. rzucanie petard).
Istotnym elementem bezpieczeństwa jest niedopuszczanie do przekroczenia maksymalnej liczby osób mogących jednocześnie przebywać w obiekcie. W trakcie trwania imprezy masowej członkowie służby porządkowej i służby informacyjnej dbają o:
zabezpieczanie drożności dróg ewakuacyjnych,
możliwość natychmiastowego otwarcia bram ewakuacyjnych,
zabezpieczanie przejezdności dojazdów pożarowych,
zachowanie dostępu do obiektu dla jednostek ratowniczo‑gaśniczych.
Powinni reagować zwłaszcza w sytuacjach, gdy drogi ewakuacyjne i dojazdowe są zablokowane przez pojazdy zaopatrzenia punktów gastronomicznych i straganów lub przez niewłaściwie ustawioną infrastrukturę gastronomiczną i handlową. To samo dotyczy również zapewnienia swobodnego dostępu do zainstalowanych tablic rozdzielczych prądu elektrycznego, głównego wyłącznika prądu, głównego zaworu gazu i ujęć wody (hydrantów), a także miejsc z podręcznym sprzętem gaśniczym.
Powrót do spisu treściPowrót do spisu treści