Znakowanie szlaków konnych na mapach
Różnorodność oznakowania szlaków turystycznych na mapach wynika z historii rozwoju turystyki – jest zależna od popularności określonych dyscyplin w różnych krajach, od warunków przyrodniczych, a także spowodowana mnogością odpowiedzialnych instytucji oraz podmiotów publikujących mapy turystyczne.
Przykład zróżnicowania oznakowania szlaków konnych na mapach stanowi Park Krajobrazowy Wzniesień Łódzkich, gdzie szlak konny oznaczony jest „podkową na białym tle”, podczas gdy w województwie lubelskim spotykamy znak przedstawiający „głowę konia”. Typowym oznaczeniem przebiegu szlaku jeździeckiego jest pomarańczowa linia ciągła. Warto jednak pamiętać, że symbole dotyczące np. stajni, miejsc noclegowych dla turystów konnych czy miejsc postojowych mogą się różnić w zależności od interpretacji i pomysłu danego wydawcy mapy. Pomocą będą zawsze zapisy i wyjaśnienia zawarte w legendzie dołączonej do mapy.
Przykładowe oznaczenia związane z turystyką konną*
Indeks dolny *Oznaczenia zostały przygotowane na podstawie istniejących map, jednak legendy mogą różnić się w zależności od wydawnictwa. Indeks dolny koniec*Oznaczenia zostały przygotowane na podstawie istniejących map, jednak legendy mogą różnić się w zależności od wydawnictwa.
granica
(jeśli szlak przebiega blisko granicy dwóch państw lub między państwami),
najczęstsze oznaczenie: przerywana linia z kropkami i odwróconym czerwonym trójkątem,
szlak konny
przykładowe oznaczenie: przerywana linia pomarańczowa (kolor pomarańczowy jest podstawowym kolorem stosowanym do oznaczania tego typu tras),R1DkId3Bdqnzf szlak łącznikowy
(umożliwiający dotarcie do pętli z ośrodków jeździeckich lub parkingów, na których można zostawić samochód z przyczepą do przewozu koni), przykładowe oznaczenie: przerywana linia czerwona,
nawierzchnie szutrowe i asfaltowe
przykładowe oznaczenie: podwójna przerywana linia pomarańczowa,
droga krajowa (jej numer)
przykładowe oznaczenie: czerwona linia ciągła z numerem drogi,Ra5MRpp5TJtqg miejsce postojowe, popas
przykładowe oznaczenie: symbol kwiatu wpisany w ośmiokąt,
stajnia, stajnia etapowa
przykładowe oznaczenie: koń pod daszkiem lub sama sylwetka konia,
baza noclegowa dla turystów konnych
przykładowe oznaczenie: symbol domu,
ośrodek jazdy konnej
przykładowe oznaczenie: sylwetka człowieka na koniu,
ośrodek górskiej turystyki jeździeckiej afiliowany przez PTTK
przykładowe oznaczenie: głowa konia,
kowal
przykładowe oznaczenie: podkowa,
lecznica dla koni
przykładowe oznaczenie: symbol krzyża,
informacja turystyczna
przykładowe oznaczenie: litera i w kwadracie.
Przykładem dobrze opracowanej mapy z oznaczeniem szlaku konnego jest mapa Łódzkiego Szlaku Konnego. Ze względu na szczegółowość oznaczeń jej użyteczność w poruszaniu się po szlaku została wysoko oceniona przez Towarzystwo Wspierania Turystyki Konnej z Łodzi (https://www.lodzkie.pl/turystyka/wydawnictwa/mapy-tematyczne/łódzki-szlak-konny-3-2).