Struktura sieci szerokopasmowej
Sieci kablowe można podzielić na światłowodowe (np. FTTD, FTTH) i mieszane z różnym nasyceniem światłowodu oraz innych rodzajów kabli (np. FTTB, FTTC, FTTN). Zasadnicza różnica polega na tym, jak daleko od końcowego abonenta znajduje się zakończenie światłowodu, czyli kiedy sygnał elektryczny przenoszony jest na optyczny. W tym zakresie stosowana jest następująca terminologia:
Żadna inna struktura sieci nie oferuje takich możliwości usługowych jak FTTD/FTTH. Dzięki najwyższej możliwej penetracji kabla światłowodowego w takich sieciach, możliwości realizacji usług są nieograniczone.
W technologii FTTD/FTTH możemy rozróżnić dwie podstawowe architektury:
P2P (ang. Peer to peer) sieć typu punkt – punkt, gdzie każde włókno (lub para włókien) z obiektu centralowego (MPoP) lub wyniesionego switch’a jest prowadzone do gniazda abonenckiego.
P2MP (ang. Point to Multipoint), sieć typu: punkt – wielopunkt, w której pojedyncze włókno światłowodowe jest współdzielone przez wielu abonentów.
Sieć FTTH tworzą urządzenia aktywne (urządzenia dostępowe po stronie operatora, urządzenia końcowe po stronie klienta) oraz urządzenia pasywne (kable światłowodowe, przełącznice – ODF (ang. Optical Distribution Frame), szafki).
W sieci FTTH występują zwykle cztery główne sekcje:
Obszar abonencki – urządzenia odbierające sygnał końcowy.
Sieć dosyłowa – dostarcza sygnał optyczny do punktu dystrybucyjnego, który obsługuje duży obszar (np. dzielnicę/osiedle). Jest zbudowana przy użyciu kabli światłowodowych o dużej ilości włókien. Kable dosyłowe znajdują zakończenie w szafkach, mufach lub studniach. Ważne: W sieci dosyłowej może występować więcej niż jeden punkt dystrybucyjny.
Sieć dystrybucyjna – służy do dostarczenia sygnału optycznego od punktu dystrybucyjnego do konkretnego budynku – budowana przy użyciu kabli światłowodowych o średniej/niskiej krotności. Rozciąga się pomiędzy punktem dystrybucyjnym w postaci szafki/mufy/studni, a pomieszczeniem technicznym budynku.
Sieć instalacyjna – dostarcza sygnał optyczny do konkretnego lokalu (gniazdka optycznego lub bezpośrednio urządzenia końcowego) – buduje się ją przy użyciu kabli światłowodowych o niskiej krotności (czasem nawet tylko z jednym włóknem).
Poszczególne segmenty sieci łączy się za pośrednictwem przełącznic światłowodowych (ODF). Czasem przełącznica jest pomijana i włókna każdej z sekcji są spawane bezpośrednio w punkcie dystrybucyjnym.
Przełącznicę światłowodową umieszcza się w punktach węzłowych sieci wyposażonych w urządzenia optotelekomunikacyjne o różnym przeznaczeniu i pochodzących od różnych producentów. Powinna umożliwiać łatwe wprowadzenie kabli liniowych od dołu, od góry i z boku oraz zabezpieczenie wyprowadzonych patchcordów przed uszkodzeniem lub nadmiernym zagięciem. Służy do tego organizer montowany z przodu przełącznicy lub poprowadzenie kabli patchcordowych wewnątrz przełącznicy. Wszystkie pola adapterów musza być na stałe ponumerowane, na przełącznicy powinno być też wyznaczone miejsce do notatek opisowych dla relacji linii. Dostęp do pola złączek powinien być łatwy. Liczba złączek powinna odpowiadać liczbie doprowadzonych włókien światłowodowych, czyli co najmniej 24. Wolne pola złączek niezainstalowanych należy zabezpieczyć zaślepkami.
Sieci dostępowe z zastosowaniem światłowodów (FITL, ang. Fibre In The Loop) zapewniają podstawowe usługi telekomunikacyjne, takie jak łączność telefoniczną czy multimedia (wideo na żądanie, tele- i wideokonferencje, wideotelefon, szybki dostęp do sieci Internet, wirtualne sieci LAN, transmisja cyfrowa dźwięku o jakości CD, elektroniczne zakupy i inne).
W sieciach szerokopasmowych transmitowane kanały są łączone ze sobą w sprzęgaczu gwiazdowym, a następnie wysyłane do wszystkich węzłów w sieci. Cechą charakterystyczną w sieciach tego rodzaju jest to, że węzły transmitują sygnały (analogowe lub cyfrowe) do wszystkich odbiorników. Wykorzystuje się tu sprzęganie gwiazdowe o wielu wejściach i wyjściach, np. w postaci macierzy odpowiednio połączonych sprzęgaczy optycznych. Jeśli sprzęgacz gwiazdowy ma N wejść i N wyjść, to podział mocy dokonuje się w stosunku 1:N, a całkowita tłumienność wynosi 10logN [dB].
Przejdź do atlasu interaktywnegoPrzejdź do atlasu interaktywnego
Wróć do spisu treściWróć do spisu treści