Zabezpieczenie medyczne
Omawiając zabezpieczenie bezpieczeństwa imprezy masowej, przeważnie mamy na myśli działania skupione na jej ochronie oraz ewentualne interwencje związane przede wszystkim z przywracaniem spokoju i porządku w związku z agresywnym zachowaniem uczestników imprezy masowej. Nie można jednak zapomnieć o zabezpieczeniu medycznym imprezy, które określone zostało w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 6 lutego 2012 r. w sprawie minimalnych wymagań dotyczących zabezpieczenia pod względem medycznym imprezy masowej.
Już na etapie przygotowania imprezy masowej jej organizator zwraca się do właściwego miejscowo dysponenta zespołów ratownictwa medycznego z wnioskiem o wydanie opinii o niezbędnej wielkości sił i środków potrzebnych do zabezpieczenia imprezy masowej, zastrzeżeniach do stanu technicznego obiektu (terenu) oraz o przewidywanych zagrożeniach. Z uwagi na wagę zagadnienia minimalne wymogi w zakresie zabezpieczenia imprezy masowej pod względem medycznym zostały unormowane odrębnymi przepisami. Zabezpieczenie medyczne imprezy masowej w miejscu i czasie jej trwania składa się co najmniej z zespołów wyjazdowych, patroli ratowniczych i punktów pomocy medycznej.
Zespoły wyjazdowe dzieli się ze względu na liczebność osób w zespole oraz obecność w jego składzie lekarza. Wyróżniamy tutaj:
zespół wyjazdowy bez lekarza, odpowiadający wymaganiom dla zespołu ratownictwa medycznego podstawowego;
zespół wyjazdowy z lekarzem, odpowiadający wymaganiom dla zespołu ratownictwa medycznego specjalistycznego.
Dla lepszego zrozumienia różnic między tymi zespołami wyjaśnienia wymaga jeszcze pojęcie zespołu ratownictwa medycznego podstawowego i specjalistycznego. I tak:
zespoły ratownictwa medycznego podstawowe – to co najmniej dwie osoby uprawnione do wykonywania medycznych czynności ratunkowych, w tym pielęgniarka systemu lub ratownik medyczny
zespoły ratownictwa medycznego specjalistyczne – to co najmniej trzy osoby uprawnione do wykonywania medycznych czynności ratunkowych, w tym lekarz systemu oraz pielęgniarka systemu lub ratownik medyczny.
Zespoły ratownictwa medycznego (ZRM) to jednostki systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego, które poza szpitalem udzielają pomocy medycznej osobom w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego, np. udaru mózgu, zawału serca, upadku z wysokości czy wypadku komunikacyjnego. Ponadto przewożą osobę wymagającą pomocy z miejsca zdarzenia do właściwego szpitala.
Kolejnym elementem zabezpieczenia medycznego imprezy masowej jest patrol ratowniczy. Patrol ratowniczy składa się co najmniej z dwóch osób uprawnionych do udzielania kwalifikowanej pierwszej pomocy. Patrol posiada co najmniej w torbę ratunkową, zawierającą co najmniej:
rurki ustno‑gardłowe,
ssak ręczno‑mechaniczny,
worek samorozprężalny,
rurki krtaniowe,
kołnierze szyjne z tworzywa sztucznego wodoodporne,
opatrunki o różnych wymiarach,
środek do dezynfekcji skóry,
roztwór soli fizjologicznej 500 ml,
rękawiczki jednorazowe,
worek plastikowy z zamknięciem na odpady,
płyn do dezynfekcji rąk,
nożyczki,
folie izotermiczne,
oraz środki łączności bezprzewodowej umożliwiające natychmiastową łączność z innymi osobami zaangażowanymi w bezpieczeństwo imprezy masowej.
O ile wspomniany wcześniej zespół wyjazdowy i patrol ratowniczy mają charakter mobilny, tak punkt pomocy medycznej jest stacjonarnym elementem zabezpieczenia medycznego imprezy masowej. Punkt pomocy medycznej zlokalizowany jest w miejscu odbywania imprezy masowej. Wyposażony co najmniej w:
dwa stanowiska leżące dla pacjentów,
defibrylator z kardiomonitorem,
rurki ustno‑gardłowe,
worek samorozprężalny,
rurki krtaniowe,
zestaw jednorazowego użytku do tlenoterapii biernej z rezerwuarem (dwie przezroczyste maski z możliwością modelowania w części nosowej – dla dzieci i dla dorosłych),
zestaw do intubacji (laryngoskop, rurki intubacyjne),
ssak,
tlen medyczny,
pulsoksymetr,
ciśnieniomierz,
glukometr,
kołnierze szyjne,
szyny typu Kramer o różnych wymiarach,
opatrunki o różnych wymiarach, w tym opatrunki hydrożelowe schładzające,
środek do dezynfekcji skóry,
rękawiczki jednorazowe,
worek plastikowy z zamknięciem na odpady,
płyn do dezynfekcji rąk,
nożyczki,
folie izotermiczne,
opatrunek wentylowy na rany klatki piersiowej,
zestawy do przetaczania i dawkowania leków oraz płynów infuzyjnych,
termometr,
stetoskop,
reduktor tlenowy z szybkozłączem,
zestaw jednorazowego użytku do tlenoterapii biernej z rezerwuarem,
butla tlenowa o pojemności sprężonego tlenu co najmniej 400 l przy ciśnieniu 150 barów, z możliwością napełnienia w systemie DIN (dla tlenu medycznego), o ciśnieniu roboczym co najmniej 200 barów,
wyposażenie wyrobów medycznych i wyroby medyczne do transportu poszkodowanego, w szczególności deska ortopedyczna.
zestaw produktów leczniczych, wchodzących w skład zestawu przeciwwstrząsowego.
Ponadto punkt pomocy medycznej wyposaża się w środki łączności bezprzewodowej umożliwiające natychmiastową łączność z innymi osobami zaangażowanymi w bezpieczeństwo imprezy masowej, w szczególności z patrolami ratowniczymi, zespołami wyjazdowymi i koordynatorem medycznym imprezy, w przypadku jego ustanowienia.
W punkcie pomocy medycznej pomocy medycznej udzielają co najmniej dwie osoby, w tym lekarz (posiadający prawo wykonywania zawodu oraz co najmniej 3‑letnie doświadczenie w udzielaniu świadczeń zdrowotnych, a także znajomość języka angielskiego umożliwiającą komunikację z poszkodowanymi, potwierdzoną co najmniej pisemnym oświadczeniem o znajomości języka angielskiego) oraz ratownik medyczny lub pielęgniarka systemu.
W ramach zabezpieczenia medycznego imprezy może być wyznaczone więcej niż jeden punkt pomocy medycznej. W takim przypadku jeden lekarz może przypadać na każde dwa punkty pomocy medycznej, o ile w drugim punkcie pomocy medycznej świadczeń zdrowotnych udzielają co najmniej dwie osoby.
Pomoc medyczna udzielana w punkcie pomocy medycznej przez patrol ratowniczy oraz w zespole wyjazdowym jest dokumentowana przez lekarza w historii zdrowia i choroby. Pielęgniarka dokonuje stosownych wpisów w karcie indywidualnej opieki pielęgniarskiej. Natomiast patrol ratowniczy składający się z osób uprawnionych do udzielania kwalifikowanej pierwszej pomocy na karcie udzielonej kwalifikowanej pomocy, która jest przekazywana personelowi zespołu wyjazdowego, punktu pomocy medycznej lub zespołowi ratownictwa medycznego.
W przypadku imprezy masowej z udziałem ponad 10 tys. uczestników organizator imprezy masowej wyznacza koordynatora medycznego imprezy. Koordynatorem medycznym imprezy może być osoba spełniająca wymagania dla:
lekarza systemu – Państwowe Ratownictwo Medyczne,
pielęgniarki systemu – Państwowe Ratownictwo Medyczne,
ratownika medycznego oraz posiada co najmniej 5‑letnie doświadczenie w udzielaniu świadczeń zdrowotnych w jednostkach systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego.
Zabezpieczenie medyczne imprezy masowej jest uzależnione od jej charakteru oraz przewidywanej liczby uczestników.
Zabezpieczenie medyczne masowej imprezy artystyczno‑rozrywkowej oraz masowej imprezy sportowej innej niż mecz piłki nożnej:
w zakresie zespołów wyjazdowych:
do 5000 uczestników – jeden zespół bez lekarza,
od 5001 do 25 000 uczestników – jeden zespół z lekarzem i jeden zespół bez lekarza,
od 25 001 do 65 000 uczestników – jeden zespół z lekarzem i dwa zespoły bez lekarza,
od 65 001 uczestników – jeden zespół z lekarzem i dwa zespoły bez lekarza oraz na każde rozpoczęte kolejne 120 000 uczestników powyżej 65 000 uczestników – jeden zespół bez lekarza lub jeden zespół z lekarzem.
w zakresie patroli ratowniczych:
do 5000 uczestników – jeden patrol ratowniczy,
od 5001 do 65 000 uczestników – jeden patrol ratowniczy na każde rozpoczęte kolejne 10 000 uczestników powyżej 5000 uczestników,
od 65 001 uczestników – siedem patroli ratowniczych na pierwsze 65 000 uczestników oraz na każde rozpoczęte kolejne 15 000 uczestników – jeden patrol ratowniczy.
w zakresie punktów pomocy medycznej:
od 10 000 do 110 000 uczestników – jeden punkt pomocy medycznej na każde rozpoczęte kolejne 50 000 uczestników powyżej 10 000 uczestników,
od 110 001 uczestników – dwa punkty pomocy medycznej oraz na każde rozpoczęte kolejne 100 000 uczestników powyżej 110 000 uczestników – jeden punkt pomocy medycznej.
Zabezpieczenie medyczne imprezy masowej podwyższonego ryzyka oraz meczu piłki nożnej:
w zakresie zespołów wyjazdowych:
do 5000 uczestników – jeden zespół z lekarzem,
od 5001 do 25 000 uczestników – jeden zespół z lekarzem i jeden zespół bez lekarza,
od 25 001 do 45 000 uczestników – jeden zespół z lekarzem i dwa zespoły bez lekarza,
od 45 001 do 65 000 uczestników – dwa zespoły z lekarzem i dwa zespoły bez lekarza,
od 65 001 uczestników – dwa zespoły z lekarzem i dwa zespoły bez lekarza oraz na każde rozpoczęte kolejne 100 000 uczestników powyżej 65 000 uczestników – jeden zespół bez lekarza lub jeden zespół z lekarzem.
w zakresie patroli ratowniczych:
do 5000 uczestników – jeden patrol ratowniczy,
od 5001 do 65 000 uczestników – jeden patrol ratowniczy na każde rozpoczęte kolejne 5000 uczestników,
od 65 001 uczestników – trzynaście patroli ratowniczych na pierwsze 65 000 uczestników oraz na każde rozpoczęte kolejne 10 000 uczestników powyżej 65 000 uczestników – jeden patrol ratowniczy.
w zakresie punktów pomocy medycznej:
od 10 000 do 100 000 uczestników – jeden punkt pomocy medycznej na każde rozpoczęte kolejne 30 000 uczestników powyżej 10 000 uczestników,
od 100 001 uczestników – trzy punkty pomocy medycznej oraz na każde rozpoczęte kolejne 50 000 uczestników powyżej 100 000 uczestników – jeden punkt pomocy medycznej.
Na etapie planowania i przygotowania imprezy masowej organizator obowiązany jest – nie później niż na 30 dni przed planowanym terminem rozpoczęcia imprezy masowej – powiadomić najbliżej położony od miejsca jej odbywania szpital posiadający szpitalny oddział ratunkowy albo szpital, posiadający co najmniej: oddział anestezjologii i intensywnej terapii, oddział chirurgii ogólnej z częścią urazową i oddział chorób wewnętrznych. Powiadamiając szpital, podaje lokalizację, rodzaj oraz przewidywaną liczbę uczestników organizowanej imprezy masowej.
W całym systemie zabezpieczenia medycznego imprezy masowej ważną rolę odgrywają służby porządkowe i informacyjne. Ich zadanie polega przede wszystkim na umożliwieniu bezkolizyjnego podjazdu specjalistycznego środka transportu sanitarnego możliwie najbliżej punktu pomocy medycznej.
Osoby wchodzące w skład zabezpieczenia medycznego oznakowuje się poprzez umieszczenie na kamizelce koloru czerwonego, z przodu i z tyłu, napisy w kolorze białym, w języku polskim, o treści: RATOWNIK, RATOWNIK MEDYCZNY albo PIELĘGNIARKA oraz w języku angielskim o treści: MEDICAL STAFF. Analogicznie oznakowuje się lekarzy – napisem w języku polskim o treści: LEKARZ oraz w języku angielskim o treści: DOCTOR, a także koordynatora medycznego imprezy napisem w języku polskim: KOORDYNATOR MEDYCZNY oraz w języku angielskim: MEDICAL COORDINATOR.
Oznakowaniu podlega również punkt pomocy medycznej. Oznakowuje się go kwadratową tablicą w kolorze zielonym, o wymiarach co najmniej 70 x 70 cm, z centralnie umieszczonym krzyżem równoramiennym w kolorze białym, z napisem nad krzyżem w języku polskim o treści: PUNKT POMOCY MEDYCZNEJ oraz w języku angielskim o treści: FIRST AID.
Powrót do spisu treściPowrót do spisu treści