Jednostki współczynnika propagacji w mierniku TDR
Przygotowanie miernika i kabla miedzianego do pomiaru.
Testowanie miedzi nie jest łatwym zadaniem. Wiedza, doświadczenie i dobre umiejętności analityczne są niezbędne, aby trafnie określić źródło złożonego problemu w kwestiach obwodów i pętli miedzianych. Z tego powodu, różne firmy opracowują szeroką gamę inteligentnych funkcji do testowania miedzi, aby ułatwić zlokalizowanie, zidentyfikowanie i naprawę usterki wpływające na działanie sieci. Od prostych testów walidacji do zaawansowanych funkcji znajdowania uszkodzeń, poniższe zdjęcia stanowią instrukcję, która zawiera przegląd rozwiązań testowych firmy EXFO.
Pomiar pasywnej części toru transmisyjnego.
Wykonujemy go na dwa sposoby. Pomiar statyczny (uproszczony) dostarcza tylko podstawowych informacji o torze transmisyjnym oraz pomiar dynamiczny charakteryzujący w pełni jakość toru transmisyjnego.
Statyczny pomiar sieci jest najczęściej wykonywany podczas instalacji okablowania przez instalatorów i informuje ich, czy dany tor transmisyjny jest poprawnie zainstalowany a kabel nie ma przerw lub zwarć. Informacje, jaką dostarcza pomiar statyczny ma na celu weryfikację poprawności połączenia elektrycznego kabli miedzianych.
Pomiary statyczne dostarczają zdecydowanie zbyt mało danych, aby określić czy dany tor transmisyjny spełnia normy według których został zaprojektowany i wykonany. Często użytkownicy skarżą się na powolną pracę sieci lub rozłączania się połączenia pomimo pozytywnych wyników pomiarów statycznych. Dzisiejsze sieci komputerowe bardzo często wyposażone są w urządzenia zasilane poprzez sieć Ethernet. Przełączniki sieciowe wykorzystują technologie PoE do zasilania urządzeń końcowych (telefony, kamery, urządzenia radiowe, itp.). W tym przypadku pomiar statyczny nie weryfikuje, czy dany tor transmisyjny posiada właściwą rezystancję, co jest kluczowe dla standardu PoE. Sieci komputerowe pracują z coraz wyższymi częstotliwościami, dlatego też konieczne staje się ekranowanie przewodów w celu ochrony przez zakłóceniami. Pomiary statyczne wykazuję jedynie pomiar ciągłości ekranu. Zdarzają się przypadki kiedy pomiar ekranowania daje pozytywny wynik, pomimo tego że ekran jest uszkodzony lub niewłaściwie zainstalowany. Aby jednoznacznie określić parametry toru transmisyjnego i odpowiedzieć na pytanie czy dany tor transmisyjny spełnia normy danej kategorii okablowania, wykonujemy pomiary dynamiczne.Dynamiczny pomiar toru transmisyjnego przedstawia pełną charakterystykę oraz jego stan zgodności z normą pomiarową. W ramach pomiarów dynamicznych wykonuje się wiele testów w funkcji częstotliwości, które pozwalają wykryć wszystkie problemy, jakie mogą wystąpić w torze transmisyjnym. Wraz z pomiarami dynamicznymi wykonywane są też wszystkie testy dla pomiarów statycznych. Dlatego też pomiar dynamiczny jest kompleksowym testem kanału transmisyjnego z możliwością certyfikowania go zgodnie z normą pomiarową przewidzianą dla danej kategorii okablowania. Natomiast w przypadku negatywnego wyniku pomiaru z łatwością można zlokalizować uszkodzenie oraz określić rodzaj usterki takich jak:
błędne kodowanie przewodów,
defekty gniazd wynikające z zabrudzeń lub złego przyporządkowania przewodów do pinów,
załamania przewodów,
niewłaściwie wykonany rozplot pary przewodów,
zmiana geometrii żyły spowodowanej zbyt silnym naciągnięciem kabla, opaski kablowe, wszelkiego rodzaju zgniecenia lub załamania,
wykrywanie zawilgocenia przewodów spowodowane przez wodę lub substancje stosowane podczas przeciągania przewodów.
Testy diagnostyczne wbudowane w tester wykrywają niezgodności z normą, a za pomocą pomiarów reflektometrycznych określany jest defekt toru transmisyjnego oraz miejsce jego występowania.
Metody pomiarowe dla kabli miedzianych.
Są różne metody pomiarowe w zależności od rodzaju kabla oraz od celu wykonywanego pomiaru. Dla kabli miedzianych stosowane są metody pomiarowe typu Permanent Link, Channel Link lub Modified Single Connector Permanent Link.
Permanent Link (łącze stałe). Metoda używana zwykle przez instalatorów. Jest najczęściej stosowana, ponieważ testuje elementy pasywne trwale zainstalowane w infrastrukturze sieciowej bez patchcordów, które zwykle mogą być wymieniane. Jest to zalecane metoda pomiarowa dla nowo wykonanych instalacji oraz jedyna wymagana do gwarancji przez producentów okablowania.
Metodą pomiarowa Permanent Link wykonuje się pomiar łącza stałego pomiędzy patch panelem a gniazdem w centrach danych lub pomiędzy dwoma patch panelami w centrach danych. Pomiar wykonywany jest bez patchcordów bezpośrednio w gniazdach z zaterminowanym przewodem. Ten sposób pomiaru gwarantuje nam pomiar całego toru wraz z pomiarem pierwszego złączenia (pomiar w panelu i gniazda). Maksymalna dozwolona długość łącza stałego wynosi metrów.
Channel Link (inter‑connect). Metoda pomiarowa, w której pomiar toru transmisyjnego wykonuje się wraz z patchcordami.
Metoda pomiarowa używana do diagnostyki całego toru łącznie z patchcordami. Nie jest akceptowalna do gwarancji, ponieważ adaptery pomiarowe channel nie testują pierwszego złączenia, lecz szacują je. Poza tym przewody typu patchcord w czasie eksploatacji sieci mogą zostać wymienione na inne. Maksymalna dopuszczalna długość łącza może wynosić metrów i wynika z tego, że łącze stałe może mieć maksymalnie metrów i na końcach mogą zostać podłączone patchcordy o maksymalnej długości do metrów każdy.
Modified Single Connector Permanent Link (modyfikowane łącze stałe) – jest to metoda pomiarowa używana do pomiarów torów z jednej strony zaterminowanego w panelu krosowym kabla, a z drugiej strony zakończonych wtykiem bezpośrednim .
Tego typu łącza spotyka się najczęściej jako połączenia horyzontalne do urządzeń bezpośrednio zamontowanych na ścianach lub sufitach takich jak kamery CCTV, bezprzewodowe punkty dostępowe, czy też inne urządzenia korzystające z sieci Ethernet, najczęściej zasilanych w technologii PoE. Tego rodzaju metoda pomiarowa opisana jest w najnowszej normie pomiarowej i wymaga zastosowania z jednej strony adaptera permanent link a z drugiej adaptera do pomiaru kabli patchcord dedykowanej dla danej kategorii. Pomiary tego typu mogą nie być akceptowalne do gwarancji i wymagają uzgodnień z wystawcą gwarancji.