Znaczenie planów
Tworząc plany działania w sytuacjach zagrożenia oraz plany ewakuacji w kontekście imprez masowych należy pamiętać, że najważniejsze jest bezpieczeństwo osób w nich uczestniczących. Zgodnie z ustawą z dnia 24 sierpnia 1991 r. o ochronie przeciwpożarowej właściciele budynków, obiektów budowlanych i innych terenów mają obowiązek zapewnić wszystkim osobom przebywającym na terenie danego obiektu bezpieczeństwo i możliwość ewakuacji, a także przygotować budynek czy teren do prowadzenia akcji ratowniczej.
Plan działania w sytuacjach zagrożenia daje członkom poszczególnych służb, tj. porządkowej i informacyjnej, zasób gotowych algorytmów działania. Ma to bardzo duże znaczenie dla uniknięcia paniki podczas zagrożenia czy pożaru obiektu. Plan wskazuje kompetencje poszczególnych służb, co pozwala na właściwą koordynację działań i uniknięcie chaosu w działaniach, czego skutkiem będzie szybkie opanowanie sytuacji i zminimalizowanie poważnego zagrożenia dla zdrowia ludzkiego i środowiska. Kluczowe jest także zapewnienie odpowiednich warunków ewakuacji z każdego miejsca w obiekcie, przeznaczonego do przebywania ludzi.
Czytelny, umieszczony w widocznym miejscu schemat kondygnacji, na którym zaznaczone są drogi i wyjścia ewakuacyjne, pozwala szybko zorientować się w sytuacji i wydostać z zagrożonej strefy. Naniesione na planie informacje dotyczące urządzeń gaśniczych, hydrantów, wyłączników prądu itd. są ważne także dla służb ratowniczych.
Powrót do spisu treściPowrót do spisu treści