Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
E-materiały do kształcenia zawodowego

Narzędzia kontroli dekontaminacji

MED.12. Wykonywanie dekontaminacji sprzętu i wyrobów medycznych - Technik sterylizacji medycznej 321104

bg‑azure

Testy do kontroli procesów dekontaminacji

PLANSZA INTERAKTYWNA

5

Spis treści

1

Dobór testów do kontroli mycia i dezynfekcji

6

Wskaźnik kontroli parametrów dezynfekcji: 93°C, 10 min

1
Test przed procesem, wynik prawidłowy
RkX5KwVYDK8lF
Galeria zawiera siedem ilustracji interaktywnych. Pierwsza z siedmiu. Tytuł Dobór testów do kontroli mycia i dezynfekcji. Poniżej tekst. Wskaźnik kontroli parametrów dezynfekcji: 93 stopnie Celsjusza, 10 minut. Pod tekstem dwa zdjęcia. Na ilustracji umieszczono trzy punkty interaktywne. Pod każdym z nich znajduje się treść i nagranie z nią tożsame.
  1. Wskaźnik pokryty laminatem, na którym umieszczona jest okrągła substancja testowa, która zmienia kolor po przeprowadzonym procesie mycia i dezynfekcji termicznej.
    Zmiana koloru pozwala na łatwą i pewną weryfikację poprawności przeprowadzonego procesu.
  2. Zdjęcie pierwsze przedstawia prostokątny, biały, papierowy pasek. Po lewej napis dziesięć minut dziewięćdziesiąt trzy stopnie Celsjusza, w środku jasnożółte kółko, na prawo strzałka wskazująca po prawej stronie napis „czarny”. Tekst pod punktem interaktywnym. Test przed procesem – pole testowe koloru żółtego.
  3. Zdjęcie drugie przedstawia prostokątny, biały, papierowy pasek. Po lewej napis dziesięć minut dziewięćdziesiąt trzy stopnie Celsjusza, w środku czarne kółko, na prawo strzałka wskazująca po prawej stronie napis „czarny”. Tekst pod punktem interaktywnym. Wynik prawidłowy – zmiana zabarwienia pola testowego na równomierny czarny kolor.
Wskaźnik kontroli parametrów dezynfekcji - przed procesem, wynik prawidłowy
Źródło: Zespół autorski Politechniki Łódzkiej i Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, licencja: CC BY-SA 3.0.
Wynik nieprawidłowy, wynik wątpliwy
R5jaI8U2ExA4h
Galeria zawiera siedem ilustracji interaktywnych. Druga z siedmiu. Tytuł Dobór testów do kontroli mycia i dezynfekcji. Poniżej tekst. Wskaźnik kontroli parametrów dezynfekcji: 93 stopnie Celsjusza, 10 minut. Pod tekstem dwa zdjęcia. Na ilustracji umieszczono dwa punkty interaktywne. Pod każdym z nich znajduje się treść i nagranie z nią tożsame.
  1. Zdjęcie pierwsze przedstawia prostokątny, biały, papierowy pasek. Po lewej napis: dziesięć minut dziewięćdziesiąt trzy stopnie Celsjusza, w środku pomarańczowe kółko, na prawo strzałka wskazująca po prawej stronie napis „czarny”. Tekst pod punktem interaktywnym. Wynik nieprawidłowy – pole testowe z nierównomiernym wybarwieniem, pole testowe z pojedynczymi punktami innego koloru.
  2. Na dolnym zdjęciu prostokątny, biały, papierowy pasek. Po lewej napis: dziesięć minut dziewięćdziesiąt trzy stopnie Celsjusza, w środku ciemnożółte kółko, na prawo strzałka wskazująca po prawej stronie napis „czarny”. Tekst pod punktem interaktywnym. Wynik wątpliwy – pole testowe wybarwione na inny kolor niż czarny. Wszystkie testy wątpliwe są nieprawidłowe i wymagają powtórzenia procesu.
Wskaźnik kontroli parametrów dezynfekcji - wynik nieprawidłowy, wynik wątpliwy
Źródło: Zespół autorski Politechniki Łódzkiej i Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, licencja: CC BY-SA 3.0.

Powrót do spisu treściPowrót do spisu treści

7

Test do kontroli mycia

1
Test przed procesem, wynik prawidłowy
R1XoyRxJCDzK6
Galeria zawiera siedem ilustracji interaktywnych. Trzecia z siedmiu. Tytuł Dobór testów do kontroli mycia i dezynfekcji. Poniżej tekst. Wskaźnik kontroli parametrów dezynfekcji: 93 stopnie Celsjusza, 10 minut. Pod tekstem dwa zdjęcia. Na ilustracji umieszczono trzy punkty interaktywne. Pod każdym z nich znajduje się treść i nagranie z nią tożsame.
  1. Substancja barwiąca ma skład podobny do ludzkiej krwi, na wskaźniku jest osłonięta przeźroczystą osłonką, co ma utrudnić jej wypłukanie. Test umieszcza się na tacach z narzędziami. Po procesie mycia barwnik ma być całkowicie usunięty.
  2. Zdjęcie pierwsze przedstawia prostokątny, biały pasek osłonięty przezroczystym wieczkiem. W środku paska mniejsze, prostokątne, czerwono-brunatne pole. Tekst do zdjęcia pod punktem interaktywnym. Test przed procesem – pole testowe koloru czerwonego.
  3. Na dolnym zdjęciu prostokątny, biały, czysty, papierowy pasek osłonięty przezroczystym wieczkiem (test prawidłowy). Tekst do zdjęcia. Wynik prawidłowy – brak widocznych zabrudzeń na płytce kontrolnej.
Test do kontroli mycia - przed procesem, wynik prawidłowy
Źródło: Zespół autorski Politechniki Łódzkiej i Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, licencja: CC BY-SA 3.0.
Wynik nieprawidłowy, wynik wątpliwy
R1N7DHZhxQ2Kb
Galeria zawiera siedem ilustracji interaktywnych. Czwarta z siedmiu. Tytuł Dobór testów do kontroli mycia i dezynfekcji. Poniżej tekst. Test do kontroli mycia. Pod tekstem dwa zdjęcia. Na ilustracji umieszczono dwa punkty interaktywne. Pod każdym z nich znajduje się treść i nagranie z nią tożsame.
  1. Pierwsze zdjęcie przedstawia prostokątny, biały, papierowy pasek osłonięty przezroczystym wieczkiem. W środku paska nieregularna czerwono-brązowa plama, czyli test nieprawidłowy. Tekst do zdjęcia. Wynik nieprawidłowy – na płytce kontrolnej widoczne pozostałości zabrudzeń.
  2. Zdjęcie drugie przedstawia prostokątny, biały, papierowy pasek osłonięty przezroczystym wieczkiem. W środku paska drobne, czerwono-brązowe plamki (test nieprawidłowy). Tekst do zdjęcia. Wynik wątpliwy – na płytce kontrolnej widoczne ślady zabrudzeń, co wskazuje na niewystarczającą skuteczność mycia. Wszystkie testy wątpliwe są nieprawidłowe i wymagają powtórzenia procesu.
Test do kontroli mycia - wynik nieprawidłowy, wynik wątpliwy
Źródło: Zespół autorski Politechniki Łódzkiej i Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, licencja: CC BY-SA 3.0.

Powrót do spisu treściPowrót do spisu treści

8

Szybki test do wykrywania pozostałości protein

RvTVnkMU72ZBw1
Galeria zawiera siedem ilustracji interaktywnych. Piąta z siedmiu. Tytuł Dobór testów do kontroli mycia i dezynfekcji. Poniżej tekst. Szybki test do wykrywania pozostałości protein. Pod tekstem dwa zdjęcia. Na ilustracji umieszczono 4 punkty interaktywne. Pod każdym z nich znajduje się treść i nagranie z nią tożsame.
  1. Aby przeprowadzić test, należy wyjąć z probówki wymazówkę, pobrać wymaz z powierzchni narzędzia po procesie mycia i umieścić wymazówkę z powrotem w fiolce, a następnie wcisnąć zawartość odczynnika i wymieszać.
  2. Zdjęcie pierwsze przedstawia podłużną, wąska plastikowa probówkę. Wewnątrz wymazówka, której końcówka sięga do dolnej części probówki. Górna część zakończona małym zbiorniczkiem z płynem. Na zewnątrz probówki naklejka z czterema polami w kolorach (od dołu): fioletowo-brązowy, różowy, szary, jasnozielony. Tekst do zdjęcia. Test przed badaniem.
  3. Zdjęcie drugie przedstawia podłużną, wąską, plastikową probówkę. Wewnątrz wymazówka, której końcówka sięga do dolnej części probówki. Jest zanurzona w niebieskiej substancji. Górna część zakończona małym zbiorniczkiem z płynem. Na zewnątrz przyklejona naklejka z czterema polami w kolorach (od dołu): fioletowo-brązowy, różowy, szary, jasnozielony. Tekst do zdjęcia. Test po badaniu – odczynnik przemieszcza się do dolnej części probówki z wymazem.
  4. Trzecie zdjęcie przedstawia podłużną wąską plastikową probówkę. Wewnątrz wymazówka, której końcówka sięga do dolnej części probówki. Jest zanurzona w ciemnofioletowej substancji. Górna część zakończona małym zbiorniczkiem z płynem. Na zewnątrz przyklejona naklejka z czterema polami w kolorach (od dołu): fioletowo-brązowy, różowy, szary, jasnozielony. Tekst do zdjęcia. Wynik nieprawidłowy – obecność pozostałości zawierających proteiny, odczynnik zmienia barwę na fioletową. Stopień zmiany barwy oznacza poziom zanieczyszczeń powierzchni – im większe zanieczyszczenie, tym szybciej następuje zmiana barwy i jej odcień jest ciemniejszy.
Szybki test do wykrywania pozostałości protein
Źródło: Zespół autorski Politechniki Łódzkiej i Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, licencja: CC BY-SA 3.0.

Powrót do spisu treściPowrót do spisu treści

9

Datalogery elektroniczne

1
Raport mycia i dezynfekcji
R1dn5AjWkz1mE
Galeria zawiera siedem ilustracji interaktywnych. Szósta z siedmiu. Tytuł Dobór testów do kontroli mycia i dezynfekcji. Poniżej tekst. Datalogery elektroniczne. Pod tekstem tabela. Na ilustracji umieszczono punkt interaktywny. Pod nim znajduje się treść i nagranie z nią tożsame.
  1. Raport A0: „ISO 15883 Raport mycia i dezynfekcji” jest dokumentem potwierdzającym spełnienie w trakcie procesu dekontaminacji maszynowej wymaganych warunków krytycznych (czasu i temperatury). Wyliczona zostaje także wartość współczynnika letalności A0, co jest podstawą dla oceny procesu.
Tabela. W górnej części pola do uzupełnienia.
  • Operator
  • Proces
  • Produkt
  • Urządzenie
  • Początek sesji
  • Nazwa sesji
  • Tekst sesji
  • Koniec sesji
Nagłówek: ISO 15883 Raport mycia i dezynfekcji
  • Nazwa: ISO 15883 Raport mycia i dezynfekcji 1
  • Opis: Opis 1
  • Pełny wynik testu: Pozytywny
Nagłówek: Parametry oceny:
  • Czas uruchomienia: szósty maja 2021, godzina zero zero dwukropek 57 dwukropek 20
  • Czas zakończenia: szósty maja 2021, godzina 12 dwukropek 31 dwukropek 26
  • Trwanie procesu: zero 1 dwukropek 34 dwukropek zero 6
  • Temperatura procesu w stopniach Celsjusza: 90,00
  • Pasmo temperatury dezynfekcji w Kelwinach: 5,00
  • Minimalny czas utrzymania: zero zero dwukropek zero jeden dwukropek zero zero
  • Maksymalne dopuszczalne wahania temperatury w Kelwinach: 2,00
  • Maksymalna dopuszczalna temperatura ujednolicona w Kelwinach: 4,00.
Nagłówek: Dezynfekcja:
  • Czas uruchomienia: szósty maja 2021, godzina 11 dwukropek 52 dwukropek 24
  • Czas ukończenia: szósty maja 2021, godzina 12 dwukropek zero 1 dwukropek 36
  • Okres trwania: zero zero dwukropek zero 9 dwukropek 12
  • Wynik testu: Pozytywny.
Nagłówek: Analiza w s p kropka l e t kropka A o:
  • ID 203622 myślnik 2
  • Nazwa L A zero 2
  • W s p kropka letalności: 13804,004
  • Wynik: Pozytywny
Datalogery elektroniczne – raport mycia i dezynfekcji
Źródło: Zespół autorski Politechniki Łódzkiej i Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, licencja: CC BY-SA 3.0.
Wykres rozkładu temperatury i przewodności
RdNq4xma4CJ9S
Galeria zawiera siedem ilustracji interaktywnych. Siódma z siedmiu. Tytuł Dobór testów do kontroli mycia i dezynfekcji. Poniżej tekst. Datalogery elektroniczne. Pod tekstem wykres. Na ilustracji umieszczono 1 punkt interaktywny. Pod nim znajduje się treść i nagranie z nią tożsame.
  1. Tekst do wykresu. Wykres – rozkład temperatury i przewodności: Wykres obrazuje rozkład temperatur, tempo jej osiągania oraz czas utrzymania w poszczególnych fazach procesu dekontaminacji maszynowej. Wskazane parametry stanowią punkty krytyczne procesu. Opis wykresu. Dwie linie: niebieska to przewodność wody w Siemensach na centymetr, zielona to temperatura. Oś pozioma wskazuje czas w zakresie od jedenastej minuty do dwunastej i trzydziestej sekundy. Dwie osie pionowe, pierwsza po lewej wskazuje stopnie Celsjusza. Zakres temperatury od dwudziestu dwóch do dziewięćdziesięciu czterech stopni. Druga po lewej oznaczona jako Siemens na centymetr. Zakres od dziesięciu do dwustu sześćdziesięciu.
    Przebieg wykresu:
    Na początku wykresu niebieska linia na niskiej wartości temperatury. W dziesiątej minucie gwałtownie wzrasta i osiąga nieregularne wartości w czasie piętnastu minut. Potem gwałtownie spada i waha się od trzech do dwudziestu stopni do końca wykresu.
    Na początku wykresu zielona linia lekko unosi się. W dziesiątej minucie unosi się do pięćdziesięciu stopni. W następnych pięciu minutach lekko spada i gwałtownie unosi się do dziewięćdziesięciu czterech stopni. Po pięciu minutach stopniowo spada do końca wykresu.
Datalogery elektroniczne – wykres rozkładu temperatury i przewodności
Źródło: Zespół autorski Politechniki Łódzkiej i Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, licencja: CC BY-SA 3.0.

Powrót do spisu treściPowrót do spisu treści

2

Kontrola procesów sterylizacji parowej

10

Kontrola parametryczna – fizyczna

R1ReMZz4skEFr1
Galeria zawiera osiemnaście ilustracji interaktywnych. Pierwsza z osiemnastu. Tytuł Kontrola procesów sterylizacji parowej. Poniżej tekst. Kontrola parametryczna, fizyczna: czas, ciśnienie, temperatura. Na ilustracji umieszczono 11 punktów interaktywnych. Pod każdym z nich znajduje się treść i nagranie z nią tożsame.Opis ilustracji. Prostokątny, papierowy wydruk. U góry informacje: nazwa programu, data i czas startu, numer cyklu. Poniżej fragment wykresu. Oś pionowa wskazuje temperaturę w stopniach Celsjusza. Poniżej dane liczbowe w kolumnach. Nagłówki kolumn od lewej: numer, czas, temperatura, jest, powinno być, faza. Na dole sumaryczny czas trwania oraz napisy: „Program awaryjny: nie sterylne, zwolniono dnia” i miejsce na podpis. Punkty interaktywne opisują kolejne elementy wydruku.
  1. Wydruk z drukarki sterylizatora parowego wskazujący na awarię uszczelek – przekroczona krotność pracy uszczelek, awaria serwisowa. Wydruk ze sterylizatora zawiera: parametry cyklu sterylizacji (czas, ciśnienie i temperatura), dane tabelaryczne oraz wykres przebiegu procesu, a także informację o błędzie.
  2. Nagłówek cyklu.
  3. Skalowanie ciśnienia i temperatury.
  4. Ciśnienie w komorze.
  5. Temperatura komory.
  6. Rzeczywista wartość temperatury w stopniach Celsjusza.
  7. Nastawa ciśnienia w mega barach.
  8. Rzeczywista wartość ciśnienia w mega barach.
  9. Dane cyklu tabelaryczne.
  10. Informacja o błędzie.
  11. Podpis osoby wydającej.
Kontrola procesów sterylizacji parowej – kontrola parametryczna
Źródło: Zespół autorski Politechniki Łódzkiej i Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, licencja: CC BY-SA 3.0.

Powrót do spisu treściPowrót do spisu treści

11

Test kontroli poprawnej pracy zgrzewarek

1
Test przed zgrzaniem
R1EBEtIECypha
Galeria zawiera osiemnaście ilustracji interaktywnych. Druga z osiemnastu. Tytuł Kontrola procesów sterylizacji parowej. Poniżej tekst. Test kontroli poprawnej pracy zgrzewarek . Na ilustracji umieszczono 2 punkty interaktywne. Pod każdym z nich znajduje się treść i nagranie z nią tożsame. Ilustracja przedstawia prostokątny rękaw papierowo-foliowy. W środku biały, prostokątny arkusz (test zgrzewu) tej samej wielkości. Górna część rękawa na całej długości ma postać jednolitego, czarnego paska. W dolnej części napisy (na przykład nazwa firmy, data ważności) i wykropkowane miejsca do opisu testu, nazwa szpitala, data wykonania testu, wynik, podpis osoby wykonującej test. Punkty interaktywne.
  1. Arkusz testowy należy umieścić pomiędzy kontrolne opakowanie jednorazowe rękawa papierowo-foliowego. Jednolity czarny pasek na wykonanym zgrzewie oznacza poprawną pracę urządzenia.
  2. Test przed zgrzaniem – arkusz testowy umieszczony w rękawie papierowo-foliowym, czarnym polem do góry. Po osiągnięciu przez zgrzewarkę określonych parametrów pracy należy wykonać test.
Test kontroli poprawnej pracy zgrzewarek – przed zgrzaniem
Źródło: Zespół autorski Politechniki Łódzkiej i Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, licencja: CC BY-SA 3.0.
Wynik prawidłowy
RnRY6lZYTamLM
Galeria zawiera osiemnaście ilustracji interaktywnych. Trzecia z osiemnastu. Tytuł Kontrola procesów sterylizacji parowej. Poniżej tekst. Test kontroli poprawnej pracy zgrzewarek. Na ilustracji umieszczono punkt interaktywny. Pod nim znajduje się treść i nagranie z nią tożsame. Ilustracja przedstawia prostokątny rękaw papierowo-foliowy. W środku biały prostokątny arkusz (test zgrzewu) tej samej wielkości. Górna część rękawa na całej długości ma postać jednolitego czarnego paska. W dolnej części napisy (na przykład nazwa firmy, data ważności) i wykropkowane miejsca do opisu testu, nazwa szpitala, data wykonania testu, wynik, podpis osoby wykonującej test. Punkt interaktywny.
  1. Test zgrzany prawidłowo – jednolity czarny pasek na wykonanym zgrzewie oznacza poprawną pracę urządzenia.
Test kontroli poprawnej pracy zgrzewarek – wynik prawidłowy
Źródło: Zespół autorski Politechniki Łódzkiej i Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, licencja: CC BY-SA 3.0.
Wynik nieprawidłowy
R1FAC60hTRLTe
Galeria zawiera osiemnaście ilustracji interaktywnych. Czwarta z osiemnastu. Tytuł Kontrola procesów sterylizacji parowej. Poniżej tekst. Test kontroli poprawnej pracy zgrzewarek. Na ilustracji umieszczono punkt interaktywny. Pod nim znajduje się treść i nagranie z nią tożsame. Ilustracja przedstawia prostokątny rękaw papierowo-foliowy. W środku biały prostokątny arkusz (test zgrzewu) tej samej wielkości. Górna część rękawa na całej długości ma postać jednolitego czarnego paska. W dolnej części napisy (na przykład nazwa firmy, data ważności) i wykropkowane miejsca do opisu testu, nazwa szpitala, data wykonania testu, wynik, podpis osoby wykonującej test. Punkt interaktywny.
  1. Wynik nieprawidłowy – niejednolity zgrzew na czarnym polu testowym wskazuje na to, że parametry pracy zgrzewarki, takie jak temperatura i nacisk, są niewłaściwe.
Test kontroli poprawnej pracy zgrzewarek – wynik nieprawidłowy
Źródło: Zespół autorski Politechniki Łódzkiej i Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, licencja: CC BY-SA 3.0.

Powrót do spisu treściPowrót do spisu treści

12

Chemiczne wskaźniki procesu – typ 1

1
Test przed sterylizacją, wynik nieprawidłowy
RfoddKa20fvLk
Galeria zawiera osiemnaście ilustracji interaktywnych. Piąta z osiemnastu. Tytuł Kontrola procesów sterylizacji parowej. Poniżej tekst. Chemiczne wskaźniki procesu, typ jeden. Na ilustracji umieszczono trzy punkty interaktywne. Pod każdym z nich znajduje się treść i nagranie z nią tożsame.
  1. Umieszcza się je na zewnętrznej powierzchni systemu bariery sterylnej. Wskaźnik zmienia barwę z zielonej na czarną po poddaniu pakietu sterylizacji, dzięki czemu można odróżnić pakiety poddane sterylizacji od pakietów oczekujących na sterylizację.
  2. Zdjęcie pierwsze. Papierowy, żółty pasek ustawiony poziomo z ukośnymi, zielonymi liniami ułożonymi w równych odstępach. Tekst. Wskaźnik przed sterylizacją.
  3. Zdjęcie drugie. Papierowy, żółty pasek ustawiony poziomo z ukośnymi, czarnymi liniami ułożonymi w równych odstępach. Tekst. Wynik nieprawidłowy – pole testowe z nierównomiernym wybarwieniem, pole testowe z pojedynczymi punktami innego koloru.
Chemiczne wskaźniki procesu – typ 1 – przed sterylizacją, wynik nieprawidłowy
Źródło: Zespół autorski Politechniki Łódzkiej i Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, licencja: CC BY-SA 3.0.
Test przed procesem, wynik prawidłowy, wynik nieprawidłowy
Rh6ZxPkqwazy0
Galeria zawiera osiemnaście ilustracji interaktywnych. Szósta z osiemnastu. Tytuł Kontrola procesów sterylizacji parowej. Poniżej tekst. Chemiczne wskaźniki procesu – typ jeden. Na ilustracji znajdują się trzy zdjęcia oraz trzy punkty interaktywne. Pod każdym z nich znajduje się treść i nagranie z nią tożsame.
  1. Umieszcza się je, czyli chemiczne wskaźniki, na zewnętrznej powierzchni systemu bariery sterylnej.
  2. Zdjęcie pierwsze. Na pierwszym prostokątny, biały, papierowy pasek. Po lewej mniejszy, prostokątny, fioletowy pasek nadrukowany poziomo. Poniżej napis Green równa się Sterilized i miejsce do opisu. W połowie prawego boku wystaje długi cienki pasek. Tekst. Wynik prawidłowy – wskaźnik zmienia barwę z fioletowej na zieloną po poddaniu pakietu sterylizacji.
  3. Zdjęcie drugie przedstawia prostokątny biały pasek. Po lewej mniejszy, prostokątny, zielony pasek nadrukowany poziomo. Poniżej napis Green równa się Sterilized i miejsce do opisu. Tekst. Wynik nieprawidłowy – pole testowe z nierównomiernym wybarwieniem, pole testowe z pojedynczymi punktami innego koloru.
  4. Na trzecim zdjęciu prostokątny biały pasek. Po lewej mniejszy, prostokątny, niejednorodnie fioletowo-szary pasek nadrukowany poziomo. Poniżej napis: Green równa się Sterilized i miejsce do opisu. W połowie prawego boku wystaje długi, cienki pasek.
Chemiczne wskaźniki procesu – typ 1 – przed procesem, wynik prawidłowy, wynik nieprawidłowy
Źródło: Zespół autorski Politechniki Łódzkiej i Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, licencja: CC BY-SA 3.0.
Test przed procesem, wynik prawidłowy
RPYgmW33vZnys
Galeria zawiera osiemnaście ilustracji interaktywnych. Siódma z osiemnastu. Tytuł Kontrola procesów sterylizacji parowej. Poniżej tekst. Chemiczne wskaźniki procesu – typ jeden. Na ilustracji umieszczono 2 punkty interaktywne. Pod każdym z nich znajduje się treść i nagranie z nią tożsame.
  1. Umieszcza się je na zewnętrznej powierzchni systemu bariery sterylnej. Wskaźnik zmienia barwę z fioletowej na zieloną po poddaniu pakietu sterylizacji. Wskaźnik zawiera informacje dotyczące procesu sterylizacji: datę, numer sterylizatora, kod identyfikujący osobę przygotowującą wyrób do sterylizacji oraz numer kolejnego cyklu sterylizacji.
  2. Dwa zdjęcia. Na pierwszym prostokątny biały pasek. Od góry kolejno wydrukowane poziomo jedno pod drugim: data, zielony pasek, numer sterylizacji, fioletowy pasek. Na drugim zdjęciu prostokątny, biały pasek. Od góry kolejno wydrukowane poziomo jedno pod drugim: data, zielony pasek, numer sterylizacji, zielony pasek. Tekst. Wynik prawidłowy – wskaźnik zmienia barwę z fioletowej na zieloną.
Chemiczne wskaźniki procesu – typ 1 – przed procesem, wynik prawidłowy
Źródło: Zespół autorski Politechniki Łódzkiej i Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, licencja: CC BY-SA 3.0.
Wynik nieprawidłowy, wynik wątpliwy
RNBaKORgcblwa
Galeria zawiera osiemnaście ilustracji interaktywnych. Ósma z osiemnastu. Tytuł Kontrola procesów sterylizacji parowej. Poniżej tekst. Chemiczne wskaźniki procesu – typ jeden. Na ilustracji umieszczono 2 punkty interaktywne. Pod każdym z nich znajduje się treść i nagranie z nią tożsame.
  1. Na pierwszym zdjęciu prostokątny, biały pasek. Od góry kolejno wydrukowane poziomo jedno pod drugim: data, zielony pasek, numer sterylizacji, szary pasek z pionowymi fioletowymi kreskami. Tekst. Wynik nieprawidłowy – pole testowe z nierównomiernym wybarwieniem, pole testowe z pojedynczymi punktami innego koloru.
  2. Na drugim zdjęciu prostokątny biały pasek. Od góry kolejno wydrukowane poziomo jedno pod drugim: data, zielony pasek, numer sterylizacji, fioletowo-szary pasek. Tekst. Wynik wątpliwy – brak zmiany barwy – pole testowe z nierównomiernym wybarwieniem. Wszystkie testy wątpliwe są nieprawidłowe i wymagają powtórzenia procesu.
Chemiczne wskaźniki procesu – typ 1 – wynik nieprawidłowy, wynik wątpliwy
Źródło: Zespół autorski Politechniki Łódzkiej i Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, licencja: CC BY-SA 3.0.

Powrót do spisu treściPowrót do spisu treści

13

Wskaźnik biologiczny o szybkim odczycie

RphvpG2kdqtp21
Galeria zawiera osiemnaście ilustracji interaktywnych. Dziewiąta z osiemnastu. Tytuł Kontrola procesów sterylizacji parowej. Poniżej tekst. Wskaźnik biologiczny o szybkim odczycie. Na ilustracji umieszczono trzy zdjęcia i 4 punkty interaktywne. Pod każdym z punktów znajduje się treść i nagranie z nią tożsame.
  1. Na skutek biochemicznej aktywności mikroorganizmów powstają metaboliczne produkty uboczne, które powodują zmianę koloru pożywki z fioletowego na żółty, co oznacza niepowodzenie sterylizacji parowej. Na fiolce z testem umieszczony jest wskaźnik chemiczny typu 1, który zmienia barwę z różowej na niebieską po procesie sterylizacji.
  2. Na pierwszym zdjęciu mała, plastikowa, przeźroczysta probówka. Wewnątrz zbiornik z fioletowym płynem, sięgający połowy probówki. Na brązowej zakrętce naklejka z małym, jasnym, poziomym prostokątem. Tekst. Test przed sterylizacją – na wierzchołku brązowej zatyczki znajduje się wskaźnik procesu typu 1, ampułka z pożywką oraz nośnik ze sporami.
  3. Na drugim zdjęciu mała, plastikowa probówka. Wewnątrz wypełniona w całości fioletową substancją. Na zakrętce naklejka z małym, niebieskim, poziomym prostokątem. Tekst. Test po sterylizacji – wskaźnik procesu przebarwiony na kolor brązowy. Zgnieciona ampułka z pożywką wypełnia bibułę ze sporami bakterii. Po czasie inkubacji kolor pożywki nie ulega zmianie, co potwierdza brak wzrostu bakterii.
  4. Na trzecim zdjęciu mała, plastikowa, przeźroczysta probówka. Wewnątrz wypełniona w całości fioletowo-niebieską, miejscami żółtą substancją. Na zakrętce naklejka z małym, niebieskim, poziomym prostokątem. Tekst. Wynik nieprawidłowy – ampułka wykazuje obecność bakterii, przez co zmienia się kolor pożywki z fioletowego na żółty, co oznacza niepowodzenie sterylizacji.
Wskaźnik biologiczny o szybkim odczycie
Źródło: Zespół autorski Politechniki Łódzkiej i Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, licencja: CC BY-SA 3.0.

Powrót do spisu treściPowrót do spisu treści

14

Test symulacyjny typu Bowie‑Dick

1
Test przed sterylizacją
Rrw88gnyjrHAI
Galeria zawiera osiemnaście ilustracji interaktywnych. Dziesiąta z osiemnastu. Tytuł Kontrola procesów sterylizacji parowej. Poniżej tekst. Test symulacyjny typu Bowie-Dick. Na ilustracji umieszczono zdjęcie oraz 2 punkty interaktywne. Pod każdym z punktów znajduje się treść i nagranie z nią tożsame.
  1. Sprawdza prawidłowe usuwanie powietrza i penetrację pary wodnej w sterylizatorach. Test przeprowadza się w celu zweryfikowania sprawności technicznej urządzenia. Pakiet testowy należy umieścić w wygrzanej, pustej komorze sterylizatora i przeprowadzić cykl sterylizacji.
  2. Zdjęcie przedstawia kwadratową tekturę z żółtymi liniami zaginającymi się pod kątem dziewięćdziesięciu stopni. Na górze napis BD test pack, poniżej słowo żółty, na prawo strzałka wskazująca po prawej stronie słowo czarny. Tekst. Test przed sterylizacją – arkusz testowy koloru żółtego.
Test symulacyjny typu Bowie‑Dick – przed sterylizacją
Źródło: Zespół autorski Politechniki Łódzkiej i Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, licencja: CC BY-SA 3.0.
Wynik prawidłowy, wynik nieprawidłowy
RBkZcZwERgBUs
Galeria zawiera osiemnaście ilustracji interaktywnych. Jedenasta z osiemnastu. Tytuł Kontrola procesów sterylizacji parowej. Poniżej tekst. Test symulacyjny typu Bowie-Dick. Na ilustracji umieszczono 2 zdjęcia i 2 punkty interaktywne. Pod każdym z punktów znajduje się treść i nagranie z nią tożsame.
  1. Na pierwszym zdjęciu kwadratowa tektura z czarnymi liniami zaginającymi się pod kątem dziewięćdziesięciu stopni. Na górze napis BD test pack, poniżej słowo żółty, na prawo strzałka wskazująca po prawej stronie słowo czarny. Tekst. Przy całkowitej penetracji pary wodnej wskaźnik zmienia równomiernie barwę z żółtej na czarną.
  2. Na drugim zdjęciu kwadratowa tektura z zaginającymi się czarno-szarymi, miejscami żółtymi liniami pod kątem dziewięćdziesięciu stopni. Na górze napis BD test pack, poniżej słowo żółty, na prawo strzałka wskazująca po prawej stronie słowo czarny. Tekst. Wynik nieprawidłowy – przy całkowitej penetracji pary wodnej wskaźnik zmienia równomiernie barwę z żółtej na czarną. Gdy urządzenie funkcjonuje wadliwie, zmiana barwy jest nierównomierna.
Test symulacyjny typu Bowie‑Dick – wynik prawidłowy, wynik nieprawidłowy
Źródło: Zespół autorski Politechniki Łódzkiej i Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, licencja: CC BY-SA 3.0.
Test przed procesem, wynik prawidłowy
R1dRwGamxcKH7
Galeria zawiera osiemnaście ilustracji interaktywnych. Dwunasta z osiemnastu. Tytuł Kontrola procesów sterylizacji parowej. Poniżej tekst.Test symulacyjny typu Bowie-Dick. Na ilustracji umieszczono dwa zdjęcia i trzy punkty interaktywne. Pod każdym z punktów znajduje się treść i nagranie z nią tożsame.
  1. Sprawdza prawidłowe usuwanie powietrza i penetrację pary wodnej w sterylizatorach. Test przeprowadza się w celu zweryfikowania sprawności technicznej urządzenia. Przy całkowitej penetracji parą wodną wskaźnik zmienia swoją barwę z białej na niebieską. Gdy urządzenie funkcjonuje wadliwie, zmiana koloru nie jest całkowita.
  2. Test przed procesem. Opis zdjęcia. Prostokątny, biały, papierowy pasek. Na górze napis Bowie-Dick, na środku mniejsze, prostokątne, białe pole nadrukowane poziomo.
  3. Wynik prawidłowy – po sterylizacji wskaźnik zmienia barwę na niebieską. Opis zdjęcia. Prostokątny, biały, papierowy pasek. Na górze napis Bowie-Dick, na środku mniejsze, prostokątne, niebieskie pole nadrukowane poziomo.
Test symulacyjny typu Bowie‑Dick – przed procesem, wynik prawidłowy
Źródło: Zespół autorski Politechniki Łódzkiej i Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, licencja: CC BY-SA 3.0.
Wynik nieprawidłowy, wynik wątpliwy
Rf7HavLwdCwww
Galeria zawiera osiemnaście ilustracji interaktywnych. Trzynasta z osiemnastu. Tytuł Kontrola procesów sterylizacji parowej. Poniżej tekst. Test symulacyjny typu Bowie-Dick. Na ilustracji umieszczono dwa zdjęcia i dwa punkty interaktywne. Pod każdym z punktów znajduje się treść i nagranie z nią tożsame.
  1. Wynik nieprawidłowy – niecałkowite wybarwienie pola testowego. Opis zdjęcia. Dwa prostokątne, białe, papierowe paski. Na górze każdego napis Bowie-Dick. Na środku mniejsze, prostokątne, niebieskie pole nadrukowane poziomo. Na prawym końcu przechodzi w kolor biały.
  2. Wynik wątpliwy – pole testowe z pojedynczymi punktami innego koloru. Wszystkie testy wątpliwe są nieprawidłowe i wymagają powtórzenia procesu. Opis zdjęcia. Prostokątny, biały, papierowy pasek. Na górze napis Bowie-Dick. Na środku mniejsze, prostokątne, niejednolicie niebiesko-białe pole nadrukowane poziomo.
Test symulacyjny typu Bowie‑Dick – wynik nieprawidłowy, wynik wątpliwy
Źródło: Zespół autorski Politechniki Łódzkiej i Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, licencja: CC BY-SA 3.0.

Powrót do spisu treściPowrót do spisu treści

15

Wskaźnik chemiczny typu 4

1
Test przed procesem, wynik prawidłowy
RBOtH1HVBN1vq
Galeria zawiera osiemnaście ilustracji interaktywnych. Czternasta z osiemnastu. Tytuł Kontrola procesów sterylizacji parowej. Poniżej tekst. Wskaźnik chemiczny typu cztery. Na ilustracji umieszczono dwa zdjęcia i trzy punkty interaktywne. Pod każdym z punktów znajduje się treść i nagranie z nią tożsame.
  1. Wskaźnik wieloparametrowy, przeznaczony do reagowania na dwa lub więcej parametrów krytycznych osiąganych jednoczasowo, to jest temperaturę i czas, umieszczany wewnątrz pakietów sterylizacyjnych. Tylko dotrzymanie wszystkich parametrów zapewnia prawidłową zmianę barwy z niebieskiej na czarną.
  2. Test przed procesem. Opis zdjęcia. Prostokątny, biały, papierowy pasek: na górze nazwa testu, na środku długi, cienki, niebieski pasek.
  3. Wynik prawidłowy – po sterylizacji wskaźnik zmienia barwę na czarną. Opis zdjęcia. Na dolnym zdjęciu prostokątny, biały, papierowy pasek: na górze nazwa testu, na środku długi, cienki, czarny pasek.
Wskaźnik chemiczny typu 4 – przed procesem, wynik prawidłowy
Źródło: Zespół autorski Politechniki Łódzkiej i Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, licencja: CC BY-SA 3.0.
Wynik nieprawidłowy, wynik wątpliwy
RTtaSke4paiq8
Galeria zawiera osiemnaście ilustracji interaktywnych. Piętnasta z osiemnastu. Tytuł Kontrola procesów sterylizacji parowej. Poniżej tekst. Wskaźnik chemiczny typu cztery. Na ilustracji umieszczono 2 zdjęcia i 2 punkty interaktywne. Pod każdym z punktów znajduje się treść i nagranie z nią tożsame.
  1. Wynik nieprawidłowy – niecałkowite wybarwienie pola testowego. Opis zdjęcia. Prostokątny, biały, papierowy pasek: na górze nazwa testu, na środku długi, cienki, ciemnoszary pasek.
  2. Wynik wątpliwy – pole testowe z pojedynczymi punktami innego koloru. Wszystkie testy wątpliwe są nieprawidłowe i wymagają powtórzenia procesu. Opis zdjęcia Prostokątny, biały, papierowy pasek: na górze nazwa testu, na środku długi, cienki, czarny pasek z szarymi kropkami.
Wskaźnik chemiczny typu 4 – wynik nieprawidłowy, wynik wątpliwy
Źródło: Zespół autorski Politechniki Łódzkiej i Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, licencja: CC BY-SA 3.0.

Powrót do spisu treściPowrót do spisu treści

16

Wskaźnik chemiczny typu 5

R1XkRymiMGep11
Galeria zawiera osiemnaście ilustracji interaktywnych. Szesnasta z osiemnastu. Tytuł Kontrola procesów sterylizacji parowej. Poniżej tekst. Wskaźnik chemiczny typu pięć. Na ilustracji umieszczono 4 zdjęcia i trzy punkty interaktywne. Pod każdym z punktów znajduje się treść i nagranie z nią tożsame.
  1. Wskaźnik zintegrowany, przeznaczony do reagowania na wszystkie parametry krytyczne, umieszczany wewnątrz pakietu lub w pakiecie reprezentatywnym.
  2. Wynik prawidłowy – przy dostatecznej penetracji parą wodną okrągłe miejsce na wskaźniku zmienia barwę z żółtej na czarną.
    • Zdjęcie pierwsze przedstawia biały, papierowy pasek: z lewej duże żółte kółko, na prawo strzałka wskazująca po prawej stronie małe czarne kółko.
    • Zdjęcie drugie przedstawia prostokątny, biały, papierowy pasek: z lewej duże czarne kółko, na prawo strzałka wskazująca po prawej stronie małe czarne kółko.
  3. Wynik nieprawidłowy i wątpliwy – barwnik z pola testowego przedostał się na pasek kontrolny. Zmiana koloru nie jest całkowita, co oznacza, że sterylizator nie pracuje poprawnie. Wszystkie testy wątpliwe są nieprawidłowe i wymagają powtórzenia procesu.
    • Zdjęcie trzecie przedstawia prostokątny, biały, papierowy pasek: z lewej duże brązowe kółko, na prawo strzałka wskazująca po prawej stronie małe czarne kółko.
    • Zdjęcie czwarte przedstawia prostokątny, biały, papierowy pasek: z lewej duże czarne kółko, z nieregularnym otokiem czerwonej linii, na prawo strzałka wskazująca po prawej stronie małe, czarne kółko.
Wskaźnik chemiczny typu 5
Źródło: Zespół autorski Politechniki Łódzkiej i Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, licencja: CC BY-SA 3.0.

Powrót do spisu treściPowrót do spisu treści

17

Wskaźnik do kontroli wsadu wraz z przyrządem testowym procesu PCD

1
Test przed procesem, przyrząd testowm procesu PCD
R1LEzRx9UUuUx
Galeria zawiera osiemnaście ilustracji interaktywnych. Siedemnasta z osiemnastu. Tytuł Kontrola procesów sterylizacji parowej. Poniżej tekst. Wskaźnik do kontroli wsadu wraz z przyrządem testowym procesu P C D. Na ilustracji umieszczono 2 zdjęcia i trzy punkty interaktywne. Pod każdym z punktów znajduje się treść i nagranie z nią tożsame.
  1. Testy do rutynowej kontroli wsadu. Po procesie sterylizacji cztery pola na wskaźniku zmieniają barwę z żółtej na czarną, co oznacza, że proces przebiegł prawidłowo. Jeżeli jedno z pól pozostaje żółte lub kilka pól nie zmieniło barwy, jest to sygnał oznaczający nieprawidłowy cykl sterylizacyjny.
  2. Przyrząd P C D. Opis zdjęcia. Zdjęcie przedstawia okrągłą polipropylenową tubę ułożoną poziomo. Na szczycie metalowy zakrzywiony zaczep i gwint z otworem w środku. Po prawej stronie gwintu zakrętka. Część zakrętki wchodząca do tuby ma postać krótkich białych szczypiec.
  3. Test przed sterylizacją. Opis zdjęcia. Zdjęcie przedstawia prostokątny, cienki, papierowy biały pasek ułożony poziomo. Po lewej stronie wzdłuż cztery żółte pola w równych odstępach. Po prawej nazwa firmy.
Wskaźnik do kontroli wsadu wraz z przyrządem testowym procesu PCD
Źródło: Zespół autorski Politechniki Łódzkiej i Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, licencja: CC BY-SA 3.0.
Wynik prawidłowy, wynik nieprawidłowy, wynik wątpliwy
RSTIKK0J0IVHl
Galeria zawiera osiemnaście ilustracji interaktywnych. Osiemnasta z osiemnastu. Tytuł Kontrola procesów sterylizacji parowej. Poniżej tekst. Wskaźnik do kontroli wsadu wraz z przyrządem testowym procesu PCD – wynik prawidłowy, wynik nieprawidłowy, wynik wątpliwy. Na ilustracji umieszczono trzy zdjęcia i 2 punkty interaktywne. Pod każdym z punktów znajduje się treść i nagranie z nią tożsame.
  1. Test prawidłowy – cztery pola na wskaźniku zmieniają barwę z żółtej na czarną. Opis zdjęcia. Prostokątny, cienki, biały pasek. Wzdłuż cztery czarne pola w równych odstępach.
  2. Wynik nieprawidłowy i wątpliwy – jeżeli jedno z pól pozostaje żółte lub kilka pól nie zmieniło barwy, jest to sygnał oznaczający nieprawidłowy cykl sterylizacyjny. Wszystkie testy wątpliwe są nieprawidłowe i wymagają powtórzenia procesu. Opis zdjęcia. Prostokątny, cienki, biały pasek. Wzdłuż cztery szare pola w równych odstępach. Na każdym polu drobne żółte kropki.
  3. Zdjęcie trzecie przedstawia prostokątny, cienki, biały pasek. Wzdłuż cztery szare pola w równych odstępach.
Wskaźnik do kontroli wsadu wraz z przyrządem testowym procesu PCD – wynik prawidłowy, wynik nieprawidłowy, wynik wątpliwy
Źródło: Zespół autorski Politechniki Łódzkiej i Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, licencja: CC BY-SA 3.0.

Powrót do spisu treściPowrót do spisu treści

3

Kontrola procesów sterylizacji niskotemperaturowej tlenkiem etylenu

R1JRMDNrKUDcO1
Ilustracja interaktywna. Tytuł Kontrola procesów sterylizacji niskotemperaturowej tlenkiem etylenu. Poniżej tekst. Wskaźnik chemiczny typu cztery. Na ilustracji umieszczono 4 zdjęcia i 4 punkty interaktywne. Pod każdym z punktów znajduje się treść i nagranie z nią tożsame.
  1. Tylko dotrzymanie wszystkich parametrów zapewnia prawidłową zmianę barwy z czerwonej na zieloną po ekspozycji na tlenek etylenu. Wskaźnik pomaga zidentyfikować błędy w procesie sterylizacji gazowej, wskazując lokalne nieprawidłowości.
  2. Test przed procesem, pole testowe koloru ciemno czerwonego. Opis zdjęcia. Prostokątny, biały, papierowy pasek. U góry symbol testu. W środku długa, pozioma, cienka czerwono-brązowa linia.
  3. Wynik prawidłowy – zmiana zabarwienia na wskaźniku z czerwonej na zieloną. Opis zdjęcia. Prostokątny, biały, papierowy pasek. U góry symbol testu. W środku długa, pozioma, cienka, zielona linia.
  4. Wynik nieprawidłowy i wątpliwy – wybarwienie pól na wskaźniku powinno być równomierne na całej powierzchni, a barwa ma być jednoznacznie zgodna z oczekiwaną. Wszystkie testy wątpliwe są nieprawidłowe i wymagają powtórzenia procesu. Opis zdjęcia. Prostokątny, biały, papierowy pasek. U góry symbol testu. W środku długa, pozioma, cienka, brązowa linia.
  5. Na czwartym zdjęciu prostokątny, biały, papierowy pasek. U góry symbol testu. W środku długa, pozioma, cienka, czerwono-pomarańczowa linia.
Kontrola procesów sterylizacji niskotemperaturowej tlenkiem etylenu – wskaźnik chemiczny typu 4
Źródło: Zespół autorski Politechniki Łódzkiej i Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, licencja: CC BY-SA 3.0.

Powrót do spisu treściPowrót do spisu treści

4

Kontrola procesów sterylizacji gazowej

R96fcAjDIzbMa1
Ilustracja interaktywna. Tytuł Kontrola procesów sterylizacji gazowej. Poniżej tekst. Wskaźnik biologiczny o szybkim odczycie. Na ilustracji umieszczono trzy zdjęcia i 4 punkty interaktywne. Pod każdym z punktów znajduje się treść i nagranie z nią tożsame.
  1. Po procesie sterylizacji należy wcisnąć zieloną zatyczkę wskaźnika biologicznego, skruszyć szklaną ampułkę w studzience kruszarki czytnika i opukiwać otwartą powierzchnię do momentu, gdy pożywka zwilży pasek ze sporami znajdującymi się w dolnej części fiolki. Następnie należy włożyć ampułkę do komory czytnika celem inkubacji, przestrzegając zaleceń producenta dotyczących czasu przetrzymywania.
  2. Test przed procesem, pole testowe koloru bordowego. Opis zdjęcia. Mała, okrągła, plastikowa probówka z zieloną zakrętką. Wewnątrz ampułka z zieloną substancją, sięgająca dwóch trzecich głębokości probówki. Na dnie mlecznobiała substancja. Na zewnątrz wokół probówki naklejka z brązowym paskiem.
  3. Wynik prawidłowy – po procesie sterylizacji wskaźnik chemiczny typu 1 na etykiecie ampułki testu biologicznego zmienia barwę z czerwonej na zieloną, co potwierdza, że test biologiczny był eksponowany na proces sterylizacji EO. Opis zdjęcia. Mała okrągła plastikowa probówka z zieloną zakrętką. Wewnątrz ampułka z zieloną substancją, sięgająca dwóch trzecich głębokości probówki. Na dnie mlecznobiała substancja. Na zewnątrz wokół probówki naklejka z zielonym paskiem.
  4. Wynik nieprawidłowy – inkubator ze wskaźnikiem biologicznym wydaje sygnał dźwiękowy, a na wyświetlaczu pojawia się symbol plus, co oznacza, że sterylizacja zakończyła się niepowodzeniem. Opis zdjęcia. Mała, okrągła, plastikowa probówka z zieloną zakrętką. Na dnie mlecznobiała substancja, powyżej warstwa zielonej substancji. Na zewnątrz wokół probówki naklejka z zielonym paskiem.
Kontrola procesów sterylizacji gazowej – wskaźnik biologiczny o szybkim odczycie
Źródło: Zespół autorski Politechniki Łódzkiej i Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, licencja: CC BY-SA 3.0.

Powrót do spisu treściPowrót do spisu treści

Miejsce na notatki

RIVy1MpyiGOkL
Miejsce na notatki (Uzupełnij).

Powiązane ćwiczenia