E-materiały do kształcenia zawodowego

E‑book – Chemiczna ochrona roślin

ROL.02. Chemiczna ochrona roślin i obsługa opryskiwacza ciągnikowego

bg‑green

Techniki wykonywania zabiegów chemicznej ochrony roślin

Przygotowanie cieczy użytkowej

Określanie dawki

Dawkę środka ochrony roślin należy dobrać zgodnie z zaleceniem producenta. Należy również wziąć pod uwagę fazę rozwojową roślin, ich kondycję, warunki pogodowe (wiatr, temperatura powietrza, temperatura gleby, wilgotność) oraz typ gleby. Stosowanie dawek obniżonych może prowadzić do wykształcenia odporności na substancje czynne środków ochrony roślin u organizmów zwalczanych.

Napełnianie opryskiwacza:

  • powinno odbywać się na nieprzepuszczalnym i utwardzonym podłożu, w miejscu, w którym środek nie rozprzestrzeni się w przypadku rozlania, rozsypania,

  • odmierzone ilości środków ochrony roślin wlewa się do zbiornika napełnionego częściowo wodą przy włączonym mieszadle/zgodnie z instrukcją obsługi opryskiwacza,

  • opróżniane opakowania po środkach ochrony roślin należy trzykrotnie przepłukać,

  • możliwe jest napełnianie opryskiwacza na specjalnym stanowisku z aktywnym biologicznie podłożem,

  • przy napełnianiu opryskiwacza na podłożu przepuszczalnym należy rozłożyć grubą folię do zbierania rozlanych lub rozsypanych preparatów.

Ważne!

Ciecz użytkową sporządza się bezpośrednio przed zabiegiem.

Oprysk przy użyciu belki opryskowej

Odpowiednio dopasowane ścieżki przejazdowe do szerokości belki opryskiwacza używanego w gospodarstwie zapobiegają się powstawaniu pasów roślin nieopryskanych, ale również ryzyka podwójnego oprysku.

Elementem technicznym, który wpływa znacząco na skuteczność oprysku, jest odpowiednie umieszczenie belki opryskowej. W zależności od typu rozpylaczy powinna ona znajdować się na wysokości 35–60 cm ponad wierzchołkami roślin lub powierzchnią opryskiwanego gruntu.

R15jjC9VE0JbV1
Ilustracja przedstawiająca prawidłowe i nieprawidłowe ustawienie belki opryskowej. Składa się ona z dwóch obrazków. Grafika pierwsza dotyczy prawidłowego ustawienia belki opryskowej. Schemat złożony jest z podstawy o kształcie rombu. Na nim znajduje się długa linia, która oddziela podstawię od ustawionych na niej pięciu trójkątów. Trójkąty ustawione są równo, a na nich znajduje się linia łącząca ich wierzchołki. Grafika druga dotyczy niepoprawnego ustawienia belki opryskowej. Podstawa jest nieregularna i podzielona. Trójkąty ułożone są nierówno, od najmniejszego do największego. Linia łącząca wierzchołki jest ustawiona pochyle.
Na ilustracji znajdują się dwa punkty interaktywne, po kliknięciu których pojawia się plansza z tekstem.
Punkt pierwszy. Prawidłowe ustawienie belki. Punkt ten znajduje się przy pierwszej grafice.
Punkt drugi. Nieprawidłowe ustawienie belki. Punkt ten znajduje się przy drugiej grafice.
Prawidłowe i nieprawidłowe ustawienie belki opryskowej
Na podstawie: G. Doruchowski, R. Hołownicki, Nowoczesna technika opryskiwania upraw polowych, Plantpress, Kraków 2001.
Źródło: Contentplus.pl sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.

Zbyt niskie ustawienie belki powoduje pozostawienie pasów nieopryskanych. Natomiast za wysokie wpływa na nierównomierny rozkład cieczy oraz jej znoszenie przez prądy powietrza.

Rn08Igq2N2Rp21
Ilustracja przedstawia wielosegmentową belkę opryskową. Belka znajduje się po prawej i po lewej stronie ciągnika. Podzielona jest na cztery segmenty. Na każdą ze stron ciągnika przypadają po dwa segmenty. Każdy segment belki posiada możliwość niezależnej zmiany swojego kąta pochylenia. Symbolizują to umieszczone na grafice strzałki. Do spodu belki przymocowane zostały czujniki pozwalające na ustalenie odległości pomiędzy podłożem a belką. Czujniki znajdują się na końcach belki, w miejscu jej „złamania” oraz w miejscu mocowania do ciągnika. Pod belką i ciągnikiem znajduje się nierówne podłoże. Ilustracja przedstawia takie ułożenie belki, aby kształt opryskiwanego podłoża był jak najlepiej odwzorowywany.
Na ilustracji znajduje się jeden punkt interaktywny, po kliknięciu którego pojawia się plansza z tekstem.
Punkt pierwszy. Przykład belki do oprysków, która dzięki wielosegmentowej konstrukcji oraz zastosowaniu czujników mierzących odległość rozpylaczy od łanu może dopasować się do powierzchni pola i tym samym umożliwić prawidłowy oprysk.
Belka wielosegmentowa
Źródło: Contentplus.pl sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.
RjeeQb8GTPAJe1
Ilustracja przedstawia niezależny system sterowania prawą i lewą belką. Na ilustracji znajdują się trzy obrazki. Wszystkie przedstawiają ciągnik, do którego tyłu przymocowana została belka z prawej oraz z lewej strony. Na każdym obrazku naniesione zostały strzałki symbolizujące możliwość podnoszenia belek góra-dół, a także niezależnej zmiany ich kąta pochylenia. Pierwszy obrazek przedstawia prawą belkę odchyloną do góry oraz lewą belkę pochyloną w dół. Drugi obrazek przedstawia prawą oraz lewą belkę odchylone do góry. Trzeci obrazek przedstawia prawą oraz lewą belkę pochylone w dół.
Na ilustracji znajduje się jeden punkt interaktywny, po kliknięciu którego pojawia się plansza z tekstem.
Punkt pierwszy. Przykład sterowania prawym i lewym skrzydłem belki opryskowej niezależnie od siebie za pomocą czujników ultradźwiękowych zamontowanych wzdłuż skrzydeł belki.
Niezależny system sterowania prawą i lewą belką
Źródło: Contentplus.pl sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.

Każdy opryskiwacz musi być wyposażony w sprawnie działający system filtracji. Ciecz przepływająca przez pompę i zawór rozdzielczy do rozpylaczy powinna być pozbawiona zanieczyszczeń mechanicznych, gdyż zmniejszają one żywotność elementów układu cieczowego. Zanieczyszczenia powodują zapychanie rozpylaczy i uniemożliwiają poprawne wykonanie opryskiwania.

RXa4eSv0E6svo1
Ilustracja interaktywna przedstawiająca kolejność filtrowania cieczy roboczej w opryskiwaczu. Kierunek przepływu cieczy roboczej oznaczono za pomocą zielonej strzałki. Na jej tle rozmieszczono pięć filtrów. Mają owalny kształt. Wewnątrz umieszczona została siatka. Filtry różnią się gęstością układu oczek. Zgodnie z kierunkiem przepływu cieczy, filtr o najmniejszej gęstości rozmieszczenia oczek znajduje się na samym początku układu, natomiast ten o największym zagęszczeniu oczek usytuowany jest na jego końcu. Pierwszym elementem układu filtrowania cieczy roboczej w opryskiwaczu jest sito wlewowe. Zalecana wielkość oczka siatki to około sześć dziesiątych milimetra (od dwudziestu do trzydziestu mesz). Drugim elementem jest filtr ssący. Zalecana wielkość oczka siatki to od sześciu dziesiątych do trzech dziesiątych milimetra (od trzydziestu do pięćdziesięciu mesz). Trzecim elementem jest filtr ciśnieniowy główny. Zalecana wielkość oczka siatki to od trzech dziesiątych do piętnastu setnych milimetra (od pięćdziesięciu do stu mesz). Czwartym elementem jest filtr ciśnieniowy sekcyjny. Zalecana wielkość oczka siatki to od trzech dziesiątych do piętnastu setnych milimetra (od pięćdziesięciu do stu mesz). Piątym elementem jest filtr indywidualny. Zalecana wielkość oczka siatki to od trzech dziesiątych do około ośmiu tysięcznych milimetra (od pięćdziesięciu do dwustu mesz).
Mesz to termin określający liczbę oczek siatki przypadających na cal bieżący sita.
Na ilustracji znajduje się pięć punktów interaktywnych, po kliknięciu których pojawia się plansza z tekstem.
Punkt pierwszy. Sito wlewowe.
Punkt drugi. Filtr ssący.
Punkt trzeci. Filtr ciśnieniowy główny.
Punkt czwarty. Filtr ciśnieniowy sekcyjny.
Punkt piąty. Filtr indywidualny.
Grafika przedstawia kolejność filtrowania cieczy roboczej w opryskiwaczu
Na podstawie: G. Doruchowski, R. Hołownicki, Nowoczesna technika opryskiwania upraw polowych, Plantpress, Kraków 2001.
Źródło: Contentplus.pl sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.

Przy sprzyjających warunkach atmosferycznych drobne krople cieczy zapewniają lepsze pokrycie niż krople grube. Dobre pokrycie zapewnia właściwe działanie środków ochrony roślin o działaniu kontaktowym. Umożliwia to również stosowanie obniżonych dawek cieczy opryskowej na jednostkę powierzchni.

RoB6gGXcBg2Kq
Grafika przedstawia wpływ wielkości kropli na stopień pokrycia opryskiwanej powierzchni
Na podstawie: G. Doruchowski, R. Hołownicki, Nowoczesna technika opryskiwania upraw polowych, Plantpress, Kraków 2001.
Źródło: Contentplus.pl sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.
R19U0OsNH6utR
Źródło: pixabay.com, domena publiczna.
Ciekawostka

Drony wykorzystywane są w rolnictwie!

Drony rolnicze w nowoczesnych gospodarstwach rolniczych wspomagają rolników w takich czynnościach jak np. wykonywanie okresowych oprysków. Maszyny sterowane są zdalnie, dlatego nie wymagają obecności operatora w miejscu pracy drona.

R1CL0r0o2g6yN
Drony wspomagają pracę rolników na polu bawełny
Źródło: pixabay.com, domena publiczna.

Miejsce na notatki

Ry96mqIR6Q5fu
Miejsce na notatki (Uzupełnij).