Lokalizacja i funkcjonowanie elementów sieci gminnej
Budowa sieci szerokopasmowej, niezależnie od tego, czy będzie to sieć szkieletowa, dystrybucyjna czy dostępowa – jest działaniem, które nigdy się nie kończy, gdyż sieć stale podlega rozmaitym modyfikacjom oraz jest rozbudowywana o nowe elementy.
Centrum Zarządzania Siecią (CZS), stanowiące Główny Węzeł Sieci Światłowodowej, do którego podłączone zostaną lokalne stacje bazowe, instaluje się najczęściej w budynkach gminnych – przede wszystkim ze względów własnościowych.
Instalację CZS poprzedzić musi adaptacja pomieszczeń, która obejmuje wykonanie m.in. następujących prac: wymianę drzwi pomieszczenia, wykonanie systemowej podłogi technologicznej (na zdjęciu poniżej), wykonanie systemu klimatyzacji z nadmuchem umieszczonym w podłodze technologicznej lub zastosowanie klimatyzowanych szaf serwerowych, wykonanie instalacji przeciwpożarowej w postaci czujników dymu wraz z centralą sygnalizacji pożarowej.
Wszystkie nieruchomości wybrane dla stałych instalacji światłowodowych muszą spełniać wymagania w zakresie wysokości zabudowy, widoczności optycznej w ramach sieci bezprzewodowej z obiektami wytypowanymi wstępnie na instalacje pośredniczące WiMAX/WiFi oraz posiadać niezbędną infrastrukturę budowlaną i elektryczną umożliwiającą wykonanie stacji bazowych.
Anteny stacji bazowych umieszcza się na dachach budynków lub wierzchołkach budowli z wykorzystaniem dodatkowych antenowych konstrukcji wsporczych.
Urządzenia nadawczo‑odbiorcze instaluje się w dedykowanej szafie technologicznej zlokalizowanej we wskazanym przez administratora obiektu miejscu, w budynku lub na zewnątrz.
Szafę technologiczną przyłącza się do sieci zasilania elektrycznego. Stacje bazowe umożliwiają emisję sygnału internet w technologii radiowej Wimax.
Elementem sieci gminnej są zazwyczaj także bezprzewodowe punkty dostępowe, zapewniające usługę bezpłatnego dostępu do internetu.
Konstrukcja kanalizacji teletechnicznej wraz z dostawą okablowania światłowodowego i uruchomieniem światłowodowej sieci szkieletowej wraz z wprowadzeniem kabli do wewnątrz budynków i montaż szaf światłowodowych zakłada budowę sieci światłowodowej z wykorzystaniem rurowych ciągów ziemnych.
Łączna długość trasowa sieci gminnej wynosi zazwyczaj kilkadziesiąt kilometrów tras. Od węzła dostępowego do węzła głównego należy doprowadzić co najmniej 4 włókna światłowodowe jednomodowe.
Wróć do spisu treściWróć do spisu treści