Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
R1ItCl283fF1D
Na zdjęciu znajduje się stado mew lecących nad morzem. Ptaki znajdują się na tle nieba. Mają szeroko rozpostarte skrzydła, ich pióra mają kolor biały, a końcówki skrzydeł czarny. Ciało ptaków jest białe, czerwone, nogi są ciasno przytulone do niewielkich, białych ogonów. Głowę mają okrągłą, znajdują się na niej czarne oczy i czarne, dość krótkie dzioby. Za okiem widoczna jest czarna plama.

Mechanizmy wentylacji płuc u kręgowców lądowych

Oddychanie ptaków wspomagają worki powietrzne, które zapewniają przepływ świeżego powietrza w płucach zarówno przy wdechu, jak i przy wydechu.
Źródło: Pixabay, domena publiczna.

Ciągła i naprzemienna wentylacja związana jest z tłoczeniem lub zasysaniem powietrza. Za wentylację płuc kręgowców lądowych odpowiadają ruchy wentylacyjne, polegające na aktywnym, rytmicznym wprowadzaniu powietrza do płuc podczas wdechu i biernym usuwaniu go na zewnątrz przy wydechu.

Twoje cele
  • Omówisz mechanizm wentylacji płuc u płazów, gadów, ptaków i ssaków.

  • Wyjaśnisz różnice między tłoczącym a ssącym mechanizmem wentylacji płuc.

  • Wykażesz rolę w wentylacji płuc dna jamy gębowej, worków powietrznych i przepony.