Konserwacja miernika TDR po użyciu
Po wykonaniu pomiaru przy użyciu miernika TDR, warto pamiętać o prawidłowej konserwacji i przechowywaniu tego urządzenia.
Przede wszystkim należy upewnić się, że miernik jest wyłączony i odłączony od źródła zasilania przed przystąpieniem do dalszych działań.
Po pierwsze, należy delikatnie wyczyścić zewnętrzną powierzchnię miernika przy użyciu np. miękkiej i czystej ściereczki. Jeżeli występują uporczywe zabrudzenia, można użyć delikatnego środka czyszczącego przeznaczonego do czyszczenia optycznych i elektronicznych urządzeń.
Warto jest zadbać o ochronę ekranu miernika TDR. W tym celu warto jest użyć specjalnej folii ochronnej lub chusteczki do ekranów, aby zapobiec zarysowaniom i uszkodzeniom.
Po wyczyszczeniu należy włożyć miernik TDR do odpowiedniego etui lub futerału ochronnego (dostarczonego przez producenta), żeby zapobiec uszkodzeniom mechanicznym podczas przechowywania lub transportu. Urządzenie powinno być pieczołowicie zabezpieczone przed różnego rodzaju wstrząsami i upadkami.
Należy zabezpieczyć również wejścia, porty i złącza miernika TDR. W tym celu można użyć osłon ochronnych lub pokryw złączy, żeby zapobiec dostawaniu się pyłu, brudu lub wilgoci do urządzenia.
Tak zabezpieczone urządzenie należy przechowywać w suchym i czystym miejscu, z dala od nadmiernego ciepła, wilgoci, pyłu i agresywnych substancji chemicznych. Miernik trzeba utrzymywać w temperaturze i wilgotności zgodnej z zaleceniami producenta.
Korzystając z miernika TDR, należy regularnie sprawdzać terminy i wymagania dotyczące jego kalibracji. Użytkownik miernika powinien wykonywać przeglądy techniczne zgodnie z zaleceniami producenta, aby utrzymać urządzenie w optymalnym stanie.