Scenariusz lekcji

Temat lekcji

Algorytmy rozwiązujące problemy liczbowe

Cele lekcji

Wiadomości

Uczeń potrafi:

  • wymienić przykłady klasycznych algorytmów służących rozwiązywaniu problemów liczbowych;

  • opisać algorytm wyszukiwania minimum i maksimum;

  • podać definicje programowania strukturalnego i procedury;

  • opisać zastosowanie zmiennych w algorytmie.

Umiejętności

Uczeń potrafi:

  • analizować przebieg wykonania algorytmów;

  • stosować podstawowe techniki algorytmiczne – warunek, pętla;

  • zapisywać, testować i wykonywać algorytmy za pomocą komputera;

  • modyfikować algorytmy;

  • zapisywać algorytmy za pomocą schematów blokowych w programie ELI.

Metody nauczania

  • pogadanka;

  • laboratoryjna z elementami wykładu i pokazu.

Środki dydaktyczne

  • podręcznik.

Uwarunkowania techniczne

  • lokalna sieć komputerowa składająca się ze stanowisk uczniowskich z zainstalowanym programem Power Point;

  • projektor multimedialny.

Przebieg lekcji

Etap

Zadanie

Przebieg realizacji

Uwagi do realizacji

Faza przygotowawcza

– czynności organizacyjne (5 min)

– wprowadzenie do tematu lekcji (20 min)

  • przypomnienie pojęcia algorytmu

  • podanie przez uczniów przykładów algorytmów i zadań niealgorytmicznych

  • omówienie cech algorytmu (poprawność, jednoznaczność, szczegółowość, uniwersalność)

  • omówienie sposobów przedstawiania algorytmu

  • przypomnienie elementów schematu blokowego

  • podanie tematu lekcji

  • przedstawienie zagadnień, które zostaną omówione na lekcji, zaciekawienie uczniów jej treścią

Faza realizacyjna

– budowanie algorytmów w progra‑mie ELI (50 min)

  • zapoznanie się uczniów z opisem zadania umieszczonym w podręczniku

  • analiza algorytmu losowania liczb (plan działania)

  • analiza schematu blokowego realizującego algorytm losowania liczb

  • zbudowanie schematu blokowego w programie ELI

  • odgadywanie liczby wylosowanej przez komputer

  • powtórna analiza schematu blokowego realizującego algorytm

  • określenie przeznaczenie zmiennej Ile

  • zapoznanie uczniów z pojęciem i przeznaczeniem narzędzia Taśm

  • omówienie operacji wykonywanych za pomocą narzędzia Taśma

  • utworzenie algorytmu do zgadywania liczb z wykorzystaniem narzędzia Taśma

  • zaprojektowanie algorytmu obliczania wartości kwadratu wprowadzonej liczby

  • utworzenie w programie ELI algorytmu z wykorzystaniem zmiennych

  • uruchomienie schematu i analiza działania algorytmu

  • przypomnienie przeznaczenie zmiennych

  • omówienie algorytmu wyszukującego minimum

  • utworzenie schematu w programie ELI

  • testowanie algorytmu

  • omówienie metody działania algorytmu wyszukiwania maksimum

  • modyfikacja w schemacie blokowym algorytmu

  • testowanie algorytmu

– poznanie pojęć: programowanie strukturalne i procedura (10 min)

  • otworzenie algorytmu Test w programie ELI

  • wykonanie algorytmu Test

  • analiza działania algorytmu

  • wyróżnienie głównych modułów algorytmu

  • omówienie pojęć: programowanie strukturalne i procedura

Faza podsumowująca

– podsumowanie 

(5 min)

  • przypomnienie poznanych na lekcji algorytmów

  • przypomnienie sposobu wyszukiwania maksimum i minimum

  • przypomnienie zastosowań narzędzia Taśma

  • przypomnienie podstawowych pojęć dotyczących programowania strukturalnego

Bibliografia

[1] Białowąs J., Chmielewska K., Jakutowicz M., Mordaka M., Wojciechowski Z., Informatyka 2000. Poradnik metodyczny dla nauczycieli gimnazjum (I rok nauki), CD‑ROM, Wydawnictwo „Czarny Kruk”, Bydgoszcz 2002.

[2] Mordaka M., Lipski J., Gulgowski M., Informatyka 2000. Podręcznik dla gimnazjum (klasa 2), Wydawnictwo „Czarny Kruk”, Bydgoszcz 2000.

Załączniki

Czas trwania lekcji

2 x 45 minut

Uwagi

R1Q71HbsuriZl

Pobierz załącznik

Plik PDF o rozmiarze 82.67 KB w języku polskim
R1ZZgvHWQle6J

Pobierz załącznik

Plik DOC o rozmiarze 88.50 KB w języku polskim