Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki

Scenariusz lekcji

Temat lekcji:

Algorytmy zachłanne.

Cele wyrażone operacyjnie:

Wiadomości:

Uczeń potrafi:

  • podać definicję metody zachłannej stosowaną w algorytmice;

  • wymienić cechy algorytmów zachłannych;

  • opisać algorytm wydania reszty (problem kasjera).

Umiejętności:

Uczeń potrafi:

  • stosować metodę zachłanną do rozwiązywania problemów;

  • omówić algorytm rozwiązania problemu wydania reszty (problemu kasjera);

  • zapisać w postaci listy kroków algorytm rozwiązujący problem kasjera;

  • podać przykłady innych problemów wykorzystujących metody zachłanne rozwiązania problemu.

Metody nauczania

  • pogadanka;

  • laboratoryjna z elementami wykładu i pokazu.

Środki dydaktyczne

  • Visual Studio .NET;

  • zestawy zadań i programów; materiały dostępne w portalu www.programuj.edu.pl ;

  • e‑podręcznik, rozdział 23: Algorytmy zachłanne; materiały dostępne w portalu www.programuj.edu.pl.

Uwarunkowania techniczne

  • lokalna sieć komputerowa składająca się ze stanowisk uczniowskich z zainstalowanym MS VB .NET i PowerPoint;

  • projektor multimedialny.

Przebieg lekcji

Etap

Zadanie

Przebieg realizacji

Uwagi do realizacji

Faza przygotowawcza

Czynności organizacyjne (2 min)

Przypomnienie wiadomości potrzebnych do przeprowadzenia lekcji (3 min)

  • przypomnienie pojęć: analiza, problem, projekt;

  • przypomnienie modelu piłki baseballowej;

  • przypomnienie poznanych metod algorytmiki („dziel i zwyciężaj”).

Faza realizacyjna

Omówienie metody zachłannej w rozwiązywaniu problemów (5 min)

  • przedstawienie metody zachłannej używanej w algorytmie;

  • analiza i wyszczególnienie cech charakterystycznych dla tej metody;

  • przykłady problemów, gdzie wykorzystywana jest metoda zachłanna.

E‑podręcznik: strona 23.1

Omówienie problemu kasjera (5 min)

  • przedstawienie i analiza problemu wydawania reszty (problemu kasjera);

  • zapisanie algorytmu rozwiązującego problem kasjera w postaci listy kroków;

  • zapisanie algorytmu rozwiązującego problem kasjera w postaci schematu blokowego.

E‑podręcznik: strona 23.9

Implementacja algorytmu rozwiązującego problem kasjera (15 min)

  • otwarcie nowego projektu Kasjer;

  • zaprojektowanie struktur danych potrzebnych do realizacji algorytmu;

  • zaprojektowanie interfejsu użytkownika;

  • zaprojektowanie procedur realizujących algorytm i kodowanie programu;

  • sprawdzenie poprawności działania programu.

Inne algorytmy wykorzystujące metodę zachłanną (10 min)

  • omówienie problemu konika szachowego;

  • otwarcie rozwiązania konik szachowy.sln;

  • analiza sposobu rozwiązania problemu;

  • omówienie problemu 8 hetmanów;

  • otrawcie rozwiązania 8hetmanow.sln;

  • analiza sposobu rozwiązania problemu.

Programu konik szachowy.sln8hetmanow.sln znajdują się na portalu Otwartej Szkoły

Materiały dostępne na portalu www.programuj.edu.pl

Podsumowanie lekcji
(5 min)

  • przypomnienie cech programowania zachłannego;

  • przypomnienie poznanych algorytmów rozwiązywanych tą metodą.

Bibliografia

[1] Gantenbein H., Dunn G., Kalani A., Payne Ch., Thangarathinam T., MS Visual Basic.NET 2003 Księga eksperta, Helion, Gliwice 2006.

[2] Kimmel P., Visual Basic.NET Księga eksperta, Helion, Gliwice 2003.

[3] MacDonald M., MS Visual Basic .NET księga przykładów, MicrosoftPress, Warszawa 2004.

[4] Mackenzie D., Shakery K., Visual Basic .NET dla każdego, Helion, Gliwice 2002.

[5] Sysło M. M., Algorytmy, WSiP, Warszawa, 1997.

[6] Wirth N., Algorytmy+struktury danych=programy, WNT, Warszawa 1999.

Załączniki

Czas trwania lekcji:

1 x 45 minut

Uwagi

R1EyLzBAvBVGe

Pobierz załącznik

Plik PDF o rozmiarze 90.59 KB w języku polskim
RBSl0dzoxNAuO

Pobierz załącznik

Plik DOC o rozmiarze 76.50 KB w języku polskim