Animacja
Dlaczego Księżyc przechodzi przez fazy?
Animacja pokazuje ruch Księżyca wokół Ziemi. Ze względu na jego oświetlenie przez Słońce w różnych położeniach orbity widzimy inny fragment tarczy Księżyca. Obejrzyj animację, analizując dokładnie każdy etap tego ruchu.
Opis animacji.
Na czarnym ekranie pojawia się biały sześcian złożony z mniejszych białych sześcianów. Po chwili zamienia się on w biały kwadrat znajdujący się w centralnej części ekranu. Po prawej stronie od białego, małego kwadratu pojawia się napis dlaczego Księżyc przechodzi przez fazy. Po chwili na czarnym tle po lewej stronie ekranu widoczna jest Ziemia w postaci szarej kuli wirującej w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara. Wokół Ziemi widoczna jest eliptyczna orbita widoczna w postaci jasnej linii, po której krąży mniejsza szara kula Symbolizująca Księżyc. Księżyc porusza się po orbicie w kierunku również przeciwnym do ruchu wskazówek zegara. U góry centralnie nad Ziemią widoczne jest małe żółte koło opisane jako położenie Słońca. Księżyc krążąc po orbicie wokół Ziemi jest zacieniany w taki sposób, że ciemna strona Księżyca skierowana jest od Słońca a jasna ku niemu. Po prawej stronie ilustracji widoczna jest tarcza Księżyca Które w trakcie ruchu zaciemniana jest od prawej części. Kiedy cała tarcza Księżyca jest ciemna zaczyna się ona rozjaśniać również od prawej strony. Stopnień zaciemnienia Księżyca zależy od tego w jakiej pozycji orbity się on znajduje. Kiedy Księżyc jest na linii łączącej Ziemię i położenie Słońca i jest pomiędzy nimi to cała tarcza jest zaciemniona. Kiedy znajduje się na tej samej linii ale Ziemia znajduje się pomiędzy Słońcem i Księżycem jego cała tarcza jest oświetlona. Po chwili na ekranie pojawia się na białym tle niebieski napis Fizyka dziewięćset pięćdziesiąt kapsułek. W dolnej części ekranu pojawiają się z lewej strony logo Wydziału Fizyki Politechniki Warszawskiej, na środku logo Funduszy Europejskich i po prawej stronie logo Unii europejskiej i flaga Unii europejskiej.
Film dostępny pod adresem https://zpe.gov.pl/a/DCpk10mx
Wysłuchaj alternatywnej ścieżki lektorskiej
Uzupełnij tekst.
28,5, pierwszej kwadry, nów, nowiu, pełnia, druga kwadra, jest częściowo, jest całkowicie, 31,5, 27,5, nie jest, 29,5, pełni
Co ................................ dnia Księżyc zaczyna swój cykl od ................................, kiedy jego tarcza ................................ widoczna. W połowie miesiąca następuje ................................. Wtedy Księżyc ................................ oświetlony.
Zaznacz zdania prawdziwe.
- W czasie równonocy jesiennej i wiosennej widoczność faz Księżyca jest najlepsza.
- W czasie przesilenia zimowego na półkuli północnej najdłużej możemy podziwiać piękno Księżyca.