Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki

Cykl pracy czterosuwowego silnika spalinowego

Obejrzyj animację przedstawiającą pracę silnika czterosuwowego, a następnie odpowiedz na umieszczone poniżej polecenia.

R138ZVleqyv1O
Wysłuchaj alternatywnej ścieżki lektorskiej.
Polecenie 1
R16l3O93dWqGw
Cykl pracy czterosuwowego silnika benzynowego odpowiada, w przybliżeniu, termodynamicznemu cyklowi Otta, który przedstawiono na poniższym rysunku. Cykl ten składa się z naprzemiennie występujących przemian izobarycznych i adiabatycznych.

Na zamieszczonym rysunku, przy właściwych przemianach, umieść jeden z poniższych podpisów:

1. Q>0 (do silnika jest dostarczane ciepło),
2. Q<0 (silnik oddaje ciepło do otoczenia),
3. W<0 (silnik wykonuje pracę),
4. W>0 (siła zewnętrzna wykonuje pracę).
Źródło: Politechnika Warszawska, Wydział Fizyki, licencja: CC BY 4.0.
1
Polecenie 1

Dlaczego ten silnik nazywany jest czterosuwowym?

uzupełnij treść
1
Polecenie 2

Każdy silnik termodynamiczny pobiera ciepło (QIndeks dolny pobrane>0), którego część zamienia na pracę (W<0), a pozostałą część (QIndeks dolny oddane<0) oddaje do otoczenia (zob. Polecenie 1.). Przeanalizuj cykl pracy spalinowego silnika czterosuwowego i odpowiedz, w którym momencie cyklu silnik pobiera ciepło i skąd ono pochodzi, a także kiedy i dokąd ciepło jest oddawane.

uzupełnij treść
1
Polecenie 2

W silniku czterosuwowym cykl pracy przypada na dwa obroty wału korbowego. Jest to równoważne czterem ruchom tłoka. Na ile obrotów wału korbowego silnika czterosuwowego przypada suw pracy?

uzupełnij treść
1
Polecenie 3

W silniku o zapłonie samoczynnym (znanym jako silnik wysokoprężny lub silnik Diesla) do cylindra dostarczana jest nie mieszanka paliwowo‑powietrzna, ale samo powietrze, które sprężane jest w trakcie suwu sprężania do bardzo wysokiego ciśnienia (stąd nazwa - silnik wysokoprężny). Temperatura panująca wówczas w cylindrze może osiągać nawet 2000C. Kiedy tłok zbliża się do swojego najwyższego położenia następuje wtrysk rozpylonego paliwa, które zapala się samoczynnie po przekroczeniu w komorze spalania temperatury jego zapłonu.

Zastanów się, jakiego podstawowego elementu występującego w silniku benzynowym omówionym w animacji brakuje w silniku Diesla?

uzupełnij treść