Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki

Jak działa piorunochron

Obejrzyj animację przedstawiającą zasadę działania i funkcje piorunochronu umieszczonego w najwyższym punkcie budynku.

Następnie odpowiedz na pytania zamieszczone pod materiałem.

R1QyZhTxCJCBo

Opis alternatywny Animacji
Na początku filmu na czarnym tle pojawia się kilkanaście małych sześcianów, które łączą się w jeden duży sześcian. Sześcian następnie kurczy się i staje się kwadratem. Na prawo od kwadratu pojawia się tytuł filmu, odczytywany przez lektora. Obraz zmienia się. W kadrze widoczny jest stojący dom, ziemia oraz chmury na niebie. Na dachu domu pojawia się piorunochron, który połączony jest przewodem z kawałkiem metalu umieszczonym w ziemi. Następnie, w obszarze ziemi pojawiają się znaki plusa wskazujące na ładunek dodatni oraz znaki minus, wskazujące na ładunek ujemny w dolnej części chmur. Następnie, na piorunochronie indukuje się ładunek dodatni, oznaczony znakami plus, a w kawałku metalu w ziemi pojawia się ładunek ujemny, oznaczony znakami minus. W okolicy piorunochronu pojawiają się symbolicznie przedstawione atomy złożone z jądra i elektronów. Podczas wyładowania koronowego ładunki ujemne i dodatnie rozdzielają się. Dodatnie płyną do chmury, gdzie neutralizują część ładunku ujemnego, znika część znaków minus z chmury. Chwilę później ładunki pojawią się ponownie. Z chmury wyłania się piorun, który uderza w piorunochron. Widoczny jest przepływ ładunku ujemnego z piorunochronu, przez drut i kawałek metalu do ziemi. Na końcu animacji pojawia się biała plansza. Na środku planszy pojawia się logo projektu „Fizyka 950 kapsułek” Elementy logo są w kolorze niebieskim. Słowo fizyka jest napisane dużymi literami. Na prawo, mniejszym rozmiarem pisma umieszczona jest liczba dziewięćset pięćdziesiąt, a pod nią słowo kapsułek. Na lewo od słowa fizyka znajduje się kilkanaście plam w kształcie kół o różnych rozmiarach układających się we fragment kuli. Na dole ekranu pojawiają się w jednym rzędzie trzy logo tej samej wielkości, mniejsze od logo Fizyka 950 kapsułek. Najbardziej na lewo znajduje się logo Wydziału Fizyki Politechniki Warszawskiej. Składa się ono z kwadratu o czarnych bokach. W środku kwadratu wrysowany jest fragment fali. Na prawo od kwadratu, większymi literami, w dwóch wierszach napisane jest Wydział Fizyki, a w trzecim wierszu, dużo mniejszymi literami napisane jest Politechnika Warszawska. Środkowe logo to logo Funduszy Europejskich. Składa się ono z niebieskiego trapezu, w którym widoczne są trzy gwiazdy biała, czerwona i żółta. Na prawo od trapezu, w dwóch wierszach napisane jest Fundusze Europejskie, a w trzecim wierszu, mniejszą czcionką napisane jest Wiedza Edukacja Rozwój. Najbardziej po prawej stronie znajduje się logo Unii Europejskiej. W jego lewej części znajduje się w jednym wierszu napis Unia Europejska. Na prawo od napisu znajduje się granatowy prostokąt, w którego środku umieszczono dwanaście żółtych gwiazd pięcioramiennych. Gwiazdy ułożone są w koło.

Polecenie 1
R9gG51ztElZLN
Po obejrzeniu animacji zaznacz, które stwierdzenia są poprawne. Możliwe odpowiedzi: 1. Piorunochron odpycha pioruny na sąsiednie budynki., 2. Piorunochron zmniejsza różnicę potencjałów pomiędzy chmurą a budynkiem, na którym jest zainstalowany oraz sąsiednimi budynkami., 3. Piorunochron zmniejsza różnicę potencjałów pomiędzy chmurą a budynkiem, na którym jest zainstalowany, a zwiększa między chmurą a sąsiednimi budynkami.
RIu54n2ExtXVz
Ćwiczenie 1
Ćwiczenie alternatywne. Zaznacz poprawne stwierdzenia: Możliwe odpowiedzi: 1. Piorunochron całkowicie zapobiega uderzeniu pioruna., 2. Piorunochron sprawia, że ładunek z uderzenia pioruna może bezpiecznie spłynąć do ziemi., 3. Piorunochron zmniejsza prawdopodobieństwo uderzenia pioruna, gdyż obniża różnicę potencjałów między chmurą a budynkiem., 4. Piorunochron odpycha pioruny w inne miejsca.
Polecenie 2

Wyobraźmy sobie dwa podobne budynki, stające w bliskim sąsiedztwie. Czy zainstalowanie piorunochronu wyłącznie na jednym z budynków zwiększy prawdopodobieństwo uderzenia pioruna w drugi budynek?

uzupełnij treść