Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
1
Polecenie 1

Uruchom aplet symulujący działanie notacji wycinkowej (ang. slice notation) dla tablicy dwuwymiarowej.

Przyjrzyjmy się przykładowi.

Linia 1. A otwórz nawias kwadratowy 2 dwukropek dwukropek 3 przecinek 9 dwukropek dwukropek minus 2 zamknij nawias kwadratowy.

Ogólny zapis notacji wycinków:

Linia 1. a otwórz nawias kwadratowy start dwukropek stop dwukropek krok zamknij nawias kwadratowy.

W przykładzie widzimy jednak zapis z przecinkiem. Odnosi się on do tego, że do czynienia mamy z tablicą dwuwymiarową. Pierwsza część zapisu odnosi się do wierszy, druga do kolumn. Rozłóżmy ją tak, żeby była zrozumiała.

Elementy wycinka indeksujemy od wiersza o indeksie 2 aż do końca (zapis ::). Wybieramy co trzeci wiersz (krok wynosi 3).

Podobnie w przypadku kolumn. Zaczynamy od kolumny o indeksie 9, ale tym razem liczymy od końca do początku tablicy z krokiem 2.

Przetestuj różne możliwości – czy zawsze wiesz, jaki wynik otrzymasz?

R1NC1uaYXHjdr
Źródło: Contentplus.pl sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.

Grafika interaktywna przedstawia sposób działania notacji wycinkowej w języku Python z wykorzystaniem tablicy dwuwymiarowej.

Użytkownik może edytować notację wycinkową, podczas tego zmienia się oznaczenie, które elementy z tabeli zostaną wybrane.
Notacja działa według początek dwukropek koniec dwukropek krok.
Możliwe jest dodanie po przecinku zachowania według kolejnego wymiaru tabeli.
Wartość koniec to wartość indeksu, przed którym zostanie zakończone wybieranie elementów.

Polecenie 2
R11CLZdaaMy6O