Topnienie lodowców i jego skutki
Jak duże są zasoby lodu na Ziemi?
Całkowita powierzchnia lodu na świecie obejmuje aż 10% całkowitej powierzchni lądów. Łącznie cały lód lądowy zawiera około 75% wody słodkiej na Ziemi. Większość światowej objętości lodu znajduje się na Antarktydzie. Pod względem powierzchni zimowy śnieg i lód na półkuli północnej zajmują jednak największy obszar, wielkości średnio 23% powierzchni półkuli w styczniu.
Jak szybko znika pokrywa lodowa?
W 2019 roku lodowiec Okjökull, położony na Islandii, został oficjalnie pożegnany. To pierwsza tego typu „uroczystość” w historii. Lodowiec ten liczył sobie 700 lat. Proces zaniku lodowców i lądolodów ma różne tempo w różnych częściach Ziemi. Pasma górskie na średnich szerokościach geograficznych, takie jak Himalaje, Alpy, Góry Skaliste, Góry Kaskadowe i południowe Andy, a także izolowane szczyty tropikalne, takie jak Kilimandżaro w Afryce, wykazują jedne z największych proporcjonalnych strat lodowcowych. Wieloletnia zmarzlina najwolniej odpowiada na ocieplenie klimatu.
Wszystkie zmiany w obrębie kriosfery wskazują na jej znaczną redukcję przestrzenną. Zanikanie lodów morskich Arktyki oraz wyraźna redukcja zasięgu i mas lodowcowych na półkuli północnej potwierdzają, że zmiany kriosfery są nieodwracalne i nie ma możliwości zatrzymania lub spowolnienia tych procesów.
Dlaczego lodowce topnieją?
Cytując dra Jakuba Małeckiego: ,,Lodowcami rządzi klimat, a mówiąc bardziej precyzyjnie – ich bilans cieplny, czyli suma wszystkich zysków oraz strat energii”. Ocieplenie klimatu jest konsekwencją nieodpowiedzialnej działalności człowieka. Klimat oczywiście zmienia się w sposób naturalny, ale do drastyczności tych zmian – szczególnie w XX wieku – przyczynił się człowiek. Jak?
– Karczowanie lasów w celu przystosowania terenu pod wykorzystanie lub w celu poboru surowców zmniejsza produkcję tlenu.
– Wydobycie oraz spalanie surowców energetycznych przyczynia się do większej emisji gazów cieplarnianych, a co za tym idzie – do znacznego przyspieszenia efektu cieplarnianego.
Czy coś nam grozi na skutek stopienia się pokryw lodowych?
Przede wszystkim ocieplanie klimatu i wzrost poziomu mórz. Oba te procesy będą postępować, a zatrzymanie konsekwencji tych zjawisk jest bardzo trudne, wręcz niemożliwe. Obecnie możemy już obserwować szereg gwałtownych zjawisk pogodowych, za które pośrednio lub bezpośrednio odpowiedzialne jest ocieplenie klimatu – przykładem może być skala pożarów w Australii na przełomie 2019 i 2020 roku.