Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
Polecenie 1

Wysłuchaj audiobooka na podstawie tekstu Bomba megabitowa Stanisława Lema. Wyjaśnij, jaki stosunek przyjął autor do sztucznej inteligencji.

Zapoznaj się z treścią audiobooka na podstawie tekstu Bomba megabitowa Stanisława Lema. Wyjaśnij, jaki stosunek przyjął autor do sztucznej inteligencji.

R1Lr79pZk585s
Wybierz jedno nowe słowo poznane podczas dzisiejszej lekcji i ułóż z nim zdanie.
R1WoeLPultYGh
Nagranie dźwiękowe Stanisław Lem, Bomba megabitowa.
Stanisław Lem Bomba megabitowa

Zastąpić rozum?

I

1

Wszystkie wysiłki i metody mające sporządzić sztuczną inteligencję okazały się daremne — a przecież trwają już mniej więcej od półwiecza. Technologia myślenia czy rozumienia została niejako „wygaszona”, czy też zepchnięta na pobocze postępów, zmierzających do przysposobienia człowiekowi wsparcia intelektualnego (albowiem przecież nie tylko dla czczej zabawy ani po to, ażeby coś, ukryte przed oczyma, zdołało symulować inteligencję i tym samym zdać „egzamin Turinga”) — przez rozwijającą się bez poważniejszych, jak dotąd, przeszkód technologię „niewolnictwa przetwarzającego znaki” — czyli przez komputery, zdolne do pracy coraz szybszej i coraz szerzej ogarniającej sektory działań tradycyjnie „wyłącznie ludzkich”. Ostatnim nowym, kolejnym dopływem czy wzmocnieniem tego trendu stała się technologia łączności. Mam oczywiście na myśli wszelkiego rodzaju sieci. Jak się, nawiasem mówiąc, spodziewałem, zresztą nie tylko ja, z sieci dążącej w rozwoju do globalizacji (anglizacyjnej najpierw) poczynają się wyodrębniać części systemowe o znamionach specjalistycznych. Mówiąc po prostu, instytucje naukowe łączą się z innymi takimi instytucjami, banki z bankami, giełdy z giełdami, zaś poza tym mrowiem „cywilnym” na wpół widmowo zarysowują się zestroje łączności, których mianownikiem wspólnym jest sfera militariów od sztabów po ośrodki im podległe. Zarazem takie wyosobnienia specjalizacyjnie zasadne mogą też wchodzić ze sobą w łącznikowe związki, np. medycyna z farmakopeą, informacyjne zbiorniki ekspertowe jednej domeny z erudycyjnym skomprymowaniem danych innej domeny, o ile co się wydaje ludziom zawiadującym sieciami i ich „zwrotnicami” potencjalnie sensowne, jako płodne informacyjnie (symulacyjnie, diagnostycznie, anamnestycznieanamnestycznieanamnestycznie, ekonomicznie itd.).

Zastąpić rozum?

2

Wszystko to bardzo wyraźnie ulega przede wszystkim akceleracjiakceleracjaakceleracji „pozarozumowej”. Chcę powiedzieć po prostu, że żadna sieć, żadne jej pętle, układy, powiązania ich hierarchiczne, czy chociażby „tylko” służące grom i rozrywkom nadal „same z siebie” nie mają rozumu. Krztę „rozumu” zdają się mieć tu i ówdzie dzięki temu, że się fachowcy nauczyli po prostu znajdować — o ile to okazywało się w ogóle możliwe — „zastępniki” rozumu, przynajmniej cząstkowe, dzięki wykorzystywaniu wykrywanych przecież, chociażby lokalnie i nie nazbyt pewnie, „zrostów” syntaksy (składni formalnej) z semantycznym uniwersum, czyli z przestworzem sensów. Powstaje to wszystko, co stanowi centrum sporów o Artificial Intelligence i co stwarza dwa przeciwstawne obozy: tych, którzy uznają możliwość syntezy „maszynowego” (niekoniecznie tylko elektronicznego) rozumu i tych, którzy mają to zadanie za po wiek (wieków?) nieurzeczywistnialne.
Do tego się przecież sprowadza (chociaż nie ogranicza) wojna, toczona wokół „chińskiego pokoju” i jego który nie rozumiejąc wcale chińskiego języka, „razem z pokojem i dodatkowymi informacjami” zachowuje się (na wyjściu) tak, jak gdyby rozumiał to, co otrzymuje (po chińsku) na wejściu. O tym już pisałem i nie zamierzam się w dalszym ciągu niniejszych uwag wdawać w meritum owego sporu. Argumenty obu stron jednych przekonują, natomiast innych nie, i już w tym po prostu widać, do jakiego stopnia odpowiedź na pytanie o sztuczne rozumienie jest dzisiaj także KWESTIĄ WIARY (że jest tak albo że jest owak).

lem Źródło: Stanisław Lem, Bomba megabitowa, Kraków 1999, s. 73–74.
akceleracja
anamnestycznie
Polecenie 2

Zinterpretuj paradoksalność stwierdzenia Stanisława Lema, że poglądy na temat sztucznej inteligencji są kwestią wiary.

RUsliNepLeSWy
Wymyśl pytanie na kartkówkę związane z tematem materiału.
1
Pokaż ćwiczenia:
R1UP3aILYjG9I1
Ćwiczenie 1
Łączenie par. Oceń prawdziwość zdań. Zaznacz w tabeli P, jeśli zdanie jest prawdziwe, lub F – jeśli jest fałszywe.. Lot to brat Abrahama. Możliwe odpowiedzi: P, F. Abraham miał 99 lat, gdy Bóg zapowiedział narodziny jego syna.. Możliwe odpowiedzi: P, F. Bóg zapowiedział, że potomkowie Abrahama przez 40 lat będą niewolnikami.. Możliwe odpowiedzi: P, F. Abraham zmarł w Sychem.. Możliwe odpowiedzi: P, F. Sara rozpłakała się na wieść o tym, że urodzi syna.. Możliwe odpowiedzi: P, F. Trzej goście nawiedzili Abrahama, gdy odpoczywał pod palmami.. Możliwe odpowiedzi: P, F. Abraham usłyszał od Boga: „Weź twego syna jedynego, którego miłujesz, Izaaka, idź do Charanu i tam złóż go w ofierze na jednym z pagórków, jakie ci wskażę”.. Możliwe odpowiedzi: P, F
11
Ćwiczenie 2

Określ gatunek przedstawionych fragmentów prozy pochodzących z tomu Bomba megabitowa.

Rqk7V0KYuA9Xr
(Uzupełnij). (Uzupełnij). (Uzupełnij).
Rv47N44VaENuA2
Ćwiczenie 3
Styl naukowy (Uzupełnij). Styl potoczny (Uzupełnij).
21
Ćwiczenie 4

Na podstawie udzielonych powyżej odpowiedzi podaj funkcje wymieszania w tekście różnych typów wypowiedzi.

R1FAWIoNsiPAP
(Uzupełnij).
31
Ćwiczenie 5

Wyjaśnij zasadność tak częstego użycia w tekście Lema cudzysłowu.

RbKgYQ2FIZt9g
(Uzupełnij). (Uzupełnij).
31
Ćwiczenie 6

Napisz liczący co najmniej 200 słów tekst, w którym udowodnisz, że wywód Stanisława Lema ma charakter futurologiczny.

R1YGYH22imQXb
(Uzupełnij). (Uzupełnij).