Azja jest kontynentem wielkich geograficznych kontrastów. Termin kontrast wywodzi się z języka włoskiego i oznacza ‘ostro uwydatniające się różnice, sprzeczności i przeciwieństwa’. W Azji występuje wiele obszarów i cech środowiska przyrodniczego, które są wyjątkowe, jedyne w swoim rodzaju, niepowtarzalne – zestawione razem tworzą właśnie kontrasty.
Ry5V7VEfJYWGi
Aby zrozumieć poruszane w tym materiale zagadnienia, przypomnij sobie:
funkcje map tematycznych (umożliwiają one opis i porównanie środowiska przyrodniczego Azji).
Twoje cele
Wykażesz na podstawie map tematycznych, że Azja jest kontynentem wielkich geograficznych kontrastów.
Podasz przykłady geograficznych kontrastów w Azji.
Przedstawisz współzależności występujące w środowisku przyrodniczym w Azji.
icmJuzmjGe_d5e200
1. Położenie geograficzne Azji
Azja to największy kontynent na Ziemi. Jego powierzchnia wynosi 44,5 mln kmIndeks górny 22. Zwarty obszar lądowy leży w całości na półkuli północnej i rozciąga się od równika aż do wysokich, okołobiegunowych szerokości geograficznych północnych. Na półkuli południowej położonych jest wiele azjatyckich wysp, m.in. duża część Archipelagu Malajskiego. Azja leży też prawie w całości na półkuli wschodniej – jedynym obszarem Azji znajdującym się na półkuli zachodniej jest Półwysep Czukocki.
Azja i Europa stanowią zwarty blok lądu i często określa się je wspólną nazwą Eurazja. Granica między tymi kontynentami ma charakter umowny. Europa bywa nazywana wielkim półwyspem leżącym na zachodzie Azji. Na południowy zachód od Azji, za Kanałem Sueskim i Morzem Czerwonym, znajduje się Afryka. Od Ameryki Północnej Azję oddziela Cieśnina Beringa o szerokości ok. 85 km. Położenie geograficzne Azji przedstawia mapa.
RRoaQYshROnLr
R1RrRQHsUGUbB
Polecenie 1
RA3Y3lT76YYnm
Polecenie 2
R1OxT4zXd3ZWM
Polecenie 3
RlCdK7fWRIKBH
Polecenie 4
RBFJjjbNn5M7W
R9i6j8avvdZAd
Polecenie 5
R17IAQeJM0jMN
icmJuzmjGe_d5e254
2. Ukształtowanie powierzchni Azji
Polecenie 6
Zapoznaj się z danymi w tabeli, a następnie przeanalizuj mapę hipsometryczną Azji.
Zapoznaj się z danymi w tabeli poniżej oraz z opisami map hipsometrycznych Azji.
11
Udział wielkich form powierzchni Ziemi w ogólnej powierzchni Azji
Depresje
Niziny
Wyżyny
Góry
Poniżej poziomu morza
0‑200 m n.p.m.
200‑500 m n.p.m.
500‑2000 m n.p.m.
2000‑5000 m n.p.m.
>5000 m n.p.m.
1,2%
23,2%
23,7%
38,9%
10,1%
2,9%
Ukształtowanie powierzchni Azji charakteryzuje się wielkim zróżnicowaniem wysokości i rozległości form terenu.
W Azji dominują obszary wyżynne i górskie. Zajmują one ¾ powierzchni kontynentu. Azja jest najwyższym z zamieszkałych kontynentów. Średnia wysokość lądu wynosi 990 m n.p.m.
Polecenie 7
W tabeli 2. zestawiono wielkie kontrasty w ukształtowaniu powierzchni Azji. Odszukaj na mapie hipsometrycznej Azji nazwy wymienionych tam gór, wyżyn, nizin, pustyń. Zapisz odpowiedź.
Rz3G8PX43w2sG
Pokaż podpowiedź#15537cwhite
Należy wskazać różnicę pomiędzy szerokością geograficzną Przylądka Czeluskin (na północy Azji) a szerokością geograficzną Przylądka Piai. Następnie należy stopnie przeliczyć na kilometry. 1 stopień to około 111 km, a 1 minuta to około 1,85 km.
Pokaż odpowiedź#15537cwhite
Różnica między najwyższym a najniższym punktem Azji wynosi około 9253 km.
W tabeli 2. zestawiono wielkie kontrasty w ukształtowaniu powierzchni Azji. Zapisz poniżej, ile wynosi różnica między najwyższym i najniższym punktem Azji.
RnEUhg9Zv56vx
Pokaż podpowiedź#15537cwhite
Należy wskazać różnicę pomiędzy szerokością geograficzną Przylądka Czeluskin (na północy Azji) a szerokością geograficzną Przylądka Piai. Następnie należy stopnie przeliczyć na kilometry. 1 stopień to około 111 km, a 1 minuta to około 1,85 km.
Pokaż odpowiedź#15537cwhite
Różnica między najwyższym a najniższym punktem Azji wynosi około 9253 km.
Wielkie kontrasty w ukształtowaniu powierzchni Azji
Najwyższy łańcuch górski na Ziemi – Himalaje; najwyższy punkt – Mount Everest ma 8 850 m n.p.m. Na oznaczenie nazwy tego szczytu stosuje się też nazwy Czomolungma i Sagarmatha.
Najgłębsza depresja znajduje się w rowie Morza Martwego i sięga do ok. 403 m p.p.m. (w zależności od poziomu wody).
Wielki, rozległy obszar wyżynny w środkowej części Azji utworzony przez Tybet – najwyższą wyżynę na świecie (4‑6 tys. m n.p.m.), Wyżynę Mongolską przechodzącą na północy w Wyżynę Środkowosyberyjską.
Rozległe obszary nizinne: Nizina Zachodniosyberyjska oraz Nizina Turańska w Azji Centralnej. Wielkie znaczenie mają niziny uformowane przez rzeki. Należą do nich: Nizina Mezopotamska, Nizina Indusu, Nizina Gangesu i Nizina Chińska.
Pasy równoleżnikowo ułożonych młodych gór fałdowych, otaczających tereny wyżynne biegnące w Południowo‑Zachodniej i Środkowej Azji. Tylko na tym kontynencie występują szczyty powyżej 8 tys. m n.p.m., 10 z nich znajduje się w Himalajach, a 4 w Karakorum.
Duża liczba starych łańcuchów górskich leżących w północno‑wschodniej części Azji, np. Sajany, Góry Czerskiego, Ałtaj.
Polecenie 8
RTHb0HGQ5R6X4
Ri4xYAoa2CiI3
Rz6uskf8SQlBx
R1Az2OvY3ePXN
R1AIxpE4ZlDEU
RqcH0QtRcrtEB
icmJuzmjGe_d5e327
3. Wielkie kontrasty klimatyczne Azji
Czynnikiem decydującym o występowaniu w Azji wszystkich stref klimatycznych jest położenie geograficzne. Lokalnymi czynnikami geograficznymi wpływającymi na zróżnicowanie odmian klimatu w każdej ze stref są:
znaczna wysokość kontynentu;
równoleżnikowy przebieg większości wysokich łańcuchów górskich;
znaczne oddalenie od oceanu obszarów leżących we wnętrzu Azji;
monsunowa cyrkulacja mas powietrza w Południowej i Południowo‑Wschodniej Azji zmieniająca dwa razy w roku kierunek ich napływu – od października do marca monsun wieje znad lądu w kierunku oceanu, a od kwietnia do września znad oceanu w kierunku lądu.
RjFAtL6mIFB3r
Polecenie 9
RphpwvWbm3Epd
RikqsqwyVPbrO
RMCw0PYoFy5bs
R154olnFSSvFN
R6FPIj2iIJv9d
RSsI0IDyBFNoo
R1WAaXNmedSEK
icmJuzmjGe_d5e386
4. Kontrasty Azji – sieć wód powierzchniowych
Rzeźba terenu oraz główne cechy klimatu Azji kształtują sieć wód powierzchniowych tego kontynentu.
R1ebYuRwnTvDC
Obszar Azji obejmuje zlewiska wszystkich czterech oceanów. We wnętrzu lądu znajduje się największy obszar bezodpływowy na Ziemi odcięty od oceanów przez bariery górskie. Rzeki z tego obszaru spływają do Morza (Jeziora) Kaspijskiego i innych mniejszych jezior bezodpływowych, a także zanikają w trakcie swojego biegu, np. w piaskach pustyni.
W poszczególnych regionach Azji zaznacza się duże zróżnicowanie przepływu wody w rzekach związane z nierównomiernym rozmieszczeniem opadów i rocznym przebiegiem temperatury powietrza. Rzeki mające swe dorzecza w zasięgu klimatu monsunowego różnią się zdecydowanie od rzek płynących w pozostałych regionach. Jako przykład może posłużyć najdłuższa rzeka Azji – Jangcy (6 380 km), której źródła znajdują się na Wyżynie Tybetańskiej. Płynie ona ku wschodowi, odprowadzając wody do Oceanu Spokojnego. Jangcy ma wysokie stany wody przez cały rok, ale zdecydowanie najwyższe są one wiosną i latem. Górny odcinek jest wówczas zaopatrywany w wodę z topniejących śniegów i lodowców górskich. Z kolei odcinek środkowy i dolny otrzymuje obfite opady przynoszone przez letni monsun. Podobne zasilanie wodne występuje w wielu innych rzekach Azji Południowo‑Wschodniej. Rzeki Azji Północnej należą do zlewiska Oceanu Arktycznego. Wielkimi rzekami w tym regionie są: Lena (4 400 km długości), Ob (3 650 km), Jenisej (3 490 km). Ich dorzecza rozciągają się w zasięgu klimatu kontynentalnego chłodnego i polarnego. To powoduje, że przez 6‑7 miesięcy są one zlodzone, a najwyższe stany wód mają wiosną i latem, gdy topnieją śniegi i lody w obszarze źródłowym.
Przeciwieństwem tych rzek jest sieć wodna we wnętrzu Azji na obszarze bezodpływowym. Występują tu rzeki okresowe. Wiele z nich uchodzi do bezodpływowych jezior, bagien lub ginie w piaskach pustynnych.
Ciekawostka
W Azji znajduje się jedna z największych delt na Ziemi. Została ona utworzona z osadów składanych przez Ganges i Brahmaputrę przy ujściu do Zatoki Bengalskiej. Powierzchnię delty szacuje się na 100 tys. kmIndeks górny 22.
W Azji występują liczne jeziora. Największym z nich jest Morze Kaspijskie będące pozostałością dawnego morza. Dzisiaj to zbiornik bezodpływowy z wodą słoną. Jedynym dużym jeziorem odpływowym Azji jest Bajkał leżący w dorzeczu Jeniseju. To najgłębsze jezioro na świecie. Jego głębokość wynosi 1 620 m. Leży ono w rowie tektonicznym i jest także największym zbiornikiem wody słodkiej na Ziemi.
Polecenie 10
Jezioro Bajkał to najgłębsza na świecie kryptodepresjakryptodepresjakryptodepresja, czyli obszar lądowy leżący poniżej poziomu morza, ale zalany wodami jeziora. Oblicz głębokość kryptodepresji jeziora Bajkał, jeśli wiadomo, że lustro wody znajduje się tam na wysokości 455 m n.p.m., a głębokość jeziora wynosi 1 620 m.
R1Kkctu7VPkMU
Pokaż podpowiedź#15537cwhite
Aby obliczyć głębokość kryptodepresji Jeziora Bajkał, trzeba odjąć wysokość lustra wody od całkowitej głębokości jeziora.
Pokaż odpowiedź#15537cwhite
1620 m - 455 m = 1165 m (pod poziomem morza).
Odpowiedź: Głębokość kryptodepresji jeziora Bajkał wynosi 1165 m p.p.m.
Niegdyś wielkim zbiornikiem wodnym było Jezioro Aralskie. Jednak od kilkudziesięciu lat stopniowo wysycha ze względu na położenie w klimacie suchym oraz rabunkową działalność człowieka, który pobiera zbyt dużo wody z rzek zasilających jezioro. Innym dużym i ciekawym jeziorem bezodpływowym jest Bałchasz – na wschodzie posiada on wodę słoną, a na zachodzie słodką, do czego przyczynia się uchodząca tam duża rzeka Ili.
Ciekawostka
Na pograniczu Izraela i Jordanii w rowie tektonicznym znajduje się bezodpływowe jezioro nazywane Morzem Martwym. Nazwa jeziora oddaje jego cechę związaną z wielkim zasoleniem wynoszącym średnio 26%; na powierzchni zasolenie wynosi ok. 22% do 25%, a na głębokości 50 m – 36%.
Wielkie kontrasty w azjatyckiej sieci wód powierzchniowych
Morze Kaspijskie – największy na świecie śródlądowy zbiornik z wodą słoną; Nizina Nadkaspijska i wybrzeża Morza Kaspijskiego to największy obszar depresji na świecie.
Bajkał – najgłębsze jezioro na Ziemi; największy zbiornik słodkiej wody; najgłębsza kryptodepresja.
Rzeki o wysokich stanach wody przez cały rok w Azji Południowej i Południowo‑Wschodniej.
Rzeki o zmiennych stanach wody płynące okresowo lub zanikające w Azji Środkowej.
RINqZqKwoKrmN
R1XhoAPhrFtHw
RRoynFbYOKGWR
R1Bzp75uVhQwa
R7Ts8UbBoYdHY
icmJuzmjGe_d5e466
5. Kontrasty Azji – strefy roślinne
Położenie geograficzne Azji oraz typy i odmiany klimatu wpływają na rozmieszczenie bardzo odmiennych stref roślinności na największym lądzie świata. W północnej części kontynentu występują pasy roślinności nawiązujące do stref klimatycznych. Wybrzeża Oceanu Arktycznego zajmuje tundra arktyczna – obszar niskiej, płożącej się roślinności krzewinkowej z nielicznymi gatunkami drzew karłowatych, takich jak brzoza czy wierzba. Na południe od tej strefy rozciąga się tajga – największy zwarty obszar lasów iglastych na świecie. Pas tajgi ciągnie się od gór Ural aż po wybrzeża Oceanu Spokojnego i ma szerokość od 1 000 km do 2 500 km. Lasy tajgi składają się z nielicznych gatunków drzew, takich jak sosna, świerk, modrzew i jodła. Na południe od tajgi rozciągają się kolejne pas roślinne. O typie roślinności na tym obszarze decyduje roczny przebieg opadów i ich wysokość w kolejnych miesiącach. Nad Oceanem Spokojnym w morskim typie klimatu umiarkowanego występują lasy mieszane i liściaste. Natomiast z dala od oceanu w klimacie umiarkowanym lądowym znajdują się stepy o bardzo zróżnicowanych gatunkach traw. W kotlinach Azji Środkowej występują chłodne pustynie i półpustynie; w Azji Południowo‑Zachodniej są to już pustynie gorące. Na półwyspie Azji Mniejszej pojawia się roślinność śródziemnomorska. W szerokościach podzwrotnikowych rosną lasy liściaste, a na obszarach objętych klimatem monsunowym lasy tracące liście w porze suchej, tzw. lasy monsunowe. W Azji Południowo‑Wschodniej na wybrzeżach Półwyspu Indochińskiego, Półwyspu Malajskiego oraz wyspach Archipelagu Malajskiego występują wilgotne lasy równikowe – niezwykle zróżnicowana formacja roślinna reprezentowana przez kilkadziesiąt tysięcy gatunków roślin o całorocznym okresie wegetacji. Obszary górskie i wysoko położone wyżyny mają wyraźnie zaznaczoną piętrowość roślinności.
Wielkie kontrasty Azji – strefy roślinne
Wiecznie zielone, wielopiętrowe i wielogatunkowe lasy równikowe w Azji Południowo‑Wschodniej.
Tundra syberyjska z niską roślinnością krzewinkową w Azji Północnej.
Obszary półpustynne i pustynne w Azji Środkowej i we wnętrzu Azji Południowo‑Zachodniej – prawie pozbawione szaty roślinnej.
Obszary monsunowe w Azji Południowej i Wschodniej z wysokimi opadami w wiosennej i letniej porze roku z różnorodną roślinnością dostosowującą się do zmiennych opadów.
Tajga syberyjska – największy na Ziemi obszar lasów iglastych; małe zróżnicowanie gatunkowe drzew.
Duże obszary wilgotnych lasów równikowych – niezwykle zróżnicowana i bogata gatunkowo formacja roślinna.
Ciekawostka
Wieloletnia zmarzlina na północy Azji to obszar trwale zamarzniętego gruntu o grubości od kilku do kilkuset metrów. Lód gruntowy utrzymuje się tam bez przerwy od ostatniego zlodowacenia. Powierzchniowa warstwa wieloletniej zmarzliny rozmarza latem na głębokość od 0,5 m do 5 m. Nieprzepuszczalna warstwa niżej zmarzniętego gruntu powoduje powstanie bagnistych terenów. Wyrastają na nich poprzechylane w różne strony (ze względu na grząskie, niestatyczne podłoże) drzewa tajgi, tworząc tzw. „tańczący (lub pijany) las”. Występują też liczne problemy dla budownictwa, m.in. trzeba budować domy na długich, wpuszczanych głęboko w ziemię palach, by uchronić je przed wtapianiem się w rozmarzający grunt.
R5vPDc3JRpBBY
RUCVO2zU3DY7Y
R1RtkiInzSgYj
Rd1IHCOnE8atl
R5vHNHCICqw0l
Rs7K48wzu7LxD
RmnGOgIC97b8k
icmJuzmjGe_d5e516
Podsumowanie
Azja jest największym kontynentem na Ziemi; zajmuje 30% ogólnej powierzchni lądów. Wraz z wysuniętą ku zachodowi Europą tworzy jeden zwarty ląd – Eurazję.
W ukształtowaniu powierzchni Azji ok. 75% powierzchni zajmują wyżyny i góry; średnia wysokość tego kontynentu wynosi 990 m n.p.m. W Azji znajduje się najwyższy szczyt Ziemi – Mount Everest (Czomolungma, Sagarmatha), 8 850 m n.p.m. – i najniżej położona depresja Morza Martwego – 403 m p.p.m.
Położenie geograficzne Azji, rozciągającej się od równika do wysokich szerokości geograficznych, przyczyniło się do występowania wszystkich stref klimatycznych, a to znów wraz z innymi cechami środowiska przyrodniczego wpływa na wielkie zróżnicowanie sieci rzek i jezior oraz szaty roślinnej.
W Azji występuje specyficzna odmiana klimatu astrefowego – klimat zwrotnikowy monsunowy wyróżniający się sezonową zmiennością napływu mas powietrza: latem znad oceanu w kierunku lądu napływają masy wilgotne i ciepłe, zimą ku oceanowi płyną masy suche i chłodne.
Praca domowa
1. Korzystając z mapy hipsometrycznej świata, opisz położenie geograficzne Azji na kuli ziemskiej.
Korzystając z dostępnych źródeł wiedzy, opisz położenie geograficzne Azji na kuli ziemskiej.
R1RcA84ouwmu8
Pokaż podpowiedź#15537cwhite
Położenie geograficzne możesz określić w stosunku do zróżnicowania warunków przyrodniczych, takich jak: rzeźba terenu, budowa geologiczna, klimat i inne.
2. Na przykładzie wybranej azjatyckiej rzeki wykaż związki między typem klimatu a zmiennością stanów wody w jej dorzeczu w ciągu roku.
RdDQWYjkQLqJx
Pokaż podpowiedź#15537cwhite
Wskaż, w których momentach roku wody w dorzeczu jest więcej, a w których mniej, oraz jakie są tego przyczyny.
3. Wykorzystaj różne źródła informacji i opisz wybraną strefę roślinności w Azji.
RsS0HGuIZtG39
Pokaż podpowiedź#15537cwhite
Azja to bardzo rozległy kontynent, którego roślinność jest bardzo zróżnicowana. Wybierz jedną ze stref roślinnych i opisz jej różnorodność.
icmJuzmjGe_d5e588
Słownik
kryptodepresja
kryptodepresja
obszar lądu położony poniżej poziomu morza i zalany wodami jeziora; najgłębsza kryptodepresja na świecie znajduje się na dnie jeziora Bajkał, sięga ona 1 165 m p.p.m.
icmJuzmjGe_d5e633
Ćwiczenia
1
Ćwiczenie 1
Wskaż półkulę, na której nie leży zwarty ląd Azji (bez wysp).
RnzVuDgCUCqmV1
1
Ćwiczenie 2
Oblicz różnicę między najwyżej a najniżej położonym punktem w Azji i wskaż prawidłową odpowiedź.
REIiIRFFNdfl21
1
Ćwiczenie 3
Przyporządkuj do odpowiedniego klimatu pasującą nazwę obszaru Azji.
RCGbCVxf8mUr21
2
Ćwiczenie 4
Korzystając z mapy hipsometrycznej Azji oraz z map tematycznych, podaj nazwę rzeki, do której odnosi się opis:
RiuwilqCxGQlf1
R1IozZ78AS7ms
Pokaż podpowiedź#15537cwhite
Zastanów się, którą rzekę w Azji mogą opisywać te charakterystyczne cechy.
Pokaż odpowiedź#15537cwhite
Odp. Prawidłową odpowiedzią jest rzeka Jangcy.
Ćwiczenie 4
Podaj nazwę rzeki, której dotyczy ten opis: Rzeka jest zasilana w ciągu roku przez wody z topniejących śniegów i lodowców oraz deszcze monsunowe, ma wysokie stany wody przez cały rok, w dolnym biegu składa osady, budując nizinę.
R15uxchxULnTV
Pokaż podpowiedź#15537cwhite
Zastanów się, którą rzekę w Azji mogą opisywać te charakterystyczne cechy.
Pokaż odpowiedź#15537cwhite
Odp. Prawidłową odpowiedzią jest rzeka Jangcy.
2
Ćwiczenie 5
Do odpowiedniej formacji roślinnej dopasuj właściwy obszar Azji.
RHGQuVsnVQUK21
1
Ćwiczenie 6
Posługując się mapami tematycznymi (np. z atlasu geograficznego), odczytaj, jaka formacja roślinna występuje w strefie klimatu umiarkowanego kontynentalnego chłodnego.
Re8nJjEBfG90F
Rf5lmjlSAWeTm
21
Ćwiczenie 7
Korzystając z dowolnych źródeł wskaż kilka kontrastów geograficznych w Azji.
REvyu3zoYTres
Istnieje wiele kontrastów geograficznych na kontynencie azjatyckim. Możesz podać te związane z wysokością obszarow, aktywnością sejsmiczną, klimatem, wielkością opadów lub inne, które znajdziesz.
Jednym z największych kontrastów w Azji są kontrasty wysokościowe - znajduje się tam zarówno najwyżej wzniesiony punkt na świecie (Mount Everest, 8850 m n.p.m.), jak i punkt położony najniżej (wybrzeże Morza Martwego, 422 m p.p.m.).
Południowa i wschodnia część Azji jest aktywna sejsmicznie ze względu na położenie na kilku płytach tektoniczncznych, podczas gdy obszary w głąb kontynentu są pozbawione takiej aktywności (położone są na jednej płycie Euroazjatyckiej).
Azja znajduje się we wszystkich znanych na ziemi strefach klimatycznych, występują tu więc zarówno klimaty bardzo gorące i wilgotne, gorące i suche, jak i umiarkowane oraz bardzo zimne klimaty polarne.
Części kontynentu zróżnicowane są również bardzo pod względem wielkości opadów. U podnóża Himalajów znajduje się wybitnie wilgotny punkt, gdzie opady roczne wynoszą 11 000 mm, a na obszarach pustynnych, np. w Kotlinie Turfańskiej, 20 mm.