Rozstrzygnij, czy zgadzasz się z przedstawionymi twierdzeniami. Są one ułożone w dwóch blokach. W odniesieniu do każdego twierdzenia wybierz jedną z odpowiedzi: nie zgadzam się; ani się zgadzam, ani nie zgadzam; zgadzam się.

Blok 1

R15xzovjQtCPm
Ćwiczenie 1
To dobrze, że istnieją w Polsce miejsca, do których Romowie nie mają wstępu. Możliwe odpowiedzi: nie zgadzam się, ani się zgadzam, ani nie zgadzam, zgadzam się. Romowie zazwyczaj mają wiele dzieci, o które nie dbają wystarczająco dobrze. Możliwe odpowiedzi: nie zgadzam się, ani się zgadzam, ani nie zgadzam, zgadzam się. Rosnąca populacja Romów zagraża bezpieczeństwu naszego społeczeństwa. Możliwe odpowiedzi: nie zgadzam się, ani się zgadzam, ani nie zgadzam, zgadzam się. Romowie nie lubią pracować, są leniwi. Możliwe odpowiedzi: nie zgadzam się, ani się zgadzam, ani nie zgadzam, zgadzam się. Niewielu jest porządnych i rozsądnych Romów. Możliwe odpowiedzi: nie zgadzam się, ani się zgadzam, ani nie zgadzam, zgadzam się. Romowie mają większą tendencję do popełniania przestępstw niż inni ludzie. Możliwe odpowiedzi: nie zgadzam się, ani się zgadzam, ani nie zgadzam, zgadzam się
Oprac. na podst.: Dominika Bulska, Stereotypy dotyczące Romów w Polsce. Wyniki sondażu internetowego, Centrum Badań nad Uprzedzeniami, Warszawa 2018, s. 5–7.

Blok 2

RDMmhoA2dWMCF
Ćwiczenie 2
Romowie bardziej szanują tradycyjne rodzinne wartości niż inni ludzie. Możliwe odpowiedzi: nie zgadzam się, ani się zgadzam, ani nie zgadzam, zgadzam się. Możemy zazdrościć Romom ich wolności. Możliwe odpowiedzi: nie zgadzam się, ani się zgadzam, ani nie zgadzam, zgadzam się. Romowie są bardziej utalentowani muzycznie niż Polacy. Możliwe odpowiedzi: nie zgadzam się, ani się zgadzam, ani nie zgadzam, zgadzam się. Muzyka i taniec to coś, co dzieci romskie wysysają z mlekiem matki. Możliwe odpowiedzi: nie zgadzam się, ani się zgadzam, ani nie zgadzam, zgadzam się. Romowie znacznie bardziej kochają wolność niż inni ludzie. Możliwe odpowiedzi: nie zgadzam się, ani się zgadzam, ani nie zgadzam, zgadzam się
Oprac. na podst.: Dominika Bulska, Stereotypy dotyczące Romów w Polsce. Wyniki sondażu internetowego, Centrum Badań nad Uprzedzeniami, Warszawa 2018, s. 5–7.
bg‑cyan

Porównaj swoje odpowiedzi z propozycjami innych uczniów. Czy między waszymi odpowiedziami były duże rozbieżności?

Ćwiczenie 3
RW3v9fFmG8Vyl
Jakie elementy odrębności kulturowej Romów stanowią przeszkodę w ich integracji z polskim społeczeństwem, a jakie mogą być w tym pomocne? (Uzupełnij). Jakie czynniki przeciwdziałają zanikowi tożsamości w grupie etnicznej pozbawionej państwowości i związanego z nią systemu instytucjonalnego? (Uzupełnij). Jakie można dostrzec wspólne dla Polaków i Romów elementy tożsamości kulturowej? (Uzupełnij). Jak można rozwinąć i uzasadnić tezę, że kultura łagodzi obyczaje? Jakie konsekwencje praktyczne ma złagodzenie obyczajów w kontaktach obcych sobie grup etnicznych? (Uzupełnij).
bg‑cyan

Przedyskutuj swoje odpowiedzi z koleżankami i kolegami z klasy. Przeanalizuj, czy bardzo się różnicie w swoich odpowiedziach. Ustalcie wspólnie, z czego to wynika.