Odpowiedz na pytania, wybierając jedną z zaproponowanych odpowiedzi. Wariant „trudno powiedzieć” wybierz tylko wtedy, gdy rzeczywiście nie potrafisz się zdecydować na żadną z pozostałych odpowiedzi.

R1KhsL5iEY5rh
Ćwiczenie 1
Która z dwóch opinii dotyczących życia społecznego w Polsce jest bliższa twoim poglądom? Możliwe odpowiedzi: 1. Zaufanie do partnerów w interesach na ogół się opłaca, 2. Zaufanie do partnerów w interesach na ogół źle się kończy, 3. Trudno powiedzieć
Oprac. na podst.: CBOS, Zaufanie społeczne, Komunikat z badań nr 43/2020, Warszawa, kwiecień 2020, s. 4 i 7.
R1ct4kowAtjJK1
Ćwiczenie 2
Czy, ogólnie rzecz biorąc, masz zaufanie czy nie masz zaufania do:. swoich znajomych. Możliwe odpowiedzi: Zdecydowanie mam, Raczej mam, Raczej nie mam, Zdecydowanie nie mam, Trudno powiedzieć. dalszej rodziny. Możliwe odpowiedzi: Zdecydowanie mam, Raczej mam, Raczej nie mam, Zdecydowanie nie mam, Trudno powiedzieć. sąsiadów. Możliwe odpowiedzi: Zdecydowanie mam, Raczej mam, Raczej nie mam, Zdecydowanie nie mam, Trudno powiedzieć
Oprac. na podst.: CBOS, Zaufanie społeczne, Komunikat z badań nr 43/2020, Warszawa, kwiecień 2020, s. 4 i 7.
bg‑green

Porównaj swoje odpowiedzi z propozycjami innych uczniów. Czy między waszymi odpowiedziami były duże rozbieżności?

Ćwiczenie 3
RAXsQNecdDEZs
Czy zaufanie jest skutkiem czy przyczyną wspólnotowych działań w społeczeństwie? Jak odróżnić zaufanie jako przyczynę od zaufania jako skutku? (Uzupełnij). Czym się różni tzw. zaufanie społeczne od zaufania indywidualnego, jakim obdarzamy konkretne osoby? (Uzupełnij). Co jest bardziej opłacalne – zaufanie czy nieufność? W jakich sytuacjach? (Uzupełnij). Czy istnieją jakieś uniwersalne instrumenty przełamywania braku zaufania w społeczeństwie? Jakie? Jakie są warunki wzrostu zaufania? (Uzupełnij).
bg‑green

Przedyskutuj swoje odpowiedzi z koleżankami i kolegami z klasy. Przeanalizuj, czy bardzo się różnicie w swoich odpowiedziach. Ustalcie wspólnie, z czego to wynika.