Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki

Odpowiedz na pytanie, wybierając jedną z zaproponowanych odpowiedzi. Wariant „trudno powiedzieć” wybierz tylko wtedy, gdy rzeczywiście nie potrafisz się zdecydować na żadną z pozostałych możliwości.

Ćwiczenie 1
RPxmDk9Uutds6
Czy obawiasz się tego, że możesz stać się ofiarą przestępstwa? Możliwe odpowiedzi: 1. Nie obawiam się, 2. Obawiam się, ale nie tak bardzo, 3. Bardzo się tego obawiam, 4. Trudno powiedzieć
Oprac. na podst.: CBOS, Poczucie bezpieczeństwa i zagrożenie przestępczością, „Komunikat z badań” nr 67/2021, Warszawa 2021, s. 4.
bg‑gray2

Porównaj swoją odpowiedź z propozycjami innych uczniów. Czy między waszymi odpowiedziami były duże rozbieżności?

Ćwiczenie 2
RF8xGKg2X2RuZ
Jak myślisz, czy poczucie zagrożenia w przestrzeni publicznej jest odwrotnie proporcjonalne do poziomu zaufania społecznego? Czy istnieje między nimi jakiś związek? (Uzupełnij). Czy zgadzasz się ze stwierdzeniem, że „dawniej było bardziej bezpiecznie”? Czy zagrożenie przestępczością wzrasta czy też utrzymuje się na podobnym poziomie? (Uzupełnij). Jak odróżnić rzeczywiste zagrożenie od subiektywnego poczucia bezpieczeństwa (zagrożenia)? (Uzupełnij). Co wpływa twoim zdaniem na wzrost zagrożenie przestępczością, a co na jego spadek? (Uzupełnij).
bg‑gray2

Przedyskutuj swoje odpowiedzi z koleżankami i kolegami z klasy. Przeanalizuj, czy bardzo się różnicie w swoich odpowiedziach. Ustalcie wspólnie, z czego to wynika.