Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki

Scenariusz lekcji

Temat lekcji:

Badanie efektywności algorytmów rekurencyjnych i iteracyjnych.

Cele wyrażone operacyjnie:

Wiedza:

Uczeń potrafi:

  • wskazać wady rekurencji (wykonywanie dużej liczby wywołań funkcji, duża złożoność przy większej liczbie obliczeń, długi czas trwania przy większych wartościach do obliczenia, nadmierne wykorzystanie pamięci stosu);

  • wskazać zalety rekurencji (prostota zapisu, łatwość zdefiniowania problemu);

  • wskazać zalety iteracji;

  • opisać sposób pomiaru czasu działania algorytmu z wykorzystaniem polecenie Data.Now.Tics.

Umiejętności:

Uczeń potrafi:

  • rozróżniać rekurencyjne i iteracyjne wersje algorytmów;

  • wykorzystać polecenie Data.Now.Tics do określenia czasu działania aplikacji lub fragmentu wybranego kodu;

  • określać czas trwania fragmentu kodu aplikacji;

Metody nauczania:

  • pogadanka;

  • laboratorium.

Środki dydaktyczne:

  • komputery z zainstalowanym MS VB .NET;

  • zestawy zadań i scenariusze do nich; materiały dostępne w portalu www.programuj.edu.pl;

  • e‑podręcznik, rozdział 18: Iteracja czy rekurencja?; materiały dostępne w portalu www.programuj.edu.pl.

Uwarunkowania techniczne:

  • lokalna sieć komputerowa składająca się ze stanowisk uczniowskich, z zainstalowanym MS VB .NET i Power Point;

  • projektor multimedialny.

Przebieg lekcji :

Etap

Zadanie

Przebieg realizacji

Uwagi do realizacji

Faza przygotowawcza

Czynności organizacyjne (2 min)

Przypomnienie wiadomości dotyczących projektowania algorytmów (8 min)

  • podanie tematu lekcji;

  • przypomnienie definicji rekurencji;

  • przypomnienie definicji metody iteracyjnej i rekurencyjnej;

  • przedstawienie zagadnień, które zostaną omówione na lekcji, zaciekawienie uczniów jej treścią.

Faza realizacyjna

Obliczenie czasu działania funkcji dla obu metod – silnia (15 min)

  • omówienie problemu dotyczącego sposobu pomiaru czasu wykonywania obu metod w przypadku krótkich programów, tak aby można było uchwycić różnicę;

  • podanie funkcji daty i czasu potrzebnych, aby móc obliczyć czas wykonania kodu;

  • modyfikacja programu o możliwość obliczenia i wyświetlenia czasu wykonywanych funkcji w obu metodach;

  • testowanie programu i analiza wyników.

E‑podręcznik: strona 18.7

Zadanie2_18 E‑podręcznik: strona 18.7 program

Liczba wywołań i czas działania funkcji dla obu metod – króliki Fibonacciego (15 min)

  • omówienie i otwarcie aplikacji obliczającej liczbę królików po n miesiącach hodowli obiema metodami;

  • testowanie programu i porównanie wyników;

  • dyskusja nad zagadnieniem, co może wpływać na różnice czasowe w wykonaniu kodów obiema metodami w przypadku królików Fibonacciego;

  • narysowanie przez uczniów drzewa kolejnych wywołań rekurencyjnych ciągu Fibonacciego;

  • prezentacja drzewa na slajdzie dla różnych wartości n i pokazanie, ile razy dla danego n wywoływana jest funkcja Fib(k) dla każdego k<n;

  • porównanie metody iteracyjnej i rekurencyjnej - nie zawsze metoda rekurencyjna jest wskazana do rozwiązania danego problemu.

Zadanie3_18

E‑podręcznik: strona 18.5

E‑podręcznik: strona 18.8, 18.11

Faza podsumowująca

Utrwalenie wiadomości (5 min)

  • wady i zalety metody iteracyjnej i rekurencyjnej;

  • niebezpieczeństwa związane z rekurencją.

Bibliografia

[1] Gantenbein H., Dunn G., Kalani A., Payne Ch., Thangarathinam T., MS Visual Basic.NET 2003 Księga eksperta, Helion, Gliwice 2006.

[2] Kimmel P., Visual Basic.NET Księga eksperta, Helion, Gliwice 2003.

[3] MacDonald M., MS Visual Basic .NET księga przykładów, MicrosoftPress, Warszawa 2004.

[4] Mackenzie D., Shakery K., Visual Basic .NET dla każdego, Helion, Gliwice 2002.

Załączniki

Czas trwania lekcji:

1 x 45 minut

Uwagi

Rg0QUi1cDfDba

Pobierz załącznik

Plik PDF o rozmiarze 79.31 KB w języku polskim
RBfiWh69Pl9De

Pobierz załącznik

Plik DOC o rozmiarze 68.00 KB w języku polskim