Scenariusz lekcji

Temat lekcji

Baza danych – budowa, podstawowe pojęcia i zastosowanie

Cele lekcji

Wiadomości

Uczeń potrafi:

  • wyjaśnić pojęcie bazy danych;

  • omówić zastosowanie bazy danych;

  • omówić budowę okna programu Biblioteka;

  • omówić budowę bazy danych – pola i rekordy;

  • wyjaśnić podstawowe pojęcia związane z bazą danych;

  • omówić podstawowe operacje wykonywane na bazie danych.

Umiejętności

Uczeń potrafi:

  • obsługiwać program Biblioteka;

  • przeglądać bazy danych;

  • zdobywać informacje za pomocą komputera;

  • analizować struktury bazy danych na przykładzie programu Biblioteka;

  • dodawać i usuwać dane z bazy Biblioteka.

Metody nauczania

  • pogadanka;

  • laboratoryjna z elementami wykładu i pokazu.

Środki dydaktyczne

  • podręcznik;

  • program Biblioteka dołączony do zbioru ćwiczeń uzupełniających dla szkoły podstawowej.

Uwarunkowania techniczne

  • lokalna sieć komputerowa składająca się ze stanowisk uczniowskich z zainstalowanym programem Power Point;

  • projektor multimedialny.

Przebieg lekcji

Etap

Zadanie

Przebieg realizacji

Uwagi do realizacji

Faza przygotowawcza

– czynności organizacyjne (5 min)

– wprowadzenie do tematu lekcji (10 min)

  • pogadanka na temat: „Co to są bazy danych”

  • przypomnienie wycieczki po szkole (do biblioteki, sekretariatu, księgowości) i zwrócenie uwagi na programy tam stosowane oraz ich właściwości

  • podanie tematu lekcji

  • przedstawienie zagadnień, które zostaną omówione na lekcji, zaciekawienie uczniów jej treścią

Faza realizacyjna

– poznanie pojęcia bazy danych oraz jej budowy (15 min)

  • wyjaśnienie pojęcia bazy danych na przykładzie tradycyjnej książki telefonicznej

  • podanie przez uczniów innych przykładów baz danych znanych z życia codziennego

  • uruchomienie programu Biblioteka dowolną metodą

  • zapoznanie się z podstawowymi informacjami dotyczącymi baz danych poprzez wybranie przycisku Pomoc i tematu Co to jest baza danych

  • zapoznanie się ze sposobem obsługi bazy poprzez kliknięcie przycisku Pomoc i tematu Jak obsługiwać program/Pola i rekordy w bazie

  • wyjaśnienie pojęć rekord i pole

  • wymienienie przez uczniów cech charakterystycznych pola

  • omówienie pojęcia programu obsługi bazy danych

  • zapoznanie uczniów z podstawowymi możliwościami programu obsługi bazy danych

  • wymienienie przez uczniów podstawowych operacji wykonywanch na danych

– analiza struktury bazy danych Biblioteka (10 min)

  • wskazanie i nazwanie przez uczniów pól bazy danych

  • określenie typów poszczególnych pól (tekstowe, liczbowe)

– przeglądanie bazy danych i operacje na danych (45 min)

  • omówienie sposobu przeglądania kolejnych rekordów

  • wskazanie przycisków sterujących przeglądaniem rekordów

  • przeglądanie przez uczniów kolejnych rekordów i określanie sposobu ich sortowania

  • wyszukanie trzech lektur zapisanych w bazie danych

  • wyszukanie informacji o określonych książkach za pomocą przycisku Następny rekord

  • wprowadzanie nowych rekordów do bazy – dodanie danych trzech książek wymienionych przez nauczyciela

  • usunięcie z bazy danych książek wskazanych przez nauczyciela

Faza podsumowująca

– podsumowanie wiadomości (5 min)

  • przypomnienie podstawowych pojęć związanych z bazą danych i jej budową

  • wyszczególnienie poznanych zastosowań baz danych i programów służących do ich obsługi

Bibliografia

[1] Białowąs J., Chmielewska K., Drogowski A., Figielska‑Pezda E., Mordaka M., Informatyka 2000. Podręcznik dla szkoły podstawowej, Wydawnictwo „Czarny Kruk”, Bydgoszcz 2000.

[2] Białowąs J., Chmielewska K., Czerwińska E., Jakutowicz M., Mordaka M., Informatyka 2000. Poradnik metodyczny dla nauczycieli szkoły podstawowej (kl. IV–VI), CD‑ROM, Wydawnictwo „Czarny Kruk”, Bydgoszcz 2000.

[3] Białowąs J., Czajkowski M., Garczyński J., Pindelski K., Poschmann P., Wojciechowski Z., Informatyka 2000. Zbiór ćwiczeń uzupełniających dla szkoły podstawowej (kl. IV–VI), Wydawnictwo „Czarny Kruk”, Bydgoszcz 2001.

Załączniki

Czas trwania lekcji

2 x 45 minut

Uwagi

R3rLiMTGQdcRQ

Pobierz załącznik

Plik PDF o rozmiarze 76.61 KB w języku polskim
RvgKdjz3HxrfH

Pobierz załącznik

Plik DOC o rozmiarze 84.00 KB w języku polskim