Bez cienia wątpliwości rozumiemy zjawisko cienia i półcienia
SCENARIUSZ LEKCJI
III ETAP EDUKACYJNY
Temat: Bez cienia wątpliwości rozumiemy zjawisko cienia i półcienia.
TREŚCI KSZTAŁCENIA
Fizyka, 7.2: wyjaśnia powstawanie obszarów cienia i półcienia za pomocą prostoliniowego rozchodzenia się światła w ośrodku jednorodnym;
Informatyka, 6.1: wykorzystuje programy komputerowe, w tym edukacyjne, wspomagające i wzbogacające naukę różnych przedmiotów.
Cele zoperacjonalizowane:
Cel ogólny: Poznanie prostoliniowego rozchodzenia się światła oraz zjawiska cienia i półcienia,
wie na czym polega zjawisko prostoliniowego rozchodzenia się światła,
wie jak powstaje cień oraz półcień.
Nabywane umiejętności:
Uczeń:
potrafi przeprowadzić doświadczenie pokazujące prostoliniowe rozchodzenie się światła,
potrafi przeprowadzić doświadczenie pokazujące zjawisko cienia,
potrafi przeprowadzić doświadczenie pokazujące zjawisko półcienia,
potrafi współpracować i komunikować się w grupie, nabywa umiejętności samodzielnej pracy, obserwacji zjawisk fizycznych, stawiania pytań i poszukiwania odpowiedzi na nie,
potrafi zainstalować program użytkowy i znaleźć instrukcje dotyczące jego obsługi.
Etapy lekcji | Przedmiot nauczania | Kompetencje kluczowe | Przebieg zajęć | Środki dydaktyczne | Metody nauczania | Formy pracy |
Etap wstępny | Fizyka | porozumiewanie się w języku ojczystym; myślenie matematyczne i podstawowe kompetencje naukowo‑techniczne; umiejętność uczenia się | Nauczyciel prosi uczniów, aby odpowiedzieli na kilka pytań, moderuje krótką dyskusję: - Gdzie spotkaliście się ze zjawiskiem cienia? - Czy potraficie pokazać na ścianie figurki zwierząt (lub inne kształty) za pomocą odpowiednio ułożonych dłoni oraz silnego źródła światła? - Kiedy cień może być przydatny dla człowieka, a kiedy mu przeszkadza? - Czy wiecie, jak rozwiązać problem zbyt mocnego opalania się na plaży na słońcu? | problemowa: aktywizująca dyskusja | zbiorowa, jednolita | |
Etap realizacji | Fizyka | porozumiewanie się w języku ojczystym; myślenie matematyczne i podstawowe kompetencje naukowo‑techniczne; umiejętność uczenia się | Przypomnienie wiadomości. Co wiemy o świetle, którego nie można ani dotknąć ani usłyszeć? Czy światło słoneczne jest potrzebne do życia ludzi na Ziemi? Podaj przykłady. Jakie znacie naturalne i sztuczne źródła światła? Słowo optyka pochodzi od greckiego słowa optos, co znaczy widzialny. | notatki z poprzednich zajęć, nowa wiedza | podająca: wykład informacyjny | zbiorowa, jednolita |
Fizyka | myślenie matematyczne i podstawowe kompetencje naukowo‑techniczne; umiejętność uczenia się | Nauczyciel z pomocą ucznia uruchamia komputer, rzutnik multimedialny, wgrywa do komputera ilustrację interaktywną z pamięci typu Flash, uruchamia program odtwarzający ilustrację, która jest następnie wyświetlana przez rzutnik na ekran. | ilustracja interaktywna (zasób nr 1) | eksponująca: pokaz połączony z przeżyciem | zbiorowa, jednolita | |
Fizyka | porozumiewanie się w języku ojczystym; umiejętność uczenia się; świadomość i ekspresja kulturalna | Przeprowadzenie doświadczenia na podstawie załączonej instrukcji. Założenia: W każdej grupie w wykonywanie ćwiczenia zaangażowani są wszyscy uczniowie grupy. Zaleca się rotacyjnie przesuwać grupy uczniów między stanowiskami ćwiczeniowymi tak, aby każda grupa zrealizowała każde ćwiczenie. | ćwiczenie praktyczne (zasób nr 2) | praktyczna: ćwiczenia | grupowa, zróżnicowana | |
Etap podsumowujący | Fizyka | myślenie matematyczne i podstawowe kompetencje naukowo‑techniczne; umiejętność uczenia się | Podsumowanie lekcji. Omówienie wyników uzyskanych w doświadczeniach, podsumowanie wiadomości o świetle oraz cieniach, cieniu i półcieniu, prostoliniowym rozchodzeniu się światła. Przypomnienie o zadanym na koniec ćwiczeń zadaniu domowym. | podająca: pogadanka | zbiorowa, jednolita |