Bezpieczne wykorzystywanie przyborów i przyrządów sportowych
Bezpieczne wykorzystywanie przyborów i przyrządów sportowych
Scenariusz lekcji, II etap edukacyjny, wychowanie fizyczne
–––––––––––––––––––––––––––––––––
Wymagania szczegółowe:
4. Bezpieczna aktywność fizyczna i higiena osobista
4.2 Uczeń korzysta bezpiecznie ze sprzętu i urządzeń sportowych
Adresat: Uczniowie klasy VI
Czas trwania: 45 minut
Cele szczegółowe w zakresie wiadomości
Uczeń:
zna sposoby bezpiecznego przenoszenia i układania sprzętu sportowego
Cele szczegółowe w zakresie umiejętności
Uczeń:
bezpiecznie korzysta ze sprzętu i urządzeń sportowych
Cele szczegółowe w zakresie postaw
Uczeń:
szanuje sprzęt sportowy
Metody nauczania
zadaniowa ścisła, zabawowa klasyczna
Formy i miejsce zajęć
Formy: frontalna, grupowa, indywidualna
Miejsce ćwiczeń: sala gimnastyczna
Przybory i przyrządy
Kółko ringo – 2 sztuki, laska gimnastyczna – 1x liczba uczniów, piłka siatkowa – ½x liczba uczniów, minikosze – 2 sztuki, minipiłka koszykowa – 2 sztuki, słupek wysoki – 2 sztuki, znacznik (szarfa) – dwa kolory po ½x liczba uczniów, stoper – 1 sztuka, skrzynia gimnastyczna, ławeczka gimnastyczna, woreczki – ½x liczba uczniów, rzutnik, laptop.
Zasoby multimedialne
zestaw ilustracji: „Sprzęt i urządzenia sportowe”.
prezentacja multimedialna: „Co jest zabronione na sali gimnastycznej”.
Opis przebiegu lekcji
Tok | Opis przebiegu zajęć | Uwagi organizacyjno – metodyczne |
Część wstępna 10 – 15 minut |
Nauczyciel rozmawia z uczniami na temat bezpiecznego korzystania ze sprzętu i urządzeń sportowych (pobieranie, układanie, noszenie
Zabawa – „Berek ringo” Dziecko będące berkiem, musi dotknąć uciekających, trzymanym w ręku kółkiem ringo. Dziecko, które zostało dotknięte ringiem, staje się berkiem. | Ustawienie w szeregu. Wszystkie gry i zabawy przeprowadzają chętni uczniowie. Uczniowie uzgadniają zadania Uczniowie w dowolnej pozycji siedzącej. Zasoby multimedialne. Nauczyciel dla uatrakcyjnienia zajęć wprowadza drugiego, trzeciego berka. |
Część główna 25 – 30 minut | Zabawa – „Kto złapie” Dzieci ustawiają się na obwodzie koła przodem do środka koła. W prawej ręce wszystkie dzieci trzymają, ustawioną z przodu przed sobą, prostopadle do podłogi, laskę. Na sygnał nauczyciela dzieci puszczają laski i przemieszczając się w lewą stronę, próbują chwycić laskę osoby, która znajdowała się po lewej stronie. Po kilku próbach, nauczyciel zmienia kierunek poruszania się. Gra – „Zbijak” Jeden zespół tworzy duże koło. Drugi – znajduje się Tor przeszkód – I zespół Uczniowie, z pomocą nauczyciela, ustawiają tor przeszkód i wykonują kolejne zadania
Rzuty do kosza – II zespół Każdy uczeń z zespołu kolejno rzuca piłką do kosza. Za trafienie w tablicę otrzymuje 1 punkt, za trafienie | Ustawienie na obwodzie koła. Nauczyciel dzieli uczniów na dwa zespoły. Nauczyciel czuwa nad właściwym oraz bezpiecznym przenoszeniem Zespoły I i II po wykonaniu swoich zadań zamieniają się miejscami. Nauczyciel podlicza wyniki. |
Część końcowa 10 minut |
Uczniowie siadają w siadzie ugiętym podpartym na obwodzie dużego koła. Pierwsza osoba podnosi nogami piłkę siatkową z podłogi, obraca się w prawą stronę i przekazuje ją drugiej osobie. Druga osoba chwyta piłkę nogami i w ten sam sposób podaje następnej osobie.
| W podsumowaniu nauczyciel przypomina sposoby bezpiecznego noszenia i układania sprzętu. Kontroluje porządkowanie sali. |