Podstawowym obowiązkiem pracownika jest przestrzeganie przepisów i zasad bezpieczeństwa i higieny pracy, w szczególności stosowanie środków ochrony zbiorowej, a także używanie przydzielonych środków ochrony indywidualnej oraz odzieży i obuwia roboczego. Ich zapewnienie należy do podstawowych obowiązków pracodawcy. Pracodawca ma też obowiązek organizować pracę w sposób zapewniający bezpieczne i higieniczne warunki pracy.
Środki ochrony zbiorowej przeznaczone są do jednoczesnej ochrony grupy ludzi, w tym pojedynczych osób, przed niebezpiecznymi i szkodliwymi czynnikami występującymi pojedynczo lub łącznie w środowisku pracy. Są to rozwiązania techniczne stosowane w pomieszczeniach pracy przy maszynach i innych urządzeniach.
Środki ochrony indywidualnej to wszelkie środki noszone lub trzymane przez pracownika w celu jego ochrony przed jednym lub większą liczbą zagrożeń związanych z występowaniem niebezpiecznych lub szkodliwych czynników w środowisku pracy, w tym również wszelkie akcesoria i dodatki przeznaczone do tego celu.
Na stanowisku górnik podziemnej eksploatacji kopalin innych niż węgiel kamienny stosuje się środki ochrony:
wzroku, np. okulary ochronne,
dróg oddechowych, np. maski i półmaski przeciwpyłowe, maski przeciwgazowe z filtrem,
osobistej, np. aparaty ucieczkowe, buty robocze, gumowce górnicze, kombinezon – kurtka i spodnie robocze, koszule robocze, czołowa lampka górnicza, pas przeciwwstrząsowy, szelki bezpieczeństwa, apteczka,
rządzenia monitorujące poziom stężenie gazów toksycznych i wybuchowych oraz indywidualne próbniki pyłów.
RfB6uxriKI6Dv
Ilustracja interaktywna przedstawia dziesięć przedmiotów: kombinezon, kask, buty robocze, okulary, gumowce górnicze, rękawice ochronne, apteczkę, czołową lampę górniczą, półmaskę przeciwpyłową i aparat tlenowy ucieczkowy. Na ilustracji jest dziesięć punktów interaktywnych. Po kliknięciu punktu wyświetla się okienko z podpisem i tekstem dotyczącym elementu stroju roboczego górnika podziemnej eksploatacji kopalin innych niż węgiel.
Kombinezon. Kombinezon składający się z kurtki i spodni roboczych - stanowi ochronę ciała.
Kask. Przemysłowy kask ochronny. Wentylowany, dobrze widoczny, regulowany paskiem przesuwanym z izolacją elektryczną, zgodny z obowiązującymi normami. Zadaniem przemysłowych kasków ochronnych jest ochrona użytkownika przed niebezpiecznymi urazami głowy.
Buty robocze. Buty ochronne posiadające elektrostatyczną podeszwę wykonaną z podwójnej gęstości warstwy poliuretanu. Wytrzymałe, odporne na przebicia.
Okulary. Stanowią ochronę oczu przed pyłami i urazami.
Gumowce górnicze. Stanowią ochronę stóp przed możliwymi urazami.
Rękawice ochronne. Chronią ręce przed skaleczeniami i zabrudzeniami.
Apteczka. Przechowuje się w niej środki potrzebne przy udzieleniu pierwszej pomocy.
Czołowa lampka górnicza. Służy do oświetlenia i doświetlenia miejsca pracy górnika.
Półmaska przeciwpyłowa. Stanowi ochronę dróg oddechowych w trudnych warunkach, szczególnie przy dużym zapyleniu.
Aparat tlenowy ucieczkowy. Aparat tlenowy ucieczkowy służy do ochrony dróg oddechowych załogi kopalni podczas wycofywania się ze strefy zagrożenia gazowego. Używa się go, gdy stężenie toksycznych gazów przewyższa zdolności pochłaniaczy lub stężenie tlenu jest zbyt niskie.