BHP
Podstawowym obowiązkiem pracownika jest przestrzeganie przepisów i zasad bezpieczeństwa i higieny pracy, w szczególności stosowanie środków ochrony zbiorowej, a także używanie przydzielonych środków ochrony indywidualnej oraz odzieży i obuwia roboczego. Ich zapewnienie należy do podstawowych obowiązków pracodawcy. Pracodawca ma też obowiązek organizować pracę w sposób zapewniający bezpieczne i higieniczne warunki pracy.
Środki ochrony zbiorowej przeznaczone są do jednoczesnej ochrony grupy ludzi, w tym pojedynczych osób, przed niebezpiecznymi i szkodliwymi czynnikami występującymi pojedynczo lub łącznie w środowisku pracy. Są to rozwiązania techniczne stosowane w pomieszczeniach pracy przy maszynach i innych urządzeniach.
Środki ochrony indywidualnej to wszelkie środki noszone lub trzymane przez pracownika w celu jego ochrony przed jednym lub większą liczbą zagrożeń związanych z występowaniem niebezpiecznych lub szkodliwych czynników w środowisku pracy, w tym również wszelkie akcesoria i dodatki przeznaczone do tego celu.
Na stanowisku montera sieci i urządzeń telekomunikacyjnych stosuje się takie środki ochrony jak:
komplet odzieży roboczej,
szelki bezpieczeństwa do pracy na wysokości,
kask.
Ilustracja interaktywna przedstawia środki ochrony technika telekomunikacji. Na planszy znajdują się punkty interaktywne. Po ich kliknięciu pojawia się ramka z tekstem.
Pierwsza grafika przedstawia kurtkę roboczą z elementami odblaskowymi. Na grafice znajdują się dwa punkty interaktywne. Treść pierwszego punktu: Kurtka. Taśmy ostrzegawcze przyszyte podwójnymi szwami na klatce piersiowej, ramionach i barkach. Treść drugiego punktu: Kurtka. Zapewnia ochronę przed wieloma zagrożeniami, w tym przed ciepłem, ogniem, środkami chemicznymi, łukiem elektrycznym oraz ryzykiem występującym w trakcie spawania.
Druga grafika przedstawia spodnie robocze na szelkach. Spodnie mają elementy odblaskowe. Na grafice znajdują się cztery punkty interaktywne. Treść pierwszego punktu: Spodnie. Przedni zamek mosiężny. Treść drugiego punktu: Spodnie. Podwójne szwy na taśmach ostrzegawczych. Treść trzeciego punktu: Spodnie. Kieszeń dolna z patką na narzędzia. Treść czwartego punktu: Spodnie. Dwie kieszenie z przodu i jedna na piersiach.
Trzecia grafika przedstawia otwartą apteczkę. Wewnątrz znajduje się lista wyposażenia, gazy, przylepiec na rolce, kompresy i bandaże. Na grafice znajduje się punkt interaktywny: Apteczka. Służy do przechowywania materiałów przeznaczonych do udzielania pierwszej pomocy.
Czwarta grafika przedstawia uprząż bezpieczeństwa. Jest to element wyposażony w pasy i sprzączki. Treść punktu: Szelki bezpieczeństwa. Utrzymują osobę, która przeprowadza konserwacje na wysokości.
Piąta grafika przedstawia żółty kask ochronny. Treść punktu. Kask. Przemysłowy kask ochronny. Wentylowany, dobrze widoczny, regulowany paskiem przesuwanym z izolacją elektryczną, zgodny z obowiązującymi normami. Zadaniem przemysłowych kasków ochronnych jest ochrona użytkownika przed niebezpiecznymi urazami głowy.
Szósta grafika przedstawia zakryte buty wiązane na sznurowadła. Treść punktu: Obuwie ochronne. Buty ochronne skórzane, posiadające elektrostatyczną podeszwę wykonaną z podwójnej gęstości warstwy poliuretanu. Wytrzymałe, odporne na przebicia.