Korzystając ze słownika wyrazów obcych, wyjaśnij znaczenia poniżej podanych wyrazów związanych z muzeum.
Zapoznaj się z prezentacją na temat wybranych muzeów i galerii w Europie.
Niektóre muzea można odwiedzić także, pozostając w domu. Oto kilka adresów stron internetowych znanych muzeów:
Muzeum Narodowe w Warszawie – http://www.mnw.art.pl
Muzeum Narodowe w Krakowie – https://mnk.pl
Muzeum Narodowe w Gdańsku – http://www.mng.gda.pl
Muzeum Historii Sztuki w Wiedniu – http://www.khm.at
Muzeum Luwr w Paryżu – http://www.louvre.fr
Muzeum Impresjonizmu – http://www.musee-orsay.fr
Muzeum Prado w Madrycie – https://www.museodelprado.es
Ermitaż w Petersburgu – http://www.hermitagemuseum.org
Muzeum Watykańskie – http://mv.vatican.va
Muzeum Brytyjskie w Londynie – http://www.britishmuseum.org
Korzystając z wiadomości zawartych w prezentacji oraz dostępnych źródłach, ustal, w jakich krajach znajdują się podane poniżej muzea.
Stara Pinakoteka,
Luwr,
Prado,
National Gallery.
Wypisz nazwy muzeów, z których pochodzą zaprezentowane poniżej obrazy. Podaj tytuł dzieła, które powstało najdawniej oraz tego, które jest najmłodsze.
Wymień nazwy muzeów i galerii, w których znajdują się następujące obrazy:
'Śpiący Staś' Stanisława Wyspiańskiego,
'Bociany' Józefa Chełmońskiego,
'Meduza' Jacka Malczewskiego,
'Hołd pruski' Jana Matejki,
'Dama z gronostajem' Leonarda da Vinci.
Muzeum to nie tylko sale wystawowe. Podczas organizowanych od kilku lat w Polsce tzw. nocy muzeów można zwiedzić miejsca na co dzień niedostępne dla wycieczek, np. piwnice czy podziemia. Przyjrzyj się poniższej ilustracji z przykładowym planem oraz opisem budynku. Może przy kolejnej wizycie w muzeum uda ci się poznać muzeum także 'od kuchni'.
Jeśli wybierasz się do muzeum, musisz wiedzieć, jak należy się w tym miejscu zachowywać. Na podstawie żartobliwych porad 'na opak' stwórz 'Muzealny savoir‑vivresavoir‑vivre'. Wpisz w wyznaczone miejsca znaczenia zaleceń.
Na świecie jest wiele niezwykłych muzeów, np.:
Muzeum 'CorpusCorpus' w Holandii jest 35‑metrowym modelem człowieka, który można zwiedzać od środka. Możesz tu odbyć 'podróż' wewnątrz ludzkiego ciała. Możesz np. być czerwoną krwinką i dowiedzieć się, jak pracuje ludzkie serce.
Muzeum Miniatur w Pradze – prezentuje twórczość Anatolija Konenki, który z niezwykłą precyzją odtworzył w skali mikro m.in. następujące dzieła: karawana wielbłądów przechodząca przez ucho igielne, portret Antona Pawłowicza Czechowa namalowany na połówce makowego ziarnka, modlitwa 'Ojcze nasz' napisana na ludzkim włosie.
Muzeum Dobranocek w Rzeszowie – działa od 2009 roku, większość eksponatów muzealnych pochodzi z prywatnych zbiorów kolekcjonera Wojciecha Jamy. Zwiedzający mogą obejrzeć różnego rodzaju przedmioty związane z popularnymi dobranockami, które Telewizja Polska emitowała w latach 1962‑2013. Oprócz oryginalnych lalek (pacynek i kukiełek) z filmów animowanych, znajdują się tam również zabawki, figurki, kosmetyki czy opakowania po artykułach spożywczych.
Zastanów się, jak mogłoby wyglądać twoje oryginalne muzeum. Zredaguj jego krótki opis, wymień przykładowe eksponaty oraz atrakcje dla zwiedzających.
Wyobraź sobie, że jesteś odpowiedzialny za stworzenie muzeum kuchni świata. Opisz wystrój poszczególnych pomieszczeń.