Scenariusz lekcji biologii

Osoba prowadząca: Izabela Kalisz

Nazwa i numer programu: program nauczania biologii w gimnazjum Wydawnictwo ŻAK,

DKW – 4014‑100/99.

Temat lekcji: Budowa i rola poszczególnych elementów układu pokarmowego.

Klasa I Ilość godzin: 1 godz.

Hasło programowe: Budowa i funkcje życiowe człowieka.

Zakres treści: Rola układu pokarmowego, funkcje poszczególnych elementów układu pokarmowego, rola enzymów w procesie trawienia, planowanie i wykonanie prostych doświadczeń z zakresu układu pokarmowego.

Cel główny: Poznanie budowy i funkcji układu pokarmowego.

Cele szczegółowe zajęć:

Uczeń:

  • wyjaśnia funkcje, jakie spełnia układ pokarmowy człowieka;

  • wymienia poszczególne narządy układu pokarmowego;

  • omawia rolę odcinków przewodu pokarmowego oraz gruczołów trawiennych;

  • porównuje funkcje poszczególnych odcinków przewodu pokarmowego;

  • korzysta z literatury oraz dotychczasowych wiadomości;

  • dostrzega potrzebę pogłębiania wiadomości z zakresu anatomii i funkcji układu pokarmowego;

  • zdaje sobie sprawę z tego, że poznanie budowy i funkcjonowania własnego organizmu potrzebne jest każdemu człowiekowi;

Umiejętności ponadprzedmiotowe: rozwój samodzielności uczniów przez działanie.

Metody: metody aktywizujące – stacje uczenia się, obserwacyjne – obserwacja zastępczych środków dydaktycznych.

Środki dydaktyczne: teksty źródłowe, plansza dydaktyczna „Budowa układu pokarmowego”, foliogram „Budowa i rola układu pokarmowego człowieka”, model tułowia człowieka, atlas anatomiczny, rzutnik pisma, karty pracy.

Literatura dla uczniów i nauczyciela:

  • Podręcznik oraz zeszyt ćwiczeń – klasa I gimnazjum;

  • Szkolny atlas anatomii;

  • Podstawy anatomii J. Chlebińskiej.

ZASADY PRACY UCZNIÓW:

  1. W klasie znajdują się przygotowane stoły z odpowiednią ilością krzeseł – stacje uczenia się.

  2. Na każdym stole leżą materiały dla uczniów np. atlasy anatomiczne, podręcznik anatomii, teksty źródłowe, rysunki.

  3. Uczniowie otrzymują karty pracy, na których będą zaznaczać rozwiązania zadań z poszczególnych stacji.

  4. Uczniowie przechodzą od stacji do stacji i rozwiązują zadania.

  5. Każdy uczeń pracuje swoim indywidualnym rytmem.

Przebieg lekcji:

1. Faza wstępna:

  • sprawy organizacyjno‑porządkowe;

  • nawiązanie do nowego tematu:

Przekonamy się dziś, że między sposobem odżywiania się a prawidłowym funkcjonowaniem elementów układu pokarmowego istnieje ścisła zależność. Aby pokarm dotarł do komórek musi zostać poddany takim procesom jak:

  • rozdrobnienie

  • trawienie chemiczne

  • wchłanianie

  • sformułowanie i zapisanie nowego tematu;

  • podział na zespoły dwuosobowe;

  • ogólne omówienie problemu:

  • liczba stacji: 6,

  • dowolna kolejność wyboru stacji,

  • czas pracy przy danej stacji zależny od zespołu,

  • zróżnicowana liczba punktów do zdobycia w każdej stacji po zrealizowaniu zadań,

  • maksymalna ilość punktów do zdobycia: 28,

  • minimalna ilość punktów konieczna do zaliczenia: 15.

Numer stacji

Liczba punktów do zdobycia

1

4

2

7

3

4

4

7

5

3

6

2

2. Faza realizacyjna

  • Wędrówka po stacjach:

Na poszczególnych stacjach nauczyciel rozkłada zadania. Zespoły otrzymują KARTĘ PRACY, na której zaznaczają wykonanie danego zadania. Nauczyciel informuje uczniów o tym, co znajduje się na każdej z sześciu stacji; oprowadza ich, dodając krótki komentarz.

  • Rozwiązywanie zadań:

Zespoły zgodnie ze swoimi możliwościami wybierają stacje. Rozwiązują zadania związane

z daną stacją uczenia się i umieszczają rozwiązanie w karcie pracy.

3. Faza podsumowująca:

Uczniowie prezentują efekty swojej pracy: rysunki, rozwiązania, odpowiedzi. Opowiadają, co było dla nich ważne, co sprawiło im trudności.

Nauczyciel nie wymaga szczegółowego rozliczenia z wykonanej pracy, nie ocenia podsumowania, ocenia natomiast efekty pracy. Ocena pracy uczniów.

Podanie pracy domowej:

Uzupełnij tabelę:

Nazwa enzymu

Narząd produkujący enzym

Działanie enzymu

ptialina

ślinianki

żołądek

żołądek

lipaza

trzustka

amylaza

Rozkład węglowodanów

Przeprowadź miniankietę na temat: Czym kierujesz się wybierając produkty żywnościowe?

Dla chętnych: ułóż rebus którego hasło brzmi „układ pokarmowy”.

UWAGA

Poszczególne stacje i karta pracy znajdują się w oddzielnym pliku.

R1cXGQB1dx7kd

Pobierz załącznik

Plik DOC o rozmiarze 52.25 KB w języku polskim