Być prawdziwym przyjacielem - Irena Jurgielewiczowa "Ten obcy"
Scenariusz lekcji
Cele lekcji
Wiadomości
Uczeń:zna treść powieści Ten obcy I. Jurgielewiczowej;
docenia rolę przyjaźni w życiu człowieka;
wie, jak poprawnie używać związków frazeologicznych związanych z przyjaźnią.
Umiejętności
Uczeń:potrafi efektywnie pracować w grupie;
umie kulturalnie zabrać głos w dyskusji;
potrafi zacytować dzieło literackie dla poparcia swojego zdania;
posługuje się poprawną polszczyzną;
potrafi podjąć próbę oceny postaci;
poprawnie używa związków frazeologicznych związanych ze słowem przyjaźń;
potrafi pracować ze słownikami.
Metoda pracy
praca w grupach,
pogadanka,
praca z tekstem literackim,
„burza mózgów”.
Środki dydaktyczne
Słownik Języka Polskiego,
Słownik wyrazów bliskoznacznych,
Słownik frazeologiczny języka polskiego,
powieść Ten obcy.
Przebieg lekcji
Faza przygotowawcza
Sprawy organizacyjno - porządkowe:
sprawdzenie obecności;
sprawdzenie pracy domowej;
rozmowa na temat wrażeń uczniów po lekturze powieści Ten obcy;
podział uczniów na grupy.
Podanie celu lekcji.
Zapisanie tematu zajęć.
Faza realizacyjna
Ćwiczenia leksykalne.
Uczniowie:wyszukują w Słowniku Języka Polskiego definicji wyrazu przyjaźń;
odszukują wyrazy bliskoznaczne do wyrazów przyjaźń, przyjaciel;
wypisują związki frazeologiczne z wyrazami: przyjaźń, przyjaciel.
zapisują notatki na tablicy i w zeszytach.
Rozmowa na temat roli przyjaźni życiu człowieka oraz tego, czym różni się przyjaźń prawdziwa od fałszywej.
Zapis notatki w formie niedokończonych zdań.
Uczniowie, pod kierunkiem nauczyciela, uzupełniają niedokończone zdania.
Prawdziwy przyjaciel to taki, który…
(np. któremu można zaufać, nigdy nie zawiedzie, pomoże w trudnej sytuacji).Fałszywy przyjaciel…
(np. to taki, który nie działa bezinteresownie, jest obłudny, nie służy wsparciem w trudnej sytuacji).Przyjaźń jest ważna, gdyż…
(np. dzięki przyjaciołom nie jesteśmy samotni, stajemy się lepsi, możemy pomagać innym).
Odczytanie notatek.
Próba odpowiedzi na pytanie, jaką rolę w życiu bohaterów powieści I. Jurgielewiczowej odegrała przyjaźń. W jaki sposób główni bohaterowie: Zenek, Ula, Pestka, Marian i Julek zmienili się pod wpływem przyjaźni?
(Uczniowie pracują w grupach, efekty pracy zapisują w tabeli na tablicy. Po sprawdzeniu przez nauczyciela i dokonaniu uzupełnień, przepisują notatkę do zeszytów).
Faza podsumowująca
Sformułowanie wniosków końcowych.
(Np. W życiu bohaterów powieści Ten obcy przyjaźń odgrywa bardzo ważną rolę. Dzięki niej stają się oni bardziej odpowiedzialni, nie czują się samotni, a także poprawiają swoje stosunki z dorosłymi.)Sprawdzenie, czy uczniowie zapisali notatki zeszytach.
Podanie pracy domowej.
Bibliografia
Ten obcy, I. Jurgielewiczowa, Nasza Księgarnia, Warszawa 1966;
Słownik Języka Polskiego, pod red. M. Szymczaka, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 1978;
Słownik wyrazów bliskoznacznych, pod red. M. Bańko, Wydawnictwo Naukowe PWN, 2005;
Wielki słownik frazeologiczny PWN z przysłowiami, Wydawnictwo Naukowe PWN, 2005.
Załączniki
Zadanie domowe
Z którym z bohaterów powieści Ten obcy chciałbyś (-łabyś) się zaprzyjaźnić? Uzasadnij swoją wypowiedź.
Czas trwania lekcji
45 minut