Chromosomy
Chromosomy to struktury zawierające materiał genetyczny komórki. Zbudowane są z pojedynczej liniowej cząsteczki DNA w formie chromatynychromatyny. Podczas podziału jądra komórkowego chromosomy przyjmują zwartą strukturę i stają się widoczne w mikroskopie. Liczba i wygląd chromosomów jest stałą cechą dla każdego gatunku.
Budowę jądra komórkowego.
Omówisz budowę chromosomu.
Porównasz liczbę chromosomów w komórkach macierzystych i potomnych w mitozie i mejozie.
Omówisz znaczenie podziałów komórkowych.
Wykażesz, że mejoza prowadzi do różnorodności genetycznej osobników potomnych.
Rozróżnisz komórki haploidalne i diploidalne.
1. DNA i chromosomy
U wszystkich organizmów informacja genetyczna – czyli informacja o ich budowie i funkcjonowaniu – zawarta jest w DNA, kwasie deoksyrybonukleinowym. U organizmów jądrowych (eukariotycznych) materiał genetyczny przechowywany jest w jądrze komórkowym. Tylko niewielka ilość DNA znajduje się w mitochondriach i w chloroplastach.
Poszczególne odcinki DNA, zwane genamigenami, zawierają instrukcje dotyczące budowy białek komórkowych i różnych procesów przebiegających w komórce. Kiedy komórka się nie dzieli, DNA zawarte w jądrze komórkowym ma postać długich cienkich nici.
W trakcie podziału jądra komórkowego długie, cienkie nici skręcają się, tworząc widoczne pod mikroskopem pałeczkowate struktury – chromosomychromosomy. Każdy chromosom składa się z dwóch chromatydchromatyd, które łączą się ze sobą w miejscu zwanym centromeremcentromerem. Każda chromatyda zbudowana jest z jednej cząsteczki DNA.
Mitochondria i chloroplasty zawierają pewne ilości DNA, które nie tworzą chromosomów.
2. Komórki diploidalne i haploidalne
W komórkach somatycznychkomórkach somatycznych (komórkach ciała z wyjątkiem gamet) wielu organizmów chromosomy występują parami. W skład każdej pary wchodzą dwa podobne do siebie chromosomy zawierające informacje dotyczące tych samych cech organizmu. Takie chromosomy nazywamy homologicznymihomologicznymi.
W komórkach somatycznych człowieka jest 46 chromosomów (23 pary). Komórki, które zawierają taki podwójny zestaw chromosomów, nazywa się komórkami diploidalnymidiploidalnymi i oznacza jako 2n. Wśród 46 chromosomów wyróżnia się 44 autosomyautosomy oraz 2 chromosomy płci. Chromosomy płci są oznaczane literami X i Y. Kobiety mają w swoich komórkach somatycznych 44 autosomy oraz 2 chromosomy X, a mężczyźni – 44 autosomy, jeden chromosom X i jeden Y.
Ludzkie gamety zawierają 23 chromosomy, czyli pojedynczy zestaw chromosomów. Takie komórki nazywa się komórkami haploidalnymihaploidalnymi i oznacza jako 1n.
Kariotyp to kompletny zestaw chromosomów komórki somatycznej organizmu. Prawidłowy kariotyp człowieka składa się z 22 par autosomów oraz 1 pary chromosomów płci oznaczanych symbolami X i Y (XX u kobiet i XY u mężczyzn).
W komórkach niektórych organizmów może znajdować się potrójny, poczwórny, a nawet liczniejszy zestaw chromosomów. Dzieje się tak głównie u roślin, które dzięki temu odznaczają się większą odpornością, żywotnością i rozmiarami. Są wśród nich rośliny uprawne, takie jak zboża czy arbuzy.
3. Podział komórki
Podziały komórkowe umożliwiają organizmom wzrost i rozwój, a także rozmnażanie się. Proces podziału komórki jądrowej składa się z dwóch etapów. Pierwszy polega na podziale jądra komórkowego. Drugi etap to podział cytoplazmy.
U organizmów jądrowych wyróżnia się dwa podstawowe typy podziałów komórkowych. Jeden prowadzi do wytworzenia komórek o takiej samej liczbie chromosomów i nosi nazwę mitozymitozy. Efektem drugiego, mejozymejozy, jest powstanie komórek o zredukowanej o połowę liczbie chromosomów.
4. Mitoza
Mitoza to podział, który prowadzi do powstania dwóch komórek potomnych. Każda z nich ma taką samą liczbę chromosomów jak komórka macierzystakomórka macierzysta.
Podczas mitozy chromosomy ustawiają się pośrodku komórki, a włókna wrzeciona podziałowegowrzeciona podziałowego odciągają chromatydy w przeciwne strony.
Mitoza u organizmów wielokomórkowych umożliwia wzrost i regenerację komórek. W przypadku jądrowych organizmów jednokomórkowych w wyniku mitozy dochodzi do zwiększenia liczby osobników. Powstałe w ten sposób organizmy potomne są genetycznymi kopiami osobników (komórek) macierzystych.
Częstotliwość podziałów mitotycznych może być różna w różnym okresie życia organizmu oraz w różnych obszarach ciała. Zwykle bardziej intensywna jest na wczesnych etapach rozwoju, a później ulega zwolnieniu. Komórki niektórych tkanek dzielą się intensywnie przez całe życie, np. komórki naskórka u człowieka, komórki tkanki twórczej u roślin.
Mitozę mogą przechodzić zarówno komórki diploidalne, jak i komórki haploidalne. W wyniku podziału mitotycznego z komórki diploidalnej powstaną dwie komórki diploidalne, a z haploidalnej – dwie komórki haploidalne.
Obserwując roślinną tkankę twórczą, łatwo dostrzec komórki w trakcie podziału. W odróżnieniu od innych, zawierają wyraźnie widoczne chromosomy.
5. Mejoza – podział prowadzący do powstania gamet
Mejoza to podział redukcyjny, który prowadzi do powstania czterech komórek potomnych z jednej komórki macierzystej. Każda z komórek potomnych zawiera tylko połowę materiału genetycznego (1n) komórki macierzystej (2n). W wyniku mejozy u człowieka i innych gatunków powstają komórki rozrodcze (gamety).
Podczas mejozy chromosomy tworzące parę, czyli homologiczne, zbliżają się do siebie, tworząc grupę złożoną z 4 chromatyd. Dwie z nich w swoim składzie mają materiał genetyczny pochodzący od ojca, dwie od matki. Chromatydy skręcają się wokół siebie. Proces ten może powodować pękanie chromatyd. Takie pęknięcia od razu są naprawiane, ale czasem dochodzi do zamiany fragmentów chromatyd pomiędzy chromosomami homologicznymi. Następnie pary chromosomów homologicznych ustawiają się pośrodku komórki, a wrzeciona podziałowe odciągają pojedyncze chromosomy (zbudowane z dwóch chromatyd) w przeciwne strony. Po tym podziale następuje kolejny, podobny do mitozy.
Mejoza zachodzi rzadziej niż mitoza. Przechodzą ją komórki diploidalne. Nie jest natomiast możliwa w komórkach haploidalnych.
Gamety wytwarzane przez jednego i tego samego osobnika różnią się między sobą materiałem genetycznym, ponieważ:
chromosomy pochodzące od ojca i matki rozchodzą się do gamet losowo;
podczas mejozy między chromosomami tej samej pary (homologicznymi) zachodzi proces losowej wymiany fragmentów chromatyd, czyli rekombinacji genetycznejrekombinacji genetycznej.
Podczas zapłodnienia, w wyniku połączenia plemnika i komórki jajowej, powstaje unikatowy zestaw genów. Dlatego też dzieci tych samych rodziców różnią się między sobą wieloma cechami.
Mejoza trwa znacznie dłużej niż mitoza. Powstawanie komórek jajowych u dziewcząt rozpoczyna się jeszcze na etapie rozwoju płodowego i zostaje zatrzymane na początkowym etapie mejozy. Mejoza jest kontynuowana dopiero podczas okresu pokwitania, gdy dziewczyna osiąga dojrzałość płciową. Dojrzewanie komórek trwa przez cały okres płodności kobiety, czyli nawet przez 40 lat.
U chłopców powstawanie plemników rozpoczyna się dopiero w okresie dojrzewania i trwa 10–12 dni.
Podsumowanie
Każdy chromosom składa się z dwóch chromatyd połączonych centromerem.
Mitoza to podział jądra, dzięki któremu z jednej komórki macierzystej powstają dwie komórki potomne mające identyczną informację genetyczną.
Mejoza to podział jądra, dzięki któremu z jednej diploidalnej komórki macierzystej powstają cztery haploidalne komórki potomne.
Mitoza umożliwia wzrost i rozwój organizmów wielokomórkowych oraz rozmnażanie organizmów jednokomórkowych.
Mejoza prowadzi do powstania komórek rozrodczych (gamet).
Podczas mejozy zachodzi rekombinacja genetyczna, dzięki której komórki potomne nie są identyczne.
Komórki diploidalne zawierają podwójny zestaw chromosomów, a komórki haploidalne – pojedynczy.
Praca domowa
Słownik
wszystkie chromosomy danego organizmu poza tymi, które wyznaczają jego płeć
przewężenie chromosomu; miejsce, z którym łączą się wrzeciona podziałowe podczas podziału jądra komórkowego
połowa chromosomu; identyczne chromatydy, stanowiące połowy tego samego chromosomu, noszą nazwę chromatyd siostrzanych
podstawowy składnik chromosomów; jest zbudowana z DNA nawiniętego na białka
podziałowa postać DNA; wydłużone, pałeczkowate struktury powstające z nici DNA w jądrze tuż przed podziałem komórki i widoczne w czasie podziału jądra
chromosomy o tym samym kształcie i wielkości; zawierają podobną informację genetyczną; układają się w pary na początkowym etapie mejozy; w każdej parze jeden z chromosomów pochodzi od matki, a drugi od ojca
fragment DNA odpowiedzialny za powstanie określonego białka, a w konsekwencji – określonej cechy organizmu; podstawowa jednostka dziedziczenia
komórka, która zawiera podwójny zestaw (liczbę) chromosomów (2n)
komórka, która zawiera pojedynczy zestaw (liczbę) chromosomów (1n)
każda komórka budująca ciało organizmu z wyjątkiem komórek płciowych
niedojrzałe komórki organizmu mające zdolność dzielenia się i różnicowania w różne typy tkanek; występują m.in. w zarodkach, krwi pępowinowej, szpiku kostnym
proces podziału jądra komórkowego, w wyniku którego z jednej komórki powstają cztery komórki potomne o zredukowanej o połowę (w porównaniu do komórki macierzystej) ilości materiału genetycznego; przebiega dwufazowo – pierwsza faza jest redukcyjna (redukcja liczby chromosomów), a druga zachowawcza (rozdział chromatyd siostrzanych każdego chromosomu)
proces podziału jądra komórkowego, w wyniku którego z jednej komórki macierzystej powstają dwie komórki potomne o identycznym materiale genetycznym względem siebie i względem komórki macierzystej
proces wymiany fragmentów chromatyd między chromosomami homologicznymi, w wyniku którego zwiększa się zmienność genetyczna
struktura powstająca w komórce podczas jej podziału umożliwiająca precyzyjny podział materiału genetycznego pomiędzy komórki potomne
Zadania
Przyporządkuj pojęciom komórka haploidalna i DNA terminy, które można wykorzystać do ich opisu.
gen, autosom, chromatyda, chromosom, 1n, mejoza, dwa komplety chromosomów, centromer, gameta, mitoza, 2n, cytoplazma, komórka somatyczna, jeden komplet chromosomów
komórka haploidalna | |
---|---|
DNA | |
elementy nie pasujące do żadnej kategorii |
Oceń prawdziwość zdań i zaznacz odpowiedź Prawda lub Fałsz.
Prawda | Fałsz | |
DNA może występować w jądrze komórkowym w postaci luźno ułożonych nici lub chromosomów. | □ | □ |
Jądra haploidalne zawierają pojedynczy zestaw chromosomów. | □ | □ |
Na podział komórki eukariotycznej składają się podział jądra komórkowego i podział cytoplazmy oraz zawartych w niej organelli. | □ | □ |
Chromosom składa się z jednej lub dwóch chromatyd i centromeru. | □ | □ |
W wyniku mejozy z jednej diploidalnej komórki macierzystej powstają dwie diploidalne komórki potomne. | □ | □ |
W wyniku mitozy z jednej diploidalnej komórki macierzystej powstają cztery haploidalne komórki potomne. | □ | □ |
Chromosomy płci występują tylko w gametach. | □ | □ |
W tabeli przedstawiono liczbę chromosomów charakterystyczną dla wybranych organizmów zwierzęcych.
Organizm | Liczba chromosomów | |
---|---|---|
2n | 1n | |
Człowiek | 46 | 23 |
Pies | 78 | 39 |
Jeż | 48 | 24 |
Mucha domowa | 12 | 6 |