Chrońmy środowisko
SCENARIUSZ LEKCJI
IV ETAP EDUKACYJNY
Temat: Chrońmy środowisko.
TREŚCI KSZTAŁCENIA
I.3.5. uczeń: wykazuje na przykładach pozaprzyrodnicze czynniki zmieniające relację człowiek - środowisko przyrodnicze (rozszerzanie udziału technologii energooszczędnych, zmiany modelu konsumpcji, zmiany poglądów dotyczących ochrony środowiska); przedstawia zmiany modelu konsumpcji; przedstawia zmiany poglądów dotyczących ochrony środowiska.
CELE ZOPERACJONALIZOWANE:
Uczeń:
na podstawie mapy omawia stan środowiska przyrodniczego,
wskazuje postawy i działania proekologiczne,
wyjaśnia pojęcie antropopresja,
określa różnicę między degradacją a dewastacją środowiska,
na podstawie mapy wykazuje zależność między stanem środowiska a jakością życia ludzi,
wyjaśnia pojęcie: rozwój zrównoważony,
przedstawia zmiany w relacjach człowiek‑środowisko,
wskazuje czynniki zmieniające relacje człowiek‑środowisko,
podaje przykłady rozwiązań sprzyjających środowisku w przemyśle, rolnictwie, transporcie, gospodarce komunalnej,
podaje przykłady działań proekologicznych w środowisku lokalnym,
przedstawia idee zrównoważonego rozwoju,
wskazuje główne obszary działań dla osiągnięcia zrównoważonego rozwoju
omawia relacje człowiek‑środowisko na wybranym przykładzie.
NABYWANE UMIEJĘTNOŚCI:
Uczeń:
potrafi wymienić technologie przyjazne środowisku,
potrafi wymienić cechy domów ekologicznych,
potrafi dokonać podziału domów ekologicznych,
lokalizuje obiekty na różnych mapach,
poprawnie dobiera mapy w celu uzyskania szukanej informacji,
poprawnie czyta mapy,
zdobywa, gromadzi i przetwarza informacje,
samodzielnie uczy się,
współpracuje w grupie.
Etapy lekcji | Przedmiot nauczania | Kompetencje kluczowe | Przebieg zajęć | Środki dydaktyczne | Metody nauczania | Formy pracy |
Etap wstępny | Geografia, Język polski, Wiedza o Społeczeństwie, Informatyka | Porozumiewanie się w języku ojczystym, umiejętność uczenia się, kompetencje społeczne i obywatelskie, | Nauczyciel wyjaśnia pojęcie antropopresja. Przedstawia zmiany w relacji człowiek – środowisko. Krótka charakterystyka rozwoju współpracy międzynarodowej na rzecz ochrony środowiska w skali globu i Polski | Mapa, atlas, podręcznik, zeszyt ćwiczeń, karta pracy. | Burza mózgów, pogadanka, praca | Zbiorowa, jednolita |
Etap realizacji | Geografia, Język polski, Wiedza o Społeczeństwie, Informatyka | Porozumiewanie się w języku ojczystym, umiejętność uczenia się, kompetencje społeczne i obywatelskie, inicjatywność i przedsiębiorczość | Nauczyciel odtwarza film na temat domów ekologicznych (zasób nr 1). Zachęca uczniów do dyskusji. Podział klasy na 4 grupy, wyjaśnienie zasad pracy w zespołach i zaopatrzenie w materiały. | Mapa, atlas, film (zasób nr 1) | Burza mózgów, pogadanka, dyskusja | Zbiorowa, Jednolita, grupowa |
Geografia, Język polski, Wiedza o Społeczeństwie, Informatyka | Porozumiewanie się w języku ojczystym, umiejętność uczenia się, kompetencje społeczne i obywatelskie, inicjatywność i przedsiębiorczość | Podział na grupy – uczniowie wykonują metaplan: „Aktualny stan środowiska w moim otoczeniu”. Jak jest? Jak powinno być? Dlaczego nie jest tak jak powinno być? Wnioski. Chętni uczniowie przedstawiają wyniki swojej pracy. Na podstawie filmu dyskusja: Jakie działania należałoby podjąć aby realizować zasadę zrównoważonego rozwoju? Jakie byłyby skutki niepodejmowania działań, mających na celu ochronę przyrody? | Mapa, atlas, Internet, film (zasób nr 1) | Burza mózgów, dyskusja, metaplan | Zbiorowa, Jednolita, grupowa | |
Etap podsumowania | Geografia, Język polski, Wiedza o Społeczeństwie, | umiejętność uczenia się, kompetencje społeczne i obywatelskie, | Faza podsumowująca: uczniowie rozwiązują ćwiczenie interaktywne (zasób nr 2). | ćwiczenie interaktywne (zasób nr 2) | Ćwiczeniowa, dyskusja | Zbiorowa, jednolita |