Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki

Scenariusz lekcji

  1. Cele lekcji

    1. Wiadomości Uczeń:

      • zna słownictwo związane z przestępstwami i prawem.

    2. Umiejętności Uczeń:

      • potrafi skonstruować poprawną wypowiedź na tematy związane z prawem i przestępstwami;

      • potrafi wyrazić swoja opinię oraz ocenić czyjeś zachowanie.

  2. Metoda pracy Rozmowa dydaktyczna, prezentacja, rozwiązywanie ćwiczeń, wypowiedź ustna, dyskusja.

  3. Forma pracy Praca z całą klasą, praca w parach.

  4. Środki dydaktyczne Karta pracy ucznia z ćwiczeniami nr 1, 2, 3 i 4.

  5. Przebieg lekcji

    1. Faza przygotowawcza

      1. Sprawy organizacyjno - porządkowe:

        • sprawdzenie obecności.

      2. Podanie i zapisanie tematu lekcji.

    2. Faza realizacyjna

      1. Wprowadzenie słownictwa. Nauczyciel przy udziale uczniów zapisuje na tablicy słownictwo dotyczące przestępstw w formie tabeli.

        COMMIT A CRIME/AN OFFENCE

      2. Nauczyciel pyta uczniów o stosowne kary do powyższych przestępstw jak i innych wykroczeń, których nazwy wprowadza (speeding, drink driving, fraud), jednocześnie wprowadzając potrzebne słownictwo dotyczące kar (a fine, imprisonment, life sentence, capital punishment, community service etc.)

      3. Uczniowie otrzymują pociętą kartę nr 1 i w parach układają zdania w kolejności. Nauczyciel tłumaczy słownictwo, zwraca uwagę na przyimki występujące z czasownikami (convict of, accuse of, charge with, sentence to/for, suspect of) oraz na różnicę akcentów w wyrazach, które mają taka samą formę rzeczownika i czasownika (to suspect/a suspect, to convict/a convict).

      4. Uczniowie rozwiązują zadania 2 i 3 na karcie pracy ucznia:

        Klucz

          1. The burglar got away with the crime – they never caught him.

          2. The criminal gave in to the police.

          3. Somebody broke into my car and stole the radio.

          4. Some criminals try to go straight and start living a normal life.

          5. Two armed men held up a bank yesterday evening.

          6. He did time for tax evasion in 1976.

          7. Two prisoners broke out of prison by digging a tunnel.

          1. 7

          2. 4

          3. 2

          4. 6

          5. 1

          6. 5

          7. 3

      5. Uczniowie rozwiązują w parach ćwiczenie nr 4 na karcie pracy ucznia.

    3. Faza podsumowująca

      1. Dyskusja na temat odpowiedzi uczniów i stosowności kary do konkretnych przestępstw/wykroczeń.

      2. Omówienie zadania domowego.

  6. Bibliografia

    1. Longman Dictionary of Contemporary English, Pearson Education Ltd., 2003

  7. **Załączniki

    Karta pracy ucznia**

    1. Match the expressions with their meanings.

    2. Complete the phrases in the sentences with the words from the box.

      The burglar got _________ with the crime – they never caught him.
      The criminal gave _________ to the police.
      Somebody broke ________ my car and stole the radio.
      Some criminals try to go _________ and start living a normal life.
      Two armed men held ________ a bank yesterday evening.
      He did ____________ for tax evasion in 1976.
      Two prisoners broke __________ of prison by digging a tunnel.

    3. Name the crime and decide what punishment would be appropriate.

      1. A man opened a doctor’s surgery and treated patients for money, although he had never gone to medical school.

      2. A 16‑year‑old boy set fire to his school.

      3. An M.P. drove a car under the influence of alcohol and caused a minor collision.

      4. A woman drove 120 kmph where there was a limit of 60 kmph.

      5. An 18‑year‑old boy, who has just received his driving license, caused an accident in which one person was killed.

        Zadanie domowe Watch the news on TV or read a newspaper. Write a report on a crime that happened in your area. Write what happened to the criminal(s). (about 100 words)

  8. Czas trwania lekcji 45 minut

  9. Uwagi do scenariusza Należy pociąć na paski kartę nr 1 (załącznik 6a) – po jednej dla pary uczniów.

R17T1huwZuDS2

Pobierz załącznik

Plik PDF o rozmiarze 141.90 KB w języku polskim
R7zccAB5B9j9H

Pobierz załącznik

Plik DOC o rozmiarze 1.58 MB w języku polskim